Specjalne wydanie „Ale Historii” o 1968 – roku, który zmienił świat
Od czwartku, 22 lutego br. będzie można kupić magazyn „Na jeden temat. Rok, który zmienił świat”. Wydanie jest w całości poświęcone burzliwym wydarzeniom roku 1968.
W numerze znajdzie się wszystko o przyczynach i skutkach polskiego Marca ’68. Będzie można przeczytać o zdjęciu ze sceny „Dziadów” Dejmka w Teatrze Narodowym, studenckich protestach, niesławnym przemówieniu Gomułki i o fali antysemityzmu, która przetoczyła się przez Polskę, znajdując finał w pożegnaniach na Dworcu Gdańskim, gdy osoby pochodzenia żydowskiego zostały zmuszone do emigracji.
Redakcja poleca artykuł Seweryna Blumsztajna, który wspomina wydarzenia i nastroje tamtego ponurego czasu: – „Pożydki” – tak mówiło się wtedy na rzeczy rozdawane przez wyjeżdżających i na oddawane mieszkania, które władza przydzielała aparatczykom i esbekom – opowiada.
W magazynie pojawi się również rozmowa Adama Michnika z przywódcą studenckiej rewolty w Paryżu Danielem Cohn-Benditem o tym, czego nauczył nas rok 1968. – Naprawdę istotny jest podział na tych, którzy chcą społeczeństwa otwartego, tolerancyjnego, inkluzywnego, i tych, którzy są wrogami takiego społeczeństwa. To lekcja roku 1968.
Swoje “marcowe” losy opiszą też: polityk Jan Lityński, historyczka literatury Małgorzata Szpakowska, architekt Zygmunt Stępiński i działaczka społeczna Paula Sawicka – którzy określają siebie mianem “dzieci Marca”.
Część wydania poświęcona będzie temu, jak rok 1968 wyglądał na świecie. Czytelnicy znajdą m.in. teksty o: krwawym końcu Praskiej Wiosny, masakrze przed olimpiadą w Meksyku, feministycznej rewolucji w USA, wojnie w Wietnamie oraz artykuł „Wszyscy wrogowie pastora” o zabójstwie Martina Luthera Kinga.
Wydanie “Na jeden temat” w objętości 116 stron będzie dostępne w punktach sprzedaży prasy w cenie 11,99 zł. Wesprze je autopromocja; kreacje przygotował zespół promocji „Gazety Wyborczej”.