Międzynarodowy Dzień Kobiet na kanale Polsat Viasat History
Międzynarodowy Dzień Kobiet to ogólnoświatowe święto, które celebruje społeczne, ekonomiczne, kulturowe i polityczne osiągnięcia kobiet. Z tej okazji 8 marca Polsat Viasat History zaprezentuje wciągające produkcje opowiadające o wyjątkowym wkładzie kobiet w historię świata.
Pierwszy z dokumentów, „Kobiety, które walczyły z Hitlerem”, będzie mieć swoją premierę w poniedziałek 8 marca o 21:00. Program przedstawia historie dzielnych kobiet, które miały odwagę sprzeciwić się nazistowskiej ideologii. Buntowały się przeciwko barbarzyństwu, chociaż jakikolwiek opór wobec systemu wiązał się z wysokim ryzykiem. Przedstawicielki różnych warstw społecznych – matki, robotnice, aktywistki komunistyczne, socjalistki, konserwatystki, zakonnice, studentki, uczennice – wszystkie były wzorowymi obywatelkami III Rzeszy. Część z nich należała do ruchu oporu, inne współpracowały z mężami, narzeczonymi czy przyjaciółmi. Niektóre walczyły z systemem samodzielnie. Wiodły niepewne życie – liczyły się z ryzykiem, że zostaną zdemaskowane przez swoich sąsiadów bądź krewnych. Pomimo zagrożenia przekazywały poufne informacje, rozpowszechniały antynazistowskie ulotki i ratowały Żydów przed wywózką. Po aresztowaniu były więzione, wywożone do obozów, a nawet rozstrzeliwane.
Przez dekady te odważne kobiety postrzegane były jedynie jako „ozdoba” i „dodatek” do słynnych, dzielnych mężczyzn – bojowników ruchu oporu. Ta łatka przywarła do nich do tego stopnia, że zapomniano o ich rzeczywistym wkładzie w walkę z nazizmem. Program podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie kim były i dlaczego zdecydowały się sprzeciwić reżimowi, ryzykując zarówno własnym życiem, jak i swoich najbliższych? Jak wyglądała ich przeszłość? Wśród przedstawionych w dokumencie bohaterek są między innymi: urzędniczka ministerstwa propagandy Libertas Schulze-Boysen, dziennikarka Ruth Andreas-Friedrich i studentka Sophie Scholl.
Mężczyźni-łowcy i kobiety-zbieraczki – jesteśmy przekonani, że taki podział ról obowiązywał w czasach prehistorycznych. Ta teoria zostaje jednak poddana próbie w dokumencie „Zagadka kości: rewolucja płci”, który zostanie wyemitowany na kanale Polsat Viasat History 8 marca o 22:05. Przedstawione w nim metody naukowe zwykle stosowane w kryminalistyce pomagają badaczom uzyskać nowe spojrzenie na tę kwestię.
Przez wieki uznawano, że mężczyzna-łowca był żywicielem rodziny, a tym samym od zarania dziejów ludzkości stał na szczycie drabiny społecznej. Dzięki tej teorii pierwsi archeolodzy
w XIX i na początku XX wieku uznali ten stan rzeczy za sytuację „naturalną”. Dziś naukowcy nie są już tego pewni. Okazuje się, że część odkryć nie pasuje do tego obrazu i na jaw wychodzi coraz więcej błędnych interpretacji. Archeolodzy poddają dobrze znane wzorce testom, z których płyną zaskakujące wnioski. Ten fascynujący dokument próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, czy artystki z epoki kamienia, bogate księżniczki z epoki brązu i wymachujące toporem kobiety wojowniczki wikińskich plemion faktycznie istniały.
Premiera dwóch filmów dokumentalnych „Kobiety, które walczyły z Hitlerem” oraz „Zagadka kości: rewolucja płci” 8 marca o 21:00 oraz 22:05