„Młode polskie kino” już od 13 czerwca w serwisie FilmBox+
FilmBox+ otwiera się na młodych, utalentowanych twórców, którzy z odwagą eksperymentują i poszukują unikalnych form narracyjnych. Już od 13 czerwca w serwisie – w specjalnej kolekcji „Młode polskie kino” – będzie można obejrzeć wybrane, najciekawsze niezależne filmy, dostępne jak dotąd głównie na przeglądach i festiwalach, w tym m.in. „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, czyli nagrodzony w Cannes krótki metraż Aleksandry Terpińskiej.
„Kino niezależne charakteryzuje się swobodą wyrazu i opowiadania nietuzinkowych historii przez twórców. To w tym środowisku powstają filmy, które poruszają ważne tematy społeczne, wywołują refleksję, prowokują formą. Są to często produkcje, które otwierają oczy na nowe perspektywy i wytyczają nowe drogi dla kinematografii – debiuty, ale nie tylko. Nasz serwis FilmBox+ to nie tylko porywająca rozrywka – seriale z całego świata, znane filmy hollywoodzkie, własne produkcje oryginalne czy dobre polskie kino. Chcemy dać przestrzeń także twórcom spoza głównego nurtu i prezentować ich dzieła, które nie były pokazywane w szerokiej dystrybucji” – komentuje Krzysztof Adelt, Head of Digital w Grupie Kino Polska.
W kolekcji „Młode polskie kino”, oprócz filmu „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, znalazły się m.in. nominowane do Złotych Lwów „Warzywa i owoce”, nietuzinkowe animacje „Colaholic” czy „Insekt”, a także horror psychologiczny „Stoję za tobą”.
„Najpiękniejsze fajerwerki ever” to krótkometrażowy film w reżyserii Aleksandry Terpińskiej, który powstał dzięki temu, że autorka zajęła 1. miejsce w konkursie scenariuszowym – zgłaszane do niego teksty miały być inspirowane „Przypadkiem” K. Kieślowskiego. Obraz ten zdobył nagrody na kilku prestiżowych festiwalach, m.in. w Cannes (Grand Prix CANAL+, Najlepszy film krótkometrażowy), na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (Nagroda Specjalna – Nagroda Filmowej Małopolski), czy festiwalu Młodzi i Film (Jantar za krótkometrażowy debiut fabularny oraz za zdjęcia do filmu krótkometrażowego). „Najpiękniejsze fajerwerki ever” to zapis jednego dnia z życia trojga przyjaciół, w których codzienność wkracza gwałtowny polityczny konflikt, szybko eskalujący w stan przypominający wojnę domową. W obliczu zagrożenia ich plany i marzenia szybko zostają poddane bolesnej weryfikacji, a priorytety zmienią się o 180 stopni. Kiedy na ulicach Warszawy zaczynają ginąć ludzie, nikomu nie będzie już zależało na zachowaniu status quo w skomplikowanym trójkącie miłosnym.
W dużo bardziej intymną historię zabierają widza twórcy krótkometrażowego dramatu „Warzywa i owoce”. Nominowany do Złotych Lwów film opowiada o trudnej relacji dorastającego syna i samotnej matki. Walczący z otyłością dwunastoletni Wojtek wstydzi się siebie i swojej mamy, która prowadzi podupadający sklepik spożywczy. Pewnego pechowego dnia nastolatek buntuje się. Chcąc zachęcić zaniedbaną matkę do zmiany wyglądu, doprowadza niestety do jej upokorzenia.
Specjalnie dla użytkowników serwisu FilmBox+ w kolekcji „Młode polskie kino” znalazł się również horror psychologiczny „Stoję za tobą”. Wieloletni przyjaciele, Michał i Kuba, decydują się na nielegalną wyprawę do mało znanej jaskini w Tatrach. Błądzą w labiryncie korytarzy, gubią drogę powrotną, są zdani wyłącznie na siebie. Po upływie 3 tygodni jednemu z nich w tajemniczych okolicznościach udaje się stamtąd wydostać. Skrajnie wyczerpany, powoli dochodzi do siebie, ale nie potrafi dokładnie odtworzyć wydarzeń z jaskini, ani odpowiedzieć na pytania zadawane w toku policyjnego śledztwa. Mężczyzna zostaje oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci przyjaciela – choć i te okoliczności nie są do końca jasne. Zachęcony do podjęcia terapii, zaczyna uczęszczać na spotkania, co przywołuje szereg podświadomie wypieranych wspomnień i zaciska pętlę obłędu wokół jego szyi. Dręczony przez koszmarne wizje nieuchronnie zbliża się do konfrontacji z prawdą, gdy każdej nocy budzą się jego najgorsze strachy…
Serwis FilmBox+ przybliży widzom również krótkometrażowe animacje spoza głównego nurtu. „Colaholic” to dokument i komedia romantyczna w jednym. Animacja jest swoistym dziennikiem osoby, która pije stanowczo za dużo słodkich napojów gazowanych. To pierwsza autorska produkcja Yellow Tapir Films w reżyserii Marcina Podolca. Film otrzymał Grand Prix Banjaluka 2018, Pierwszą Nagrodę O!PLA 2019, Pierwszą Nagrodę Baltic Independent Film Festival, Nagrodę Jury Studenckiego oraz Nagrodę Publiczności MFF Etiuda&Anima 2018.
Z kolei „Insekt” to opowieść o Pascalu, który mieszka z rodzicami w mieście pełnym smogu. W gęstej mgle dochodzi do licznych pomyłek i wypadków. Dym skrywa tajemnice zarówno ludzi, jak i owianych złą sławą… insektów. Odkrycie jednego z sekretów zmienia życie Pascala.