Scena Alternatywna TVP Kultura na 56. KFPP Opole 2019
The Dumplings, Rebeka, Barbara Wrońska, Miuosh, Otsochodzi i Lao Che w repertuarze klasyków polskiego bigbitu, Tomek Lipiński na 40-lecie swojej pracy artystycznej – 17 czerwca gwiazdy muzyki niezależnej zagrają na Scenie alternatywnej TVP Kultura podczas 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
Przeboje polskiego bigbitu wykonają:
The Dumplings – pierwsza płyta młodego duetu z Zabrza zdobyła Fryderyka w kategorii „Debiut” za 2014 rok. Od tego czasu Justyna Święs i Kuba Karaś nieustannie udzielają się w różnych projektach około-muzycznych i grają na festiwalach, nie tylko polskich – mają na koncie m.in. występ na SXSW w Austin w Teksasie. We wrześniu 2018 r. ukazał się ich ostatni album „Raj”. Parafrazując tekst jednej z ich piosenek – wszystko jest dla nich sceną do tańca.
Rebeka – kolejny utalentowany elektroniczny duet, tym razem z Poznania. Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny powrócili w lutym 2019 z nowym albumem „Post Dreams”, według słów muzyków najbardziej „piosenkowym” w ich dorobku.
Barbara Wrońska – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Publiczność poznała ją dzięki występom w zespole Pustki. Z siostrą Zuzanną współtworzy grupę Ballady i Romanse, odpowiedzialną m.in. za ścieżkę dźwiękową do nagrodzonego na Sundance Film Festival obrazu „Córki dancingu”. Po latach pracy zespołowej postanowiła zaprezentować swój autorski, solowy materiał: wydaną w 2018 r. płytę „Dom z ognia”.
Miuosh – kryjący się pod tym pseudonimem Miłosz Barycki to polski raper i producent. Hip-hopowy artysta nieustannie wykracza poza wszelkie znane gatunkom muzycznym granice. Pracował z Jimkiem i Smolikiem, zagrał też z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Otsochodzi – z jednej strony ulubieniec krytyków muzycznych, z drugiej – fenomen mediów społecznościowych. Otsochodzi, czyli Miłosz Stępień (rocznik 1996), to jeden z najbardziej charakterystycznych młodych raperów, który nieustannie bawi się nowymi brzmieniami i tworzy teksty pełne bystrych spostrzeżeń o stylu życia swojego pokolenia. 1 lutego 2019 r., prawie rok po sukcesie platynowej obecnie płyty „Nowy Kolor”, miał premierę trzeci album Otsochodzi wydany w kultowej hip-hopowej wytwórni Asfalt Records – „Miłość”.
Lao Che – powstały w 1999 r. w Płocku zespół, który umiejętnie łączy rock z folkiem, piosenką aktorską, electro i nawet elementami słuchowiska. Zasłynął wydaną w 2005 r. płytą „Powstanie Warszawskie” – albumem koncepcyjnym złożonym z 10 utworów, które w sferze muzyczno-tekstowej są chronologicznie przyporządkowane historycznym epizodom jednego z najtragiczniejszych polskich zrywów niepodległościowych.
Pierwsza edycja Sceny Alternatywnej w 2016 roku spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności i dziennikarzy. Wystąpili wtedy m.in. Katarzyna Nosowska, Pablopavo i Ludziki, Ballady i Romanse oraz Kortez. Koncert z 2018 r. z udziałem m.in. Krzysztofa Zalewskiego, Darii Zawiałow, Julii Marcell oraz zespołów Apteka i Jazz Band Młynarski-Masecki, transmitowany nie tylko w TVP Kultura, ale także na antenie TVP1, także zebrał świetne recenzje – i rzesze fanów przed telewizorami.
Imprezę – jak w zeszłym roku – poprowadzą Agnieszka Szydłowska i Marek Horodniczy, gospodarz programu „Scena alternatywna” w TVP Kultura.
Scena Alternatywna, 56. KFPP Opole 2019, 17 czerwca:
• Część I – Polska młodzież śpiewa polskie piosenki, czyli 60 lat polskiego bigbitu – TVP1 i TVP Kultura, na żywo od godz. 21:00
• Część II – Scena alternatywna + 40-lecie pracy artystycznej Tomka Lipińskiego – TVP Kultura, na żywo od godz. 22:00
Transmisje wszystkich koncernów Festiwalu w TVP VOD, w serwisie festiwalopole.tvp.pl i w aplikacji mobilnej TVP VOD.