Radio

“Kwarantanna w Hi-Fi”. 10 grudnia wystąpi pedagog i pianista Marek Drewnowski

W najbliższy czwartek po godz. 18:00 w studiu emisyjnym Radia dla Ciebie odbędzie się kolejny koncert z cyklu “Kwarantanna w Hi-Fi”. 10 grudnia wystąpi pedagog i pianista Marek Drewnowski.

 

W ramach dwudziestej drugiej odsłony „Kwarantanna w Hi-Fi” wystąpi znakomity pianista i pedagog – Marek Drewnowski. Naukę gry na fortepianie rozpoczął we wczesnym dzieciństwie. Studia pianistyczne odbywał w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego. Po śmierci prof. Drzewieckiego przeniósł się do Krakowa i ukończył tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie Jana Hoffmana.

Nagranie dwunastu sonat Domenico Scarlattiego w 1975 przyniosło artyście znaczący sukces w kraju i za granicą. Po wysłuchaniu tego nagrania w Nowojorskim Radiu, Leonard Bernstein zaprosił pianistę do występów w Tanglewood z Boston Symphony Orchestra.

Marek Drewnowski koncertuje w największych salach koncertowych Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii. We wrześniu 1989 brał udział w uroczystym koncercie w Warszawie, poświęconym 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej, obok takich sław, jak Leonard Bernstein, Barbara Hendriks, Hermann Prey, Liv Ulmann. Był on transmitowany przez stacje telewizyjne niemal całego świata. Za prawykonanie Koncertu fortepianowego Stefana Kisielewskiego na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej “Warszawska Jesień” w 1991, artysta otrzymał prestiżową Nagrodę Krytyków Muzycznych Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (SPAM) – “Orfeusz”.

W dorobku fonograficznym Marka Drewnowskiego znajdują się: sonaty Scarlattiego (Tonpress), koncerty fortepianowe Carla Marii von Webera (Frequenz, Arte), seria płyt chopinowskich (Tonpress), Koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina w wersji kameralnej (które artysta przywrócił również estradom koncertowym), “II Koncert fortepianowy” Aleksandra Tansmana, IV Symfonia “Koncertująca” Karola Szymanowskiego, dwie płyty z koncertami Chopina – w wersji na kwintet z zespołem The Chopin Soloists (Beloved) i w wersji na orkiestrę kameralną z The Chopin Soloists Ensemble (Exton). Dla NVC Arts w Londynie dokonał rejestracji na wideo obu koncertów fortepianowych i 19 walców Chopina. W latach 2007-2012 artysta nagrywa wszystkie dzieła Fryderyka Chopina oraz 550 sonat Domenico Scarlattiego.

Marek Drewnowski wystąpił w roli Chopina w filmie Krzysztofa Zanussiego “Koncert Chopina”. Jest współtwórcą filmu Izabeli Cywińskiej “Oczarowanie Fryderyka,” który powstał z okazji Roku Chopinowskiego (1999). Stworzył i organizuje Festiwal im. Józefa Hofmanna w Nałęczowie. Założył też orkiestrę kameralną The Chopin Soloists. Jednocześnie prowadzi klasy fortepianu w Schola Cantorum w Paryżu i w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Marek Drewnowski jest pianistą znanym i cenionym w kraju oraz za granicą. Nie ogranicza się jednak do standardowego repertuaru pianistycznego. Kiedy przed blisko trzydziestoma laty brał na warsztat sonaty Domenica Scarlattiego, nie przypuszczał zapewne, że te niepozorne i niezbyt często grane utwory okażą się tak dla niego szczęśliwe. Z 550 sonat, jakie pozostawił Scarlatti, pianiści wybierają sobie zwykle ze dwie, trzy i grywają je na bis. Marek Drewnowski postanowił przygotować z nich cały recital i kiedy swój zamiar zrealizował, nagrał w 1975 roku dwanaście sonat Scarlattiego na płytę. Dzisiaj sonaty te gra się w większych ilościach, i to zarówno na fortepianie, jak i na klawesynie. W tamtym czasie było to jednak przedsięwzięcie dość niezwykłe. Nagranie Marka Drewnowskiego okazało się przy tym znakomite i płyta ogromnie się podobała. Sonaty Scarlattiego w jego wykonaniu trafiły na radiowe anteny i traf chciał, że usłyszał je przypadkiem w jakiejś audycji w Nowym Jorku sam Leonard Bernstein. Nie znał Drewnowskiego i nic o nim nie wiedział, ale tak się jego nagraniem zachwycił, że mimo wszelkich trudności odnalazł go i zaprosił na festiwal w Tanglewood w Stanach Zjednoczonych. Tam w 1984 Drewnowski wykonał z Boston Symphony Orchestra “I Koncert fortepianowy d-moll” Johannesa Brahmsa, dyrygował – oczywiście – Leonard Bernstein. Tak zaczęła się międzynarodowa kariera Marka Drewnowskiego.

Z Leonardem Bernsteinem wystąpił jeszcze raz, na uroczystym koncercie w Warszawie dnia 1 września 1989 roku, z okazji pięćdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej. A sonaty Domenica Scarlattiego nagrał ponownie w roku 1987, w nieco zmienionym zestawie. Ukazały się na płycie firmy Tonpress w 1991. I też zrobiły furorę.

Sonaty Scarlattiego były odkryciem Marka Drewnowskiego, ale odkryciem nie jedynym. W 1995 Drewnowski wydał w założonej przez siebie Fundacji im. Józefa Hofmanna płytę z koncertami Chopina, w których fortepianowi zamiast orkiestry towarzyszy pięć instrumentów smyczkowych.

Nasz projekt „Kwarantanna w Hi-Fi” powstał dla wszystkich, którzy przez COVID-19 stracili możliwość publicznego słuchania i wykonywania muzyki. Koncertowy fortepian, który dziś stoi w studiu RDC, był przeznaczony dla uczestników tegorocznego, przełożonego z powodu epidemii Konkursu Chopinowskiego. Recitale artystów na naszej antenie, na stronie rdc.pl i kanale YouTube w czwartki o 18:05! Będą one poprzedzone krótką rozmową z Artystą.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dyrektorowi Yamaha Music Poland – Markowi Lamertowi, który udostępnił RDC profesjonalny instrument – koncertowy fortepian firmy Yamaha, pierwotnie przeznaczony dla uczestników tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. Wszystkie koncerty w ramach cyklu „Kwarantanna w Hi-Fi” transmitowane będą na antenie Radia dla Ciebie, a także na naszej stronie rdc.pl i na kanale RDC w serwisie YouTube.

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Radia dla Ciebie możecie słuchać w Warszawie na 101 FM oraz pasmach lokalnych albo online na: www.rdcpl/rdcplayer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *