Prasa - Ksiązka

Uwolnić Andrzeja Poczobuta! – „Gazeta Wyborcza” zachęca do okazania wsparcia dziennikarzowi uwięzionemu na Białorusi

Od pół roku reżim Aleksandra Łukaszenki więzi Andrzeja Poczobuta, dziennikarza „Gazety Wyborczej” i działacza Związku Polaków na Białorusi. By oddać mu hołd, w sobotę, 25 września 2021 r. o 20:30 jego wizerunek zostanie wyświetlony na warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Redakcja „Wyborczej” zaprasza wszystkich do przyjścia do centrum stolicy i wspólnego pokazania, że nie zapominamy o nim oraz o tysiącach prześladowanych Białorusinek i Białorusinów.

 

„To, przez co teraz przechodzę, jest też dla Was. Uwierz mi, wierz w to, co robię i jak się zachowuję. Inaczej się nie da. Wiem, że to trudne. Ale jeśli jest trudno, to nie powód, by płakać i lamentować, targować się, wykręcać” – tak w kwietniu pisał Andrzej Poczobut do rodziny, gdy przebywał jeszcze w mińskim areszcie Wołodarka.

Trafił tam pod koniec marca. Władze zarzuciły mu – i czterem innym działaczkom Związku Polaków na Białorusi, w tym prezes Andżelice Borys – złamanie paragrafu 130 kodeksu karnego, czyli „umyślne działania mające na celu podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej oraz niezgody na podstawie przynależności narodowej, religijnej, językowej i innej, a także rehabilitację nazizmu popełnioną przez grupę osób”. Oficjalną przyczyną do wszczęcia postępowania karnego stały się obchody „dnia żołnierzy wyklętych”, zorganizowane przez działaczy w Grodnie. Grozi za to nawet 12 lat więzienia.

– Reżim Łukaszenki uznał, że trzeba brutalnie spacyfikować wszystkich, którzy upominają się o demokrację i sprawiedliwość, którzy informują świat o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą oraz nie zgadzają się, by dyktator w bezczelny sposób ich okradł. Bo i Łukaszenka, i Białorusini, i my wszyscy doskonale wiemy, że dyktator przegrał prezydenckie wybory ze Swiatłaną Cichanouską. I tylko dzięki powszechnemu terrorowi, posuwając się nawet do morderstw, wciąż jest u władzy. A tysiące dzielnych Białorusinek i Białorusinów płacą za swą odwagę ogromną cenę – pisze w tekście o akcji Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. – Jedną z takich osób jest Andrzej Poczobut, korespondent „Wyborczej” na Białorusi. W sobotę minie pół roku od czasu, gdy został uwięziony. Dlatego od 20:30 na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki, od strony ul. Marszałkowskiej, przez całą noc będziemy wyświetlać poświęconą mu animację i żądać jego uwolnienia.

Zespół „Wyborczej” zaprasza wszystkich, którzy chcą oddać hołd Andrzejowi Poczobutowi oraz represjonowanym Białorusinkom i Białorusinom przed PKiN, od strony głównego wejścia do Pałacu. Redakcja zachęca do zabrania ze sobą biało-czerwono-białych flag wolnej Białorusi i biało-czerwonych flag polskich.

W czasie zgromadzenia zostanie odczytany list od Swiatłany Cichanouskiej, będą przemawiać Adam Michnik, redaktor naczelny „Wyborczej” i Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Warszawie, dziś członek opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Białoruska pieśniarka Nasta Niakrasava wykona „Mury” Jacka Kaczmarskiego przy akompaniamencie Jacka Kleyffa.

Transmisję wydarzenia będzie można obejrzeć na Wyborcza.pl.

– Pokażmy, że Andrzej Poczobut – choć daleko stąd i za kratkami – nie jest samapelują organizatorzy akcji z redakcji „Wyborczej”.

To kolejny raz, kiedy zespół „Gazety Wyborczej” zabiera głos w sprawie aresztowania Andrzeja Poczobuta – w maju br. do Naczelnika Aresztu Śledczego nr 1 w Mińsku specjalny list napisał redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik – jego treść można znaleźć na Wyborcza.pl. W lipcu Michnik wystąpił też w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta na forum Podkomisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego. Również w lipcu redakcja „Wyborczej” po raz kolejny apelowała o uwolnienie redakcyjnego kolegi, publikując list Deniza Yücela, niemiecko-tureckiego dziennikarza, który spędził rok w tureckim więzieniu pod zarzutem rzekomego szpiegostwa i podżegania do przemocy. Codziennie na łamach papierowego wydania „Gazety Wyborczej” dziennikarze liczą, ile dni Poczobut spędził w areszcie.

„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce i Europie Wschodniej, którego treści dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej.

Wyborcza.pl  to serwis prezentujący treści przygotowywane przez redakcję „Gazety Wyborczej” – teksty, materiały wideo, podcasty, reportaże multimedialne. Są one także dostępne w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. Wyborcza.pl jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec czerwca 2021 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” liczyła ponad 258 tys.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *