BadaniaMediaTVP

Rośnie oglądalność TVP Dokument

Widzowie poszukujący najlepszych filmów i seriali dokumentalnych zarówno polskich, jak i zagranicznych, coraz częściej wybierają TVP Dokument. Według NAM w czerwcu 2021 udziały kanału wyniosły 0,12% w grupie 4+ i były najwyższe od listopada 2020 r. kiedy stacja rozpoczęła nadawanie. W porównaniu do maja 2021, udziały w czerwcu były o 71,4% wyższe, natomiast w skali półrocza, dynamika wzrostu anteny wynosi aż 200% (styczeń – czerwiec 2021 r.).

 

Według NAM udziały TVP Dokument rosną również w pozostałych grupach wiekowych. Wśród widowni 16-59 udziały w czerwcu w porównaniu do stycznia 2021 były o 140% wyższe i wyniosły 0,12%. Również w grupie komercyjnej, w której udział anteny w czerwcu wyniósł 0,1%, dynamika wzrostu w skali półrocza kształtowała się na poziomie 67%.

– Dynamiczny wzrost oglądalności naszego kanału to zasługa intensywnej pracy nad naszą ofertą programową, jak i efekt stałego poszerzania zasięgu naszej dystrybucji. Widać, że tak skonstruowana antena, która bazuje na balansowaniu między treściami klasycznymi i nowoczesnymi, bardziej przystępnymi, jak i bardziej ambitnymi, znajduje uznanie w oczach widzów. To także dobra motywacja do dalszej pracy w tym kierunku i nie wątpię, że coraz więcej widzów będzie oglądało nasz program – komentuje Tomasz Piechal, redaktor naczelny TVP Dokument.

Wzrost udziałów kanału to wynik zarówno rosnącego zasięgu, jak i konkurencyjności oferty programowej. W ramówce TVP Dokument najliczniej oglądają się nadawane w pasmach porannym i popołudniowym filmy przyrodnicze i produkcje o tematyce podróżniczej. Najwięcej widzów, prawie 53 tys., zgromadził japoński serial dokumentalny „Cudowny świat przyrody” (emisja w niedzielę, 20 czerwca). Udziały odcinka wyniosły 0,81%.

Również filmy popularnonaukowe, produkcje current affairs i publicystyka społeczna cieszą się dużym zainteresowaniem. Stałą widownię mają serie dokumentalne BBC, które można oglądać w sobotnie i niedzielne popołudnia. W ofercie znajdują się też unikalne produkcje archiwalne, które dzięki rekonstrukcji cyfrowej zyskały nową jakość.

Przykładem jest dokument „Still alive. Film o Krzysztofie Kieślowskim” wyemitowany 27 czerwca, w 80. rocznicę urodzin reżysera – jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina.

Uznanie widzów zdobyła także pierwsza produkcja własna kanału – 10-odcinkowy serial „Wielkie rodziny”. Największą widownię osiągnął odcinek z 3 kwietnia, który zgromadził ponad 20 tys. widzów przy udziałach 0,25%.

Kolejne nowości programowe antena proponuje już latem. Wśród nich serial dokumentalny „Tatarzy polscy” przedstawiający potomków dawnych osadników ziem polskich. Premiera serialu w niedzielę, 18 lipca o godz. 18.15.

Z kolei w sobotnim paśmie wieczornym o godz. 22.45 antena emituje głośny cykl Telewizji Polskiej „Dekalog… po Dekalogu”, w którym polscy dokumentaliści wzorem Krzysztofa Kieślowskiego zinterpretowali 10 przykazań odnosząc się tym razem do współczesnych realiów Polski.

Od momentu wejścia na rynek, 19 listopada 2020, Telewizja Polska stale rozszerza dystrybucję kanału. Dziś oglądają go zarówno widzowie ogólnopolskich i lokalnych sieci kablowych, jak i odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej. Od 1 maja br. kanał jest dostępny w ramach testów nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC w 49 lokalizacjach, które obejmują swoim zasięgiem 90% populacji kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *