SeeColors dla osób z zaburzeniami widzenia barw w menu telewizorów i monitorów Samsung na 2023 rok
Tryb SeeColors pozwala na wybranie różnych ustawień kolorów w zależności od rodzaju i stopnia zaburzenia widzenia barw, zapewniając lepsze wrażenia wizualne. Funkcja będzie dostępna w telewizorach z 2023 roku: Neo QLED, QLED, OLED oraz Smart Monitor i gamingowym monitorze Odyssey OLED G9.
Tryb SeeColors zapewnia dziewięć skonfigurowanych fabrycznie ustawień wyświetlania obrazu, dzięki czemu użytkownik może wybrać optymalną dla niego opcję. Funkcja dostosowuje poziomy nasycenia obrazu za pomocą trzech kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Tym samym ułatwia użytkownikom rozróżnianie kolorów w zależności od rodzaju i stopnia zaburzenia widzenia barw[1].
Tryb SeeColors – wprowadzony po raz pierwszy w 2017 roku w formie aplikacji – pozwala osobom z zaburzeniami widzenia barw postrzegać je w sposób bliższy widzeniu zgodnemu z rzeczywistością. Teraz funkcja ta została wbudowana w menu ustawień telewizora i monitora, dzięki czemu jeszcze łatwiej jest z niej korzystać. Użytkownicy, którzy zakupili już telewizory i monitory z oferty na 2023 r. otrzymają aktualizację oprogramowania, która doda tryb SeeColors do menu dostępności.
Ponadto firma Samsung uzyskała certyfikat „Color Vision Accessibility” od instytutu TÜV Rheinland[2], w uznaniu zdolności trybu SeeColors do wzbogacenia doznań wizualnych u osób z dysfunkcjami wzroku. To wyróżnienie jest efektem zaangażowania firmy Samsung w ułatwianie konsumentom dostępu do treści w ramach wizji „Ekrany wszędzie, ekrany dla wszystkich”.
Tryb Relumino dla osób słabowidzących
Tryb SeeColors to nie jedyne tego typu ułatwienie. W tym roku po raz pierwszy na targach CES 2023 firma Samsung zaprezentowała tryb Relumino dla osób słabowidzących, który to pozwoli dopasować parametry obrazu tak, aby osoby z wadami wzroku mogły cieszyć się filmami pełnymi barw i kontrastów na telewizorze.
Do optymalizacji parametrów obrazu Relumino wykorzystuje opracowaną przez firmę Samsung sztuczną inteligencję. Dzięki niej możliwe jest dynamiczne obrysowywanie krawędzi elementów na ekranie i przywracanie równowagi kolorów, co wpływa na lepsze widzenie ludzi, obiektów i tekstu. Tryb jest dostępny w modelach telewizorów Neo QLED 4K: QN85C, QN90C, OLED: S90C, S95C i Neo QLED Excellence Line 8K: QN800C, QN900C na 2023 rok, połączonych ze źródłami sygnału przez port DTV lub HDMI.
– Cieszymy się, że możemy wprowadzić dodatkowe funkcje ułatwień dostępu, w tym tryby SeeColors i Relumino, w naszej ofercie telewizorów i monitorów z 2023 r., by pomóc osobom z zaburzeniami widzenia barw i niedowidzącym – powiedział Seokwoo Jason Yong, Executive Vice President of Visual Display Business w Samsung Electronics. – Podążając za wizją „Ekrany wszędzie, ekrany dla wszystkich”, będziemy nadal wprowadzać innowacje i przybliżać naszym konsumentom technologie integracyjne.
Dla osób niesłyszących i niedosłyszących
Firma Samsung nie zapomniała także o ułatwieniach dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Świetnym przykładem jest wprowadzona w 2021 roku funkcja Powiększenie Okna Języka Migowego. W wybranych modelach telewizorów Samsung wykorzystano opracowany przez firmę algorytm sztucznej inteligencji, który automatycznie rozpoznaje język migowy i powiększa obraz tłumacza aż o 200%. Użytkownicy będą mogli również wybrać obszar ekranu, który chcą powiększyć, jak również zmodyfikować powiększony obraz tak, by lepiej widzieć szczegóły, takie jak pytania wyświetlane podczas teleturnieju czy tabele wyników prezentowane w czasie rozgrywek piłkarskich.
Co w przypadku, kiedy oglądamy telewizję z osobami niedosłyszącymi, którzy będą chcieli pogłośnić dźwięk, a dla pozostałych widzów będzie to niekomfortowe? Wtedy pomocne może okazać się rozwiązanie, takie jak Multi-output Audio. Osoby niedosłyszące będą mogły skorzystać z urządzenia łączącego się poprzez Bluetooth, by słuchać ścieżki dźwiękowej oglądanego filmu ze wzmocnionym dźwiękiem, nie zakłócając wrażeń pozostałych widzów. Na takim urządzeniu, które można połączyć bezpośrednio z telewizorem, użytkownik będzie mógł ustawić głośność na odpowiadającym mu poziomie.
[1] Funkcja ta nie jest przeznaczona do stosowania w diagnostyce chorób lub innych stanów, ani w leczeniu, łagodzeniu lub zapobieganiu chorobom. Wszelkie informacje uzyskane dzięki tej funkcji są udostępniane dla wygody użytkownika i nie powinny być traktowane jako porady lekarskie.
[2] Instytut TÜV Rheinland z siedzibą w Kolonii jest znaną na całym świecie organizacją testującą urządzenia i przyznającą certyfikaty jakości i bezpieczeństwa w różnych branżach. Certyfikat „Color Vision Accessibility” został przyznany 7 czerwca 2023 r.