Internet & Gry - Reklama

O!Lśnienia 2025 – poznaliśmy laureatów Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Stołecznego Warszawy

Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz, Magnus von Horn i Michał Dymek, Magdalena Grzebałkowska, Kolektyw Open Group i Marta Czyż, Klara Kochańska-Bajon, Matylda/Łukasiewicz, Maja Komorowska, Ewa Dałkowska, Maja Ostaszewska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Andrzej Chyra zostali laureatami 9. edycji plebiscytu O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Stołecznego Warszawy. Program kulturalny “Kwiatki Polskie” otrzymał Nagrodę Specjalną TVP, a Ambasadorką Kultury została Joanna Mytkowska wraz z zespołem Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      Zwycięzcy zostali ogłoszeni 1 marca podczas uroczystości wręczenia nagród w Nowym Teatrze w Warszawie. Gala transmitowana była w Onecie oraz w TVP Kultura.

      – Użytkownicy Onetu po raz kolejny udowodnili, że doskonale czują kulturę i sztukę. Mieliśmy fantastycznych nominowanych, z których każdy zasługuje na nagrodę i dzięki głosom naszych użytkowników mamy też świetnych zwycięzców. Cieszy mnie silna reprezentacja kobiet w naszym plebiscycie. Ambasadorką Kultury została Joanna Mytkowska i zespół MSN. To potwierdzenie, że Warszawa, z którą w tym roku współorganizowaliśmy nagrody, jest miastem nowoczesnej i dynamiczne się rozwijającej kultury. Ważny jest także sojusz mediów prywatnych z TVP. Wszystkie siły na pokład dla promocji kultury – mówi Katarzyna Janowska, inicjatorka Plebiscytu O!Lśnienia, producentka treści kulturalnych w Ringier Axel Springer Polska.

      – Cieszę się, że dołączyliśmy w tym roku do O!Lśnień i możemy wspólnie z Onetem uhonorować największe talenty, artystów i artystki, którzy stworzyli niezapomniane kreacje i dzieła. Należą się Wam wszystkim, nominowanym i zwycięzcom, ogromne podziękowania. W szczególności gratuluję Jakubowi Józefowi Orlińskiemu i Aleksandrowi Dębiczowi! To oni zdobyli najwięcej głosów i do nich trafia O!lśnienie roku 2025. Sukces albumu „LetsBaRock” pokazuje, że z muzyką klasyczną można dotrzeć do współczesnego odbiorcy, tylko trzeba mieć na nią swój własny pomysł. To nie przypadek, że tytuł „Ambasadora Kultury” otrzymują Dyrektorka i Zespół MSN. Muzeum jest wymieniane praktycznie we wszystkich ostatnich rankingach, również tych światowych, jako najbardziej interesujące i warte odwiedzenia miejsce. To nie przypadek również, że takie Muzeum powstało w Warszawie. Stołeczny samorząd rozumie i docenia kulturę, sztukę oraz twórców, których wspieramy na każdym etapie rozwoju kariery, m.in. poprzez nagrody literackie czy stypendia artystyczne. Dziś jest nasze wspólne święto, artystów, organizatorów i głosujących. Cieszmy się, że kultura wzbudza tyle emocji i daje nam powody do radości i wzruszeńpowiedziała na uroczystej gali w Nowym Teatrze Aldona Machnowska-Góra – zastępczyni prezydenta Warszawy.

      O wynikach Plebiscytu, jak co roku, zadecydowali internauci, głosując w siedmiu kategoriach konkursowych: Film; Literatura; Sztuki Wizualne; Muzyka Popularna; Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz; Teatr; Serial oraz w kategorii specjalnej Program Kulturalny w TVP. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. zł.

      Nagrodę Główną – O!Lśnienie 2025 wygrywając największą liczbą głosów internautów otrzymali Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz. Zwycięzcom oprócz statuetki został wręczony również czek w wysokości 30 tys. złotych. Laureaci Nagrody Głównej zostali także nagrodzeni w kategorii Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz za album “#LetsBaRock”.

      Laureatami O!Lśnień w kategorii Film zostali Magnus von Horn i Michał Dymek za film “Dziewczyna z igłą”.

      Laureatką w kategorii Literatura została Magdalena Grzebałkowska za książkę “Dezorientacje. Biografia Konopnickiej”.

      Kolektyw Open Group i Marta Czyż zostali nagrodzeni w kategorii Sztuki wizualne za wystawę w Pawilonie Polskim w Wenecji podczas 60. Międzynarodowej Wystawy Sztuki — projekt “Powtarzajcie za mną II”.

      W kategorii Serial nagrodzono Klarę Kochańską-Bajon i współtwórców serialu “Matki Pingwinów”, za umiejętne wykorzystanie formy komediowego serialu do zwrócenia uwagi i wywołania dyskusji o sytuacji i problemach rodzin z dziećmi neuroatypowymi.

      Matylda/Łukasiewicz zdobyli nagrodę w kategorii Muzyka popularna za album “Matka” opisujący zmianę ról społecznych, potrzebę miłości i bliskości.

      W kategorii Teatr nagrodzono Maję Komorowską, Ewę Dałkowską, Maję Ostaszewską, Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik, Jadwigę Jankowską-Cieślak i Andrzeja Chyrę za role w spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego „Elizabeth Costello | J. M Maja Komorowska, Ewa Dałkowska, Maja Ostaszewska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Andrzej Chyra. Coetzee. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem”.

      Podczas gali wręczono także Nagrodę specjalną TVP programowi “Kwiatki Polskie” i jego prowadzącym Katarzynie Kasi, Grzegorzowi Markowskiemu, Dominice Sitnickiej, Magdalenie Kasperowicz, Klaudiuszowi Slezakowi i Mirosławowi Oczkosiowi.

      Ambasadorką Kultury została Joanna Mytkowska wraz z zespołem Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

      Podczas wydarzenia wręczono także Nagrodę Specjalną Vogue. Otrzymała ją Zofia Chylak, projektantka i twórczyni marki Chylak.

      Więcej informacji na stronie: www.olsnienia.onet.pl

      Organizatorzy: Onet, Miasto Stołeczne Warszawa
      Partnerzy: Grupa Kruk, KGHM, NCK, PolswissArt, Stołeczna Estrada, Totalizator Sportowy, Vogue
      Partnerzy medialni: TVP Kultura, Forbes Polska, Newsweek Polska, TOK FM.

      foto, źródlo.  Ringier Axel Springer Polska

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *