MediaZapowiedzi TV

Premiera serialu "Seal Team" 11 kwietnia w AXN (wideo)

To ich w czasie wojny w Wietnamie, żołnierze Vietcongu nazywali z przerażeniem diabłami z zielonymi twarzami. To oni przechodzą przez „Piekielny tydzień” – najbardziej morderczy trening wojskowy świata. Foki – United States Navy Sea, Air and Land (SEAL) – są wysyłane na najbardziej niebezpieczne misje, które często okazują się śmiertelne. Serial Seal Team, z gwiazdą serialu Kości, Davidem Boreanazem w roli głównej, opowiada o akcjach tej elitarnej jednostki komandosów i ich codziennym życiu.

O misjach sił specjalnych, mówił w jednym z wywiadów gen. Roman Polko, były dowódca polskiej Jednostki Wojskowej GROM, który szkolił się w 75. Pułku Rangersów Armii Stanów Zjednoczonych. Wspominał, że podczas wojny w Iraku, kiedy jednostka GROM razem z Fokami została wysłana z misją odbicia ważnego ze względów strategicznych portu Umm Kasr, polscy żołnierze oddawali swojemu dowódcy spisane dla rodzin testamenty. Żaden z nich nie wiedział, czy przeżyje tę misję.

W serialu Seal Team poznamy losy członków elitarnego oddziału sił specjalnych amerykańskiej marynarki wojennej. Członkowie grupy Seal biorą udział w misjach w różnych zakątkach świata. Życie pod wojskowym rygorem i wyjazdy na śmiertelnie niebezpieczne akcje mają ogromny wpływ na ich życie rodzinne i psychikę. Dowódcą oddziału jest Jason Hayes, w którego wciela się znany z seriali Kości i Buffy: Postrach wampirów, David Boreanaz. Boreanaz jest obecnie jednym z najlepiej zarabiających aktorów serialowych w Hollywood. Według tygodnika TV Guide, z kwotą 250 tys. dol. za każdy odcinek Kości, uplasował się w pierwszej dziesiątce rankingu. Jednak to rola wampira z duszą w serialu Buffy: Postrach wampirów zapewniła mu rzesze fanów na całym świecie i 3 statuetki Saturn. Główny bohater Seal Team w niczym jednak nie przypomina agenta FBI z Kości, a tym bardziej wampira Angela. To oficer sił specjalnych, świetnie wyszkolony i zdolny do wykonywania najtrudniejszych misji.

W skład drużyny Hayesa wchodzą: Ray Perry, prawa ręka Jasona; Sonny Quinn, lojalny żołnierz, który boryka się z tendencjami do zachowań samodestrukcyjnych; Clay Spenser, młody żołnierz, który chce zostać stałym członkiem oddziału; Mandy Ellis, analityczka CIA, której życiowym celem jest walka z terroryzmem i Lisa Davis, odpowiedzialna za zaopatrzenie drużyny w potrzebny sprzęt przed każdą misją. Jednak tak jak w przypadku prawdziwych jednostek SEAL bohaterowie serialu muszą być przygotowani na każdą okoliczność i potrafić odnaleźć się w każdej specjalności.
Trening żołnierzy SEAL zaczyna się od „Piekielnego tygodnia”. To niemal sześć dni bez snu, podczas których rekruci pływają, biegają, wiosłują, przenoszą ciężary. Do codzienności należą też nieustanne przysiady, pompki, czołganie przez błoto i stanie przez wiele godzin po pas w lodowatej wodzie. Często dochodzi u nich do hipotermii czy halucynacji. Żołnierze są tak zmęczeni, że zasypiają nad jedzeniem i podczas pływania łodziami. „Piekielny tydzień” ma sprawdzić fizyczną i psychiczną wytrzymałość, tolerancję na ból i zimno, umiejętność pracy w zespole, zdolność wykonania zadań w stresie i przy ekstremalnym zmęczeniu.

Podczas treningu instruktorzy wywierają na żołnierzy nieustanną presję. Rekruci zachęcani są do odejścia, do poddania się. Wystarczy uderzyć w dzwon zawieszony na baraku instruktorów, żeby zakończyć trening. W nagrodę za poddanie się, oferowana jest gorąca kawa i pączek. Jednak wszyscy wiedzą, że ten kto rezygnuje, nie zasługuje na szacunek. „Piekielny tydzień” przechodzi niecałe 10 proc. uczestników, a to dopiero wstęp do kosztownego, długiego treningu, który przygotowuje do bycia członkiem elitarnej jednostki. Każdego z rekrutów czekają jeszcze 2 lata morderczych przygotowań. Dopiero po ich zakończeniu mogą dołączyć do elitarnych oddziałów, które liczą około 2000 żołnierzy.

W Seal Team, zobaczymy misje oddziału w różnych zakątkach świata m.in. w Liberii, Europie czy w Afganistanie. Będziemy śledzili podkomendnych Hayesa w pełnych terrorystów podziemnych tunelach, podczas odbijania zakładników i przejmowania porwanych statków. Twórcy serialu zadbali o to, by w każdym odcinku bardzo drobiazgowo odtworzyć realne sceny walki, uzbrojenie, zachowanie komandosów, a także sposoby postępowania terrorystów. Scenarzyści, tworząc poszczególne odcinki, czerpali z prawdziwych wydarzeń, w których brali udział żołnierze sił specjalnych, takich jak operacja „Pustynna Burza”, zatrzymanie serbskiego zbrodniarza Miroslava Tadicia w Bośni czy operacja – „Anakonda” – w Afganistanie.

W jednym z wywiadów David Boreanaz zdradził, że twórcom Seal Team bardzo zależało na tym, aby w pełni pokazać specyfikę pracy jednostek specjalnych. Kiedy powstawały zdjęcia w bazie wojskowej, ekipa serialu musiała dopasować się do rytmu życia żołnierzy, by dzięki temu lepiej zrozumieć ich położenie. Z kolei David Boreanaz przeszedł podstawowe szkolenie taktyczne, dzięki czemu mógł lepiej wczuć się w graną przez siebie postać. Dobre przygotowanie ekipy filmowej do przedstawienia życia żołnierzy sił specjalnych widzowie na pewno zobaczą na ekranie.


Premiera serialu Seal Team w środę 11 kwietnia o godz. 22:00. Kolejne odcinki w środy o 22:00 w AXN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *