MediaZapowiedzi TV

“Utracone dzieci Atlanty” – serial dokumentalny w HBO GO (wideo)

Serial dokumentalny HBO Utracone dzieci Atlanty przedstawia okoliczności tajemniczych zaginięć i morderstw dzieci w Atlancie pod koniec lat 70. i na początku kolejnej dekady. Produkcja rzuca nowe światło na wielowątkowe śledztwo, które zostało wznowione po 40 latach. Premiera serialu odbędzie się w HBO GO 6 kwietnia.

 

 

 

 

Utracone dzieci Atlanty to pięcioodcinkowy serial dokumentalny, którego twórcy przedstawiają okoliczności zagadkowych porwań i morderstw przynajmniej trzydzieściorga czarnoskórych dzieci i młodych mężczyzn w Atlancie w latach 1979-1981. 40 lat później śledztwo w tej sprawie zostaje wznowione przez burmistrz Atlanty Keishę Lance Bottoms. Twórcy serialu HBO przedstawiają nowe okoliczności tej szokującej tragedii, a materiały archiwalne oraz wywiady zarówno z bliskimi nieletnich ofiar, jak i śledczymi rzucają nowe światło na serię makabrycznych zabójstw. Po zaginięciu dwóch nastolatków i odnalezieniu ich ciał w mieście stopniowo narastał strach, co doprowadziło do pośpiesznego oskarżenia i skazania 23-letniego Wayne’a Williamsa oraz oficjalnego zamknięcia śledztwa pomimo wielu pytań, które nadal pozostają bez odpowiedzi.

Akcja pierwszego odcinka serialu dokumentalnego Utracone dzieci Atlanty rozpoczyna się w marcu 2019 roku, kiedy burmistrz Atlanty Keisha Lance Bottoms i komendant lokalnej policji Erika Shields wydają wspólne oświadczenie, w którym potwierdzają, że miasto zamierza ponownie przeanalizować dowody związane z serią brutalnych zabójstw. Podczas wywiadów Bottoms i Shields zapewniają opinię publiczną i rodziny ofiar, że zostanie przeanalizowany każdy wątek w sprawie. Shields głośno zastanawia się: „Czy myślę, że w niektórych sprawach będziemy mieli innego podejrzanego? Tak”.

Wykorzystane przez twórców serialu nie publikowane nigdy wcześniej nagrania filmowe, wywiady, akty sprawy sądowej oraz dodatkowe materiały rzucają nowe światło na zgromadzone dowody i przedstawiają nieznane okoliczności jednego z najbardziej szokujących rozdziałów w amerykańskiej historii. Ważnym kontekstem sprawy były napięcia rasowe i spory polityczne, które doprowadziły do wzrostu napięcia w Atlancie i zmian w całym kraju, a obecnie skłoniły do zadania nowych, nurtujących wszystkich pytań. Twórcy dokumentu zaprosili przed kamerę ekspertów i głównych uczestników ówczesnych wydarzeń. Z ich relacji wyłania się obraz  społeczności dotkniętej ogromną tragedią, której członkowie od 40 lat walczą o sprawiedliwość dla swoich dzieci.

Od 1979 do 1981 roku w Atlancie zamordowano ponad 30 czarnoskórych dzieci i młodych mężczyzn. W lutym 1982 roku Wayne Williams został uznany za winnego dwóch morderstw: 28-letniego Nathaniela Catera i 21-letniego Jimmy’ego Ray Payne’a, a oskarżenie powiązało go z zabójstwami dziesięciorga innych dzieci. Kilka dni później Williams został skazany na podwójne dożywocie. Sprawy zabójstw większości dzieci zostały zamknięte i przypisane Williamsowi bez przeprowadzenia procesu. Twórcy serialu rozmawiają z członkami rodzin ofiar, którzy – podobnie jak wielu mieszkańców Atlanty, podchodzą sceptycznie do winy Williamsa pomimo poszlakowych dowodów, które łączą ofiary z jego osobą. Kolejne odcinki wskazują na innych podejrzanych, uprzedzenia, które doprowadziły do błędów w śledztwie oraz pominięte wcześniej tropy, które rzucają negatywne światło na rzetelność przeprowadzonego wiele lat wcześniej dochodzenia.

Producentami wykonawczymi i reżyserami serialu dokumentalnego Utracone dzieci Atlanty są nagrodzeni statuetką Emmy i Peabody’ego filmowcy Sam Pollard, Maro Chermayeff, Jeff Dupre oraz Joshua Bennett ze spółki Show of Force. Obowiązki producenta ze strony spółki Show of Force pełni Saralena Weinfield. Mike Jackson, Ty Stiklorius i John Legend są producentami wykonawczymi z ramienia Get Lifted Film Co. Dokument został wyprodukowany we współpracy ze spółką Roc Nation. Sara Rodriguez jest producentką nadzorującą ze strony HBO, a producentami wykonawczymi są Nancy Abraham i Lisa Hellera.

Premiera serialu dokumentalnego Utracone dzieci Atlanty (Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children) odbędzie się w HBO GO 6 kwietnia.

Tego dnia do serwisu dodany zostanie pierwszy odcinek produkcji. Kolejne części pojawiać się będą co tydzień, w poniedziałki. Serial liczy 5 odcinków.

 

 

Opisy odcinków:

Utracone dzieci Atlanty, odcinek 1

Lata 70. Atlanta zdobywa przydomek „miasta, w którym zbyt wiele się dzieje, by rozwijała się tam nienawiść”, ponieważ przeżywa okres gwałtownego rozwoju. Nastroje są optymistyczne, bo po raz pierwszy w historii miastem rządzi czarnoskóry burmistrz.  Pomimo pozorów, pod powierzchnią buzują jednak utrwalane przez lata rasowe i ekonomiczne podziały. Kiedy dochodzi do serii porwań czarnoskórych dzieci, a potem odnajdywane są ich ciała, miasto staje w obliczu niespotykanego wcześniej kryzysu. Członkowie czarnej społeczności są oburzeni, że wybranym przez nich władzom miasta bardziej zależy na ochronie dobrego wizerunku Atlanty niż bezpieczeństwie ich dzieci. Przywódczynią samozwańczej grupy obywatelskiej, która wzywa ratusz do podjęcia natychmiastowych działań zostaje Camille Bell, matka jednego z zamordowanych chłopców. Kiedy podczas wybuchu w lokalnej świetlicy ginie pięć osób, niezadowolenie społeczne sięga zenitu.

Utracone dzieci Atlanty, odcinek 2

Rok 1980. Pogłębia się brak zaufania do lokalnej policji i władz miasta. Obywatele organizują patrole, aby chronić swoje domy i wziąć sprawy we własne ręce. Kiedy złożona z ochotników grupa poszukiwawcza odnajduje ciało dziecka porzucone w okolicy, którą policja przeszukiwała dzień wcześniej, a w mieście dochodzi do kolejnych zaginięć, śledztwo przejmuje FBI. Postępy w sprawie prowadzonej przez Federalnych są nikłe, co staje się pożywką dla teorii spisowych wskazujących na potencjalnych sprawców – członków Ku Klux Klanu, sekty i siatki pedofilskie. Poznajemy lepiej Wayne’a Williamsa, lokalnego łowcę talentów, który mógł nawiązać kontakt z niektórymi ofiarami.

Utracone dzieci Atlanty, odcinek 3

Rośnie liczba ofiar, co podważa autorytet władz miasta. Jednocześnie zwiększają się naciski na policję, aby te szybko dokonała zatrzymania sprawcy. 22 maja 1981 roku FBI rozstawia na mostach w mieście policyjne patrole. Jeden z nich zauważa 23-letniego Wayne’a Williamsa, który staje się głównym podejrzanym w sprawie seryjnych morderstw i niedługo potem zostaje aresztowany pod zarzutem zabójstwa dwóch dwudziestokilkulatków. W styczniu 1982 rozpoczyna się jego proces. Rodziny ofiar, prasa i członkowie lokalnej społeczności gromadzą się tłumnie w budynku sądu, aby śledzić proces w sprawie, która trafiła na czołówki gazet w całym kraju.

Utracone dzieci Atlanty, odcinek 4

Proces dochodzi do półmetka. Mary Welcome, obrońca Wayne’a Williamsa, jest zaskoczona, kiedy oskarżyciele przedstawiają wyniki badań kryminalistycznych, które łączą oskarżonego z zabójstwami dziesięciorga dzieci. Kluczowymi dowodami w sprawie są włosy oraz włókna z wykładziny odnalezione na ciele ofiar, które rzekomo odpowiadają przedmiotom zabezpieczonym w samochodzie i domu Williamsa. Na tej podstawie w lutym 1982 ławnicy orzekają o jego winie. Kilka dni później policja z Atlanty rozwiązuje zespół zadaniowy, który prowadził śledztwo w sprawie 30 zabójstw i przypisuje większość ofiar Wayne’owi Williamsowi. Rok później, gdy niezadowolenie lokalnej społeczności, która nie wierzy w ustalenia sądu narasta, Sąd Najwyższy Stanu Georgia podejmuje kontrowersyjną decyzję o odrzuceniu wniosku Williamsa o rewizję procesu.

Utracone dzieci Atlanty, odcinek 5

W połowie lat 80., adwokatka Lynn Whatley, która składa apelację w imieniu Wayne’a Williamsa otrzymuje od anonimowego nadawcy szokujące nowe dowody, które potwierdzają związek członków Ku Klux Klanu z serią morderstw.  Sędzia, który rozpatruje wniosek Williamsa o rewizję procesu wzywa w charakterze świadka policyjnego informatora oraz kilku śledczych.  40 lat po serii morderstw rodziny ofiar nadal spotykają się, by wspólnie przeżywać żałobę, dyskutować o winie lub niewinności Williamsa i zapewniać się nawzajem, że nie spoczną dopóki nie dowiedzą się, co naprawdę przytrafiło się ich dzieciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *