„Warszawskie dzieci ‘44”. Poruszająca opowieść filmowa w TVP
1 sierpnia 2024 r. przypada 80. rocznica powstania warszawskiego. W związku z tym Telewizja Polska przygotowała dokument przedstawiający losy tych, którzy będąc jeszcze dziećmi, musieli chwycić za broń i stanąć w obronie Warszawy. Chociaż dla dobra stolicy i ojczyzny poświęcili wszystko, wciąż niewiele o nich wiemy.
W powstaniu warszawskim, oprócz dorosłych, brali udział także młodzi ludzie, którzy najczęściej nie osiągnęli jeszcze pełnoletności. Dorastanie w takich okolicznościach kształtowało charakter i postawę patriotyczną oraz zachęcało do pomocy i walki na barykadach stolicy. Młodzi powstańcy podzielili los żołnierzy Armii Krajowej i po zakończeniu walk trafili do niewoli niemieckiej, która była dla nich ciężkim doświadczeniem: poczynając od traumatycznych przeżyć w obozie przejściowym w Lamsdorf po katorżniczą pracę (po pozbawieniu ich statusu jeńców wojennych) w niemieckich zakładach produkcyjnych.
Ich cierpienie, głód, choroby i w wielu przypadkach śmierć są stosunkowo mało znanym fragmentem naszej historii. Przed laty badania w tym zakresie rozpoczął prof. Damian Tomczyk. Dzisiaj temat czeka na nowe pokolenie historyków, zwłaszcza że jeszcze żyją ostatni kombatanci, dawni małoletni powstańcy, którzy włączyli się do walki o swoje miasto.
O czym opowiada film „Warszawskie dzieci ‘44”?
Inspiracją do filmu była ocalona przez śp. Jana Łompierza i jego kolegów kolekcja zdjęć byłych powstańców warszawskich, wykonana przez czeskiego robotnika w okresie ich niewolniczej pracy w Brockwitz. Wspomnienia Łompierza oraz jego trzech kolegów – kombatantów i młodocianych jeńców wojennych, Andrzeja Łysakowskiego, Stanisława Woźniaka i Juliana Kulskiego, dają szansę poznania wyjątkowego pokolenia, które w dzieciństwie musiało chwycić za broń, a po przegranej walce doświadczyło niewoli i okrucieństwa.
„Warszawskie dzieci ‘44” to przede wszystkim hołd dla najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.
Emisja filmu na antenach TVP została zaplanowana w następujących terminach:
• TVP1 – 1 sierpnia, godz. 23:05,
• TVP Polonia – 1 sierpnia, godz. 00:35,
• TVP Dokument – 2 sierpnia, godz. 22:25,
foto,źródło. materiały prasowe TVP