Pielgrzymka Ojca Świętego do Birmy i Bangladeszu w Radiu Maryja i TV Trwam
Trwa 21 zagraniczna podróż apostolska Papieża Franciszka. Ojciec św. odwiedza Birmę i Bangladesz – dwa bardzo biedne kraje azjatyckie, gdzie chrześcijanie stanowią znikomy procent. To kolejna papieska wizyta określana jako „podróż na peryferie świata”.
Birma jest na trzecim miejscu wśród najbiedniejszych państw, a Bangladesz na piątym. W obu krajach jest bardzo niski odsetek katolików, Papież jest tam jednak oczekiwany z radością.
– Papież z pewnością przyniesie przesłanie pokoju i miłości, które zachęci nas do czynienia dobra, a także złagodzi nasze cierpienia, uspokoi nasze smutki, których codziennie doświadczamy – mówił student Arpan Clement.
– Już dawno nie było u nas Papieża, jesteśmy bardzo szczęśliwi. Taka wizyta to niezwykła rzadkość – podkreślił Saw Zaw.
W Bangladeszu Ojciec Święty na pewno odniesie się do uciekających do tego kraju z Birmy Rohindżów, muzułmańskiej mniejszości prześladowanej w buddyjskim kraju. We wspólnocie międzynarodowej dominuje opinia, że mniejszość ta pada ofiarą „czystek etnicznych”.
Według wielu ekspertów, w tym kontekście papież Franciszek będzie chciał przypomnieć o wzajemnym szacunku ludzi, którzy w różny sposób wierzą w Boga.
– Mamy tak wiele grup etnicznych, różnorodność religii, więc sądzę, że Papież będzie zachęcał do jedności i wzajemnej miłości – miłości do siebie i do innych religii, miłości do odmiennych grup etnicznych i innych ludzi, którzy przecież tak różnią się od siebie – powiedział ks. kard. Charles Maung Bo.
„Papież Franciszek jedzie po to, by pokazać, że pokój jest możliwy” – mówił ks. kard. Patrick D’Rozaario, metropolita Dhaki.
– Papież w tym dialogu z pewnością opowie o tym, jak chrześcijanie patrzą na inne religie, jak chrześcijanie, a także wyznawcy innych religii powinni patrzeć na siebie nawzajem, aby religie nigdy nas nie poróżniły, ale jednoczyły. I to jest przesłanie, które czuję, że sprowadzi do narodu – przekonywał ks. kard. Patrick D’Rozaario.
Na dziś zaplanowano jedynie ceremonię powitalną papieża na lotnisku w Rangunie. W czwartek Ojciec Święty opuści Birmę i uda się do Bangladeszu, gdzie będzie przebywał do soboty.
Poszczególne punkty pielgrzymi będą transmitowane w Radiu Maryja i TV Trwam.