Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, której celem jest zwiększenie dostępności programów telewizyjnych dla osób niedowidzących i niedosłyszących.
Obecnie nadawcy programów telewizyjnych są obowiązani do zapewniania dostępności programów dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku oraz narządu słuchu, przez wprowadzanie odpowiednich udogodnień: audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących oraz tłumaczeń na język migowy, tak, aby co najmniej 10 proc. kwartalnego czasu nadawania programu, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży, posiadało takie udogodnienia.
Uchwalone w marcu przez Sejm zmiany przewidują, że nadawcy programów telewizyjnych będą obowiązani do zapewniania dostępności audycji dla tych osób, tak, aby co najmniej 50 proc. kwartalnego czasu nadawania programu, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży, posiadało takie udogodnienia. Wartość ta ma być osiągnięta w 2024 roku, poprzez jej stopniowe podnoszenie.
Zgodnie z nowelą w 2019 r. udogodnienia dla niepełnosprawnych mają obejmować co najmniej 15 proc., w 2020 r. i 2011 r. – 25 proc., a w 2022 r. i 2023 r. 35 proc. kwartalnego czasu nadawania programu.
Autorem propozycji zmian w ustawie o radiofonii i telewizji był Senat. Inicjatorzy noweli podkreślali, że liderem wśród telewizji europejskich, zapewniających udogodnienia dla osób niepełnosprawnych jest brytyjska BBC, której ponad 95 proc. programów zawiera napisy.