MediaZapowiedzi TV

Rusza 9. edycja „Miesiąca z rekinami” w National Geographic Wild

„Miesiąc z rekinami” to największe wydarzenie dokumentalne poświęcone tym zaskakującym stworzeniom. Od 3 lipca, każdego dnia o godz. 18.00, na antenie National Geographic Wild obejrzymy produkcje pełne fenomenalnych, podwodnych ujęć, wykonanych przy użyciu najnowocześniejszej technologii. Naukowcy z całego świata przybliżą nam sekrety życia i zwyczaje różnorodnych gatunków rekinów. Dowiemy się, jakie niebezpieczeństwa zagrażają ich przetrwaniu oraz w jaki sposób możemy je chronić. To także okazja do obalenia wielu mitów i sprawdzenia, czy człowiek może żyć w harmonii z tymi intrygującymi drapieżnikami.

 

Rekiny od lat fascynują zarówno dokumentalistów, jak i hollywoodzkich filmowców – i choć te niezwykłe zwierzęta cieszą się ogólnoświatową sławą, nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem. Badania ze stycznia 2021 pokazują, że w ciągu ostatnich 50 lat światowa populacja rekinów spadła o ponad 70%, m.in. z powodu kłusownictwa. Dlatego, stawiając naukę na pierwszym miejscu, National Geographic Wild w ramach 9. edycji letniego „Miesiąca z rekinami” pragnie przybliżyć widzom świat tych niezwykłych stworzeń, by pomóc zrozumieć ich prawdziwą naturę oraz zagrożenia, z jakimi przyszło im się mierzyć.

To największe telewizyjne wydarzenie, na które składają się najnowsze dokumenty poświęcone sekretom życia rekinów, rozpocznie premiera filmu „Chris Hemsworth na plaży rekinów” (sobota, 3 lipca o godz. 18.00). Australijski gwiazdor światowego kina, znany m.in. z roli Thora, komiksowego bohatera z serii Marvela, wyrusza w ekscytującą podróż śladami podwodnych drapieżników. W produkcji biorą udział wybitni eksperci z całego świata, zajmujący się badaniem rekinów, m.in. Valerie Taylor – uznana ekolożka, fotografka i twórczyni filmów, która od lat nurkuje po to, by lepiej poznawać ich skomplikowane życie. To właśnie ona zabiera aktora w podróż, podczas której tłumaczy, jak niszczycielskie są dla ryb sieci, zakładane do ich połowu. Chris jako entuzjasta surfingu i zapalony ekolog, interesuje się rekinami od dzieciństwa oraz zdeterminowany do tego, by odkryć skomplikowaną prawdę kryjącą się za widocznym wzrostem liczby ich ataków na ludzi u wybrzeży Australii. Wypełnia w ten sposób swoją osobistą misję. Bada, w jaki sposób ludzie mogą żyć w harmonii z tymi zwierzętami. Aby zapobiegać kolejnym atakom, wykorzystuje najnowsze zdobycze technologiczne i testuje najróżniejsze metody.

W produkcji „Atak rekina: historia Paige Winter” (premiera w czwartek 15 lipca o godz. 18.00) eksperci, a wśród nich ekolog morski, dr Mike Heithaus, oraz biolożka środowiskowa, Laura Garcia Barcia, wyjaśnią szczegóły anormalnego zachowania rekinów. Poznamy inspirującą historię nastolatki, która – mimo dramatycznego przeżycia – do dziś jest zagorzałą obrończynią tych stworzeń, troszczącą się o zapewnienie im należytej ochrony. Pod opieką specjalistów podejmuje odważne kroki, by pokonać swój największy lęk. Paige miała zaledwie 17 lat, gdy straciła nogę i część ręki w wyniku ataku rekina. Naukowcy starają się ustalić gatunek napastnika, by określić, co można zrobić, żeby taka sytuacja się więcej nie powtórzyła.

Na szczególną uwagę zasługuje również dokument „Niewyobrażalnie wielki żarłacz” (premiera we wtorek 13 lipca o godz. 18.00), opowiadający o niezwykłym spotkaniu. W 2012 roku u wybrzeży Florydy, dr Neil Hammerschlag złapał matkę wszystkich rekinów – samicę żarłacza tępogłowego o imieniu Big Bull, po czym wypuścił ją na wolność. Miała ponad 3 metry długości i ważyła ok. 454 kg. Rekiny tego gatunku patrolują plaże u wybrzeży Florydy, zbliżając się do pływaków. Biorąc pod uwagę ich niebotyczne rozmiary, wielu naukowców sądziło, że są one po prostu dobrze odżywione. Teraz niektórzy uważają, że Big Bull jest matriarchą unikalnej populacji olbrzymów. Jest tylko jeden sposób, by się o tym przekonać – trzeba podpłynąć do nich bardzo blisko. W tym celu dr Hammerschlag łączy siły z byłym komandosem Royal Marine, Jamesem Glancym, oraz specjalistą od ewolucji, dr Tobym Daly-Engelem. Próbują oni odpowiedzieć na pytanie: dlaczego jedna z największych złapanych przez człowieka samic żarłacza tępogłowego osiągnęła rekordowo duże rozmiary oraz czy w oceanach może żyć więcej takich gigantów?

Tajemnice najbardziej kultowych drapieżników oceanu są tak rozległe, że nawet po ośmiu latach emisji treści skoncentrowanych na rekinach, wciąż pozostaje jeszcze wiele do odkrycia.Janet Vissering, starszy wiceprezes ds. rozwoju i produkcji, National Geographic Partners.

„Miesiąc z rekinami” to okazja do tego, by lepiej zrozumieć zależności zachodzące pomiędzy pozornie odległym światem rekinów, a życiem, które toczy się na lądzie. To też szansa na poznanie prawdy na temat tych fascynujących zwierząt i obalenia mitów, które przez lata tworzyły się na kanwie popkulturowych obrazów, ukazujących rekiny jako żarłoczne drapieżniki, zagrażające życiu ludzi. „Miesiąc z rekinami” w National Geographic Wild rozpoczyna się 3 lipca, a kolejne produkcje w ramach tego wydarzenia emitowane będą przez miesiąc codziennie, o godz. 18.00.

POZOSTAŁE PREMIERY „MIESIĄCA Z REKINAMI”

REKIN – SERYJNY ZABÓJCA?
ROGUE SHARK?
Premiera w poniedziałek 5 lipca o godz. 18.00 w National Geographic Wild

Jesienią 2018 roku w pobliżu australijskiego archipelagu Whitsunday Islands doszło do serii ataków rekinów. Dziwi fakt, że wszystkie ofiary zostały zaatakowane na tym samym, stosunkowo niewielkim obszarze oceanu – nie większym niż cztery boiska do piłki nożnej. Czy jakiś nieznany dotąd czynnik sprowokował drapieżniki do agresji wobec ludzi? Czy sprawcą jest jeden osobnik?

BRAZYLIJSKIE ŻARŁACZE
SAND EATING SHARKS
Premiera we wtorek 6 lipca o godz. 18.00 w National Geographic Wild

W Fernando do Noronha u wybrzeży Brazylii, żarłacze żółte, zwane cytrynowymi, które odżywiają się głównie nocą i zwykle żerują tuż przy dnie, doprowadziły do perfekcji sztukę polowania na sardynki. Okazuje się, że pomagają im w tym nietypowi sojusznicy.

TAKTYKI REKINA
SHARK ATTACKTICS
Premiera w środę 7 lipca o godz. 18.00 w National Geographic Wild

Przedstawiamy fascynujące morskie drapieżniki – począwszy od chodzących po dnie rekinów epoletowych, aż po żarłacze tygrysie, które przegryzają metal. Rekiny tworzą rozległą grupę, do której należy ponad 500 gatunków ryb. Wiele z nich stoi na samym szczycie piramidy troficznej. Oglądając tę produkcję dowiemy się, co to oznacza dla przetrwania wodnych ekosystemów.

GANGI REKINÓW
SHARK GANGS
Premiera w czwartek 8 lipca o godz. 18.00 w National Geographic Wild

Rekiny od zawsze postrzegane były jako samotni myśliwi. Dopiero niedawno naukowcy zauważyli nowe, zaskakujące zachowanie u tych drapieżników szczytowych. W programie przekonamy się, że niektóre rekiny wolą polować w grupie. Co nimi kieruje? Czy rekiny lubią towarzystwo innych osobników, czy raczej łączą się w gangi, by osiągnąć większą skuteczność? Naukowcy próbują rozwiązać tę zagadkę.

NIEZNANE OBLICZE REKINÓW
50 SHADES OF SHARKS
Premiera w piątek 9 lipca o godz. 18.00 w National Geographic Wild

W tej produkcji będziemy mieli okazję poznać rekiny od mniej znanej strony. Przekonamy się o tym, że te drapieżniki szczytowe bywają również kruche i wrażliwe, są wyjątkowo sprytne, bardzo pomysłowe oraz niezwykle towarzyskie. Bywają chętne do współpracy, a czasem nawet niezdarne.

ATAK REKINA
WHEN SHARKS ATTACK
Premiery w soboty i niedziele od 10 lipca o godz. 18.00 w National Geographic Wild

Wody otaczające najpiękniejsze plaże naszego globu są zamieszkiwane przez rekiny, które mogą – choć nie muszą – zaatakować człowieka. Jak przeciwdziałać takim zdarzeniom? Gdy w danym rejonie liczba ataków rośnie, zarówno mieszkańcy, jak i naukowcy – a wśród nich dr Stephen Kajiura, bilog z Florida Atlantic University – analizują dostępne dane, by znaleźć przyczynę wystąpienia takiej sytuacji. Dokumentaliści spieszą im z pomocą.

NAJGROŹNIEJSZY REKIN ŚWIATA

WORLD’S DEADLIEST SHARK
Premiera w poniedziałek 12 lipca o godz. 18.00 w National Geographic Wild

Szacuje się, że żarłacze białopłetwe zaatakowały blisko 2000 ludzi – to więcej, niż rekiny białe oraz żarłacze tygrysie i tępogłowe razem. Jednak, czy “najniebezpieczniejszy z rekinów” może być jeszcze bardziej groźny?

REKINY Z HAWAJÓW
THE SHARKS OF HAWAII
Premiera w środę 14 lipca o godz. 18.00 w National Geographic Wild

Hawaje to raj na ziemi dla wszystkich stworzeń, które je zamieszkują. Są wśród nich rekiny – jedne z najbardziej niezrozumianych przez człowieka zwierząt na świecie. W okolicznych wodach żyje 40 gatunków tych drapieżników. Słynny operator, specjalizujący się w filmowaniu przyrody, Paul Atkins pokaże nam m.in. odległe rafy archipelagu oraz słynną plażę Waikiki. U tutejszych rekinów można obserwować fascynujące zachowania, niespotykane nigdzie indziej na świecie.

KROKODYL KONTRA REKIN

THE CROC THAT ATE JAWS
Premiera w środę 16 lipca o godz. 18.00 w National Geographic Wild

Co się dzieje, kiedy dwa spośród najbardziej zabójczych drapieżników świata stają do walki? W tym programie zobaczymy materiały nagrane przez ludzi z najróżniejszych zakątków świata oraz poznamy wyniki najnowszych badań naukowych. Specjaliści od rekinów i krokodyli, dr Mike Heithaus i dr James Nifong, przeanalizują zebrane dowody. Wszystko wskazuje na to, że krokodyle i aligatory coraz częściej zapuszczają się na terytorium rekinów. Czy starcia są nieuniknione?

UWAGA! REKIN!

SHARK ATTACK FILES
Premiery od poniedziałku 26 lipca o godz. 18.00 w National Geographic Wild

Ta pełna akcji seria to śledztwo w sprawie dziwacznych i fascynujących zachowań rekinów. Materiał filmowy przedstawiający rzeczywiste ataki, interakcje i zachowania rekinów, uchwycone zarówno przez profesjonalistów, jak i obserwatorów, sprawia, że każdy zwrot akcji pozostawia widza na krawędzi fotela. Naukowi eksperci i śledczy zagłębiają się w tajemnicę tych niewyjaśnionych zachowań i dochodzą do oszałamiających wniosków, które łączą te niezwykłe wydarzenia w całość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *