Sony ogłasza aparat bezlusterkowy α6400 nowej generacji
Nowy aparat bezlusterkowy APS-C wyróżnia się znakomitą jakością obrazu, zwartą i lekką konstrukcją oraz wieloma zaawansowanymi technologiami z pełnoklatkowych aparatów Sony.
Najszybszy na świecie[i] system AF, ustawiający ostrość w 0,02 sekundy[ii], oraz 425 pól AF z wykrywaniem fazy i kontrastu pokrywających około 84% powierzchni obrazu
Zaawansowana funkcja „Real-time Eye Autofocus”: ustawianie ostrości na oko w czasie rzeczywistym
Nowa funkcja „Real-time Tracking” do śledzenia obiektów
24,2-megapikselowy[iii] przetwornik obrazu CMOS Exmor™ formatu APS-C i procesor obrazu BIONZ X™ najnowszej generacji
Odchylany o 180° ekran dotykowy LCD do wykonywania autoportretów
Duża szybkość zdjęć seryjnych: do 11 kl./s[iv] z użyciem migawki mechanicznej (8 kl./s[v] w trybie cichych zdjęć) ze stałym śledzeniem ostrości i ekspozycji
Nagrywanie filmów 4K[vi] o wysokiej rozdzielczości z odczytem wszystkich pikseli bez ich łączenia w grupy oraz duża szybkość i stabilność pracy systemu AF
Nagrywanie interwałowe do tworzenia animacji poklatkowych
Firma Sony ogłosiła nowy, atrakcyjny aparat bezlusterkowy z mocowaniem typu E: α6400 (model ILCE-6400).
Zwarty, lekki korpus APS-C α6400 został wyposażony w wiele najbardziej zaawansowanych technologii Sony, pochodzących z modeli pełnoklatkowych. Wyróżnikami nowego aparatu są najszybszy na świecieisystem AF, ustawiający ostrość w 0,02ii sekundy, oraz nowe, zaawansowane funkcje „Real-time Eye Autofocus” i „Real-time Tracking”. Urządzenie umożliwia zdjęcia seryjne z szybkością do 11 kl./siv i automatyką AF/AE, a jego wyposażenie obejmuje między innymi procesor obrazu BIONZ X nowej generacji, zapewniający doskonałą jakość obrazu, funkcję nagrywania filmów 4Kvi oraz odchylany o pełne 180° ekran dotykowy LCD. Nowy model Sony będzie więc znakomitym narzędziem pracy dla wszystkich twórców: od zawodowców po autorów wideoblogów.
Szybkie działanie umożliwiające uchwycenie najważniejszych chwil
Imponujący system AF nowego modelu α6400 wykorzystuje wiele technologii z najnowszych pełnoklatkowych aparatów Sony: α9, α7R III i α7 III. Nowy korpus wyposażono w 425 pól AF z wykrywaniem fazy i 425 pól AF z wykrywaniem kontrastu, gęsto pokrywających około 84% kadru. Ten szybki, wydajnie śledzący obiekty system AF połączono z procesorem obrazu BIONZ X nowej generacji. W rezultacie aparat ustawia ostrość w zaledwie 0,02 sekundyii i niezwykle efektywnie utrzymuje ją na różnych obiektach. Pozwala to z łatwością śledzić i utrwalać nawet szybki ruch.
W aparacie α6400 wprowadzono funkcję „Real-time Eye Autofocus”: najnowszą, zaawansowaną wersję cenionej technologii Sony Eye AF. Innowacyjne rozwiązanie jest oparte na sztucznej inteligencji, która rozpoznaje obiekty w celu wykrywania oczu i analizy ich położenia w czasie rzeczywistym. Rezultat to większa wydajność, szybkość i dokładność działania funkcji Eye AF. We wszystkich trybach AF przycisk spustu migawki można skonfigurować tak, by wciśnięcie go do połowy włączało funkcję Eye AF i automatyczne wykrywanie oczu. W trybach AF-C i AF-A istnieje ponadto możliwość wskazania preferowanego oka (lewego lub prawego), na które ma być ustawiana ostrość. Do wyboru są ustawienia Automatycznie, Prawe oko i Lewe oko. Oprócz tego, jako funkcję definiowaną przez użytkownika, można wybrać przełączanie między lewym/prawym okiem. Nowa technologia pozwala fotografowi skupić się wyłącznie na kompozycji ujęcia — i z pełnym zaufaniem powierzyć ustawianie ostrości aparatowi. Latem 2019 r. wydana zostanie kolejna wersja wewnętrznego oprogramowania. Rozszerzy ona działanie systemu Eye AF na oczy zwierząt[vii], znakomicie ułatwiając pracę fotografom dzikiej przyrody.
W korpusie α6400 pojawi się także nowo opracowany przez Sony tryb śledzenia obiektów w czasie rzeczywistym: „Real-time Tracking”. Podstawą jego działania jest najnowszy algorytm Sony, rozpoznający obiekty z użyciem sztucznej inteligencji i przetwarzający kolor, odległość od obiektu (głębię) i wzór (jasność) jako informacje przestrzenne, by umożliwić bardzo dokładne uchwycenie wszystkich elementów sceny. Dodatkowo, przy fotografowaniu i filmowaniu osób i zwierząt, technologia sztucznej inteligencji ustala położenie oczu i twarzy, dzięki czemu oczy obiektuvii śledzone są w czasie rzeczywistym z wyjątkową dokładnością. Funkcję tę można uaktywnić przez połowiczne wciśnięcie przycisku spustu migawki[viii] lub zdefiniować jako funkcję użytkownika.
Nowy aparat pozwala fotografować z szybkością do 11 kl./siv, z użyciem migawki mechanicznej i stałym śledzeniem ostrości i ekspozycji. W trybie cichych zdjęć maksymalna szybkość przy ciągłym śledzeniu AF/AE wynosi 8 kl./sv. Przy obu szybkościach można zarejestrować do 116 klatek w formacie JPEG Standard lub do 46 klatek w formacie RAW z kompresją. Znacznie zwiększa to szanse na uchwycenie najlepszego momentu.
Lepsza jakość obrazu
Nowy korpus Sony α6400 jest wyposażony w 24,2-megapikselowyiii przetwornik obrazu formatu APS-C. Połączenie go ze zmodernizowanym procesorem obrazu BIONZ X przyniosło nadzwyczajną poprawę jakości i kolorystyki obrazu w każdych warunkach fotografowania. W trybie standardowym maksymalna czułość przy fotografowaniu i filmowaniu wynosi ISO 32 000; wykonując zdjęcia, wartość tę można zwiększyć do ISO 102 400. Uwagę zwraca bardzo efektywna redukcja szumów przy średnich i dużych ustawieniach czułości.
Wiele z wykorzystanych w aparacie algorytmów przetwarzania obrazu zapożyczono z najnowszych pełnoklatkowych aparatów Sony, uzyskując znacznie niższy poziom zakłóceń, niezmienioną rozdzielczość i wierniej odwzorowane faktury.
Zaawansowany tryb nagrywania filmów 4K o wysokiej rozdzielczościvi z użyciem systemu Fast Hybrid AF
Uniwersalny korpus α6400 to także wyjątkowa kamera wideo, umożliwiająca wewnętrzny zapis filmów 4K (QFHD: 3840 x 2160). Filmujący aparat odczytuje wszystkie piksele bez łączenia ich w grupy, rejestrując 2,4x więcej danych, niż potrzeba do wygenerowania obrazu 4K. Dane te są następnie przekształcane na materiał 4K o wyjątkowej szczegółowości i głębi. Szybkie i stabilne ustawianie ostrości przy filmowaniu to zasługa ulepszonej technologii Fast Hybrid AF. Dzięki niej główny motyw pozostaje ostry niezależnie od rodzaju sceny, nawet w przypadku przesłonięcia go przez przemieszczający się obiekt. Ten zaawansowany system AF połączony z funkcją dotykowego ustawiania ostrości sprawia, że aparat będzie znakomicie służyć autorom blogów wideo i twórcom, którzy regularnie tworzą materiały i publikują je w Internecie.
Z myślą o tworzeniu filmów poklatkowych[ix] aparat został wyposażony w tryb zapisu interwałowego, w którym użytkownik może ustawić interwał z zakresu od 1 do 60 sekund i wykonać od 1 do 9999 zdjęć. Do wyboru będą ponadto trzy czułości śledzenia AE: duża, średnia i mała. Pozwolą one ograniczyć zmiany ekspozycji między poszczególnymi zdjęciami.
Zaprezentowany model jest pierwszym aparatem bezlusterkowym Sony formatu APS-C, który pozwala wybrać profil obrazu HLG (Hybrid Log-Gamma). Profil ten jest przeznaczony do użytku w systemie organizacji pracy „Instant HDR”, umożliwiającym wyświetlanie pięknych, realistycznych obrazów 4K HDR[x] na telewizorze zgodnym z technologią HDR (HLG). Dostępne są również krzywe gamma S-Log2 i S-Log3[xi], zwiększające elastyczność podczas korygowania kolorystyki, oraz funkcja „zebra”, wspomaganie wyświetlania gamma i tworzenie plików proxy. Aparat umożliwia ponadto nagrywanie materiału filmowego Full HD w tempie 120 kl./s[xii], ze śledzeniem ostrości i przepływnością do 100 Mb/s. Takie nagranie można później przetworzyć na ujęcie wideo w rozdzielczości Full HD wyświetlane w 4- lub 5-krotnie zwolnionym tempie.
Większa uniwersalność dzięki ulepszeniom w konstrukcji
Aby zapewnić użytkownikom maksymalną swobodę podczas pracy, projektanci aparatu zadbali o jego funkcjonalność i łatwość dostosowywania działania do indywidualnych potrzeb. Korpus α6400 jest więc wyposażony w odchylany o pełne 180°, 3-calowy ekran dotykowy LCD o rozdzielczości 921 tys. pikseli, umożliwiający proste, sprawne komponowanie ujęć fotograficznych i filmowych w konwencji selfie. Stała kontrola nad kompozycją ujęcia ułatwi proces twórczy autorom blogów wideo. Ekran LCD reaguje również na dotyk i może pracować w trybie panelu dotykowego, dotykowego ustawiania ostrości i dotykowego wyzwalania migawki, a także w nowym trybie „Touch Tracking” — śledzenia ostrości fragmentu wskazanego przez dotknięcie.
Aparat jest ponadto wyposażony w wizjer XGA OLED Tru-Finder™ o wysokiej jakości, 8 przycisków własnych, do których można przypisywać łącznie 89 funkcji, nowe funkcje My Dial (ustawienia funkcji pokrętła) i My Menu (menu własne), bardziej funkcjonalne menu, ekrany pomocy do menu, system oceniania obrazów gwiazdkami i wiele innych funkcji ułatwiających fotografowanie. Korpus aparatu wykonano z mocnego stopu magnezowego i zabezpieczono przed pyłem i wilgocią[xiii]. Wyjątkową trwałością wyróżnia się migawka: jej przewidywana wytrzymałość to około 200 000 cykli[xiv]. Dzięki nowej aplikacji Imaging Edge Mobile[xv] możliwe jest ponadto sprawne przesyłanie plików do podłączonego smartfona lub tabletu.
Ceny i dostępność
Aparat α6400 pojawi się w sklepach w lutym 2019 r. Do nabycia będzie też zestaw z obiektywem SELP1650, oraz zestaw z obiektywem SEL18135.
Artykuły, filmy i nowe zdjęcia wykonane najnowszymi aparatami i innymi produktami Sony α można też znaleźć w serwisie https://www.sony.pl/alphauniverse. Ten europejski portal fotograficzny Sony ma 22 wersje językowe i zawiera informacje o produktach i konkursach oraz aktualne listy krajowych wydarzeń związanych z produktami Sony.
[i] Wśród aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami wyposażonych w przetwornik obrazu formatu APS-C. Stan na styczeń 2019 r., badanie przeprowadzone przez Sony.
[ii] Pomiar wewnętrzną metodą pomiarową i zgodnie z wytycznymi Camera & Imaging Products Association przy zamontowanym obiektywie E 18–135 mm F3,5–5,6 OSS, wyłączonej funkcji wstępnego nastawiania ostrości i korzystaniu z wizjera.
[iii] Rozdzielczość efektywna, w przybliżeniu
[iv] W trybie zdjęć seryjnych „Hi+”. Maksymalna liczba klatek na sekundę zależy od ustawień aparatu.
[v] Maksymalna liczba klatek na sekundę zależy od ustawień aparatu. W przypadku szybkiego ruchu obiektów lub szybkiego przemieszczania fotografującego aparatu w bok mogą wystąpić pewne zniekształcenia.
[vi] Do nagrywania filmów w formacie XAVC S wymagana jest karta pamięci SDHC/SDXC klasy 10 lub wyższej. Do nagrywania przy przepływności 100 Mb/s wymagana jest karta UHS klasy 3 lub wyższej.
[vii] Nie gwarantuje się dokładnego ustawiania ostrości na pewne obiekty w pewnych sytuacjach
[viii] Najpierw należy włączyć w menu funkcję śledzenia (Tracking)
[ix] Wymagana jest najnowsza wersja modułu „Viewer” z pakietu Imaging Edge oraz programów komputerowych PlayMemories Home
[x] Aby wyświetlać filmy HDR (HLG), należy za pomocą przewodu USB podłączyć ten produkt do telewizora Sony zgodnego z HDR (HLG).
[xi] Krzywe S-Log2 i S-Log3 opracowano z myślą o późniejszej obróbce obrazu.
[xii] Odczyt pikseli jest ograniczony do części matrycy potrzebnej do nagrania filmów Full HD.
[xiii] Nie gwarantuje się stuprocentowej odporności na pył i wilgoć.
[xiv] Wewnętrzne testy Sony, przy włączonym elektronicznym pierwszym przebiegu kurtyny migawki.
[xv] Możliwość przesyłania/odtwarzania jest uzależniona od specyfikacji smartfona lub tabletu.