Sierpień na kanale Polsat Viasat History
W nadchodzącym miesiącu Polsat Viasat History poleca: Premierę 4. sezonu programu „Miasta świata podziemi”. Prowadzący programu, Don Wildman, schodzi do podziemnego królestwa krętych tuneli, zatęchłych grobowców i klaustrofobicznych jaskiń, by odryć ich tajemnice. Program „Europejska kolebka ludzkości”. Produkcja przedstawia najnowsze odkrycia, które podważają dominującą dotąd teorię dotyczącą ewolucji człowieka, według której poruszanie się na dwóch nogach zaczęło się w Afryce. Film dokumentalny „Tajemnica mumii z bagien”. Program zgłębia sekret Człowieka z Tollund, czyli bezcennego znaleziska archeologicznego, które przetrwało zachowane w bagnie na terenie Danii przez ponad 2,5 tys. lat. Premierę 3. sezonu programu „Tajne bazy nazistów”. Seria rozszyfrowuje wskazówki dotyczące tajnych nazistowskich baz: od nieprawdopodobnie masywnego bunkra, który daje wskazówki na temat ostatniej próby odwrócenia losów wojny przez Hitlera, aż po od lat poszukiwane złoto skradzione przez SS. W sierpniu Polsat Viasat History zaprasza również na cykl tematyczny Niedziele ze starożytnymi budowlami.
Miasta świata podziemi
Premiera: czwartek 1 sierpnia, godz. 21:00
Sezon: 4
Liczba odcinków: 8 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ przygody/ wyprawy
Tytuł oryginalny: Cities of the Underworld
Rok: 2020
Don Wildman, poszukiwacz historycznych przygód, przez całe dekady w kolejnych programach telewizyjnych starał się odpowiadać na kluczowe pytanie: „Co tu się wydarzyło?”. Prowadzone przez niego śledztwa mają na celu rzucanie nowego światła na niewyjaśnione dotąd tajemnice naszej przeszłości. Niezależnie od tego, czy nurkuje w poszukiwaniu gór lodowych u wybrzeży Nowej Fundlandii, przedziera się przez labirynt londyńskich kanałów ściekowych, czy też zdobywa majestatyczne góry w Etiopii, Don Wildman zawsze w pełni angażuje się w to, co robi.
Odwiedza najdalsze krańce Ziemi, dociera do najbardziej wyizolowanych miejsc, gdzie fascynujące historie mogą wybrzmieć na historycznym tle, a na ścianach można znaleźć ślady dawnych intryg
i sporów. W 4. sezonie programu Wildman schodzi do podziemnego królestwa krętych tuneli, zatęchłych grobowców i klaustrofobicznych jaskiń. Tym razem stara się rzucić migotliwe światło na długo skrywane tajemnice, które najlepiej rozszyfrowywać w ciemności.
Europejska kolebka ludzkości
Piątek 2 sierpnia, godz. 22:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia starożytna/ archeologia/ nauka/ wyprawy
Tytuł oryginalny: Out of Europe
Rok: 2019
Przez ostatnie sto lat większość ekspertów była przekonana, że to Afryka jest kolebką ludzkości — uważano, że to tam nastąpił rozwój naczelnych, z których później na drodze ewolucji wyłoniły się małpy człekokształtne i ludzie. W ostatnich latach jednak to przekonanie zostało podważone, kiedy odnaleziono kości znacznie starsze od najwcześniejszych znalezisk z Afryki. W 2017 r. w Grecji znaleziono pochodzące sprzed 7,2 miliona lat szczątki prehistorycznego człowieka zwanego Graecopithecus freybergi, a także odciski stóp podobnych do ludzkich sprzed 6 milionów lat.
W listopadzie 2019 r. paleontolog Madelaine Böhme ujawniła światu skamieniałości nowo odkrytej starożytnej małpy sprzed 11,6 miliona lat, znalezionej w glinianej jamie w południowych Niemczech. Wszystkie te skamieniałości podważają dominującą dotąd teorię dotyczącą ewolucji człowieka, według której poruszanie się na dwóch nogach zaczęło się w Afryce — i to znacznie później. Czyżby miejsce narodzin ludzkości faktycznie znajdowało się w Europie?
Cykl: Niedziele ze starożytnymi budowlami
W każdą niedzielę sierpnia, godz. 8:45
Odkryjmy cuda starożytnej inżynierii podczas globalnej wycieczki po kultowych budowlach! Stanowisko archeologiczne Abu Simbel w Egipcie zawiera ogromne posągi ku czci faraona Ramzesa II,w Izniku w Turcji znaleziono zatopioną bizantyjską bazylikę, a sięgająca gwiazd piramida w Gizie jest świadectwem niezwykłej pomysłowości jej budowniczych.
Imhotep, twórca piramid, zrewolucjonizował egipską architekturę; Angkor Wat w Kambodży niemal hipnotyzuje swoim skomplikowanym projektem i duchowym znaczeniem; Tadż Mahal w Indiach — symbol wiecznej miłości — urzeka oszałamiającą marmurową fasadą; rzymskie Koloseum jest prawdziwym cudem inżynierii, który wciąż zachwyca swoją wielkością i historycznym dziedzictwem. Te i wiele innych budowli oraz starożytnych projektów zobaczymy w sierpniu na kanale Polsat Viasat History!
Tajemnica mumii z bagien
Niedziela 4 sierpnia, godz. 21:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia starożytna/ archeologia/ nauka/ wyprawy
Tytuł oryginalny: The Enigma of the Swamp Mummy
Rok: 2023
Bezcenne znalezisko archeologiczne przetrwało zachowane w bagnie na terenie Danii przez ponad 2,5 tys. lat. Człowiek z Tollund to naturalna mumia, dzięki której możemy stanąć twarzą w twarz z przeszłością.
Kiedy patrzymy na jego jakby śpiącą twarz, która doskonale zachowana przetrwała całe wieki, zadajemy sobie pytania: kim był, jak żył i jak trafił do torfu ze sznurem na szyi?
Tajne bazy nazistów
Premiera w dni powszednie od poniedziałku 5 sierpnia, 20:00
Sezon: 3
Liczba odcinków: 6 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna/ wyprawy
Tytuł oryginalny: Secret Nazi Bases
Rok: 2021
Ruiny tego, co miało być „Tysiącletnią Rzeszą”, nadal szpecą oblicze planety. Archeolodzy i badacze po latach wciąż próbują nadać sens tajemnicom pozostawionym przez nazistów. Po zakończeniu straszliwego konfliktu nastąpił etap odbudowy zniszczonego świata — tymczasem zbliżała się już zimna wojna, w której obie strony chętnie sięgały po technologię i tajemnice ukryte przez nazistów.
Spiski powoli stawały się mitami, wszystko spowijała mgła zapomnienia, mroczne eksperymenty były już tylko tematem powtarzanych po cichu plotek… W tym programie rozszyfrowujemy wskazówki dotyczące tajnych nazistowskich baz: od nieprawdopodobnie masywnego bunkra, który daje wskazówki na temat ostatniej próby odwrócenia losów wojny przez Hitlera, przez tajemniczą instalację na odległej lodowej wyspie w północnej Kanadzie, która została odkryta dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu wojny, aż po od lat poszukiwane złoto skradzione przez SS.
Sisi: zabójstwo cesarzowej
Piątek 30 sierpnia, godz. 21:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ biografie/ polityka i władza
Tytuł oryginalny: Sisi: Assassination of an Empress
Rok: 2018
Śmierć cesarzowej Sisi była nie tylko przerażającym morderstwem, ale także polityczną deklaracją anarchistów – anarchizm wymaga życia bez państwa opartego na ideałach wolności i równości. Zwolennicy tej radykalnej doktryny próbowali osiągnąć swoje cele, mordując monarchów i mężów stanu.
10 września 1898 r. wiedeński dwór otrzymał straszną wiadomość – włoski anarchista Luigi Lucheni zabił austriacką cesarzową Elżbietę, wbijając jej pilnik w serce. Ten dokument pokazuje życie cesarzowej i ujawnia istniejącą już wtedy wielką sieć anarchistów. Zabójstwo cesarzowej było początkiem politycznej walki z anarchizmem w całej Europie.
foto,źródło. Viasat