Lipiec na kanałach z portfolio BBC Studios
Lipcowe propozycje programowe kanałów BBC HD, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.
Prey
(Prey)
Od środy 25 lipca, godz. 22:00
Sezon 1 (3 odcinki)
Brytyjski kryminał policyjny. Główny bohater ucieka przed wymiarem sprawiedliwości i walczy o oczyszczenie swojego imienia. Detektyw Marcus Farrow jest cenionym policjantem, ma żonę i dwójkę dzieci. W wyniku tragicznego zbiegu okoliczności znajduje się w miejscu brutalnego morderstwa, a wszystkie dowody wskazują na niego.
Zostaje oskarżony o morderstwo żony i syna. Decyduje się na ucieczkę, a ścigają go współpracownicy, m.in. detektyw Susan Reinhardt. Zaczyna się wyścig z czasem. Celem Farrowa jest nie tylko ucieczka, lecz przede wszystkim wyjaśnienie tajemnicy zbrodni. Czy zdąży odkryć prawdę zanim Reinhard go doścignie?
Nowe Triki
(New Tricks)
Od poniedziałku 9 lipca, godz.19:25
Serie 6, 7 i 8 (28 odcinków)
Zagadkowe zbrodnie, błyskotliwe dialogi oraz zespół detektywów pod dowództwem nadinspektor Sandy Pulman – serial kryminalny „Nowe Tricki” powraca na antenę. Zespół ekscentrycznych emerytowanych detektywów w składzie Jack Halford, Brian Lane i Gerry Standing często nagina reguły i stosuje ryzykowne zagrania, nie trzyma się policyjnych procedur, ale zawsze jest skuteczny.
Zabójstwa boksera oraz popularnego artysty graffiti to tylko niektóre ze zbrodni, które wymagają wyjaśnienia. Zespół dochodzeniowy zostaje także wciągnięty w porachunki albańskich gangów, sprawy imigracyjne, tajemnicę ukrzyżowania, londyńskie rabunki narkotykowe oraz przemyt diamentów. Możemy być pewni kolejnych zwrotów akcji oraz, tradycyjnie, znanych aktorów występujących gościnnie w rolach czarnych charakterów.
Żegnaj Cassini – Witaj Saturnie
(Goodbye Cassini – Hello Saturn)
Poniedziałek 9 lipca, godz. 23:00
Miliony kilometrów od domu, z małym zapasem paliwa, zasłużona bezzałogowa sonda kosmiczna Cassini zanurzy się na zawsze w odmętach atmosfery pierścieniowej planety, którą eksplorowała przez ostatnie 13 lat. Jej ostatniej podróży do serca Saturna towarzyszą naukowcy podsumowujący niesamowite osiągnięcia i odkrycia misji, która ogromnie wzbogaciła naszą wiedzę na temat Układu Słonecznego.
Dzięki sondzie Cassini poznaliśmy nowe światy z gigantycznymi lodowymi gejzerami, podziemnymi oceanami, w których może przetrwać życie oraz byliśmy świadkami narodzin nowego księżyca w pierścieniach Saturna. Czas pożegnać zasłużonego odkrywcę kosmosu.
Życie w locie
(Life in the Air)
Od wtorku 10 lipca, godz. 19:55
Sezon 1 (3 odcinki)
Latanie to prawdziwa supermoc, o której ludzie zawsze mogli tylko marzyć. Jednakże zadziwiająco duża liczba zwierząt, takich jak ptaki i nietoperze, a nawet wiewiórki, ryby i węże, opanowała przestworza. Przy pomocy niesamowitych umiejętności i z wrodzoną gracją naginają prawa grawitacji, aby polować, przemieszczać się, spać i żyć w locie. Natura była zawsze dla człowieka tajemnicą. Dopiero od niedawna posiadamy technologie, które umożliwiają podążanie za zwierzętami i odkrywanie ich tajemnic.
Twórcy programu przemierzają kontynenty, by uchwycić zwierzęta w locie i pokazać świat z ich wyjątkowego punktu widzenia. Dzięki wysiłkowi operatorów widzowie mają wrażenie towarzyszenia zwierzętom podczas lotu. Wszystko po to, by zgłębić naukowe tajniki, które kryją się za niezwykłą umiejętnością latania.
Temperatura: moc lodu i ognia
(From Ice To Fire: The Incredible Science Of Temperature)
Od poniedziałku 16 lipca, godz. 23:00
Sezon 1 (3 odcinki)
Program naukowy, w którym Helen Czerski – fizyczka polskiego pochodzenia – przedstawia niesamowitą moc działania temperatury z punktu widzenia atomu, człowieka i kosmosu. Zaprasza widzów w świat fizyki molekularnej oraz zdradzi tajniki dynamiki płynów oraz wysokoenergetycznej plazmy.Temperatura, niezauważana przez nas na co dzień siła, w ogromnym stopniu przyczyniła się do powstania życia na Ziemi.
Ukształtowało się ono w wyniku dramatycznego zetknięcia zimna i ciepła, a przetrwanie każdej istoty na naszej planecie uzależnione jest właśnie od temperatury. Przekształca ona materię z jednego stanu skupienia w drugi. Ujarzmienie tego prawa fizyki przez człowieka doprowadziło do największych odkryć w historii ludzkości.
Chirurdzy: na krawędzi życia
(Surgeons: At the Edge of Life)
Od wtorku 24 lipca, godz. 23:00
Sezon 1 (3 odcinki)
Trzyczęściowy dokument rejestrujący codzienną, lecz niezwykłą pracę na oddziale chirurgicznym w Szpitalu Królowej Elżbiety w Birmingham. Program skupia się na wykorzystujących najnowocześniejsze osiągnięcia medycyny chirurgach, którzy w dramatycznej i wyczerpującej walce o ludzkie życie przekraczają granice własnej wytrzymałości fizycznej i psychicznej.
Widzowie śledzą najpoważniejsze zabiegi odbywające się na sali operacyjnej: usunięcie nowotworu twarzy, celowe zatrzymanie akcji serca, upuszczanie krwi, nowatorski przeczep wątroby. Wszystkie te techniki przyczynią się do uratowania życia pacjenta oraz rozwoju współczesnej medycyny.
Miasta tętniące życiem
(World’s Busiest Cities)
Od poniedziałku 2 lipca, godz. 00:00
Sezon 1 (4 odcinki)
Seria dokumentalna przedstawiająca tajemniczy świat skomplikowanych systemów, dzięki którym funkcjonują największe i najbardziej zatłoczone miasta na świecie. Transport, inżynieria, żywność, handel – to obszary codziennego życia, które wymagają złożonej logistyki i stanowią spore wyzwanie dla władz najbardziej znanych metropolii.
W mieście Meksyk wdrożono specjalne działania mające chronić mieszkańców przed trzęsieniami ziemi oraz wybuchami wulkanów. Moskwa z kolei jest ogromnie zróżnicowana architektonicznie, co potwierdza tylko, fakt, że wielkie miasta to także wielka porcja historii. Poznamy także tajemnice takich metropolii jak Dehli czy Honk Kong.
Jak kupić najdroższe auta świata?
(Million Dollar Car Hunters)
Od wtorku 3 lipca, godz. 23:00
Sezon 1 (10 odcinków)
RM Sotheby’s jest największym na światowych rynkach domem aukcyjnym. Tutaj dochodzi do sprzedaży ekskluzywnych, kolekcjonerskich samochodów z najwyższej półki, istnych klasyków motoryzacji.
Twórcy serialu towarzyszą pracownikom RM Sotheby’s w poszukiwaniu najciekawszych okazów, za które amatorzy dwóch kółek zapłacą znaczną sumę pieniędzy.
Afera Paradise Papers
(Panorama: Paradise Papers)
Od wtorku 10 lipca, godz. 00:00
Dziennikarz śledczy Richard Bilton odsłania kulisy afery finansowej Paradise Papers. To ogromny wyciek 13.4 miliona dokumentów z nazwiskami sławnych i bogatych: polityków, sportowców, artystów oraz celebrytów, którzy lokują ogromne oszczędności w rajach podatkowych.
W tym gronie znaleźli się także królowa Elżbieta II oraz słynny kierowca wyścigowy Lewis Hamilton.
Życie w celi śmierci
(Life and Death Row)
Od środy 18 lipca, godz. 23:00
Sezon 3 (6 odcinków)
Trzecia seria poruszającego dokumentu opowiadającego o karze śmierci widzianej oczami ludzi na nią skazanych. Autorzy programu odwiedzają amerykańskie więzienia, by dowiedzieć się jak wygląda życie w cieniu nadchodzącego wyroku. Śledzimy drogę skazańców przez proces sądowy i kolejne apelacje, aż do egzekucji.
Decyzją gubernatora Arkansas egzekucje ośmiu skazanych zostaną przeprowadzone w odstępach dziesięciu dni. Powodem tego bezprecedensowego harmonogramu jest konieczność zużycia zapasów śmiercionośnej trucizny przed upłynięciem terminu ważności.
Twórcy dokumentu przedstawiają rzeczywistość najwyższego wymiaru kary z punktu widzenia obu stron: ośmiu skazanych oraz ich rodzin, którym towarzyszymy przez ostatnie tygodnie, godziny i minuty przed ostatecznym rozstaniem.
Formuła 1: dzikie lata
(Grand Prix: The Killer Years)
Wtorek 24 lipca, godz. 00:00
Lata 60. i początek lat 70. to ciemny okres w historii Formuły 1. W trakcie wyścigów oglądanych na żywo przez miliony widzów życie straciło wielu kierowców. Sprzyjały temu źle zabezpieczone tory, łatwopalne kombinezony, coraz większe prędkości bolidów.
Rosnąca liczba tragicznych wypadków doprowadziła do zbojkotowania prestiżowych zawodów Grand Prix Belgii oraz Niemiec. Kierowcy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na podstawowy problem – konieczność zapewnienia bezpieczeństwa. Ich głosy długo nie były słyszane.
Dawni kierowcy Formuły 1 wspominają kolegów, którzy zginęli na torze oraz niesamowitą atmosferę pionierskich wyścigów. Opowiadają też o kulisach walki z organizatorami Grand Prix, którzy z wielkimi oporami wdrażali rozwiązania mające na celu zapewnić bezpieczeństwo kierowców. Dokument wzbogacony został o nagrania archiwalne oraz wywiady z dawnymi mistrzami kierownicy takimi jak: Jackie Stewart, Emerson Fittipaldi, Jacky Ickx i John Surtees.
Dragons’ Den: Jak zostać milionerem
(Dragons’ Den)
Od piątku 27 lipca, godz. 23:00
Sezon 13 (16 odcinków)
Popularny program, którego uczestnicy walczą o wsparcie dla swoich pomysłowych inicjatyw biznesowych i wynalazków, a występujący w programie inwestorzy gotowi są wesprzeć je własnymi pieniędzmi, ekspertyzą oraz kontaktami. Jurorzy przesłuchują uczestników programu, w którym szczęścia próbują zwykli ludzie gotowi zaproponować milionerom udziały w swoich przedsięwzięciach.
W 13. serii jeden z przedsiębiorców zdradza, w jaki sposób z jajka ugotowanego na twardo powstał pomysł na biznes. Jednak czy któryś z jurorów zechce w niego zainwestować? W programie także inne ciekawe pomysły, m.in. innowacyjny piec kempingowy, przenośny zestaw perkusyjny, urządzenie do gimnastyki przy biurku oraz samoobsługowa pompa do piwa. Każdy przedsiębiorca ma trzy minuty na przedstawienie swojego pomysłu, zaproponowanie udziału inwestorom oraz przebrnięcie przez sesję niewygodnych pytań dociekliwych jurorów.
Zaufaj lekarzowi
(Trust Me I’m a Doctor)
Od wtorku 10 lipca, godz. a 21:55
Sezon 2 (3 odcinki)
Michael Mosley powraca z zespołem lekarzy, aby stawiać kolejne pytania dotyczące zdrowia i dobrej kondycji.
W drugiej serii dowiemy się, dlaczego wszyscy potrzebujemy słońca, poznamy prawdę o „superpokarmach” i sprawdzimy, czy kofeina rzeczywiście ma pobudzające działanie. Czy cukier jest równie szkodliwy jak tytoń? Czy wystarczy inaczej przygotowywać jedzenie, aby nasza dieta stała się zdrowsza? Czy e-papierosy są bezpieczne? Czy monitory komputerów szkodzą naszym oczom?
Zespół lekarzy eksperymentuje na własnych organizmach i odwiedza szpitale, w których prowadzone są badania naukowe — wszystko po to, aby znaleźć rzetelne odpowiedzi na medyczne pytania i wątpliwości, z którymi spotykamy się każdego dnia.
Wyznania młodych lekarzy
(Confessions of a Junior Doctor)
Od czwartku 26 lipca, godz. 21:55
Sezon 1 (4 odcinki)
„Wyznania młodych lekarzy” to relacje ze szpitala państwowej służby zdrowia opowiedziane przez osoby znajdujące się na samej linii frontu – młodych adeptów medycyny. 23-latkowie pracują na różnych oddziałach, od izby przyjęć po chirurgię.
Są zaangażowani, pełni pasji i świetnie wyedukowani. To oni są przyszłością brytyjskiej służby zdrowia. Jednak praca w państwowym szpitalu, który nieustannie zmaga się z problemami, m.in. rosnącą liczbą pacjentów, stanowi wyzwanie. Od młodych lekarzy dużo się wymaga, daje się więc odczuć dużą presję.
Uwięziona w czterech ścianach: ekstremalna otyłość
(Shut Ins: Britain’s Fattest Woman)
Piątek 6 lipca, godz. 20:55
Dwa lata temu Sharon Hill, podobnie jak tysiące innych osób, miała tak poważną nadwagę, że nie mogła wyjść z domu. Ważyła ponad 290 kilogramów i uznana została za chorobliwie otyłą. Mieszka w malowniczej okolicy Cotswolds, której uroków jednak niemalże nie dostrzegała, gdyż przykuta była do krzesła, na którym ledwie mogła się poruszyć. Opiekował się nią partner Andrew, który w związku z jej stanem także był uwięziony.
W dramatycznym dążeniu do odzyskania zdrowia oraz utraty wagi Sharon zdecydowała się na poważną operację bariatryczną. W programie śledzimy jej walkę o zdrowie po dwóch latach od operacji. Chociaż schudła aż 90 kilogramów, znow zaczyna przybierać na wadze. Za pośrednictwem kamer umieszczonych w domu Sharon, śledzimy kolejne etapy jej zmagań z pokusami i obserwujemy, jak jej przemiana wpływa na relację z mężem.
Przy wsparciu psychologa oraz zespołu chirurgów Sharon zdecydowała się na drugą ryzykowną operację. Czy wyzwoli się wreszcie z czterech ścian i uratuje małżeństwo?
Hotel Furchester
(The Furchester Hotel)
Od poniedziałku 9 lipca, godz. 15:40
Sezon 4 (25 odcinków)
Akcja toczy się w prawie luksuso¬wym hotelu prowadzonym przez kochającą się rodzinę uroczych, choć kompletnie nie¬zorgani¬zo¬wanych potworów.
Gości hotelu serdecznie wita właścicielka Funella Furchester. Mali widzowie spotkają tu swoje ulubione postaci z Ulicy Sezamkowej, takie jak Wielki Ptak, Liczyhrabia oraz Marsjanie. Poznają też zupełnie nowych bohaterów.
Motywem przewodnim programu jest zachęce¬nie dzieci do twórczego rozwiązywania proble¬mów. Najnowsze odcinki wzbogacono o więcej zagadek oraz akcentów muzycznych. Będzie też dodatkowa porcja dobrego humoru. W najnowszej serii m.in. akwarium dla wodnych gości oraz wizyta słynnego stylisty fryzur.
Tosia i Tymek
(Topsy and Tim)
Od poniedziałku 2 lipca, godz. 18:50
Sezon 1 (60 odcinków)
Serial bazuje na serii książek dla dzieci autorstwa Jean oraz Garetha Adamsonów. Bohaterami są pięcioletnie bliźnięta, Tosia i Tymek, przeżywające typowe blaski i cienie codziennego życia rodzinnego.
W pierwszej serii bliźniaki pomagają tacie myć samochód, opiekują się świnką morską przyjaciela, bawią się w chowanego i wycinają z kartonu swoje podobizny naturalnej wielkości. Pani Fishwick prosi dzieci, by zaopiekowały się pewnym pudełkiem — ale czy dzieci będą w stanie powstrzymać się przed zajrzeniem do środka?
Ta urocza seria, która na pewno spodoba się dzieciom w wieku przedszkolnym, ma także walory edukacyjne. W każdym odcinku zobaczymy historyjkę z życia rodzinnego i wydarzenia niosące duży ładunek emocjonalny, takie jak przeprowadzka czy rozpoczęcie nauki w nowej szkole.