MediaTVPZapowiedzi TV

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w TVP Kultura

Transmisja uroczystego koncertu z Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz przegląd filmów fabularnych o tematyce wojennej – we wrześniu TVP Kultura przygotowała szereg pozycji antenowych dla upamiętnienia okrągłej rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

 

 

1 września – w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – w Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbędzie się uroczyste wykonanie monumentalnego współczesnego dzieła „Polskie Requiem”, będącego jednym z najważniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego. Dzieło, którego krystalizacja w pełnym kształcie zajęła 26 lat, nawiązuje do wielkiej tradycji gatunku opartej na kompozycjach Mozarta, Brahmsa, Verdiego czy Strawińskiego sięgających do muzycznej symboliki związanej z tematyką śmierci i odkupienia. Podczas koncertu wystąpią artyści polscy i zagraniczni: Iwona Hossa – sopran, Anna Lubańska – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor, Tomasz Konieczny – bas, chór Międzynarodowej Akademii Chóralnej w Lubece oraz krakowska Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Uroczysty koncert dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej poprowadzi sam kompozytor Krzysztof Penderecki. Organizatorem wydarzenia jest Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Transmisja rozpocznie się w TVP Kultura o godz. 20:00. 1 września TVP Kultura wyemituje również dwa oparte na faktach filmy fabularne poświęcone wydarzeniom, które miały miejsce w pierwszych dniach wojny:

„Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie…” (1978), reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki, godz. 12:10.
Próba odtworzenia atmosfery panującej w Warszawie wobec zbliżających się wojsk niemieckich, pierwszych nalotów i coraz trudniejszej sytuacji ludności – braku wody, elektryczności, lekarstw. W filmie łączą się losy ludzi, na których barkach spoczęła organizacja obrony miasta i decyzja o kapitulacji oraz tych, którzy żyli, walczyli i umierali w nierównej walce z wrogiem. W roli prezydenta Stefana Starzyńskiego występuje Tadeusz Łomnicki.

„Wolne miasto”, (1958), reż. Stanisław Różewicz, godz. 22:20 Kronikalna, wsparta zdjęciami archiwalnymi relacja z przebiegu bohaterskiej obrony Poczty Gdańskiej w 1939 roku, poprzedzona obrazem narastania hitlerowskiego terroru wobec polskiej ludności miasta przed wybuchem wojny.

We wrześniu poniedziałkowe pasmo TVP Kultury „Panorama kina polskiego” poświęcone będzie tematyce II wojny światowej:

„Westerplatte” (1967), reż. Stanisław Różewicz, emisja 2 września, godz. 20:20
Nagrodzony Złotą Kaczką w 1967 roku za najlepszy polski film obraz Stanisława Różewicza o heroicznej walce żołnierzy garnizonu na Westerplatte, którzy pod dowództwem majora Sucharskiego (w tej roli Zygmunt Hübner) w pierwszych dniach września 1939 stawiali bohaterski opór przeważającym siłom niemieckim. Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar.

„Wołyń” (2016), reż. Wojciech Smarzowski, emisja 9 września, godz. 20:30
Dramat wojenny na podstawie opowiadań Stanisława Srokowskiego i wspomnień świadków rzezi wołyńskiej w latach 1943–1944. Rok 1939.

„Katyń” (2007), reż. Andrzej Wajda, emisja 16 września, godz. 20:30.
Nominowany do Oscara film Andrzeja Wajdy o zbrodni katyńskiej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec, 17 września 1939 roku na wschodnie ziemie Rzeczpospolitej wkracza radziecka armia. Stacjonujący tam polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli. Opowieść o tragedii Katynia widzianej z perspektywy kilku indywidualnych losów: żołnierzy i ich rodzin, a zwłaszcza kobiet – matek, żon i córek.

„Letnie przesilenie” (2014), reż. Michał Rogalski, emisja 23 września, godz. 20:30.
Nagrodzony za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film o wojnie wkradającej się w życia zwykłych, młodych ludzi. Rok 1943, polska prowincja pod niemiecką okupacją. Bohaterami są dwaj siedemnastolatkowie: Polak Romek i Niemiec Guido. Pierwszy zostaje zmuszony do ciężkiej fizycznej pracy przy parowozach. Drugi zostaje wcielony do Wehrmachtu. Opowieść o tym, że granice i bariery są wytworem polityki i historii, nie pojedynczych ludzi.

„Wyklęty” (2017), reż. Konrad Łęcki, emisja 30 września, godz. 20:30.
Film opowiada o członkach zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczącego z komunistycznym reżimem o powojenny kształt Polski. Pełnometrażowy debiut Konrada Łęckiego, reżysera i scenarzysty filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *