MediaTVPZapowiedzi TV

„Tajemniczy sojusznik”- premiera filmu w TVP Polonia w związku z 100. rocznicą śmierci Josepha Conrada

W 100. rocznicę śmierci Józefa Korzeniowskiego (Josepha Conrada) 3 sierpnia o godz. 22:50 w TVP Polonia zaprasza na premierę filmu fabularnego „Tajemniczy sojusznik” opartego na motywach opowiadania Conrada. Film jest polską koprodukcją i debiutem reżyserskim Petera Fudakowskiego, urodzonego w Londynie syna polskich emigrantów, producenta filmowego i laureata Oscara za film „Tsotsi”.

 

„Tajemniczy sojusznik” to opowieść o młodym polskim marynarzu pracującym dla chińskiego armatora, o jego rosnącej odpowiedzialności za załogę. Konrad, zaskakująco szybko otrzymuje awans na pierwszego kapitana statku handlowego na Morzu Południowochińskim. Nieświadomy oszustw i planów armatora obejmuje dowodzenie nad zbuntowaną załogą, która opuszcza statek. W nocy kapitan czekając na powrót załogi, dostrzega w morzu nagą postać. Konrad znajduje i ukrywa w swojej kajucie skrajnie wyczerpaną kobietę, młodą Chinkę Li niesłusznie oskarżoną o morderstwo. Wczesnym rankiem wraca załoga, a zaraz potem poszukiwacze morderczyni.

 – Ten film jest niezwykły. Połączył dwóch artystów o polskich korzeniach żyjących w Anglii – Petera Fudakowskiego i Józefa Korzeniowskiego. Film nie jest wierną adaptacją opowiadania, ale przesłanie obu dzieł jest takie samo – to historia wyborów i zmagań Polaka pracującego i żyjącego z dala od kraju, obraz polskiej duszy na obczyźnie. Sądzę, że emisja tego filmu, to nie tylko forma uczczenia wielkiego pisarza, ale też – dla widzów TVP Polonia prawdziwa filmowa uczta. – mówi Grzegorz Jędrasik p.o. dyrektora TVP Polonia. 

 Jak większość dzieł Josepha Conrada, „Tajemniczy sojusznik” odwołuje się do doświadczeń autora. Tym razem, konfrontuje kultury Wschodu i Zachodu w tajskich plenerach. Józef Korzeniowski był synem powstańca styczniowego i żarliwego polskiego patrioty, jako dziecko przeżył zesłanie w głąb Rosji. Do Polski wrócił po 6 latach, jako nastolatek, a kiedy miał 17 lat wybrał życie na morzu. Pływał pod różnymi banderami, ale w jego barwnych przygodach odbijają się realia ówczesnego losu polskich emigrantów. Po 19 latach żeglugi osiadł w Anglii. Polskę odwiedził tuż po wybuchu I wojny światowej, ale wrócił do Anglii. Sam pilnował przekładów na polski swoich dzieł pisanych po angielsku. Językiem Shakespeare’a władał biegle, jednak współcześni zapamiętali jego silny cudzoziemski akcent. Dla krytyków literatury jest zagadką. Łączy romantyzm z pozytywizmem, impresjonizm z realizmem tworząc fascynujące dzieła odsłaniające zakamarki ludzkich serc. Józef Korzeniowski urodził się w grudniu 1857 r. w Berdyczowie, a zmarł 3 sierpnia 1924 r. w Bishopsbourne. Józef Choromański nazwał go „Słowackim wysp tropikalnych”

Wielka Brytania, Polska, Tajlandia/2014

scenariusz i reżyseria: Peter Fudakowski

Obsada: Jack Laskey, Zhu Zhu, Ching-Ting Hsia, Leon Dai

Zdjęcia: Michał Tywoniuk

Montaż: Jarosław Barzan

Kierownictwo Produkcji: Maria Krauss

Producenci: Peter Fudakowski, Tom Waller

Koproducent: Michał Kwieciński

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

foto,źródło. materiały TVP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *