Prasa - Ksiązka

Rok wojny w Ukrainie w specjalnych materiałach Wyborcza.pl i “Gazety Wyborczej”

Redakcja Wyborcza.pl i “Gazety Wyborczej” przygotowuje specjalne publikacje i wydania związane ze zbliżającą się rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie. Na stronach serwisu do niedzieli, 26 lutego 2023 r. będzie można czytać reportaże i analizy, a także zobaczyć i wysłuchać materiały wideo oraz podcasty. Z kolei czytelnicy tradycyjnego wydania “Wyborczej” otrzymają w czwartek, 23 lutego dodatek specjalny “Rok wojny” z reporterskimi historiami z ukrainskich miejscowości, a w sobotę, 25 lutego ukaże się wyjątkowy numer “Wolnej Soboty” z publikacjami m.in. Anne Applebaum, Serhija Żadana, Timothy’ego Gartona Asha i Wacława Radziwinowicza. Oprócz tego we wtorek, 28 lutego br. o godz. 18:00 w warszawskiej siedzibie dziennika odbędzie się spotkanie poświęcone Europie w czasach wojny – jego gośćmi będą Thomas Bagger, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz Ivan Krastev. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, a na Wyborcza.pl prowadzona będzie transmisja online.

 

Aż do niedzieli, 26 lutego na Wyborcza.pl publikowane będą specjalne materiały przygotowane przez różne redakcje “Wyborczej” w związku ze zbliżającą się rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie.

Pierwsze artykuły są już dostępne w serwisie – wczoraj, 20 lutego ukazał się poruszający reportaż Zuzanny Bukłahy i Bartosza Józefiaka ze Lwowa – “Rok po wybuchu wojny Lwów płacze, pije, dyskutuje o Zełenskim. I woła: I love you, Andrzej Duda!” (link), a także analiza gospodarcza “Kiedy Putinowi skończą się pieniądze na wojnę?” (link).

Z kolei dziś z tagiem #rok wojny na Wyborcza.pl pojawiły się materiały z redakcji lokalnych – historie Ukraińców, którzy zostali w Polsce. Internauci mogą dzięki nim przekonać się, jak żyją, jak sobie radzą uciekinierzy z Ukrainy, w tym ukraińscy uczniowie.

Dodatkowo, od środy, 22 lutego w serwisie dostępne będą też materiały wideo i podcasty, m.in. o tym, jak Polska stała się krajem imigrantów i specjalna rozmowa z Aleksandrem Kwaśniewskim, a także archiwalne, warte przypomnienia publikacje.

W czwartek, 23 lutego wraz z tradycyjnym wydaniem “Wyborczej” ukaże się dodatek specjalny “Rok wojny”, a w nim – emocjonalne, reporterskie historie z ukraińskich miejscowości pisane przez dziennikarzy lokalnych mediów z Ukrainy. Redakcje te otrzymały wsparcie z Ukraińskiego Funduszu Medialny (Ukrainian Media Fund, UMF), który powstał w marcu 2022 r. – zaraz po rosyjskiej inwazji. Założyła go Fundacja Gazety Wyborczej ze swoimi skandynawskimi partnerami: Bonnier, Finnmedia, Danske Medier, Swedish Media Publishers’ Association, Norwegian Media Businesses’ Association (więcej na ten temat – link).

Natomiast do specjalnego wydania “Wolnej Soboty” z 25 lutego artykuły napisali wyjątkowi publicyści, m.in. Anne Applebaum, Serhij Żadan i Wacław Radziwinowicz. Czytelnicy numeru dowiedzą się np. jak Timothy Garton Ash widzi Ukrainę, jej problemy i przyszłość, też demokratyczną, bywając tam jako człowiek Zachodu. Poznają też symbole wojny, jak Bayraktar czy most chersoński oraz ciekawe raporty – o polskiej polityce, którą zmieniła wojna i o Ukraińcach w Polsce.

Redakcja “Wyborczej” zaprasza też swoich czytelników i czytelniczki na specjalną debatę “Wojna w Europie: rok później i co dalej”, która odbędzie się 28 lutego o godz. 18:00.

O przyszłości Ukrainy i świata dyskutować będą Thomas Bagger – ambasador Niemiec w Polsce; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – szefowa think-tanku Strategie 2050 i była ambasador RP w Moskwie oraz Ivan Krastev – bułgarski intelektualista i prezes Centrum Strategii Liberalnych w Sofii. Spotkanie poprowadzi Bartosz Wieliński wicenaczelny “Gazety Wyborczej”.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną dodatkowo wyniki badania opinii publicznej w Europie i na świecie na temat wojny w Ukrainie, przeprowadzone na zlecenie European Council on Foreign Relations.

Spotkanie odbędzie się w warszawskiej siedzibie dziennika – przy ul. Czerską 8/10 (wstęp wolny), a transmitowane będzie na żywo na Wyborcza.pl. Więcej informacji – tutaj i na profilu “Wyborczej” na Facebooku.

Działania “Wyborczej” przygotowane w związku z rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie – specjalne publikacje, wydania i spotkanie wspiera promocją w prasie, radiu i internecie. Kampanię zaplanował dział marketingu “Wyborczej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *