Prawie 4 miliony złotych od WOŚP na walkę z koronawirusem
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podejmuje kolejne działania w związku z zagrożeniem koronawirusem. Fundacja złożyła zamówienia na zakup łóżek do intensywnej terapii, które z końcem kwietnia trafią do wytypowanych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia placówek, głównie do 19 szpitali jednoimiennych, powołanych do walki z koronawirusem.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od kilku dni pozostaje w kontakcie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, konsultując ewentualną pomoc w doposażeniu szpitali. Wczoraj Fundacja złożyła zamówienie na dostarczenie sprzętu, który na OIOM-ach może się pojawić jeszcze w kwietniu. Nie będą to jednak respiratory, o zakup których pytania pojawiają się nieprzerwanie od momentu stwierdzenia pierwszych przypadków zakażenia COVID-19 w Polsce.
– Respiratory są istotnie niezbędne do leczenia osób zarażonych koronawirusem, ale te urządzenia nie są tak po prostu dostępne, nie stoją na półkach. Wcześniej, gdy w ramach zakupów z Finału zamawialiśmy po kilkadziesiąt respiratorów, musieliśmy na nie czekać przez kilka miesięcy, dziś, gdy cały świat składa zamówienia, tych urządzeń zwyczajnie nie ma. Wczoraj, u dwóch firm, złożyliśmy zamówienia na dostarczenie w sumie 150 łóżek do intensywnej terapii. Trafią do nas do końca kwietnia. To zakupy za blisko 4 miliony złotych. Będziemy ustalali z Ministerstwem Zdrowia, gdzie te łóżka mają trafić, głównie będą to nowe szpitale, wytypowane do walki z koronawirusem – mówi Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP
Wsparcie w postaci bardzo konkretnego sprzętu medycznego to jednak nie jedyna forma działalności Fundacji WOŚP w obliczu walki z koronawirusem.
Od kilku dni prowadzona jest specjalna akcja „Pomagamy”, której ideą jest koordynacja działań pomocowych pomiędzy osobami potrzebującymi wsparcia w codziennych czynnościach, jak np. zakupy czy spacer z psem, a tymi, którzy tej pomocy mogą udzielić. Od poniedziałku do pomocy w ramach akcji zgłosiło się już blisko 700 osób (głównie wolontariuszy Pokojowego Patrolu i członków sztabów działających w ramach Finału WOŚP), udało się pomóc ponad 100 osobom.
Kolejną formą aktywności Fundacji jest „Domowa Orkiestra”, czyli cykl specjalnych programów Jurka Owsiaka i Kręcioła.TV, które mają zapewnić rozrywkę osobom przebywającym w domach. Każdego dnia widzowie obejrzeć mogą nowy, blisko dwugodzinny, odcinek, wypełniony wyjątkowymi momentami z Pol’and’Rock Festival – fragmentami koncertów i spotkań z gośćmi Akademii Sztuk Przepięknych. Są również reportaże dotyczące całorocznej działalności Orkiestry i konkursy z nagrodami.
WOŚP przygotowuje także specjalny cykl artykułów dla rodziców, w którym radzi jak, w produktywny sposób, spędzać czas z dziećmi w domu. Wśród podpowiedzi są m.in. wspólna nauka pierwszej pomocy, oglądanie koncertów i spotkań z ASP na Pol’and’Rock Festival czy rodzinne granie w planszówki (choćby w orkiestrową grę o pierwszej pomocy).
Ponadto, Fundacja, pracując w znacznej mierze zdalnie, prowadzi swoje standardowe działania związane m.in. z realizacją celu 28. Finału WOŚP, czyli zakupem sprzętu dla dziecięcej medycyny zabiegowej, czy przygotowaniami do 26. edycji Pol’and’Rock Festival, który zaplanowany jest na przełom lipca i sierpnia.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. Do tej pory Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,2 mld PLN.
fot. Łukasz Widziszowski