Nikon wprowadza wyjątkowo poręczny obiektyw NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S
Nikon z przyjemnością informuje o wprowadzeniu wyjątkowo poręcznego pełnoklatkowego superteleobiektywu stałoogniskowego NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S. Ptaki, dzika przyroda, samoloty, sporty motorowe i sporty zimowe: dynamika odległych obiektów odwzorowana z niesamowitą wyrazistością. Nowy obiektyw z serii S jest wytrzymały, a jednocześnie niezwykle lekki. Użytkownicy mogą podążać za poruszającymi się obiektami z płynnością niespotykaną wcześniej przy ogniskowej 800 mm — i uwolnić kreatywność dzięki stabilności podczas fotografowania z ręki.
Niezwykła zdolność rozdzielcza obiektywu z serii S pozwala wydobyć nawet najdrobniejsze szczegóły trudnych do uchwycenia obiektów – od polujących orłów po samoloty w przechyle. Obraz jest wyjątkowo ostry zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania, a autofokus działa wyjątkowo szybko, płynnie i niezawodnie. Wbudowany w obiektyw system redukcji drgań gwarantuje stabilność obrazu, a gdy obiektyw jest połączony z aparatem Z 9, synchroniczny VR pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki nawet o 5,5 stopnia. Ponadto superteleobiektyw współpracuje z telekonwerterami Z, które wydłużają ogniskową do 1120 mm lub 1600 mm.
Dzięki lekkiej konstrukcji, którą opracowano wykorzystując zalety mocowania Z oraz soczewkę Fresnela (PF), użytkownicy mogą bez obaw zdjąć obiektyw NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S ze statywu i fotografować z ręki. Obiektyw jest około 2,3 kg lżejszy i o 16% krótszy od swojego odpowiednika z mocowaniem F. Jego środek ciężkości znajduje się bliżej korpusu aparatu, co ułatwia płynne panoramowanie. Fotografowie mogą konfigurować funkcje elementów sterujących, a zaawansowane zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi chroni zarówno obiektyw, jak i aparat.
– Nowy obiektyw 800 mm otwiera przed fotografami nowe, ekscytujące możliwości. Minęły już czasy, gdy możliwości rejestrowania ujęć obiektywem o długiej ogniskowej zależały od statywu lub monopodu. Znacznie zmniejszone wymiary i masa superteleobiektywu sprawiają, że cechuje się on niespotykaną dotąd poręcznością i łatwością użytkowania: jest o wiele większa szansa na zrealizowanie trudnych ujęć lub fotografowanie dotychczas nieosiągalnych perspektyw – Zurab Kiknadze, Product Manager w firmie Nikon Europe.
Podsumowanie najważniejszych cech: NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S
Profesjonalny superteleobiektyw: ogniskowa 800 mm. Poręczna, lekka konstrukcja i dobre wyważenie podczas trzymania.
Doskonała ostrość: specjalnie ukształtowana i wypozycjonowana soczewka Fresnela (PF) oraz powłoka nanokrystaliczna firmy Nikon znacznie ograniczają refleksy i flarę. Szkło ED i szkło SR niwelują aberrację chromatyczną na całej powierzchni kadru.
Szybkie, ciche ustawianie ostrości: AF działa szybko, precyzyjnie i bardzo cicho — śledzenie przebiega płynnie, niezależnie od tego, czy fotografujesz wyścigi samochodowe, czy dziką przyrodę.
Skuteczna redukcja drgań: wbudowany w obiektyw system redukcji drgań gwarantuje stabilność obrazu. Synchroniczny VR pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki nawet o 5,5 stopnia, gdy obiektyw jest połączony z aparatem Z 9.
Konfigurowalne elementy sterujące: do wygodnie rozmieszczonych przycisków L-Fn oraz bezgłośnego pierścienia sterującego można przypisywać różne funkcje. Do zapisywania odległości zdjęciowych można użyć przycisku pamięci.¹
Zaawansowane zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi: uszczelnienie wszystkich ruchomych części tubusu chroni przed kurzem i wilgocią, a gumowa uszczelka wokół mocowania obiektywu zabezpiecza zarówno obiektyw, jak i aparat.²
Współpracuje z telekonwertrem: ogniskową można wydłużyć do 1120 mm stosując TELEKONWERTER Z TC-1.4x lub do 1600 mm stosując TELEKONWERTER Z TC-2.0x.
Zintegrowane gniazdo filtra: ułatwia wsuwanie filtrów, zapewniając jeszcze większą kontrolę w trudnych warunkach oświetleniowych.
Wygodna osłona przeciwsłoneczna: dołączona osłona przeciwsłoneczna HB-104 jest wyposażona w przesuwany zatrzask zwalniający, który umożliwia zdjęcie osłony jedną ręką.
¹ Przycisk pamięci można aktywować po uaktualnieniu oprogramowania sprzętowego.
² Nie gwarantuje się odporności obiektywu na pył i zachlapanie we wszystkich sytuacjach oraz we wszystkich warunkach.