Prezentacja numeru pisma „Mastactwa” o polskiej kulturze i sztuce
Prezentacja poświęconego polskiej kulturze i sztuce numeru białoruskiego pisma „Mastactwa” odbyła się w czwartek w mińskiej Galerii Michaiła Sawickiego. Projekt stworzyły wspólnie redakcja pisma i Instytut Polski w Mińsku.
– Ten numer opowiada o tym, co jest najciekawsze w kulturze polskiej i w relacjach polsko-białoruskich w tej dziedzinie – mówiła podczas spotkania Alena Kawalenka, redaktor naczelna miesięcznika „Mastactwa” (Sztuka).
Jak dodała, autorzy starali się przybliżyć czytelnikom najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej, a także działalność polskich instytucji kulturalnych. „To przydatna informacja dla czytających nas artystów, ale także dla białoruskiego ministerstwa kultury, które – jak wiemy – czyta „Mastactwa” uważnie od deski do deski” – powiedziała Kawalenka.
– To wielka odpowiedzialność przed kulturą polską i białoruskim czytelnikiem. Chcieliśmy, by „Mastactwa” pokazało to, co najlepsze w polskiej sztuce, muzyce teatrze, kinie i zarządzaniu kulturą – mówił dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Mateusz Adamski.
Instytucja ta wsparła finansowo wydanie polskiego numeru i pomogła zorganizować wyjazd białoruskich dziennikarzy do Warszawy i Gdyni.
– Sztuka polska jest jednocześnie bardzo polska i bardzo uniwersalna, nowoczesna, ale i tradycyjna – dodał Adamski.
Twórcy pisma umieścili na okładce polskiego numeru zdjęcie neonu „and Europe will be stunned” (i zadziwi się Europa) z wystawy Yael Bartany (o tym samym tytule), po raz pierwszy prezentowanej w polskim pawilonie na 54. Biennale Sztuki w Wenecji.
– Mam nadzieję, że już za kilkanaście dni będziemy mogli powiedzieć, że „zadziwi się cały świat”, bo właśnie wtedy dowiemy się, czy Łódź zostanie gospodarzem EXPO 2022 – mówił Adamski.
Przypomniał, że to właśnie w Łodzi pracował Władysław Strzemiński, urodzony w Mińsku malarz i teoretyk sztuki, któremu poświęcony jest jeden z artykułów w polskim numerze „Mastactwa”. „Jego osoba łączy te dwa miasta – Mińsk i Łódź” – stwierdził Adamski.
W czasie prezentacji białoruscy dziennikarze zajmujący się kulturą opowiadali o swoich wrażeniach z podróży do Polski i o tym, jak powstawały ich materiały.
Jednym z głównych bohaterów numeru jest warszawska Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Białoruscy czytelnicy będą mogli także przeczytać o festiwalu „Warszawska Jesień”, obchodzonym w 2017 roku 100-leciu Polskiej Awangardy, polskim plakacie, jazzie i muzyce elektronicznej.
W poświęconym Polsce numerze „Mastactwa” zamieszczono także wywiady z wybitnymi postaciami kultury – m.in. dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego Janem Englertem, dyrektorem Teatru Polskiego Andrzejem Sewerynem, grafikiem Ryszardem Kają.