Nowości na Dzień Kobiet w Dafilms.pl
Dafilms.pl przygotował program, złożony z polskich dokumentów, którego bohaterkami są wyłącznie kobiety. Historie zarejestrowane w różnych zakątkach świata, układają się w ciekawą mozaikę kobiecych opowieści.
Autorki i autorzy filmów kierowali się niekiedy osobistymi powodami, np. Adriana F. Castellanos, autorka dokumentu Dos Islas, postanowiła wyruszyć w drogę rekonstruując wspomnienia swojej babci. Była to także podróż do czasów dzieciństwa. Wśród marcowych nowości znalazły się także filmy, w których twórcom udaje się dotrzeć z kamerą do zamkniętych środowisk. W krótkim metrażu Gdzie jest Sonia? Radka Franczak opowiada o kobiecie żyjącej w murach prawosławnego klasztoru, z kolei w dokumencie Przyrzeczona Lesław Dobrucki przedstawia losy bohaterki, której udało się uciec z zaaranżowanego małżeństwa i piekła przemocy domowej.
Ostatnią z premier jest dokument Anastazji Dąbrowskiej Dziewczyny, portret pary – Ani i Edie, których wspólną pasją jest drag king. Bohaterki w czasie wolnym przebierają się za mężczyzn i organizują występy sceniczne. Jest to historia kobiet, które podejmują trud budowania relacji i realizowania się w konserwatywnym kraju.
Dziewczyny
Anastazja Dąbrowska
DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW, POLSKI DOKUMENT
Dziewczyny to portret pary – Ani i Edie, których wspólną pasją jest drag king. Bohaterki w czasie wolnym przebierają się za mężczyzn i organizują występy sceniczne. Obserwujemy ich codzienne życie i przygotowania do kolejnych występów, w których oswajają stereotypową i opresyjną męskość. Jest to historia dziewczyn, które podejmują trud budowania relacji i realizowania się w konserwatywnym kraju.
Dos Islas
Adriana F. Castellanos
DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW, POLSKI DOKUMENT
Wiedziona pragnieniem zrekonstruowania dziecięcych wspomnień swojej babci Adriana podejmuje podróż z Kuby na wyspę El Hierro. 102-letnia Elvira wciąż jeszcze opowiada swojej wnuczce o tym, jak przeskakując nad miednicą potrafi w magiczny sposób przemierzyć Atlantyk, by odwiedzić dom, w którym się urodziła. Podróż Adriany na El Hierro, której sama Elvira zdecydowała się nie podejmować, weryfikuje historię rodzinną odkrywaną z fragmentarycznych opowieści, z którymi dorastała Adriana. Wspomnienia dzielone z babcią okazują się bardziej prawdziwe niż realne miejsca – wskazują drogę powrotną na wyspę dzieciństwa.
Gdzie jest Sonia?
Radka Franczak
DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW, POLSKI DOKUMENT
Film pokazuje jak w pozornie sztywnych ramach prawosławnego klasztoru można stworzyć świat pełen życia, piękna i artystycznej ekspresji. Sonia, młoda zakonnica, w nocy maluje ikony, a potem śpi do południa; ma psa, koty, egzotyczne ptaki oraz ciało, które zbuntowało się przeciwko surowemu mniszemu rygorowi. Próbując zrozumieć naturę bohaterki i sens jej życiowych wyborów, docieramy do rodziny Soni, naznaczonej trudną historią Rosji. Jednocześnie film jest podróżą do wnętrza prawosławnego kościoła, która pokazuje odradzanie się głębokiej duchowości narodu.
Przyrzeczona
Lesław Dobrucki
DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW, POLSKI DOKUMENT
Wszechobecna domowa przemoc wobec kobiet pozostaje tematem tabu w tureckiej diasporze w Niemczech. Dokument Dobruckiego trafnie oddaje atmosferę zagrożenia i niepewności, jakiej doświadcza bohaterka filmu. Jako trzynastolatka została wysłana do Niemiec i wydana za mąż, za dużo starszego kuzyna. Małżeństwo okazało się pasmem udręk. Bita i poniżana, w końcu decyduje się uciec – byle dalej od domu. Do dziś musi się ukrywać przed rodziną męża, dla której jej ucieczka jest plamą na honorze. Czy po wszystkim, co przeszła, uda się jej poskładać poszarpane fragmenty rzeczywistości w nową całość?
Siłaczki
Marta Dzido, Piotr Śliwowski
DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW, POLSKI DOKUMENT
Film o pierwszych polskich sufrażystkach, które walczyły o prawa kobiet na przełomie XIX i XX wieku. Siłaczki to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. Pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych.
Sen Leocadii
Krzysztof Nowicki
DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW, POLSKI DOKUMENT
Leocadia prowadzi sklep z płytami winylowymi w samym centrum Barcelony. Zabawia klientów rozmową, opowiada historię swojej rodziny i samego sklepu, który wkrótce zostanie zamknięty po przeszło stu latach funkcjonowania. Tylko pozornie sprawia wrażenie pogodzonej z tym faktem. Leocadia odchodzi i jej starodawny świat gramofonowych płyt, operowych arii i nikomu niepotrzebnych porcelanowych figurek odchodzi razem z nią.