MediaTVP

Premiera „Upiorów” w Teatrze Telewizji

Pięcioosobowy dramat rodzinny w trzech aktach, napisany przez Henryka Ibsena w 1881 roku podejmuje temat uwikłania ludzi w „upiorną” przeszłość własnych przodków i dziedziczenia konsekwencji ich czynów i doświadczeń. Premierę spektaklu w reżyserii Anny Augustynowicz będzie można obejrzeć w poniedziałek, 20 stycznia o godz. 20:30 w TVP1 oraz w TVP VOD. Po spektaklu wyemitowana zostanie rozmowa z twórcami spektaklu w ramach cyklu „Postscriptum”.

 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      Upiory przeszłości wciąż powracają, a tak naprawdę nigdy nie odeszły. Każdego z bohaterów toczy ten sam wirus: „grzechy ojców” przechodzące na dzieci, klątwa, synonimiczność ról kata i ofiary. Przemoc, tak skrajna i bolesna, okazuje się być fundamentem mitu mieszczańskiej rodziny – sielankowej i dostatniej w każdym obszarze. Ibsen nie tylko demaskuje „małżeńską ekonomię” ale też punktuje porażkę patriarchatu.

      Upiory przeszłości, które zdeterminowały los bohaterów dramatu, otwierają horyzont nadziei odbiorcom utworu. Przeprowadzają przez przestrzeń lęku, żeby w nim nie utknąć. Nakazują porzucenie życia w iluzji i przedostanie się do prawdy własnego wnętrza. Upiory pozwalają przekroczyć próg kryjówki, porzucić obawę przed innymi i przed samym sobąkomentuje reżyserka, Anna Augustynowicz.

      Pani Alving próbuje uchronić syna przed dziedzictwem, jakie pozostawił mu jego nieżyjący ojciec. Akcja sztuki Ibsena toczy się w wiejskiej posiadłości, gdzieś w zachodniej Norwegii.

      W rolach głównych występują Maria Pakulnis, Dawid Ogrodnik, Grzegorz Falkowski, Weronika Krystek i Łukasz Lewandowski.

      „UPIORY” Henryk Ibsen

      Przekład: Anna Marciniakówna

      Scenariusz tv i reżyseria: Anna Augustynowicz

      Zdjęcia: Łukasz Gutt

      Scenografia: Marek Braun

      Kostiumy: Wanda Kowalska

      Muzyka: Jacek Wierzchowski

      czas trwania ok. 85’

      Obsada: Maria Pakulnis (Pani Helene Alving), Dawid Ogrodnik (Osvald Alving), Grzegorz Falkowski (Pastor Manders), Weronika Krystek (Regine Engstrand), Łukasz Lewandowski (Stolarz Engstrand).

      Mecenasem Teatru Telewizji jest Orlen S.A.

      foto, źródło. TVP

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *