MediaZapowiedzi TV

Międzynarodowy dzień eliminacji przemocy wobec kobiet – cykl dokumentalny w ARTE.tv

Przemoc seksualna, codzienna przemoc domowa, cyberprzemoc, zakaz aborcji, nakaz małżeństw, brak praw do decydowania o własnym ciele, edukacji i przyszłości. Europa, Ameryka, Azja, Afryka, Australia – to dzieje się wszędzie. 25 listopada jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet i z tej okazji ARTE.tv udostępnia za darmo na swej platformie VOD https://www.arte.tv/pl/ cykl poruszających filmów dokumentalnych i reportaży o tym, jak łamane są prawa kobiet w Polsce i na całym świecie oraz o tym, jak temu przeciwdziałać.

 

Kobiety we współczesnych społeczeństwach czują się jak szmaty i mówią „dość”. Dość patriarchatowi, przemocy seksualnej, fizycznej i psychicznej, dość zakazowi stanowienia o swoim ciele i przyszłości, dość niższym zarobkom. To tylko kilka z postulatów, za którymi opowiadają się kobiety na całym świecie – białe i czarne, młode i stare, chrześcijanki i muzułmanki. Chcą być niezależne i wolne i o swą wolność i niezależność walczą. Pokazują to reżyserzy i reżyserki filmów dokumentalnych, które na stronie https://www.arte.tv/pl/ są udostępnione za darmo z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Twórcy poruszają w nich m.in. temat walki Polek o dostęp do aborcji, przemocy w internecie, która dotyka 73% kobiet na świecie, kobietobójstw i przemocy w rodzinach, za co największą cenę płacą „niewidzialne” ofiary – dzieci, przemocy seksualnej, która stała się już plagą, ale także zwycięstw, np. meksykańskich feministek, które nie chcąc słyszeć o  kompromisach, walczą z systemem i żądają sprawiedliwości.

FILMY W CYKLU „MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET”:

POLKI WALCZĄ O PRAWO DO ABORCJI, Niemcy, 2020

Odkąd Trybunał Konstytucyjny zaostrzył prawo aborcyjne, przeprowadzenie aborcji w Polsce stało się jeszcze trudniejsze niż dotychczas. Inga, której płód został poważnie uszkodzony, musiała wyjechać za granicę, by dokonać aborcji. Jednak wielu zwolenników „obrony życia”, takich jak katolik i mąż rodziny Paweł, prowadzi kampanię na rzecz dalszego zaostrzenia prawa.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/092187-002-A/polki-walcza-o-prawo-do-aborcji/

#SZMATA, Belgia, 2021

Według Europejskiego Lobby Kobiet w 2017 roku kobiety były 27 razy częściej niż mężczyźni narażone na nękanie w sieci i w mediach społecznościowych. Gdy ofiary cyberprzemocy składają skargę, często stają w obliczu nieprzygotowanej administracji, nieodpowiedniego ustawodawstwa i praktycznie nieistniejącego orzecznictwa. Z kolei platformy cyfrowe są słabo uregulowane i nie walczą w wystarczającym stopniu z nękaniem w Internecie. W tym filmie Florence Hainaut i Myriam Leroy, dwie belgijskie dziennikarki, które same padły ofiarami cyberprzemocy, zbierają zeznania kilkunastu kobiet z całego świata, które również doświadczyły nękania w Internecie. Dzięki oświadczeniom felietonistki Nadii Daam, satyryczki Florence Mendez i autorki Pauline Harmange, a także specjalistów w tej dziedzinie, twórcy dokumentu badają proliferację nienawiści w Internecie i zagłębiają się w socjologiczne i prawne aspekty cyberprzemocy w obecnej sytuacji.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/098404-000-A/szmata/

NA ZŁE I GORSZE, Francja, 2020

Niektóre tragedie za zamkniętymi drzwiami często są poprzedzone przemocą fizyczną i psychiczną. W 2019 roku we Francji 146 kobiet padło ofiarą przemocy ze strony swoich mężów, partnerów lub byłych parterów, co stanowi 84% zabójstw popełnionych w kontekście rodzinnym. Jednak w tej przerażającej rzeczywistości same liczby nigdy nie dają wyczerpującego opisu: kobietobójstwo jest zjawiskiem uwidocznionym w ostatnich latach jedynie dzięki zaangażowaniu feministycznych kolektywów. Poprzez smutne historie Sindy, Dorothée i Michele ten dokument rzuca światło na współczesny dramat i jego „niewidzialne” ofiary – dzieci.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/090005-000-A/na-zle-i-gorsze/

MEKSYK: CZARNY BLOK, FEMINISTYCZNA REWOLUCJA, Francja, 2021

Nowe pokolenie meksykańskich feministek nie chce już słyszeć o kompromisach. Nie proszą, lecz żądają, by szanowano ich prawa. Zamaskowane, całe w czerni, budzą respekt i podziw u swych matek i babek, które emancypowały się łagodniej, lecz też mozolniej.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/101555-000-A/meksyk-czarny-blok-feministyczna-rewolucja/

MALAWI: WALKA Z MAŁŻEŃSTWAMI DZIECI, Francja, 2021

Theresa Kachindamoto jest przywódczynią centralnego regionu Malawi. Zarządza 540 wioskami. Jest szanowaną, ale też rewolucyjną władczynią – jako pierwsza zakazała małżeństw dzieci. Tym samym chce działać na rzecz praw dziewcząt i poprawić ich dostęp do edukacji.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/103027-000-A/malawi-walka-z-malzenstwami-dzieci/

MUZUŁMANKA I FEMINISTKA?, Niemcy, 2020

Upodmiotowienie kobiet, feminizm i nowoczesność nie są sprzeczne ani niezgodne z islamem, chociaż nie wszystkie kobiety widzą to w ten sam sposób…

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/097774-004-A/muzulmanka-i-feministka/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *