MediaPolsat BOXZapowiedzi TV

Święta na antenie Polsat Film. Znakomite kino na Wielkanoc

Filmowe hity dla całej rodziny. Sprawdź ofertę stacji na wyjątkowy świąteczny czas. W programie między innymi nagrodzone Oscarami: „Kształt wody”, „Avatar”, „Szeregowiec Ryan” i „Cast Away – poza światem”, ciekawe animacje – „Król Lew 3: Hakuna Matata”, „Tedi i mapa skarbów”, „Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski” oraz polska produkcja „Jak zostać gwiazdą”.

 

WIELKI PIĄTEK, 15 KWIETNIA 2022 r.

„Obłędny rycerz”godz. 13:45

Kostiumowy film przygodowy. Swobodna trawestacja średniowiecznych „Opowieści kanterberyjskich” z rockowymi przebojami w tle.

Młody giermek William (Heath Ledger) jest mistrzem rycerskich potyczek. Kiedy umiera jego pan, dzielny bohater wraz z towarzyszami – Rolandem (Mark Addy) i Watem (Alan Tudyk) – wyrusza w drogę, na której spotyka nieznanego nikomu pisarza Geoffrey’a Chaucera (Paul Bettany). Ten deklaruje swą pomoc w sfałszowaniu dokumentów, które pozwolą Williamowi jako rycerzowi brać udział w turniejach.

Średniowieczna akcja przy dźwiękach „We Will Rock You” grupy Queen!

„Żegnaj Christopher Robin”godz. 16:30

Emisja także 17 kwietnia – godz. 15:25

Ta filmowa opowieść daje unikatowe spojrzenie na relację, jaka łączyła ukochanego autora książek dla dzieci, A. A. Milne’a z jego synem, Christopherem Robinem, którego zabawki zainspirowały magiczny świat Kubusia Puchatka.

Aby móc zapomnieć o potwornościach I Wojny Światowej, w której uczestniczył jako żołnierz, i w spokoju kontynuować twórczość literacką, Alan Alexander Milne (Domhnall Gleeson – „Czas na miłość”, „Ex Machina”) wraz z rodziną przenosi się z Londynu do zacisza w Sussex. Wraz z nim mieszkają w wiejskim domu: jego kilkuletni syn, Christopher Robin (Will Tilston – „Bridgertonowie”) wraz ze swoją matką, Daphne (laureatka Oscara Margot Robbie – „Jestem najlepsza. Ja, Tonya”, „Gorący temat”) i nianią Olive (Kelly Macdonald – „Zakazane imperium”, „To nie jest kraj dla starych ludzi”). Dla pięknej i eleganckiej Daphne porzucenie londyńskiej socjety dla odosobnienia na wsi jest poświęceniem dla męża. Oczekuje więc, że znów zacznie on pisać. Milne jednak nie może znaleźć tematu dla swej twórczości, bo jedyne co go motywuje do pracy, to gorzka refleksja, że wojna znów wybuchnie. Dopiero gdy przez pewien czas mężczyzna jest zmuszony samotnie zaopiekować się swoim kilkuletnim synem, poznaje bliżej świat dziecięcej wyobraźni. Zainspirowany zabawkami Christophera Robina tworzy magiczny świat Kubusia Puchatka, który przenosi mu natychmiastową, trwającą do dzisiaj sławę.

Przygody uroczego pluszowego misia i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu to czarujące historie, niosące nadzieję i pocieszenie dla powojennej Anglii i nie tylko, stąd międzynarodowy sukces tych książek. Ale kiedy oczy całego świata są zwrócone na Krzysia Robina, jaki będzie koszt tego sukcesu dla rodziny? Jaką cenę przyjdzie zapłacić synowi autora opowieści o Kubusiu Puchatku za ich wielką popularność?

„Coco”godz. 18:45

Emisja także 16 kwietnia – godz. 16:35

Przebojowa animacja fantasy w technologii 3D, rodem ze studia Walta Disneya, a wyprodukowana przez Pixar Animation Studios.

Dwunastoletni Miguel uwielbia muzykę, która od pokoleń jest w jego rodzinie… absolutnie zakazana. Chłopak marzy, by osiągnąć sukces na miarę swojego wielkiego idola – Ernesta de la Cruza. W pogoni za swoją pasją przypadkowo trafia do pełnej kolorów Krainy Umarłych, skąd ze wszystkich sił stara się wydostać i powrócić do świata żywych, a przy okazji odkrywa prawdziwą historię swoich przodków. Z pomocą przychodzi mu przeuroczy oszust o imieniu Hektor. Razem odbywają niezwykłą podróż, u kresu której rozwikłają sekret z przeszłości rodziny Miguela. Gdy już wydaje się, że wszystko stracone, dzielny chłopiec odkrywa, co naprawdę jest w życiu ważne i jak wielką moc mają rodzinne więzi. Serca wszystkim podbija… Coco! Kim jest?

Akcja filmu rozgrywa się w Dniu Zmarłych (po hiszpańsku: Día de Muertos). Fabuła opowiada o poszukiwaniu własnych korzeni i jest głęboko osadzona w meksykańskiej kulturze. Pełna ciepła i mądrości produkcja była objawieniem 2017 roku i została wyróżniona Nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz Złotym Globem w kategorii „najlepszy długometrażowy film animowany”. W tej kategorii Oscara odebrał Lee Unkrich, który był również reżyserem tej animacji i był to jego drugi Oscar (wcześniej doceniono jego pracę przy realizacji „Toy Story 3”). Natomiast film „Coco” drugiego Oscara otrzymał za najlepszą piosenkę – utwór t. „Remember Me” (wyk. Miguel i Natalia Lafourcade). Przepiękna muzyka, fantastyczne obrazy oraz chwytająca za serce fabuła to wyróżniki tej inteligentnej produkcji filmowej. Swoich głosów w polskiej wersji językowej bohaterom użyczyli m.in.: Agata Kulesza, Maciej Stuhr oraz Bartosz Opania.

„Szeregowiec Ryan”godz. 21:00

Uhonorowany pięcioma Oscarami i dwoma Złotymi Globami dramat wojenny w gwiazdorskiej obsadzie i w reżyserii Stevena Spielberga.

Tłem fabuły jest operacja Overlord, znana też jako D-Day, czyli desant aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 roku. To brutalnie realistyczna, ale i pełna patosu rekonstrukcja lądowania Amerykanów na Plaży Omaha i wydarzeń, które nastąpiły po nim. Otwierająca obraz 24-minutowa sekwencja desantu, stylizowana na kolorową kronikę z czasów wojny, weszła na stałe do historii kina.

Patrząc na wybrzeże Normandii, kapitan John Miller (Tom Hanks) wierzył, że walka, która ich czeka, jest największym wyzwaniem tej wojny. Nie wiedział, że to, co najtrudniejsze, jest jeszcze przed nimi. Gdy sprzymierzone wojska opanowały Plażę Omaha, po przedarciu się przez zmasowany ogień niemieckiej artylerii, Miller otrzymuje rozkaz poprowadzenia swojego oddziału za linię wroga w niebezpiecznej misji odnalezienia i ocalenia jednego człowieka – szeregowca Jamesa Ryana (Matt Damon); najmłodszego z czterech braci, jedynego, który przeżył. Pozostali trzej zginęli w walce. W miarę jak oddział przedziera się coraz głębiej na terytorium wroga, ludzie kapitana Millera: sierżant Horvath (Tom Sizemore), szeregowiec Mellish (Adam Goldberg), sanitariusz Wade (Giovanni Ribisi), szeregowiec Reiben (Edward Burns), szeregowiec Caparzo (Vin Diesel) i szeregowiec Jackson (Barry Pepper) oraz tłumacz z niemieckiego, kapral Upham (Jeremy Davies) zaczynają podawać w wątpliwość celowość tej wyprawy, ale walczą dzielnie do końca. Dlaczego dla jednego człowieka naraża się życie ośmiu? Dlaczego życie tego szeregowca jest więcej warte niż ich wszystkich?

Maksymalna wierność Stevena Spielberga wobec realiów epoki, nie tylko jeżeli chodzi o scenerię czy kostiumy, ale także dobór odtwórców ról pierwszoplanowych i genialnie prawdziwe zdjęcia – efekt pracy polskiego operatora Janusza Kamińskiego – sprawiły, że „Szeregowiec Ryan” otrzymał aż pięć nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej i to w najważniejszych kategoriach: Najlepszy reżyser (Steven Spielberg), Najlepsze zdjęcia (Janusz Kamiński), Najlepszy dźwięk (Andy Nelson, Gary Rydstrom, Gary Summers, Ron Judkins), Najlepszy montaż (Michael Kahn) i Najlepszy montaż dźwięku (Gary Rydstrom, Richard Hymns).

WIELKA SOBOTA, 16 KWIETNIA 2022 r.

„Vicky: wielki mały wiking”godz. 7:00

Vicky (Jonas Hämmerle) jest małym chłopcem, który wraz z rodzicami mieszka w osadzie wikingów o nazwie Flake. Jest bystry i sympatyczny, ale niezbyt silny i raczej bojaźliwy. Pewnego dnia razem z ojcem (Waldemar Kobus) i innymi dorosłymi wikingami wyrusza w morską podróż, podczas której przeżywa wiele fantastycznych przygód i dowiaduje się, że rozum i spryt znaczą czasem więcej niż siła mięśni…

„Sezon na misia 3”godz. 8:50

Trzecia odsłona popularnej animowanej komedii produkcji Sony Pictures Animation. Po wydarzeniach z filmu „Sezon na misia 2”, oswojony niedźwiedź Boguś planuje coroczną Wyprawę Samców dla swoich kumpli z lasu, ale oni wybierają obowiązki rodzinne. Gdy nawet jego przyjaciel Elliot mu odmawia, bo pod nieobecność ukochanej żony, Gizeli, musi zająć się dziećmi, Boguś decyduje się podjąć ryzyko tej podróży na własną łapę i trafia do… cyrku. Tu spotyka przebiegłego grizzly o imieniu Doug, który chce wydostać się spod władzy rosyjskiej trupy cyrkowej, więc przekonuje go, by zamienił się z nim miejscem życia. Wedle tego podstępnego planu, dobroduszny Boguś ma tylko na określony czas zamieszkać w cyrku, podczas gdy Doug przeniesie się do naturalnego środowiska.

Chciwy cyrkowiec wykorzystuje naiwność Bogusia, ale oszukuje też swojego najlepszego przyjaciela, lamę Alistaira, aby sfinalizować zamianę. Boguś szybko przekonuje się, jak fatalnego dokonał wyboru – zamiast ekscytującej przygody, spotykają go nieszczęścia i upokorzenia. Kiedy kumple głównego bohatera odkrywają, że nowy Boguś to… oszust, który się tylko pod niego podszywa, wyruszają na poszukiwania tego prawdziwego. Tymczasem Boguś i Ursa, uwodzicielska członkini cyrkowej trupy, ulegają zauroczeniu. Czy to prawdziwa miłość? I czy niedźwiedź Boguś zechce wrócić do lasu?

„Król Lew 3: Hakuna Matata”godz. 10:25

Emisja także 18 kwietnia – godz. 8:00

Trzecia część przebojowej serii Disneya zabiera widzów daleko w przeszłość, bo ten film to prequel wydarzeń z części pierwszej „Króla Lwa”. Wyruszamy do krainy na Czarnym Lądzie, w której króluje śmiech, przygoda i zabawa! Poznajemy wcześniejsze losy lwiątka Simby, opowiedziane z niezwykłej, przezabawnej perspektywy jego najwierniejszych przyjaciół na sawannie – pompatycznej surykatki Timona i pulchnego guźca Pumby. Dowiadujemy się, skąd pochodzą i jak pomogli Simbie ocalić Serengeti. Odkrywamy tajemnice lwiego królestwa…

„Król Lew 3: Hakuna Matata” zachwyca wspaniałą animacją oraz ścieżką dźwiękową, która zawiera słynną piosenkę autorstwa Eltona Johna i Tima Rice’a pt. „That’s All I Need”.

„Alfa”godz. 12:00

Emisja także 18 kwietnia – godz. 9:35

Epicka przygoda rozgrywająca się w Europie wczasach ostatniej epoki lodowcowej – 20 tysięcy lat temu. Podczas pierwszego polowania, inicjacji do najbardziej elitarnej grupy swojego plemienia, młody człowiek, Keda (Kodi Smit-McPhee) – syn wodza (Jóhannes Haukur Jóhannesson) – zostaje ciężko ranny i pozostawiony na pastwę losu. Po starciu z bizonem spadł bowiem na półkę skalną nad brzegiem morza, skąd nawet w pełni sprawny mężczyzna nie byłby w stanie się wydostać. Gdy młodzieniec odzyskuje przytomność i uświadamia sobie, w jak fatalnym znalazł się położeniu, początkowo przeżywa załamanie, ale siłą woli przezwycięża lęk i dociera w bezpieczniejsze miejsce. Jest samotny i oddalony o wiele kilometrów od swojej wioski, nie poddaje się jednak i z trudem, ale rusza w drogę powrotną. Musi sam nauczyć się przetrwać, poruszać po surowym i bezlitosnym pustkowiu. Ma przeciw sobie żywioły natury i dzikie zwierzęta.

Spotkanie z wilkami omal nie kończy się dla niego tragicznie, ale chłopak skutecznie odstrasza drapieżniki. Jednego poważnie rani. Mógłby go zabić, ale pomaga mu wyzdrowieć. Niechętnie zaczyna oswajać samotnego wilka, opuszczonego przez swoje stado. Człowiek i zwierzę – niezwykła para uczy się polegać na sobie nawzajem, by razem walczyć o przetrwanie. Początkowo wydają się mało prawdopodobnymi sojusznikami. Gdy jednak ratują sobie życie, rodzi się między nimi przyjaźń. Odtąd wspólnie pokonują niezliczone niebezpieczeństwa i pułapki losu, usiłując odnaleźć drogę do domu, zanim nadejdzie zabójcza zima.

„Przypływ wiary” godz. 14:05

Film na podstawie nieprawdopodobnej, lecz prawdziwej historii matczynej miłości, która pokonała niewyobrażalne przeszkody. Gdy adoptowany syn Joyce (Chrissy Metz) i Briana (Josh Lucas) Smithów – John (Marcel Ruiz) wpada do lodowatej wody na zamarzniętym jeziorze w Missouri, wszystko wydaje się stracone. Czternastoletni chłopak leży bez życia w szpitalu, ale Joyce nie poddaje się. Niezachwiana wiara chrześcijańska tej kobiety porywa wszystkich dookoła do modlitwy za uzdrowienie jej syna, mimo iż wiedza medyczna jest bezsilna, a lekarze nie dają chłopakowi żadnych szans…

Producent tego filmu, DeVon Franklin („Miracles from Heaven”) zainteresował się książką Joyce Smith pt. „The Impossible”, bo zawierała zniewalające przesłanie, że wiara i miłość mogą nieść nadzieję, a czasem uczynić cud. Współscenarzystą był Grant Nieporte, autor scenariusza do wzruszającego dramatu „Siedem dusz”. „Przypływ wiary” wyreżyserowała Roxann Dawson, uznana aktorka telewizyjna, która z powodzeniem rozpoczęła też karierę jako scenarzystka i reżyserka.

„Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia”godz. 18:50

Emisja także 18 kwietnia – godz. 17:00

Science-fiction z Keanu Reeves’em i Jennifer Connelly w rolach głównych. „Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia” to remake filmu fantastyczno-naukowego z 1951 roku – klasyka gatunku powstałego w dobie Zimnej Wojny.

Do naszego globu zbliża się niezidentyfikowany obiekt latający, pędzący z prędkością 30 000 km/s. Zagłada wydaje się nieunikniona, bo wszystko wskazuje na to, że uderzy on w samo centrum Nowego Jorku. Wtedy dzieje się coś dziwnego. Ten obiekt zwalnia i spokojnie ląduje w Central Parku. Wojsko, policja i naukowcy zostają skierowani, by zbadać ogromną kulę. Z kuli wyłania się kosmita o powierzchowności ziemskiego mężczyzny. Obcy nosi imię Klaatu (Keanu Reeves – „Speed – niebezpieczna prędkość”, „Matrix”, „John Wick”) i twierdzi, że przybył, by ostrzec Ziemian przed katastrofą. Grupie naukowców, którzy mają go zbadać, przewodzi astrobiolog, dr Helen Benson (zdobywczyni Oscara Jennifer Connelly – „Piękny umysł”, „Dom z piasku i mgły”).

Władze odmawiają Klaatu spotkania z przedstawicielami ONZ i traktują go jak wroga, podczas gdy Helen i jej pasierb (Jaden Smith) upewniają się, że nie ma on złych zamiarów. Od doktor Benson zależy los całej planety – musi przekonać Obcego, że Ziemianie zasługują na to, by ich ocalić. Pytanie brzmi, czy nie jest już na to za późno.

„Alita: Battle Angel” godz. 21:00

Amerykański film akcji z gatunku science fantasy i cyberpunku, powstał na podstawie scenariusza, którego współtwórcą był James Cameron. On też podjął się produkcji spektakularnego pod względem technologicznym projektu, reżyserię powierzając Robertowi Rodriguezowi.
Alita (Rosa Salazar) budzi się bez pamięci w świecie przyszłości, którego nie poznaje. Opiekę nad nią roztacza dr Dyson Ido (w tej roli zdobywca dwóch Oscarów Christoph Waltz) – sympatyczny, a zarazem tajemniczy naukowiec, który dostrzegł, że w ciele porzuconego na złomowisku cyborga kryje się serce i dusza młodej kobiety o niezwykłej przeszłości. Była żona doktora – Chiren (zdobywczyni Oscara Jennifer Connelly) w pierwszym odruchu odrzuca tę istotę, bo Ido nadał jej ciało… ich tragicznie zmarłej córki, ale w tragicznych okolicznościach pomaga jej. Tymczasem główna bohaterka uczy się nowego życia na ulicach zdradliwego Miasta Złomu. Podczas gdy Ido próbuje chronić Alitę przed jej własną tajemniczą historią, jej nowy przyjaciel Hugo (Keean Johnson) pomaga jej odzyskać pamięć. On jest człowiekiem, ona – cyborgiem, a mimo tych różnic zakochują się w sobie. Ale czy Alita powinna ufać Hugo?

Potężne, śmiertelnie niebezpieczne i skorumpowane siły rządzące miastem, które uosabia Novy (trzykrotnie nominowany do Oscara Edward Norton) i pracujący dla niego przedsiębiorca, Vector (zdobywca dwóch Oscarów Mahershala Ali), rzucają jej wyzwanie. Wynajęci przez niego łowcy-wojownicy ruszają w pościg za nią. Wkrótce łowca-wojownik o imieniu Zapan (Ed Skrein – „Deadpool”) dopada Hugo. Alita w starciu z tymi wrogimi siłami odkrywa klucz do swojej przeszłości. Okazuje się, że posiada niezwykłe zdolności bojowe. Ci, którzy stoją u władzy, nie cofną się przed niczym, by przejąć nad nimi kontrolę. Jeśli Alita zdoła stawić im czoła, ocali przyjaciół i świat, który zdążyła pokochać.

NIEDZIELA WIELKANOCNA, 17 KWIETNIA 2022 r.

„Tedi i mapa skarbów” godz. 7:00

Tedi marzy, by zostać archeologiem, podróżować po świecie, odkrywać jego sekrety i zaginione skarby. Jednak praca konstruktora sprawia, że na razie są to tylko marzenia. Szansa na przygodę życia pojawia się, gdy archeolog Sara Leof zaprasza go na prezentację swego najnowszego odkrycia – papirusu stanowiącego dowód istnienia naszyjnika należącego do Midasa, legendarnego króla, który dotykiem zamieniał wszystko w czyste złoto.

Kiedy niegodziwy miliarder porywa Sarę i zmusza ją do pomocy w odnalezieniu talizmanu, Tedi rusza do Las Vegas z pomocą – musi uratować dziewczynę swoich snów, przemierzając świat i przeżywając niezwykłe i niebezpieczne przygody.

„Piotruś Królik”godz. 9:00

Emisja także 18 kwietnia – godz. 11:35

Komedia familijna, inspirowana klasyczną powieścią autorstwa Beatrix Potter. Złośliwy, niepokorny i ciekawski Piotruś Królik to postać wyjątkowa. Na jego zuchwałych przygodach od 1902 roku wychowują się kolejne pokolenia dzieci na całym świecie.

Piotruś Królik (głos: James Corden) śmiga po idyllicznej okolicy w niebieskim kubraczku, bez spodni. Wraz z rodzeństwem mieszka w norze, nieopodal ogrodu warzywnego starego Pana McGregora (w tej roli trzykrotnie nominowany do Złotego Globu Sam Neill – „Park jurajski”) i nieustannie zakrada się na tę działkę po warzywa. Stary farmer zwalcza intruza wszelkimi sposobami i pewnego razu jego serce nie wytrzymuje tej batalii. Po śmierci wuja dom i ogród otrzymuje w spadku młody Pan McGregor. Thomas (Domhnall Gleeson – „Ex Machina”, „Brooklyn”) to człowiek chorobliwie ambitny. Brak awansu przypłaca załamaniem nerwowym, więc traci posadę w sklepie Harrods. Opuszcza Londyn i przenosie się na wieś. Wierzy, że chwilowo, ale z czasem – gdy poznaje uroczą sąsiadkę – wieś okazuje się o wiele ciekawsza, niż wcześniej sądził. Bea (Rose Byrne – „X-Men: Pierwsza klasa”, „Agentka”) to artystka, która przeprowadziła się tu z miasta, by malować obrazy. Wspólne chwile spędzane na łonie natury i… pod czujnym okiem króliczej gromadki sprawiają, że Thomas jest nią zauroczony.

„Piotruś Królik” to szalenie dowcipna i pouczająca opowieść dla całej rodziny. Produkcja ta zdobyła dwie nagrody AACTA – w kategorii: za efekty specjalne lub animację oraz za scenografię.

„Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski”godz. 11:00

W przezabawnym filmie poznajemy dalsze losy Smerfetki, która wraz z trzema innymi niebieskimi krasnalami, w sekrecie przed Papą Smerfem, wyrusza w pełną przygód podróż, by dowiedzieć się, czemu jest jedyną dziewczyną w wiosce. Kierując się tajemniczą mapą, ona i jej trzej przyjaciele – Ważniak, Osiłek i Ciamajda – trafiają do Zakazanego Lasu. W tym mieniącym się barwami miejscu żyją magiczne stworzenia i panuje bajkowy klimat. W ślad za Smerfami podąża ich odwieczny wróg, czarnoksiężnik Gargamel wraz ze swoim podstępnym kotem, Klakierem. Po wielu na przemian dramatycznych i komicznych wydarzeniach wyprawa dociera do tajemniczej zaginionej wioski, gdzie poznajemy największą tajemnicę w historii Smerfów…

Twórcą najnowszej, szalenie dowcipnej i pełnej pozytywnej energii, trzeciej odsłony przygód ulubionych bohaterów dziecięcej wyobraźni jest Kelly Asbury („Shrek 2”, „Gnomeo i Julia”).

„Rodzina od zaraz” godz. 12:55

Kiedy Pete (dwukrotnie nominowany do Oscara Mark Wahlberg) i Ellie (nominowana dwukrotnie do Emmy Rose Byrne) postanawiają założyć rodzinę, uświadamiają sobie, że ich nowy dom jest zbyt duży tylko dla nich, więc postanawiają adoptować dziecko. Oboje są idealistami i nawet nie przeczuwają, jak bardzo skomplikowany jest cały proces adopcji. Dwie pracownice opieki społecznej – Karen (nagrodzona Oscarem Octavia Spencer) i Sharon (Tig Notaro) towarzyszą im w drodze do rodzicielstwa. Para jest zabierana na Jarmark, czyli specjalną imprezę charytatywną, podczas której potencjalni rodzice w niezobowiązujących okolicznościach, w plenerze, mają okazję bliżej poznać dzieci, które chcą adoptować. Zapewne Pete i Elie początkowo myśleli o przysposobieniu dziecka bardzo małego, ale podczas tej imprezy spotykają troje rodzeństwa, w tym zbuntowaną piętnastolatkę (Isabela Moner) i w ciągu jednego dnia z bezdzietnej pary stają się rodziną dla aż trojga pociech. Teraz muszą szybko nauczyć się nawiązywać kontakt z dziećmi, aby stać się prawdziwą rodziną. Towarzyszy temu mnóstwo zabawnych sytuacji i nieoczekiwanych zwrotów akcji…

Film wyreżyserował, a także napisał do niego scenariusz (wspólnie z Johnem Morrisem), Sean Anders – bazując na swoich własnych życiowych doświadczeniach. Warto też wspomnieć, że Anders to twórca takich przebojowych komedii z morałem, jak: „Spadaj”, tato”, „Szefowie wrogowie 2” czy „Tata kontra tata”.

„Avatar”godz. 17:40

Emisja także 18 kwietnia – godz. 13:35

Były komandos, Jake Sully (Sam Worthington), w wyniku odniesionych ran porusza się na wózku inwalidzkim. Sparaliżowany były żołnierz piechoty morskiej otrzymuje propozycję, dzięki której może odzyskać sprawność ruchową. Aby znów mieć zdrowe ciało, musi wziąć udział w specjalnym programie militarnym. Wyrusza z misją na Pandorę – księżyc planety Polyphemus w układzie Alfa-Centauri. Nadrzędnym celem realizowanego tam programu Avatar jest uzyskanie dostępu do bogatych pokładów minerału o nazwie Unobtainium, będącego ratunkiem dla ludzi, którzy wyczerpali swoje zapasy energii.

Jest rok 2154. Pierwsi ludzie zjawili się na Pandorze 30 lat wcześniej i od tamtego momentu atmosfera między Ziemianami a zamieszkującymi Pandorę Na’vi jest bardzo napięta. Na’vi żyją w harmonii z naturą zachowaną na Pandorze w stanie dziewiczym. Przypominają ludzi, choć są od nich o wiele wyżsi i mają błękitną skórę. Najważniejszą różnicą między nimi jest jednak to, że Ziemianie nie są w stanie oddychać na Pandorze. Radzą sobie, stosując specjalnie zaprojektowane i zbudowane z DNA człowieka i Na’vi awatary, czyli ciała, którymi można zdalnie sterować, ale i odczuwać. Dzięki takiemu awatarowi Jake Sully znowu może poruszać się o własnych siłach. Jego zadaniem na Pandorze jest infiltrowanie Na’vi i zdobywanie informacji, które pomogą ludziom ich pokonać. W nieprzewidzianych okolicznościach życie Jake’a ratuje księżniczka Na’vi, Neytiri (Zoe Saldana). Z początku nieufna, z czasem pozwala człowiekowi dołączyć o plemienia i lepiej je poznać. Kiedy wojna między rasami jest już nieunikniona, Jake musi opowiedzieć się po jednej ze stron…

„Avatar” otrzymał trzy Oscary – w kategoriach: Najlepsza scenografia (Kim Sinclair, Rick Carter, Robert Stromberg), Najlepsze efekty specjalne (Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andy Jones) i Najlepsze zdjęcia (Mauro Fiore). Warto odnotować też pięć nominacji do tej najważniejszej filmowej nagrody: Najlepszy film roku (James Cameron, Jon Landau), Najlepszy reżyser (James Cameron), Najlepsza muzyka oryginalna (James Horner), Najlepszy dźwięk (Andy Nelson, Christopher Boyes, Gary Summers, Tony Johnson), Najlepszy montaż (James Cameron, John Refoua, Stephen E. Rivkin) oraz Najlepszy montaż dźwięku (Christopher Boyes, Gwendolyn Yates Whittle). Dwa Złote Globy 2010 otrzymali producenci filmu za Najlepszy dramat oraz James Cameron jako Najlepszy reżyser.

„Cast Away – poza światem”godz. 21:00

Dramat przygodowy z wybitną kreacją Toma Hanksa – nagrodzoną Złotym Globem i nominacją do Oscara. Za pracę na planie „Cast Away” nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej została też ekipa dźwiękowców (Dennis S. Sands, Randy Thom, Tom Johnson, William B. Kaplan).

Chuck Noland (Tom Hanks) jest menedżerem zatrudnionym w renomowanej amerykańskiej firmie kurierskiej Federal Express. Praca, wymagająca ciągłego przemieszczania się po całym świecie, jest sensem jego życia: dziś Rosja, jutro Japonia, a wieczorem Stany Zjednoczone… Zaniedbuje przy tym swoją narzeczoną Kelly Frears (laureatka Oscara Helen Hunt). Noland jest fanatykiem organizacji. Biznes, czyli wyprzedzanie konkurencji i pozyskiwanie nowych klientów, to jego prywatna religia. Wydaje się, że nic nie jest w stanie go zatrzymać. Jego życie to praca bez opamiętania, bez refleksji, bez końca. Ale podczas jednej z takich podróży odrzutowiec Federal Express, którym leci Noland, wpada do Pacyfiku. Tylko Chuckowi udaje się wyjść cało z katastrofy. Fale wyrzucają go na brzeg bezludnej wyspy. Odcięty od cywilizacji musi teraz walczyć o przetrwanie. Rozbitek dzień po dniu mozolnie uczy się nowych umiejętności: rozbijania orzechów kokosowych, jedzenia żywych krabów, rozpalania ognia, ale przede wszystkim życia w samotności. Mijają dni, miesiące, lata, podczas których buduje on tratwę. Gdy ta unikatowa konstrukcja jest już gotowa, bohater – nie zważając na grożące mu śmiertelne niebezpieczeństwo – wyrusza w podróż powrotną do domu…

„Cast Away – poza światem” to druga wspólna praca dwóch wybitnych osobowości Hollywood – reżysera Robert Zemeckisa i aktora Toma Hanksa. Ich pierwsze powstałe we współpracy dzieło to „Forrest Gump” (1994).

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY, 18 KWIETNIA 2022 r.

„Księżniczka i żołnierz”godz. 19:10

Oparta na faktach opowieść o miłości Amerykanina i muzułmańskiej księżniczki z Bliskiego Wschodu. Ich płomienne uczucie stało się przyczyną ostrego konfliktu między Bahrajnem a Stanami Zjednoczonymi w 1999 roku.

Stacjonujący w Bahrajnie amerykański żołnierz, Jason Johnson (Mark-Paul Gosselaar) traci głowę dla pięknej Meriam Al-Khalifa (Marisol Nichols). Nie zdaje sobie sprawy, że jego ukochana należy do miejscowej rodziny królewskiej. W końcu poznaje prawdę. Młodzi wiedzą, jakie konsekwencje mogą ich spotkać z powodu tego związku, więc postanawiają uciec do USA. W tym celu Jason fałszuje dokumenty Meriam. Dziewczynie udaje się przejść przez kontrolę w Bahrajnie. Na lotnisku w Chicago czeka ją jednak przykra niespodzianka…

„Kształt wody” godz. 21:00

Romantyczne fantasy. Mistrz snucia opowieści grozy, Guillermo del Toro, stworzył kolejne dzieło, które zachwyciło zarówno widzów, jak krytyków filmowych na całym świecie. Ta baśń dla dorosłych rozgrywa się w realiach Ameryki czasów Zimnej Wojny.

Baltimore, w stanie Maryland, około 1962 roku. Elisa (Sally Hawkins – za tę rolę pierwszoplanową nominowana do nagród: Oscar, Złoty Glob i BAFTA) wiedzie samotną, monotonną egzystencję, nocami pracując jako sprzątaczka w pilnie strzeżonym rządowym laboratorium. Nigdy nie miała łatwego życia. Jest sierotą, która nie poznała swoich rodziców. Jej jedyny przyjaciel to wyalienowany sąsiad, Giles (Richard Jenkins – za tę rolę nominowany do Oscara i Złotego Globu), niespełniony artysta-malarz. Elisa jest niema, więc jest postrzegana jako osoba gorsza. Ma jednak coś, czego inni powinni jej zazdrościć: niewyczerpane pokłady empatii i jeszcze większą wyobraźnię. Wkrótce te cechy odmienią jej życie na zawsze, gdy ona i jej koleżanka z pracy, Zelda (Octavia Spencer – nominowana do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA), odkrywają tajemniczy eksperyment. Okazuje się, że w tajnym laboratorium jest więziony przez wojsko Człowiek-Amfibia (Doug Jones), wyglądający niczym stwór z horrorów. Gdy jednak Elisa zaczyna go poznawać, uświadamia sobie, że to nie jest żadna bestia, lecz wrażliwa i krucha Istota, skazana na życie w cierpieniu w świecie ludzi. Naukowcy przeprowadzają na więźniu niekończące się doświadczenia, a bezduszny agent federalny Richard Strickland (Michael Shannon – „Zakazane imperium”, „Zwierzęta nocy”) z upodobaniem go torturuje. Wojskowi zamierzają zrobić wiwisekcję człekokształtnego stwora, interesują się nim też rosyjscy szpiedzy. Poruszona jego dramatem Elisa postanawia ocalić mu życie…

„Kształt wody” miał premierę w 2017 roku na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie został nagrodzony Złotym Lwem dla najlepszego filmu. Tak rozpoczęła się spektakularna „podróż” tego tytułu po najważniejszych filmowych imprezach, zwieńczona wieloma (32!) prestiżowymi nagrodami: cztery Oscary – w kategoriach: Najlepszy film (uhonorowani zostali: Guillermo del Toro, J. Miles Dale), Najlepszy reżyser (Guillermo del Toro), Najlepsza muzyka oryginalna (Alexandre Desplat), Najlepsza scenografia (Jeffrey A. Melvin , Paul D. Austerberry, Shane Vieau); dwa Złote Globy – w kategoriach: Najlepszy reżyser (Guillermo del Toro), Najlepsza muzyka (Alexandre Desplat); oraz m.in. trzy nagrody BAFTA – w kategoriach: Najlepszy reżyser (Guillermo del Toro), Najlepsza muzyka (Alexandre Desplat), Najlepsza scenografia (Jeffrey A. Melvin , Paul D. Austerberry, Shane Vieau).

„Jak zostać gwiazdą”godz. 23:35

Emisja także 19 kwietnia – godz. 21:00

Kontrowersyjny program telewizyjny „Music Race” poszukuje muzycznych talentów na terenie całej Polski. O tym, przed kim otworzą się wszystkie drzwi, a komu na głowie wyląduje kubeł zimnej wody, zdecyduje wyjątkowe jury: niegdyś popularny piosenkarz Olo (Maciej Zakościelny), królowa social mediów Ewa (Julia Kamińska) i grająca samą siebie, pierwsza dama polskiego jazzu, Urszula Dudziak. Na castingu, który odbywa się w rodzinnej miejscowości Ola, dochodzi do awantury. Doprowadza do niej „Ostra” (Katarzyna Sawczuk) – zbuntowana nastolatka, oburzona arogancją jurora, który lekceważąco zachowuje się wobec matki dziewczyny (Anita Sokołowska). Skandal jest na rękę producentowi (Tomasz Karolak), który decyduje o zakwalifikowaniu „Ostrej” do dalszego etapu show. Wkrótce okaże się, że oprócz wybuchowego temperamentu, dziewczyna dysponuje także niesamowitym głosem. Sukces ma jednak swoją cenę, a popularność nie jest tak przyjemna, jak może się wydawać. Przed nastolatką prawdziwy pojedynek i próba charakteru – młodej gwieździe przyjdzie zmierzyć się z konkurentami na scenie i bezwzględnym światem show biznesu, ale przede wszystkim z własnymi emocjami…

Oprawę muzyczną do „Jak zostać gwiazdą” skomponowała Sarsa – jedna z najoryginalniejszych i najciekawszych polskich artystek muzycznych, która pierwsze kroki w branży stawiała właśnie w muzycznym talent show. Za reżyserię filmu odpowiada Anna Wieczur-Bluszcz, której debiut „Być jak Kazimierz Deyna” nagrodzono Złotym Jantarem na koszalińskim Festiwalu Młodzi i Film. Za kamerą stanął Witold Płóciennik – autor zdjęć do takich produkcj jak: „Kruk. Szepty słychać po zmroku”, „Carte Blanche” czy „Jak pies z kotem”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *