DVB-TMediaTVPZapowiedzi TV

Premiera filmu dokumentalnego „Nowe okno na Wszechświat” w TVP Nauka

25 grudnia 2021 r. kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Najbardziej zaawansowane obserwatorium kosmiczne umożliwia odkrywanie kolejnych tajemnic Wszechświata. Ekipa TVP Nauka jako jedna z nielicznych na świecie śledziła to wydarzenie wprost z Centrum ESA. Film dokumentalny „Nowe okno na Wszechświat” Roberta Szaja i Bogumiła Radajewskiego to zapis przygotowań do tego historycznego wydarzenia, rozmowy m.in. z twórcami teleskopu, inżynierami NASA odpowiedzialnymi za powodzenie misji, przedstawicielami programu Teleskopu Jamesa Webba oraz z laureatami nagrody Nobla z dziedziny fizyki. Premiera filmu dokumentalnego „Nowe okno na Wszechświat” w piątek, 29 września o godz. 20.00 w TVP Nauka.

 

Teleskop Jamesa Webba to rewolucja w procesie badania Wszechświata. W filmie dokumentalnym „Nowe okno na Wszechświat”, dzięki unikatowym zdjęciom, przybliżamy historię powstania tego przyrządu, jego możliwości i wpływ, jaki będzie wywierał na badania kosmiczne i rozwój współczesnej nauki.

Historia Teleskopu Jamesa Webba, który służy do obserwacji Wszechświata w podczerwieni, zaczyna się w momencie, kiedy w kwietniu 1990 roku prom Discovery zabiera w przestrzeń okołoziemską Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Przyrząd ten dostarczył naukowcom wielu przełomowych danych o Wszechświecie, w tym m.in. najdokładniejsze wówczas zdjęcie ukazujące jedne z najdalszych miejsc we Wszechświecie. Teleskop Hubble`a nie był już w stanie pokazać dalszych obiektów, dlatego konieczne było stworzenie bardziej zaawansowanego przyrządu, który pozwoliłby spojrzeć dużo dalej, niż Teleskop Hubble`a. Naukowcy chcieli zbadać pierwszą generację gwiazd oraz zobaczyć pierwsze powstające galaktyki. Ten największy teleskop wyniesiony w przestrzeń kosmiczną pozwala na obserwacje atmosfer planet poza naszym Układem Słonecznym nazywanymi egzoplanetami. Przyrządy zastosowane w Teleskopie Jamesa Webba zostały zaprojektowane do badania składu tych pozaziemskich atmosfer.

W filmie „Nowe okno na Wszechświat” widzowie poznają technologie, które wykorzystano przy budowie tego najnowocześniejszego instrumentu obserwacyjnego. Ekipa TVP Nauka jako jedna z nielicznych była obecna przy starcie rakiety Ariane 5, która wyniosła Teleskop Jamesa Webba w przestrzeń kosmiczną. Specjalnie dla Telewizji Polskiej wypowiadają się laureaci nagrody Nobla z dziedziny fizyki w tym: Prof. Didier Patrick Queloz i prof. Michel Mayor, naukowcy i inżynierowie m.in.: Gregory Robinson, Dyrektor Programu Teleskopu Jamesa Webba, Thomas Zurbuchen, Szef Misji Naukowych NASA, Stéphane Israël, Prezes Arianespace oraz firm zaangażowanych w budowę przyrządu.

W filmie przedstawiono także pierwsze obrazy odległego Wszechświata zaprezentowane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz pierwsze wyniki badań naukowych będących efektem pracy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

„Nowe okno na Wszechświat” – premiera filmu dokumentalnego w piątek, 29 września o godz. 20.00 w TVP Nauka

foto. Materiały promocyjne TVP Nauka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *