Luty na kanale National Geographic
W lutym na kanale National Geographic będziemy łączyć podróże w daleką przeszłość z nietypowym spojrzeniem na naszą współczesność. Wybierzemy się do starożytnego Egiptu, w którym poznamy „Sekrety grobowca Tutanchamona”, a także będziemy uczestnikami wykopalisk w Dolinie Królów.
W ramach tematycznych sobót wyruszymy wielokrotnie na „Wyprawę na dno”, by zajrzeć do najbardziej fascynujących wraków statków. Archeologiczne odkrycia zestawimy w lutym z zapierającymi dech widokami z nowoczesnych drapaczy chmur. W serii „Historia wieżowców” poznamy kulisy powstawania budynków, które pobudzają wyobraźnię. Będziemy też mogli obserwować niezwykłą codzienność pracowników lotniska w stolicy Hiszpanii w serii „Alarm na lotnisku: Madryt”. Poznamy techniki, jakich używają tamtejsze służby bezpieczeństwa, by nie dopuścić do nawet drobnego przemytu.
SEKRETY GROBOWCA TUTANCHAMONA
TUT’S TREASURES: THE LAST PHARAOH
Premiera w niedzielę 17 lutego o godz. 21:00
(1×60 min)
Odkrycie przez Howarda Cartera grobowca Tutanchamona w 1922 r. trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie, wywołując istne szaleństwo na punkcie starożytnego Egiptu. W środku znaleziono ponad 5000 bezcennych artefaktów. Rzucają one nowe światło na krótkie i burzliwe życie króla-chłopca. Pomagają też archeologom w zrozumieniu skali wpływu Tutanchamona na świat starożytny.
DOLINA KRÓLÓW: MIEJSCE PEŁNE TAJEMNIC
LOST TREASURE OF EGYPT
Premiery w niedziele od 17 lutego o godz. 22:00
(6×60 min)
Wciągająca, pełna akcji i przełomowych odkryć seria pokazuje prace międzynarodowej grupy egiptologów w najbogatszym źródle wiedzy o starożytności – Egipskiej Dolinie Królów. Przez cały sezon wykopalisk będziemy mieli dostęp na wyłączność do miejsca pracy naukowców, pośród których pojawią się również Polacy. Zobaczymy, jak wykorzystując najnowocześniejsze technologie i ogromne pokłady intuicji, ekipa archeologów mierzy się z upałem i nieprzyjaznym terenem, by odkryć tajemnice starożytnego świata. Czy znajdą coś, co odsłoni przed nami zupełnie nowe oblicze historii Egiptu?
ALARM NA LOTNISKU: MADRYT
AIRPORT SECURITY MADRID
Premiery w środy od 13 lutego o godz. 22:00
(8×60 min)
W najnowszym sezonie „Alarmu na lotnisku” wylądujemy w Europie, aby zobaczyć, jak funkcjonuje międzynarodowy port lotniczy Adolfo Suarez w Madrycie-Barajas. To największe lotnisko w Hiszpanii i największy pracodawca w tej stolicy. Cztery teminale, w tym jeden z największych na świecie terminal T4, wydają się znakomitym miejscem, by ukryć w tłumie nie do końca czyste zamiary. W najnowszej serii „Alarm na lotnisku: Madryt” poznamy tych, którzy dbają o to, by przez granicę nie udało się przedostać żadnemu przemytnikowi.
HISTORIA WIEŻOWCÓW
BUILDING TO THE SKY
Premiery w czwartki od 28 lutego o godz. 22:00
(6×60 min)
Zupełnie jak gigantyczne wykrzykniki, drapacze chmur podkreślają znaczenie historii ewolucji naszych miast i definiują nasze współczesne życie. W serii „Historia wieżowców” poznamy najbardziej spektakularne wysokościowce – od skromnych początków w latach 80. XIX wieku aż po dziś dzień, gdy kolejne giganty uzupełniają miejskie krajobrazy.
SOBOTY TEMATYCZNE: WYPRAWA NA DNO
Emisja trzech odcinków w każdą sobotę lutego od godz. 21:00
Od poszukiwań zaginionego lotu MH370 Malaysia Airlines i legendarnej Atlantydy po podmorskie kable telekomunikacyjne, które łączą nas w ramach globalnej sieci. Oceany są pełne tajemnic ukrytych głęboko w morskiej toni. Seria „Wyprawa na dno” zabiera widzów w podróż na dno oceanów, mórz i jezior, by pokazać wraki, zatopione skarby, miasta, zaskakujące formacje geologiczne – a wszystko to przy użyciu najnowszych technologii. Wspólnie rozwiążemy zagadki, które nurtują ludzi od stuleci. Jedną z nich jest zaginięcie jedynego nazistowskiego lotniskowca – okrętu Graf Zeppelin – który nigdy nie wziął udziału w walce. Jego wrak został znaleziony w Bałtyku przez Polaków.W kolejnych programach eksperci analizują historię wojen, piractwa i niewolnictwa w regionie Zatoki Meksykańskiej i narodziny oraz upadek największych starożytnych cywilizacji w basenie Morza Śródziemnego. Dowiemy się, jaki był wpływ podwodnego trzęsienia ziemi z 2006 roku na globalne chmury danych. Sprawdzimy też, dlaczego największe skarby znajdujące się przy wybrzeżach Florydy są rozrzucone na dnie morza na powierzchni wielu mil.