„Myśl po polsku” – nowy kanał i podcasty o tematyce popularnonaukowej dla młodzieży
„Myśl po polsku” jest cyklem filmów i podcastów o tematyce popularnonaukowej. Głównym celem akcji o walorach informacyjno-edukacyjnych jest popularyzacja polskiej myśli naukowo-technicznej i jej osiągnięć w takich dziedzinach jak: informatyka, astrofizyka, architektura, biotechnologia, robotyka, sztuczna inteligencja czy misje kosmiczne.
W zamyśle autorów kolejne odcinki cyklu „Myśl po polsku” mają przedstawiać sylwetki młodych polskich naukowców, wynalazców, instytucji badawczych czy niewielkich firm oraz ich innowacyjne produkty i usługi. Autorzy projektu popularyzowaniem rodzimych zdobyczy ze świata nauki i techniki chcą zainspirowa młode pokolenie zakładaniem technologicznych startupów i zainteresowa kierunkami technicznymi i specjalistycznymi studiów wyższych.
Gośćmi odcinków emitowanych w ramach pierwszego sezonu cyklu „Myśl po polsku” są m.in. dr inż. arch. Jerzy Łątka – projektant budynków z papieru i tektury, Szymon Dzwończyk i Piotr Szlachcic – konstruktorzy łazików marsjańskich, dr inż. Piotr Sobolewski – projektant gier komputerowych. Przewidywana liczba odcinków pierwszego sezonu: 11.
Pomysłodawcą i prowadzącym serii jest Adam Chabiński, wieloletni redaktor naczelny witryn i czasopism komputerowych (CHIP, PC Format). Dziennikarz z wielkim zamiłowaniem do nauki i techniki.
Niemal od zawsze marzyłem o filmach realizowanych w popularnonaukowej formie, które prezentowałyby genialne pomysły, niezwykłe wynalazki i niecodzienne innowacje autorstwa Polaków – mówi Adam Chabiński, pomysłodawca i prowadzący „Myśl po polsku”. Dzięki temu projektowi chcielibyśmy pokazać niezwykły wkład polskiej myśli naukowo-technicznej w rozwój rodzimej i światowej gospodarki. Byłoby wspaniale, gdyby nasza inicjatywa zachęciła młodych do podejmowania odważnych decyzji związanych z przedsiębiorczością, karierą i wynalazczością – kontynuuje Chabiński.
Na formułę w postaci wywiadów wybrano krótkie filmy (15–30 minut) i podcasty nagrywane w siedzibach zaproszonych gości – tak, aby przybliżyć widzom miejsce i zapoznać ich ze środowiskiem bohaterów cyklu „Myśl po polsku”. Docelową grupą odbiorców jest nie tylko młodzież szkół średnich i wyższych, lecz także osoby zainteresowane nauką i techniką oraz pasjonaci.
Główną platformą emisji filmów jest YouTube, a podcastów Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts. Projektowi towarzyszy ponadto witryna internetowa oraz szeroko zakrojona akcja informacyjna w mediach społecznościowych „Myśli po polsku”: Facebook, Instagram, LinkedIn, Mastodon, TikTok, Twitter. Inicjatywę wspierają także influencerzy – AstroFaza, TechnoStrefa, Blowek, Rojo, Historia bez cenzury, Łukasz Bok oraz Michał Müller, którzy za pośrednictwem swoich kanałów w mediach społecznościowych informują o projekcie.
Partnerami projektu „Myśl po polsku” rozwijanego przez GTEM SA jest Totalizator Sportowy oraz Fundacja Empiria i Wiedza. Patronami medialnymi zaś naszemiasto.pl, Strefa Edukacji i Super Express, a ambasadorem Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.