Rozpoczął się proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Sprawdź, jak się na to przygotować?
W całej Europie, w tym również w Polsce trwa obecnie proces wprowadzania nowego standardu nadawania programów telewizyjnych DVB-T2. Dowiedz się, czym jest nowa technologia, co dokładnie zmienia i jak się do niej przygotować.
Całkiem niedawno, bo zaledwie 10 lat temu w Polsce mogliśmy doświadczyć przejścia z telewizji analogowej na cyfrową. Wiele osób, które korzystały wtedy z naziemnych anten, zmuszone były do wymiany odbiorników, aby móc dalej oglądać telewizję. Dziś przyszedł czas na kolejne zmiany.
Dominującym standardem telewizji naziemnej w Polsce jest obecnie DVB-T, nie zostanie on z nami jednak na długo. Od końca marca stopniowo wprowadzany jest nowy standard, a stary zostaje wyłączony. Z jednej strony przyniesie to efektywniejszą transmisję i większą liczbę programów w wyższej jakości dźwięku i obrazu, z drugiej wiele osób będzie zmuszona sięgnąć głębiej do kieszeni i zakupić nowe odbiorniki.
W Polsce przejście z DVB-T na DVB-T2 rozpoczęło się 28 marca i potrwa do 28 czerwca 2022 roku. Zmiany wprowadzane są etapowo, z uwzględnieniem poszczególnych regionów.
Jeżeli korzystasz obecnie z telewizji naziemnej, sprawdź, jak będzie to wyglądało w Twoim województwie.
- Od 28 marca – lubuskie, dolnośląskie.
- Od 25 kwietnia – zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.
- Od 23 maja – łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie.
- Od 27 czerwca – warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.