Piotr Fronczewski w najnowszym podcaście “Mistrzowie Słowa” – już 10 odcinków wyjątkowej serii na Wyborcza.pl
8 maja br. na Wyborcza.pl pojawił się 10. odcinek podcastu “Mistrzowie Słowa”, w którym mistrzowie sceny czytają mistrzów pióra – wybitne aktorki i wybitni aktorzy prezentują najlepsze teksty dziennikarek i dziennikarzy “Gazety Wyborczej”. Najnowsza część podcastowej serii, w związku z 32. urodzinami “Gazety Wyborczej”, to wspomnienie początków dziennika – Piotr Fronczewski czyta w niej tekst Piotra Lipińskiego “Orgazm z przydziału. Oto dzień, w którym ukazaliśmy się po raz pierwszy”. Tej i innych odsłon podcastu “Mistrzowie Słowa” mogą słuchać członkinie i członkowie Klubu Wyborcza.pl oraz subskrybenci TOK FM Premium.
Pierwszy numer “Gazety Wyborczej” ukazał się 8 maja 1989 r. W wydaniu był m.in. program wyborczy Komitetu Obywatelskiego “Solidarność”, a na pierwszej stronie – tekst Lecha Wałęsy i wstępniak zespołu redakcyjnego. A jak wyglądał dzień, w którym dziennik ukazał się po raz pierwszy?
– W poniedziałek 8 maja 1989 r. PKP obiecuje, że w wagonach sypialnych nie powinno już zabraknąć szklanek, pościeli, koców, a nawet papieru toaletowego; Premier Rakowski notuje w swoim dzienniku: “Zaczynam czarno widzieć przyszłość”; Cytryny wymiotło ze sklepów, a sera białego nie można dostać już po 8 rano; Biuro Prezydialne Polskiej Akademii Nauk zaleca, aby w oficjalnej korespondencji używać zwrotu “pan”, a nie “obywatel”; W weekend poprzedzający 8 maja celnicy zawrócili z granicy 2,5 tysiąca “pseudoturystów”
O tym wszystkim można nie tylko przeczytać na Wyborcza.pl, ale też posłuchać dzięki wyjątkowemu podcastowi “Mistrzowie Słowa”. W 10. części cyklu Piotr Fronczewski czyta tekst Piotra Lipińskiego “Orgazm z przydziału. Oto dzień, w którym ukazaliśmy się po raz pierwszy” (link do podcastu).
Co sobota słuchacze „Mistrzów Słowa” zapoznają się z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej”. To teksty pochodzące z magazynów: “Wolna Sobota”, “Duży Format”, “Wysokie Obcasy”, “Ale Historia”, “Książki, Magazyn do czytania” i „Wyborcza Classic”. Każdy odcinek podcastu publikowanego na Wyborcza.pl/mistrzowieslowa to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale też wyjątkowym głosem – publikacje “Wyborczej” czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy.
Poprzednie teksty przeczytali dla klubowiczek i klubowiczów “Wyborczej”: Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Julia Wyszyńska, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Zofia Wichłacz, Maciej Stuhr, Justyna Wasilewska i Artur Barciś.
Członkinie i członkowie Klubu “Wyborczej” mogą nie tylko czytać wszystko, co publikuje redakcja “Gazety Wyborczej” – mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Mogę również korzystać z archiwum dziennika (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.), a w prezencie na powitanie otrzymują trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.
Podcast “Mistrzowie Słowa” wspiera autopromocja na stronach serwisów Wyborcza.pl i papierowego wydania, a także na profilach dziennika w mediach społecznościowych.
“Mistrzowie Słowa” to kolejny podcast tworzony przez redakcję “Gazety Wyborczej”. Od końca 2019 r. na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast “8:10”, w którym dziennikarze “Wyborczej” i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Oprócz tego w serwisie dostępne są podcasty programu “Jutronauci”, nowe odcinki “Radia Książki” i podcasty “Wysokich Obcasów”
Przy okazji premiery nowych części podcastu “Mistrzowie Słowa” zespół “Gazety Wyborczej” przypomina też i poleca serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronie Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.
“Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce, którego treści dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej – w serwisach internetowych Wyborcza.pl, w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. “Gazeta Wyborcza” jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec grudnia 2020 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania “Gazety Wyborczej” liczyła niemal 260 tys.