NEXT FILM wprowadza do kin film „Nosorożec” Ołeha Sencowa (wideo)
10 grudnia br. na ekranach polskich kin zagości film „Nosorożec” Ołeha Sencowa, ukraińskiego reżysera i aktywisty społecznego. Tytuł, który zachwycił publiczność na europejskich festiwalach filmowych, teraz będą mogli zobaczyć także polscy widzowie.
Tytułowy Nosorożec to młody mężczyzna, mocny i sprawny fizycznie, wyjątkowe połączenie siły, spokoju i lekkomyślności. Po raz pierwszy spotykamy go na ulicach małego postsowieckiego miasteczka, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru. Obserwujemy, jak dorasta, na tle wzlotów i upadków swojego życia rodzinnego. Kolejne wydarzenia z jego życia przebiegają według schematu wspólnego dla epoki życia sowieckiego: jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym. Nosorożec, odważny i fizycznie potężny, szybko awansuje w hierarchii lokalnego gangu przestępczego, stając się wkrótce jego przywódcą, ale nie jest to kariera pozbawiona katastrofalnych błędów.
„Nosorożec” został zaprezentowany na wielu festiwalach, gdzie zachwycił krytyków i publiczność. Po pokazach w sekcji Orizzonti na 78. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i Konkursie Międzynarodowym na Warszawskim Festiwalu Filmowym publikacje na temat filmu ukazały się na łamach portali na całym świecie.
Ołeh Sencow to reżyser, scenarzysta, były więzień i działacz polityczny. Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, Sencow został aresztowany przez FSB, oskarżony o planowanie aktów terrorystycznych i potajemnie przewieziony do Moskwy. Mimo braku dowodów został skazany na 20 lat łagru o podwyższonym rygorze. Przez 5 lat trwała globalna kampania #FreeOlegSentsov na rzecz jego uwolnienia, w której wiodącą rolę grały Europejska i Polska Akademia Filmowa. Po pięciu latach w łagrze, 7 września 2019 roku, został uwolniony w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą. Nie ustaje w działaniach na rzecz oswobodzenia wszystkich więźniów ukraińskich, pozostających w rosyjskich więzieniach.
„Nosorożec” został zrealizowany w koprodukcji ukraińsko-polsko-niemieckiej ze wsparciem Funduszu Rady Europy Eurimages. Z polskiej strony koproducentem jest Apple Film Production, firma kierowana przez Dariusza Jabłońskiego, Violettę Kamińską i Izabelę Wójcik.
Dystrybutorem filmu w Polsce jest NEXT FILM – firma należąca do Grupy Agora, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmową. W 2021 roku NEXT FILM wprowadził na ekrany kin: film „W jak Morderstwo” – komedię kryminalną z Anną Smołowik i Pawłem Domagałą w rolach głównych, „Elfinki” – zabawną animację dla najmłodszych, komediodramat „Czarna owca” w reżyserii Aleksandra Pietrzaka, film „Teściowie” – komedię w gwiazdorskiej obsadzie oraz „Bo we mnie jest seks” – filmową biografię Kaliny Jędrusik.
W 2020 roku w portfolio firmy znalazły się m.in. kinowy przebój tego roku, czyli film „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, „365 dni” na podstawie książki Blanki Lipińskiej, czy „Tarapaty 2” – kontynuacja familijnego hitu.