Szachowe gwiazdy przez cały tydzień w Sportklubie!
W poniedziałek rozpoczęła się druga regionalna runda Armageddon Championship Series. Tym razem o przepustkę do finału w Berlinie rywalizują w niej najlepsi szachiści z Azji i Oceanii. Transmisje codziennie aż do niedzieli tylko w Sportklubie!
W poniedziałek rozpoczęła się druga regionalna runda Armageddon Championship Series. Tym razem o przepustkę do finału w Berlinie rywalizują w niej najlepsi szachiści z Azji i Oceanii. Transmisje codziennie aż do niedzieli tylko w Sportklubie!
W drugiej imprezie cyklu startują uznane nazwiska na szachowych firmamencie, świetne znane fanom szachów błyskawicznych. Przy stole zobaczymy m.in. Daniila Dubova, Yangyi Yu, Vladimira Kramnika, Nodirbeka Abdusattorova, Vidita Gujrathiego Parhama Maghsoodloo, Gukesha D i Muraliego Karthikeyana. Przez siedem dni walczą oni w kolejnych meczach, składających się z dwóch gier błyskawicznych i – jeśli to konieczne – dodatkowej w formacie Armageddon. Wszystkie spotkania rozgrywane są w berlińskim World Chess Clubie.
– Armageddon Championship Series to prawdziwy przełom w szachach na najwyższym poziomie. Przyjmując innowacyjne formaty, takie jak Armageddon, nasza dyscyplina może przyciągnąć szerszą publiczność i rozpalić większą pasję wśród fanów. W każdych zawodach cyklu widzowie będą świadkami szybkich pojedynków pomiędzy najlepszymi szachistami na świecie, a każdy mecz będzie budował niezwykłą atmosferę napięcia – mówi Ilya Merenzon, dyrektor generalny World Chess.
Kto wystapi w zawodach Armageddon Regionals Asia & Oceania?
Vladimir Kramnik to były mistrz świata, który w latach 2000-2006 królował przy światowych planszach. Jest uważany za jednego z najlepszych graczy w historii, choć wycofał się z profesjonalnego sportu w 2019 roku.
Yangyi Yudo do szachów trafił przypadkiem w wieku 7 lat. W wieku 14 lat został arcymistrzem. Wygrał m.in. mistrzostwa świata do lat 10 i mistrzostwa świata juniorów. Studiował ekonomię sportu na Uniwersytecie Pekińskim.
Daniil Dubov to jeden z najbardziej kreatywnych graczy na świecie. Arcymistrzem został w wieku 15 lat i w wielu meczach pracował jako sekundant Magnusa Carlsena. Dubov jest ulubieńcem fanów ze względu na swój błyskotliwy styl przy gry, ale też z powodu kontrowersyjnych wypowiedzi. W 2018 roku był mistrzem świata w szachach szybkich.
Vidit Gujrathi jest żywą legendą indyjskich szachów. Został arcymistrzem w wieku 19 lat i wygrał turniej Biel w 2019 roku. Gujrathi był także kapitanem indyjskiej drużyny, która wygrała Olimpiadę Szachową online w 2020 roku i była ćwierćfinalistą Pucharu Świata FIDE w 2021 roku.
Gukesh D arcymistrzem został w wieku 13 i jest obecnie najmłodszym zawodnikiem, który kiedykolwiek pokonał Magnusa Carlsena. Był złotym medalistą Olimpiady Chennai w 2022 roku.
Karthikeyan Murali został arcymistrzem w wieku 16 lat, wygrał m.in. mistrzostwa świata do lat 12 i do lat 16, zajął również drugie miejsce w Gibraltar Open 2019.
Parham Maghsoodloo został arcymistrzem w wieku 16 lat i trzykrotnie zdobył mistrzostwo Iranu. Wygrał także mistrzostwa świata juniorów w 2018 roku i po raz pierwszy zagrał w Tata Steel Masters w 2019 roku.
Nodirbek Abdusattorov został arcymistrzem w wieku 13 lat i jest aktualnym mistrzem świata w szachach szybkich. Zajął również m.in. drugie miejsce w Tata Steel Chess 2023 i został zwycięzcą olimpiady w 2022 roku.