Główna stronaMediaTVP

Wielkanoc w Telewizji Polskiej

Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum, Orędzie Wielkanocne arcybiskupa Grzegorza Rysia, transmisja z Watykanu Mszy Świętej Zmartwychwstania Pańskiego, Błogosławieństwo Urbi et Orbi, transmisja nabożeństwa w Świdnicy oraz koncerty „Polskie pieśni pasyjne” i „Pamiętamy, Ojcze Święty” to najważniejsze propozycje Telewizji Polskiej na Wielkanoc. W świątecznej ofercie TVP znajdą się filmy, ulubione seriale, najważniejsze wydarzenia sportowe oraz specjalne wydania programów rozrywkowych z udziałem gwiazd.

 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      W Wielki Piątek 30 marca o godz. 20.55 widzowie TVP1 i TVP Polonia będą mogli obejrzeć transmisję „Drogi Krzyżowej” z Watykanu z udziałem Papieża Franciszka. Nabożeństwo tradycyjnie odbędzie się w ruinach rzymskiego Koloseum. Tego samego dnia o godz. 21.25 Jedynka zaprasza na film „Zabić Jezusa”, który powstał na podstawie bestsellerowej książki pod tym samym tytułem. Zrealizowano go z pieczołowitością i dbałością o realia (zdjęcia kręcono w Maroku), w międzynarodowej obsadzie. Film przedstawia życie Jezusa Chrystusa od urodzenia do ukrzyżowania.

      W Wielkanoc 1 kwietnia o godz. 9.55 TVP1 i TVP Polonia transmitować będą uroczystą Mszę Świętą Zmartwychwstania Pańskiego oraz błogosławieństwo Urbi et Orbi, udzielone przez Papieża Franciszka.

      Natomiast w Poniedziałek Wielkanocny 2 kwietnia o godz. 20.20 TVP1 transmitować będzie specjalny koncert „Pamiętamy, Ojcze Święty” w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II. 2 kwietnia przypada 13. rocznica śmierci. W tym roku obchodzić będziemy 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża.

      WIELKI PIĄTEK (30 MARCA)
      KONCERT „POLSKIE PIEŚNI PASYJNE” RODZINA RODZINIE. POMOC DLA ALEPPO, godz. 20:20 TRANSMISJA
      Syria to jedno z najważniejszych miejsc w dziejach naszej kultury, wielokrotnie pojawiające się w starożytnych kronikach i Biblii. To tutaj w drodze do Damaszku nastąpiło nawrócenie św. Pawła. W Syrii współistnieje kilka religii i kościołów chrześcijańskich. Caritas Polska pomaga tysiącom rodzin nie tylko z Aleppo, ale także innych syryjskich miast, którzy ucierpieli wskutek wojny. Sytuacja powracających do swoich domów mieszkańców miasta znów stała się dramatyczna, są ofiarami kolejnej fali działań militarnych. Refleksja płynąca z przeżywania Wielkiego Piątku jako pamiątki Męki Pańskiej powoduje, że nie można być obojętnym na los ofiar w Syrii. Widowisko „Polskie pieśni pasyjne” jest aktem pomocy dla syryjskich rodzin i jest kolejnym wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiej Opery Królewskiej, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Telewizji Polskiej, którego celem jest wparcie działalności Caritas na tamtym terenie. Wystąpi Polska Opera Królewska: Justyna Stępień – Grozdew (sopran), Magdalena Rucińska (sopran), Katarzyna Krzyżanowska (mezzosopran), Małgorzata Bartkowska (mezzosopran), Sylwester Smulczyński (tenor), Mikołaj Zgódka (tenor), Piotr Kędziora (baryton), Krzysztof Łazicki (baryton), Marcin Łukasz Mazur (kierownictwo zespołu wokalnego), Karolina Cicha (śpiew, cytra), Karolina Matuszkiewicz (śpiew, suka), Marek Moroń (obój, rożek angielski), Adam Mazurek (flety), Marcin Ostałowski (fagot), Ewa Harasimiuk (puzon), Łukasz Langer (puzon), Barbara Witkowska (harfa), Krzysztof Owczynik (lira korbowa, flety, crumhorn, kołatki), Jacek Urbaniak (flety, opracowanie muzyczne, kierownictwo muzyczne). Repertuarowi pieśni pasyjnych towarzyszyć będą interpretacje wierszy Juliana Tuwima, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza w wykonaniu Krzysztofa Gosztyły, Michała Bukowskiego i Małgorzaty Kożuchowskiej. Widowisko poprowadzi Antoni Pawlicki.
      Droga Krzyżowa z udziałem Papieża Franciszka – transmisja z Watykanu, godz. 20:55
      To już szósta Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. Nabożeństwo tradycyjnie odbędzie się w ruinach rzymskiego Koloseum.
      CHRZEŚCIJANIE W SYRII, godz. 22:40
      Reportaż Rafała Stańczyka przedstawia warunki w jakich żyją chrześcijanie w objętej wojną Syrii. Kamera Telewizji Polskiej, zagląda w Allepo do zniszczonych wojną domów i kościołów. Jak wielką moc daje ludziom wiara, by trwać mimo głodu i strachu, by modlić się mimo cierpienia. W ruinach domów żyją Ci, którzy ocaleli i trwają dzięki wierze w Chrystusa, dającą im siłę, by życie zacząć od nowa. Tu każdy rodzaj pomocy jest niezbędny. W Aleppo, dzięki wsparciu kościoła, prowadzona jest stołówka, przygotowująca codziennie posiłki dla kilkunastu tysięcy Syryjczyków. Finansowane są także usługi medyczne i zakup sprzętu do szpitali. Kościół pomaga w odbudowie domów, współfinansuje tzw. mini projekty na uruchamianie małych firm. Pobyt w Syrii umożliwił ekipie telewizyjnej rozmowy z Syryjczykami o doświadczeniu wojny oraz roli religii w tych trudnych czasach. Spotkania z mieszkańcami Allepo, ogromnie wzruszają, między innymi ta z dwudziestokilkuletnią dziewczyną, która straciła podczas bombardowania ojca. Codziennie przychodzi do kościoła i modli się o siłę dla siebie i swojej rodziny.
      ZABIĆ JEZUSA, godz. 21:25
      Film „Zabić Jezusa” powstał na podstawie bestsellerowej książki pod tym samym tytułem. Zrealizowano go z pieczołowitością i dbałością o realia (zdjęcia kręcono w Maroku),
      w międzynarodowej obsadzie. Film przedstawia życie Jezusa Chrystusa od urodzenia do ukrzyżowania, ze szczególnym naciskiem na tło historyczne i społeczne wydarzeń, na knowania i spiski w trójkącie: namiestnik rzymski Poncjusz Piłat tetrarcha Galilei i Perei Herod Antypas z ambitną żoną Herodiadą i świątynni kapłani na czele z Kajfaszem. Ich działania doprowadziły do uwięzienia, osądzenia, skazania i zabicia niewygodnego dla wszystkich stron Jezusa z Nazaretu.


      SAMOTNY W SERCU DŻUNGLI PREMIERA
      godz. 07:00
      Film dokumentalny opowiada o Józefie Kamzie, misjonarzu, salezjaninie, żyjącym w dalekiej Amazonii wśród indiańskich plemion. Po święceniach kapłańskich w 2004 roku, ksiądz Józef wyjechał na misje, oddając się pracy ewangelizacyjnej z radością i wielką pasją. Odwiedzał wioski położone głęboko w dżungli, do których można było dotrzeć tylko drogą wodną. Podczas podróży czytał Ewangelię, książki podróżnicze, przyrodnicze, filozoficzne, a przede wszystkim modlił się o roztropność, umiejętność rozpoznawania zadań, do których został powołany. W dalekiej Amazonii peruwiańskiej, głosił Słowo Boże, udzielał sakramentów, ale przede wszystkim pomagał Indianom w rozwiązywaniu codziennych problemów życiowych. Uczył się od Indian rozumienia przyrody, świata fauny i flory. Dzięki temu mógł uczyć mieszkańców dżungli szacunku i miłości do dzieła Stwórcy. Ekipa Telewizji Polskiej towarzyszyła misjonarzowi w jego codziennym trudzie. Ekstremalne warunki życia pozwoliły członkom ekipy dostrzec wartości płynące z obcowania z przyrodą. Mimo biedy, w jakiej żyją mieszkańcy Amazonii, podróżni doświadczali gościnności i serdeczności, doznawali radości spotkania.
      STUDIO RABAN PREMIERA
      godz. 08:50
      Studio Raban jest zawsze tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla młodych ludzi. Tytuł nawiązuje do nauczania papieża Franciszka, który podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio w 2013 roku prosił, by młodzież odważnie wyszła z domu, poznała się i wspólnie zrobiła raban w świecie, zmieniając go w duchu miłości bliźniego. Kościół potrzebuje ludzi młodych, którzy staną się inspiracją do działania w świecie Internetu, portali społecznościowych zgodnie z Dekalogiem. Dzielenie się Ewangelią urzeczywistni się w sieci, tylko dzięki młodym; uczniom, studentom, wolontariuszom, rodzicom, wychowawcom. W każdym odcinku audycji prowadzący, Anna Soporek i raper, Michał Pax Bukowski, prowadzą dialog z autorytetami; ludźmi Kościoła i osobami świeckimi, poruszając, często trudne, ale ważne dla młodych tematy: od problemu uzależnień, przez poszukiwanie własnej drogi do umiejętności dostrzegania istoty wiary w codziennych zmaganiach. W każdej audycji jest także prezentacja najciekawszych zjawisk w katolickiej kulturze: zespołów muzycznych, premier teatralnych, spotkań.
      RODZINNY EKSPRES PREMIERA
      godz. 09:20
      Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. I trwa do Niedzieli Zmartwychwstania, czyli do Niedzieli Wielkanocnej. W te dni wspominane są najważniejsze wydarzenia z chrześcijańskiej historii Kościoła. Wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, które zmieniły bieg całej ludzkości i otworzyły perspektywę tworzenia nowej cywilizacji, cywilizacji miłości, niespotykanej dotychczas w historii. W naszym programie skoncentrujemy się na symbolice, znaczeniu tych wydarzeń i na wypowiedzianych słowach Jezusa. Chrześcijańskie Święta Wielkanocne nawiązują do Paschy – największej uroczystości religii żydowskiej, obchodzonej na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. Słowo Pascha, w jidysz Pajsoch, w tłumaczeniu na język polski oznacza przejście w tradycji katolickiej odnosi się do przejścia Chrystusa ze śmierci do życia, które dokonało się w momencie powstania z martwych w Wielką Noc.
      WIELKANOC POLSKA – KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W LIPNICY MUROWANEJ GODZ. 9.45, 17.25
      Cykl specjalnych programów, w których gwiazdy opowiedzą jak spędzają uroczysty czas Wielkanocy, jakie tradycje towarzyszą ich rodzinom oraz co dla nich osobiście niosą te święta. Bardzo ważnym akcentem będzie również podpatrywanie jak celebruje się i utrzymuje tradycję w Polsce. Najpiękniejsze obchody Świąt w naszym kraju są organizowane w Lipnicy Murowanej. Kuchnia, obrzędy i tradycja mają tu ogromne znaczenie. Panie z Kola Gospodyń Wiejskich, które pokażą regionalne dania i opowiedzą o ich znaczeniu. Program prowadzą Anna Popek i Jan Pospieszalski. W kolejne dni do Wielkanocnego stołu wraz z nimi zasiądą: Maryla Rodowicz, Halina Łabonarska, Sławomir Zapała, Teresa Lipowska, Radosław Pazura i Dorota Chotecka, i Państwo Myrczków
      ORĘDZIE NA WIELKANOC ABP GRZEGORZA RYSIA, godz. 20:15
      KOMISARZ ALEX, godz. 20:25
      Michał podczas nielegalnego wyścigu motorowego ulega śmiertelnemu wypadkowi. Policja bada okoliczności i odkrywa, że przy motocyklu ofiary ktoś tak zmienił parametry komputera pokładowego, że doprowadził do zablokowania napędu podczas jazdy. Rozpoczyna się śledztwo.
      NIEDZIELA WIELKANOCNA (1 KWIETNIA)
      ZIARNO – CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ PREMIERA
      godz. 08:40
      W wielkanocny poranek w studiu Ziarna rozbrzmiewać będzie radosne Alleluja. Chrystus Zmartwychwstał! Naprawdę Zmartwychwstał!. Dzieci zasiądą do wielkanocnego śniadania wspólnie z gośćmi z Włoch i Brazylii. Spróbujemy porozmawiać o tym – jak Wielkanoc świętują inne narody.
      WIELKANOC POLSKA, godz. 9.10
      Cd. cyklu prowadzonego przez Annę Popek i Jana Pospieszalskiego. W tym odcinku Halina Łabonarska.
      HISTORIA ZMARTWYCHWSTANIA, godz. 9:25
      Animacja przedstawiana jest równocześnie z towarzyszącymi artystce, rysującej ręką na piasku, muzykami. W tle czytania z Wigilii Wielkiej Soboty oraz Męki Pańskiej. Ma być to swoista podróż przez historię stworzenia i zbawienia, historia ofiarowania Izaaka przez Abrahama, wyprowadzenie narodu wybranego z Egiptu oraz wyrysowana piaskiem Męka Pańska aż do samego Zmartwychwstania.
      WIELKANOC POLSKA, godz. 9.45
      Cd. cyklu prowadzonego przez Annę Popek i Jana Pospieszalskiego. W tym odcinku Dorota Chotecka i Radosław Pazura.
      MSZA ŚWIĘTA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO i BŁOGOSŁAWIEŃSTWO Urbi et Orbi, godz. 9:55
      Co roku w Niedzielę Wielkanocną transmitowana jest z Placu Świętego Piotra w Watykanie uroczysta Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego oraz błogosławieństwo Urbi et Orbi, wygłoszone przez Papieża Franciszka. Tysiące wiernych zgromadzonych na Placu przed Bazyliką św. Piotra oraz miliony widzów przed telewizorami mogą wspólnie przeżywać Święto Zmartwychwstania Jezusa.
      WIELKANOC POLSKA, godz. 13.50
      Cd. cyklu prowadzonego przez Annę Popek i Jana Pospieszalskiego. W tym odcinku Teresa Lipowska.
      WIELKANOC POLSKA, godz. 15.40
      Cd. cyklu prowadzonego przez Annę Popek i Jana Pospieszalskiego. W tym odcinku Maryla Rodowicz.
      WOJENNE DZIEWCZYNY (seria II odc. 3), godz. 20:10
      Major Powała przesłuchuje Kamila Brodzkiego. Nie wierzy, że porucznik doznał całkowitej amnezji. Po wpadce u Nawrota, Marysia z rodziną znajduje schronienie u profesora Wójtowicza. Irce z Kamilem pomaga w Warszawie Ewka, która lokuje ich w konspiracyjnym mieszkaniu.
      ROLNIK SZUKA ŻONY PREMIERA, godz. 21:10
      Pilotażowy odcinek V sezonu programu rozrywkowego „Rolnik szuka żony”. W programie zaprezentuje się 10 osób – dziewięciu mężczyzn i jedna kobieta. Następnie przez miesiąc redakcja programu czekać będzie na listy od singli zainteresowanych poznaniem bohaterów. Uczestnicy pochodzą z województw małopolskiego, podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, Wielkopolski i Pomorza Zachodniego. Najstarszy z nich ma 63 lata, a najmłodszy 31 lat.
      BIG MUSIC QUIZ, godz. 20:05
      W Wielkanoc gośćmi „Big Music Quiz” będą: Agnieszka Włodarczyk, Izabella Krzan, Marta Bryła i Monika Lewczuk. Panów reprezentować będą: Rafał Maślak, Łukasz Nowicki, Jankes czyli Krzysztof Jankowski oraz Staszek Karpiel-Bułecka. W roli gospodarza programu zobaczymy aktora, showmana i piosenkarza – Sławomira Zapałę.
      PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (2 KWIETNIA)
      MSZA ŚWIĘTA Z SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA
      W ŁAGIEWNIKACH, godz. 7:00 TRANSMISJA
      WIELKANOC POLSKA, godz. 9.35
      Cd. cyklu prowadzonego przez Annę Popek i Jana Pospieszalskiego. W tym odcinku Państwo Myrczków.
      REGINA COELI – TRANSMISJA Z WATYKANU
      godz. 12:00
      Modlitwa Ojca Świętego z wiernymi transmitowana z Watykanu w poniedziałkowe południe.
      ŚWIĘTOKRADZTWO PREMIERA
      godz. 12:20
      Film dokumentalny o dokonanej 26 lat temu i do dziś nierozwiązanej kradzieży, bezcennych relikwii Drzewa Krzyża Świętego, z bazyliki Ojców Dominikanów w Lublinie. Przez 600 lat z pietyzmem przechowano relikwie, będące milczącym świadkiem śmierci Zbawiciela. Sanktuarium na przestrzeni wieków odwiedzali wybitni Polacy, m.in.: król Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, a także św. Jan Paweł II, gdy jako wykładowca KUL-u przyjeżdżał do Lublina. Idąc z dworca na Uniwersytet, wstępował do bazyliki, by pokłonić się Krzyżowi Pana. Kradzieży dokonano, w nocy z 9 na 10 lutego 1991 r., o czym opowiadają się świadkowie, podkreślający nieudolność śledczych, przesłuchujących m.in. braci zakonnych. Do dziś nie ustalono, kto i dlaczego dokonał tego świętokradztwa, ani nie odnaleziono miejsca ukrycia relikwii. Prokurator, prowadzący sprawę przyznaje, że organa ścigania wyczerpały wszystkie możliwości mające na celu ustalenie sprawców. Jednak młody policjant Adam, pragnąc wyjaśnić tajemnicę rozpoczyna śledztwo. Spotyka nauczyciela historii, dziennikarza Bogdana Wagnera, który od wielu lat próbuje rozwiązać zagadkę.
      WIELKANOC POLSKA, godz. 15.40
      Cd. cyklu prowadzonego przez Annę Popek i Jana Pospieszalskiego. W tym odcinku Sławomir Zapała.
      PAMIĘTAMY, OJCZE ŚWIĘTY, godz. 20:20 TRANSMISJA
      W tym roku obchodzić będziemy 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Drugi dzień Wielkanocy przypada 2 kwietnia, czyli dokładnie w kolejną rocznicę śmierci Jana Pawła II.
      W hołdzie Papieżowi odbędzie się w Wadowicach specjalny koncert, w którym wystąpią m.in: Krzysztof Antkowiak, Arka Noego, Tomasz Budzyński, Katarzyna Cerekwicka, Łukasz i Paweł Golec, Halina Młynkowa, Opole Gospel Choir, Barbara Kurdej-Szatan i Rafał Szatan, Olga Szomańska, Natalia Szroeder, Góralski chór młodzieżowo-dziecięcy Turliki, Alicja Węgorzewska, Tomasz Ziółko. Solistom towarzyszyć będzie zespół instrumentalny pod kierownictwem Piotra Dziubka.
      THE WALL, godz. 22:15 WYDANIE SPECJALNE
      Gośćmi będą Karol Strasburger i Robert Janowski. Robert Janowski chciałby pomóc Kalince, która jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Kalinka Zarychta ma 5 lat. Od 3 lat choruje na padaczkę lekooporną. Karol Strasburger chciałby przeznaczyć swoją część wygranej na pomoc Immanuelkowi. Lekarze nie dawali mu żadnych szans na przeżycie. Dziś Immanuel ma prawie 6 lat, a jego bliscy robią wszystko, by uczył się normalnie żyć. Immanuel ma wiotkość mięśni, opada mu główka, ale rączki i nóżki są już silne. Immanuel
      i Kalinka są podopiecznymi Fundacji Admoveri z siedzibą w Krakowie, przy ul. Szafera.

      WIELKI PIĄTEK (30 MARCA)
      WIELKI PIĄTEK – NABOŻEŃSTWO W ŚWIDNICY, TRANSMISJA, godz. 17:00
      Dzień Wielkiego Piątku w tradycji i teologii ewangelickiej jest najważniejszym świętem
      w roku. Krzyżowa śmierć Zbawiciela jest jedyną i jednorazową ofiarą złożoną przez Boga za grzechy całego ludu. W tym roku nabożeństwo będzie transmitowane
      z kościoła ewangelickiego w Świdnicy, który jest wpisany na listę UNESCO jako jeden
      z dwóch ocalałych Kościołów Pokoju.
      BARWY SZCZĘŚCIA, odc. 1835, godz. 20:10
      W związku ze sprzedażą domu między rodzeństwem Pyrków narasta napięcie. Tymczasem Paweł znajduje nowego koproducenta i namawia Agatę, żeby swoją część pieniędzy zainwestowała w film. Oliwka i Kajtek odbierają wypłatę z Feel Good, a Jowita wpada na pomysł, by urządzić parapetówkę.
      WIELKA SOBOTA (31 MARCA)
      LAJK!, godz. 19:35
      Specjalne, świąteczne wydanie magazynu kulturalnego „Lajk!”. Monika Mazur i Mateusz Szymkowiak zawitają na największy w Polsce jarmark wielkanocny zlokalizowany w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej. Wątki wielkanocne przewiną się również w kontekście dokonań współczesnych artystów. Dodatkowo wraz z prowadzącymi zajrzymy na plan świątecznych odcinków programów Dwójki, a popularne gwiazdy opowiedzą widzom o zwyczajach wielkanocnych panujących w ich domach.
      KOCHAM CIĘ, POLSKO!, godz. 20:05 WYDANIE SPECJALNE
      W wielkanocnym odcinku „Kocham Cię, Polsko!” zmierzą się ze sobą aktorzy dwóch popularnych polskich seriali: „M jak miłość” oraz „Na dobre i na złe”. Drużynę Antka Królikowskiego reprezentować będą: Aleksandra Hamkało, Robert Koszucki i Marcin Rogacewicz. Tomek Kammel o zwycięstwo walczyć będzie z: Anną Muchą, Kacprem Kuszewskim i Małgorzatą Pieńkowską. Gościem muzycznym wydania będzie Natalia Szroeder. W odcinku nie zabraknie pytań związanych z Wielkanocą. Uczestnicy będą musieli odgadnąć m.in. z czego zrobiony jest baranek wkładany do koszyczka przez mieszkańców Wielkopolski. Motywy wielkanocne pojawią się też w trakcie zabawy w kalambury. W roli prowadzącej „Kocham Cię, Polsko” tradycyjnie zobaczymy Barbarę Kurdej–Szatan. Drużyny do boju poprowadzą kapitanowie: Tomasz Kammel oraz Antoni Królikowski.
      NIEDZIELA WIELKANOCNA (1 KWIETNIA)
      Podwodna planeta, odc. 1, godz. 7:40
      Sześcioodcinkowa, zawierająca piękne zdjęcia seria, ukazująca świat ukryty pod powierzchnią oceanów, mórz i wód śródlądowych, widzianych oczami jednego
      z najsłynniejszych fotografów Błękitnej Planety – Darka Sepioło. To dzięki niemu możemy zobaczyć podwodny świat obserwowany przez doświadczonego nurka: od najmniejszych mieszkańców do podwodnych gigantów, aż po piękne rafy koralowe. Odcinek 1 opowiada o wielorybach, rekinach i mantach.
      FAMILIADA, godz. 14:00 WYDANIE SPECJALNE
      Do rywalizacji staną młodzi finaliści programu „The Voice Kids” (Roksana Węgiel, Antek Scardina, Zuzia Jabłońska, Nela Zawadzka, Kuba Szmajkowski) oraz młodzi aktorzy znani
      z seriali „Korona królów”, „rodzinka.pl” i „Klan” (Emilia Dankwa, Marta Rostkowska, Miłosz Kwiecień, Bruno Rajski i Julianna Piotrowska). Roksana Węgiel, zwyciężczyni pierwszej edycji „The Voice Kids”, zaśpiewa autorską piosenkę pt. „Żyj”. Nagroda przekazana zostanie Krajowemu Stowarzyszeniu na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych
      w Płocku. Program poprowadzi Karol Strasburger.
      KOŁO FORTUNY, godz. 14:35 WYDANIE SPECJALNE
      Emocjonująca rywalizacja, atrakcyjne nagrody i gwiazdy w roli uczestników. 1 kwietnia hasła odgadnąć spróbują: Joanna Brodzik, Małgorzata Sadowska i Norbert Kaczorowski, czyli aktorzy serialu „Pensjonat nad rozlewiskiem”. Nagrody przeznaczone zostaną na cel charytatywny. Program poprowadzi energiczny duet gospodarzy: Izabella Krzan i Rafał Brzozowski.
      BAKE OFF – ALE CIACHO!, godz. 15:20 WYDANIE SPECJALNE
      Uczestnicy będą musieli zmierzyć się z tradycyjną paschą. Przygotują także ciasto, które jest nieodzownym elementem świątecznej tradycji w domu każdego z nich. Wszystkie wypieki oceni niezastąpione jury: Krzysztof Ilnicki, Michał Bryś oraz… gość specjalny odcinka! W tej roli aktorka telewizyjna i teatralna, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, którą zobaczymy także w „Bake Off – Ale Przepis!” (emisja tuż po zakończeniu odcinka „Bake Off – Ale Ciacho!”). O dobre samopoczucie uczestników oraz ciepłą, świąteczną atmosferę zadbają prowadzące: Marcelina Zawadzka i Katarzyna Kołeczek.
      HRABIA MONTE CHRISTO, godz. 20:05
      Najnowsza, amerykańska adaptacja klasycznej powieści Aleksandra Dumasa o młodym marynarzu Edmundzie Dantesie, niesprawiedliwie wtrąconym do lochu i skazanym na zapomnienie. Dantes po latach powraca w rodzinne strony jako bajecznie bogaty hrabia Monte Christo, aby dokonać zemsty na tych, którzy go niegdyś zdradzili.
      PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (2 KWIETNIA)
      TRĘDOWATA, godz. 12.15
      Adaptacja ekranowa nieśmiertelnego romansu Heleny Mniszkówny. Stefania Rudecka (Elżbieta Starostecka) jest guwernantką w Słodkowicach, majątku hrabiny Elzonowskiej. Spokojne dni spędzane z córką dziedziczki Lucią zakłóca przyjazd Waldemara Michorowskiego (Leszek Teleszyński), młodego i pięknego dziedzica szlacheckiej fortuny. Wkrótce Michorowski wyznaje na radzie rodzinnej zamiar poślubienia Stefci Rudeckiej. Odbywają się zaręczyny, lecz większość rodziny jest wrogo nastawiona do „uzurpatorki” z niższej sfery. Gdy pewnego dnia Stefcia znajduje złośliwy bilecik, że dla nich będzie zawsze „trędowata”, doznaje szoku i załamuje się psychicznie. Zapada na ciężką chorobę i mimo opieki lekarzy oraz troskliwej pomocy Waldemara umiera.
      FAMILIADA, godz. 14:00 WYDANIE SPECJALNE
      Wydanie specjalne programu, a w nim barwne i żywiołowe zespoły ludowe. Do rywalizacji przystąpią Kurpianie oraz Kutnianie, czyli Zespół Cepelia Kurpianka oraz Zespół Ziemi Kutnowskiej. Nagroda przeznaczona zostanie na rzecz podopiecznych Fundacji Avalon z Warszawy. Program poprowadzi Karol Strasburger.
      KOŁO FORTUNY, godz. 14:35 WYDANIE SPECJALNE
      W Lany Poniedziałek hasła spróbują odgadnąć: Monika Dryl, Natalia Zambrzycka, Marek Molak, czyli aktorzy serialu „Barwy szczęścia”. Nagrody przeznaczone zostaną na cel charytatywny.
      NIANIA W NOWYM JORKU, godz. 20:10
      Komedia, do której scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej powieści Emmy McLaughlin i Nicole Kraus pod tym samym tytułem. Annie Braddock (Scarlett Johansson) podejmuje pracę w charakterze opiekunki do dzieci w pewnej zamożnej nowojorskiej rodzinie. Podopieczny Annie, Grayer, sprawia nieustanne kłopoty. Matka chłopca interesuje się wyłącznie życiem towarzyskim i zakupami. Nie zauważa, że mąż ją zdradza. Atmosfera w domu nie należy do przyjemnych. Nic dziwnego, że niesforny Grayer przywiązuje się do niani.
      OSACZONY, godz. 22:00
      Po przeżyciu osobistej tragedii, policyjny negocjator Jeff Talley (Bruce Willis) rezygnuje
      z pracy w Los Angeles i przyjmuje posadę szefa policji w sennym miasteczku Bristo Camino w hrabstwie Ventura. Jednak w pewien poniedziałkowy poranek jego spokojna egzystencja zostaje nagle zakłócona i wszystko wskazuje na to, że życie Talleya – tak zawodowe, jak i osobiste – zmieni się bezpowrotnie.

      WIELKI CZWARTEK (29 MARCA)
      HOKEJ NA LODZIE. FINAŁ POLSKIEJ HOKEJ LIGI, godz. 17:45 (powt. 31 marca, godz. 16:15)
      Finał dwunastego sezonu Polskiej Hokej Ligi. W tej decydującej rywalizacji spotkają się zwycięzcy półfinałów: Tauron GKS Katowice – Comarch Cracovia i GKS Tychy – Tatry SKI Podhale Nowy Targ. Finał toczy się do czterech zwycięstw, więc by poznać triumfatora maksymalnie trzeba będzie rozegrać siedem spotkań. Tytułu sprzed roku broni Cracovia, który zdołała pokonać GKS Tychy, mimo że przegrywała już w serii 1:3. W Wielki Czwartek czas na mecz numer 3 wielkiego finału.
      TENIS. TURNIEJ WTA W MIAMI – ½ FINAŁU, godz. 20:40
      Tytułu sprzed roku broni Brytyjka Johanna Konta. Jedną z faworytek będzie 8-krotna (rekord) zwyciężczyni turnieju w Miami, powracająca po przerwie macierzyńskiej Serena Williams. My oczywiście będziemy ściskać kciuki za nasze zawodniczki: Agnieszkę Radwańską i stawiającą coraz odważniejsze kroki w cyklu WTA – Magdę Linette. Ta pierwsza wygrała w Miami w 2012 roku.
      WIELKI PIĄTEK (30 MARCA)
      PODNOSZENIE CIĘŻARÓW. MISTRZOSTWA EUROPY W BUKARESZCIE, godz. 17:00 i 19:30
      Kolejny dzień mistrzostw Europy, kolejne szanse na podium reprezentacji Polski. O medale powinni powalczyć: Krzysztof Zwarycz (kat. 85 kg) – wicemistrz świata sprzed roku (razem z nim w tej kategorii wystąpi Kacper Kłos) oraz Patrycja Piechowiak (kat. 69 kg) – olimpijka z Rio de Janeiro i piąta zawodniczka zawodów tej rangi sprzed dwóch lat.
      LEKKOATLETYKA. hALOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA, godz. 23:10
      Reprezentacja Polski zajęła w klasyfikacji medalowej 3. miejsce, zdobywając 5 medali. Po złoto sięgnęli: Adam Kszczot na 800 m i nasza męska sztafeta 4×400 m (Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina), ustanawiając halowy rekord świata – 3:01.77. Srebra wywalczyli: Marcin Lewandowski (1500 m) i kobieca sztafeta (Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz, Aleksandra Gaworska i Małgorzata Hołub-Kowalik). Brązowy medal padł łupem Piotra Liska w skoku o tyczce.
      HOKEJ NA LODZIE. NHL: Washington Capitals – Carolina Hurricanes, godz. 1:00
      To już drugi sezon, kiedy mecze najlepszej hokejowej ligi świata są dostępne w TVP. Teraz czas na decydujące spotkania fazy zasadniczej, bo do play-off awansuje tylko 16 najlepszych drużyn NHL.
      WIELKA SOBOTA (31 MARCA)
      TENIS. TURNIEJ WTA W MIAMI – FINAŁ, godz. 19:00
      BOKS. GALA BOKSERSKA Z CARDIFF, WALKA JOSHUA – PARKER, godz. 21:05 WYDARZENIE DNIA
      Podczas gali bokserskiej w Cardiff oczekiwana walka wieczoru o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej federacji WBA, WBO i IBF, w której powalczą: Anthony Joshua i Joseph Parker. Obaj dotychczas niepokonani na zawodowych ringach: to jedna z najciekawszych walk 2018 roku. Bokserzy zarobią ogromne kwoty: Joshua 18 milionów funtów, a jego rywal – 9
      7 milionów. Walka cieszy się rekordowym zainteresowaniem. Na trybunach Principality Stadium w Cardiff zasiądzie aż 70 tysięcy kibiców.
      NIEDZIELA WIELKANOCNA (1 KWIETNIA)
      PODNOSZENIE CIĘŻARÓW. MISTRZOSTWA EUROPY W BUKARESZCIE, godz. 10:00, 15:00 i 17:30
      Ostatni dzień Mistrzostw Europy, ostatnie szanse na podium reprezentacji Polski. O medale powinni powalczyć: Arkadiusz Michalski (kat. 105 kg) – trzykrotny medalista ME w latach 2015-17 (razem z nim w tej kategorii wystąpi Łukasz Grela) oraz Aleksandra Mierzejewska (kat. + 90 kg) – która przed rokiem była piąta.
      PIŁKA NOŻNA. TOWARZYSKI MECZ: POLSKA – NIGERIA, 1 kwietnia, godz. 19:30
      Mundial w Rosji zbliża się coraz większymi krokami – mecz otwarcia już 14 czerwca. Tymczasem selekcjoner Adam Nawałka coraz poważniej zastanawia się nad składem naszej reprezentacji na mistrzostwa świata. Pomóc mu w tym mają marcowe mecze towarzyskie,
      w tym ten z Nigerią. W fazie grupie podczas Mundialu mamy inny zespół z Afryki – Senegal.
      PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (2 KWIETNIA)
      CELTICS AND LAKERS – SERDECZNI WROGOWIE. FILM DOKUMENTALNY, godz. 11:40
      W latach 60., 70. i 80. te dwa wielkie kluby zdominowały rywalizację w najlepszej koszykarskiej lidze świata – NBA. Kto z nas nie zna tak wielkich zawodników tych drużyn jak Earvin „Magic” Johnson, Kareem Abdul-Jabbar czy Larry Bird. W filmie dokumentalnym, którego 3. część widzowie TVP Sport będą mogli zobaczyć w wielkanocny poniedziałek (1. część – Wielka Sobota, godz. 11:55, 2. część – Wielkanoc, godz. 12:00) przedstawimy najciekawsze kulisy tej rywalizacji.
      HOKEJ NA LODZIE. FINAŁ POLSKIEJ HOKEJ LIGI, godz. 16:15

      WIELKI PIĄTEK (30 MARCA)
      Droga Krzyżowa z udziałem Papieża Franciszka – transmisja
      z Watykanu, godz. 20:55
      To już szósta Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. Nabożeństwo tradycyjnie odbędzie się w ruinach rzymskiego Koloseum.
      Halo Polonia – 25 lat TVP Polonia wydanie specjalne
      godz. 22:45 + 4:15 (+ powt. Wielka Sobota, godz. 11:00)
      Specjalne wydanie magazynu z okazji 25-lecia TVP Polonia. W studiu wspaniali goście – twórcy Kanału, pierwsi dyrektorzy, pierwsi prowadzący, autorzy programów – wszyscy Ci, bez których nie byłoby TVP Polonia.
      WIELKA SOBOTA (31 MARCA)
      25 LAT TVP POLONIA
      Studio jubileuszowe tvp Polonia „25 lat mineło…”
      Przez cały dzień na antenie TVP Polonia specjalne wejścia ze studia jubileuszowego na 25 urodziny anteny.
      Kulturalni PL – 25 lat TVP Polonia WYDANIE SPECJALNE
      godz. 15:55, (+ powt. Poniedziałek Wielkanocny, godz. 7:20 + 22:50)
      W dniu 25 urodzin TVP Polonia porozmawiamy z artystami o filmach, serialach i najlepszych koncertach, emitowanych w czasie istnienia Programu Satelitarnego TVP. W studiu „Kulturalnych.pl” gościć będziemy m.in.: zespół Golec uOrkiestra, którego debiut 20 lat temu odbył się na antenie TVP Polonia oraz Michała Bajora. Opowie on o ulubionych programach telewizyjnych oraz swoim jubileuszu pracy artystycznej. W programie wystąpi również Królowa Polskiej Piosenki, Irena Santor, laureatka Nagrody TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”. O misji TVP Polonia oraz Teatru Telewizji opowiedzą Barbara Borys-Damięcka i Janusz Zaorski – inicjatorzy idei powstania Satelitarnego Programu TVP.
      Słownik polsko@polski – talk-show prof. Jana Miodka – 25 lat TVP Polonia wydanie specjalne
      Sobota, 31 marca godz. 17:00 + 1:15
      Jednym z pierwszych pokazywanych na antenie TVP Polonia programów była „Ojczyzna – polszczyzna” z udziałem profesora Jana Miodka – wówczas jeszcze doktora – odcinek ten rozpocznie fragment audycji archiwalnej. W jubileuszowym programie rozmowy z tymi, którzy od początku towarzyszyli „Słownikowi polsko@polskiemu” – dziennikarzami: Andreasem Hübschem i Agatą Lewandowski z Niemiec, a w imieniu szkół polonijnych życzenia dla widzów i anteny złoży Katarzyna Weber, dyrektorka Polskiej Szkoły Uzupełniającej im. Mikołaja Kopernika w Newry z Irlandii Północnej. Na zakończenie goście programu wykonają piosenkę z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody”.
      Quo Vadis cz. 1 i 2
      31 marca, godz. 17:55 + 4:25 (+ powt. Wielkanoc godz. 12:45)
      Lata 60. ery nowożytnej. Cesarzem Imperium Rzymskiego jest Neron, człowiek despotyczny i okrutny, przy tym niezwykle próżny. 30 lat wcześniej w Judei został ukrzyżowany Jezus Chrystus. Jego wyznawcy jeszcze się ukrywają, lecz wciąż ich przybywa. Wielu mieszka w Rzymie. Do domu Petroniusza przybywa jego siostrzeniec, Marek Winicjusz, który wrócił właśnie z wojny w Azji Mniejszej. Młodzieniec z zachwytem opowiada wujowi o dziewczynie spotkanej w domu Plaucjusza, gdzie udzielono mu pomocy po upadku z konia.
      Orędzie na Wielkanoc, godz. 20:40 + 2:30
      Na święta Zmartwychwstania Pańskiego abp Grzegorz Ryś zwróci się ze specjalnym orędziem do Polaków w kraju i za granicą.
      Chopin. Pragnienie miłości
      godz. 22:35 (+ powt. Poniedziałek Wielkanocny godz. 6:20)
      Solange, córka wielkiej francuskiej pisarki George Sand zakochuje się bez pamięci
      w kochanku matki, genialnym kompozytorze Fryderyku Chopinie i nie cofnie się przed niczym, aby go matce odebrać. Z drugiej strony, syn George, Maurycy, pozbawiony talentu malarz, zazdrosny o miłość matki i geniusz Chopina, zrobi wszystko, aby zniszczyć ich szczęście. Ten rodzinny dramat, z muzyką Chopina w tle, ukazuje, jak bardzo niszczącą siłą bywa pragnienie miłości i zazdrość o sławę.
      NIEDZIELA WIELKANOCNA (1 KWIETNIA)
      Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi, godz. 9:55
      Co roku w Niedzielę Wielkanocną transmitowana jest z Placu Świętego Piotra w Watykanie uroczysta msza święta Zmartwychwstania Pańskiego oraz błogosławieństwo Urbi et Orbi, wygłoszone przez Papieża Franciszka.
      Il Volo – koncert cz. 1 PREMIERA
      godz. 15:40 + 23:55
      Koncert Il Volo we Florencji na Piazza Santa Croce nawiązuje do słynnego rzymskiego występu niezapomnianych Trzech Tenorów w Termach Karakalli, w przeddzień Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej we Włoszech w 1990 r. Trio Il Volo postanowiło oddać hołd swoim wielkim mistrzom i temu wydarzeniu, śpiewając najbardziej znane pieśni neapolitańskie i arie operowe – oryginalnie wykonywane wcześniej przez Trzech Tenorów. Gościem specjalnym florenckiego koncertu jest Placido Domingo. Całej czwórce towarzyszy orkiestra Teatro Massimo de Palermo pod batutą Marcelo Rota.
      Dziewczyna z ekranu PREMIERA
      godz. 16:35 (+ powt. Poniedziałek Wielkanocny godz. 11:05)
      Film dokumentalny poświęcony Teresie Tuszyńskiej, jednej z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej zapomnianych polskich aktorek. Wielu znawców kina twierdziło, że tak pięknej twarzy w polskim filmie nie było. Swój ostatni film nakręciła w 1970 roku, zaledwie 12 lat po debiucie. Po premierze w 1971 roku Tuszyńska zniknęła. Nie ma żadnych jej zdjęć po 1971 roku. Żyła swoim życiem w ukryciu, skromnie, wręcz w biedzie. Zmarła w samotności 19 marca 1997 roku.
      Quo Vadis cz. 3 i 4
      godz. 17:55 + 4:40 (+ powt. Poniedziałek Wielkanocny godz. 12:45)
      PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (2 KWIETNIA)
      REGINA COELI, godz. 12:00
      Wielkanocna antyfona „Regina Coeli” do Najświętszej Marii Panny. 
      Il Volo – koncert cz. 2 PREMIERA
      godz. 14:35 + 23:15
      Pola Negri. Życie Gwiazdy, godz. 15:30
      Film dokumentalny o Poli Negri, aktorce teatralnej i filmowej, międzynarodowej gwieździe kina niemego. Skala i tempo rozwoju technologii filmowej sprawiły, że jej skromne początki odeszły w niepamięć. Film zaskoczy i zainspiruje każdego prawdziwego miłośnika kina. To przepełnione pasją spojrzenie na drogę, która doprowadziła tę formę sztuki do jej dzisiejszego kształtu, przez pryzmat kariery jednej z pierwszych gwiazd kina i jej przełomowych dzieł.
      Quo Vadis cz. 5 i 6, godz. 17:25 + 4:00 (+ powt. wtorek godz. 11:25)
      Teatr TV: Brat naszego Boga PREMIERA, godz. 21:50 + 2:35
      Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o dramat Karola Wojtyły pod tym samym tytułem. Utwór traktuje o odkryciu dwóch powołań przez jednego człowieka. Główny bohater musi dokonać wyboru pomiędzy sztuką a służbą Bogu. Miłość do ojczyzny, której błogosławiony brat Albert Chmielowski poświęcił zdrowie w powstaniu styczniowym, wyjątkowy talent malarski i kariera artysty, którą porzucił na rzecz bezwzględnego ubóstwa i posługi ludziom najbardziej społecznie upośledzonym, a przede wszystkim wewnętrzna duchowa przemiana bohatera, to podstawowe tematy tej opowieści.

      WIELKA SOBOTA (31 MARCA)
      DROGA DO ZAPOMNIENIA, godz. 22:10 PREMIERA
      Ekranizacja autobiograficznej powieści „The Railway Man” napisanej przez brytyjskiego oficera armii, jeńca wojennego podczas II wojny światowej w Japonii. W rolach głównych dwoje laureatów Oscara: Colin Firth i Nicole Kidman. Eric Lomax pracuje w obozie jenieckim przy budowie Kolei Śmierci. Był oficerem korpusu łączności i, jako specjalista w tej dziedzinie, konstruuje w obozie radio. Odbiornik zostaje jednak przechwycony przez strażników, a Lomax ponosi dotkliwą karę.
      WIELKANOC (1 KWIETNIA) I PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (2 KWIETNIA)
      Cartouche – RABUŚ WSPANIAŁY (cz. 1. i 2.), godz. 13:55 (cz. 1.) i 2 kwietnia, godz. 13:10 (cz. 2.)
      Francuski dwuczęściowy film z gatunku płaszcza i szpady, w nowoczesnym wydaniu i po rekonstrukcji cyfrowej. Jest w nim wszystko co najlepsze w tym gatunku filmowym: dynamiczna akcja, sceny pojedynków, romantyczna miłość, zdrada i dużo dobrego humoru. Drobny złodziejaszek Cartouche traci narzeczoną, która ginie z rąk La Reynie, przyszłego szefa policji.
      PIES IMIENIEM DUKE, godz. 20:15 (powtórka: Poniedziałek Wielkanocny, 2 kwietnia, godz. 11:35)
      Terry, weteran wojenny z Iraku, cierpiący na traumę związaną z wojną, czuje się ciężarem dla swojej rodziny. Postanawia opuścić bliskich, towarzyszy mu tylko jego czworonożny przyjaciel – pies Duke. Kilka lat później Terry musi zdecydować się na bolesne rozstanie
      z przyjacielem. Duke jest śmiertelnie chory, a Terry’ego nie stać na leczenie. Porzuca go więc w klinice weterynaryjnej, mając nadzieję, że tu pies otrzyma pomoc. Duke wraca do zdrowia, a lekarze postanawiają odnaleźć jego właściciela. Kiedy córka Terry’ego, Alice, widzi ogłoszenie kliniki weterynaryjnej, zaczyna zdawać sobie sprawę, że jej zaginiony przed laty ojciec żyje. Alice przyłącza się do poszukiwań.

      ZNACHOR
      Wielka Sobota (31 marca) godz. 20:06 i Wielkanoc (1 kwietnia) godz.11:55
      Profesor Wilczur, od którego odeszła żona z ukochaną córeczką, szuka zapomnienia
      w alkoholu. Ciężko raniony w głowę podczas bójki w podmiejskim szynku, traci pamięć. Mija piętnaście lat. Aby uniknąć aresztowania, kradnie z biurka urzędnika akt urodzenia niejakiego Antoniego Kosiby. Od tej chwili pod takim nazwiskiem wędruje po kraju.
      ASTERIX NA OLIMPIADZIE
      Wielkanoc (1 kwietnia) godz. 20:15 i Poniedziałek Wielkanocny (2 kwietnia) godz. 18:13
      To trzeci fabularny film opowiadający o przygodach dzielnego Galla Asteriksa. Tym razem Asterix i Obelix biorą udział w Igrzyskach Olimpijskich. W czasie zmagań sportowych zmierzą się z najlepszymi sportowcami Imperium Rzymskiego, pomagając swojemu przyjacielowi Romantixowi, w zdobyciu ręki Iriny, pięknej greckiej księżniczki. Ich głównym przeciwnikiem jest podstępny Brutus, przybrany syn Cezara, który w czasie Igrzysk, oprócz ręki księżniczki, chce osiągnąć jeszcze jeden cel, a jego intryga nie ma nic wspólnego ze szlachetną ideą olimpijską.

      WIELKI PIĄTEK (30 MARCA)
      SMAK TRADYCJI – WIELKI TYDZIEŃ, godz. 8:40
      Rzetelny, nastrojowy, bogato ilustrowany, w dużym stopniu inscenizowany program kulturalno kulinarny. Sięgający do źródeł, tkwiących w prasłowiańskich obrzędach, które potem splotły się z tradycją chrześcijańską i polską kulturą ludową. Wyjaśniający jednoznacznie rzadko uświadamianą symbolikę gestów, zachowań i potraw, której korzenie tkwią w odległej przeszłości. Obchody Świąt Wielkanocnych zaczynają się w Niedzielę Palmową zwaną Wierzbną lub Kwietną. Gdzie w Polsce powstają najpiękniejsze palmy wielkanocne? Na te wszystkie pytania odpowiedzi poszukają Hanna Szymanderska oraz Marek Zając.
      WIELKI TYDZIEŃ W JEROZOLIMIE – POCZĄTEK NADZIEI, godz. 14:20
      Wielki Piątek w Jerozolimie – droga krzyżowa ulicami Starego Miasta, liturgia i nabożeństwa w Bazylice Grobu Pańskiego. Współczesne przeżycia pielgrzymów łączą się z historią, która 2000 lat temu dała początek nowemu życiu.
      FAUSTYNA, godz. 16:00
      Film fabularny osnuty na kanwie dzienniczka kanonizowanej 30 kwietnia 2000 przez papieża Jana Pawła II siostry Faustyny. Wspaniałą kreację w tytułowej roli stworzyła Dorota Segda, której zdaniem hierarchów udało się pokazać istotę świętości.
      PARAFIA Z SERCEM – KALWARIA ZEBRZYDOWSKA, godz. 17:25
      Cykl reportaży prezentujących parafie Krakowa i Małopolski. W każdym odcinku prezentowane jest codzienne życie wspólnoty parafialnej, przy czym autorzy eksponują specyficzne wątki w każdej parafii jak np. pracę charytatywną, edukację, szkoły modlitwy. Poszczególne odcinki eksponują również urodę kościołów i ich oryginalną architekturę. Ten odcinek poświęcony jest Kalwarii Zebrzydowskiej i odbywającym się tam wielkopiątkowym misteriom Drogi Krzyżowej.
      POPIEŁUSZKO-WOLNOŚĆ JEST W NAS, godz.22:50
      Film przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a następnie pokazuje proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego. Dzięki swej wyjątkowej duchowej sile połączonej z ciepłem i poczuciem humoru ks. Jerzy zyskał wielki autorytet oraz powszechną sympatię. Zabójstwo, a także ujawnienie jego okoliczności wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Autorzy przedstawiają losy bohatera na tle kluczowych wydarzeń z historii Polski przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.
      WIELKA SOBOTA (31 MARCA)
      WIELKI TYDZIEŃ W JEROZOLIMIE – W STRONĘ ŚWIATŁA, godz.08:25
      Wielkosobotnia liturgia w Bazylice Grobu w Jerozolimie ma swój niepowtarzalny charakter. Przeplata się z opowieściami polskich misjonarzy – zakonnic prowadzących Dom dla Dzieci na Górze Oliwnej i Franciszkanów sprawujących pieczę nad Bazyliką Grobu Pańskiego.
      STRAŻNICY PIĄTEJ EWANGELII, godz. 10:35
      Niezwykła podróż filmowa po Ziemi Świętej i najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej miejscach wraz z Franciszkanami, którzy od ośmiu wieków opiekują się nimi i znają wszystkie ich tajemnice.
      NA PLEBANII W WYSZKOWIE 1920, godz.16:05
      Historia epizodu z okresu wojny polsko – bolszewickiej (zainspirowana opowiadaniem Stefana Żeromskiego „Na probostwie w Wyszkowie”) dotyczy próby powołania przez Juliana Marchlewskiego i Feliksa Dzierżyńskiego, fikcyjnego polskiego rządu bolszewickiego. Świadkiem tych wydarzeń był ks. Mieczkowski – proboszcz plebanii w Wyszkowie, któremu złożyli nieoczekiwaną wizytę tajemniczy groźni goście.
      ODKRYĆ TAJEMNICĘ – KAMIENNE GŁOWY Z WYSPY WIELKANOCNEJ, godz.18:40
      Znany cykl BBC przedstawia historie największych skarbów świata. W serii drugiej autorzy odkrywają tajemnice: Arki Przymierza, Włóczni Przeznaczenia, popiersia Nefretiti, posągów z Wysp Wielkanocnych, Piramidy Cheopsa i statku Czarnobrodego. Legendy zderzają się z faktami, a w poszukiwaniu prawdy zostaje zbadany najmniejszy nawet kamień.
      KRYPTONIM „ORĘDOWNICY” STUDENCKI KOMITET SOLIDARNOŚCI, godz.21:30
      TVP Historia zaprasza na spotkanie z bohaterami wydarzeń, które dla młodych ludzi miały charakter formacyjnego doświadczenia i kluczowe znaczenie dla demokratycznej opozycji końca PRL i czasu Solidarności. Przywołamy ten okres we wspomnieniach twórców i uczestników SKS. Po 40. latach odniosą się oni do swoich młodzieńczych wyborów i decyzji. Opowiedzą o tym, jak i kiedy tworzono SKS (to nie była konspiracja). Jakim impulsem do powstania SKS-u miała śmierć Stanisława Pyjasa. Kto w tym studenckim środowisku – samokształcenia, oporu i wolności wiódł prym. Ciekawią nas epizody, anegdoty. Uczestnicy tamtych wydarzeń opowiedzą jak postrzegano eskaesowców, w jakim stopniu dotykały ich represje ze strony bezpieki oraz jak wyglądała pomoc lub konformizm władz uczelni, na których studiowali. W programie wystąpią m.in. Jan Sobczyk, Adam Lipiński, Mirosław Spychalski, Aleksander Gleichgewicht, Jarosław Broda, Krzysztof Turkowski, Jerzy Filak, Stanisław Huskowski. Nagranie miało miejsce w scenerii Centrum Historii „Zajezdnia”, gdzie odbył się strajk solidarnościowy z gdańskimi stoczniowcami w sierpniu 1980 r.
      NIEDZIELA WIELKANOCNA (1 KWIETNIA)
      SMAK TRADYCJI WIELKANOC, godz. 10:10
      Tak jak dzielenie się opłatkiem podczas Wigilii tak dzielenie się święconym jajkiem w Wielkanoc jest dla Polaków gestem wyjątkowym i bardzo ważnym. Co sprawiło, że tak mocno zakorzenił się w naszej kulturze? Dlaczego na Wielkanoc malujemy pisanki, pieczemy baby i mazurki? Dlaczego przed świątecznym śniadaniem należało zjeść laskę chrzanu? Na czym polegają odchodzące w zapomnienie tradycje np. przywołówki czy wielkanocne Turki? Co chrześcijańskie Święto Zmartwychwstania Pańskiego ma wspólnego ze starosłowiańskim wiosennym Jarym Świętem? I dlaczego dla Polaków Wielkanoc była przez wieki świętem narodowej wolności i wiary w sprawiedliwość?
      WIELKI TYDZIEŃ W JEROZOLIMIE – ZWYCIĘZCA, godz.10:35
      Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie. Liturgia w Bazylice Bożego Grobu to niepowtarzalne przeżycie, po niej ulice miasta przemierza procesja rezurekcyjna. Mieszkający w Jerozolimie Polacy duchowni i świeccy spotykają się następnie na tradycyjnym wielkanocnym polskim śniadaniu u Sióstr Elżbietanek w Starym Domu Polskim.
      WIKTORIA odc. 1
      Niedziela, 1 kwietnia, godz. 18:35
      Młode lata jednej z najdłużej panującej władczyni europejskiej – brytyjskiej Królowej Wiktorii. Poznajemy jej młodość – od wstąpienia na tron w wieku 18 lat w roku 1837 do małżeństwa z bliskim krewnym, księciem Albertem Saksońskim.
      PAN WOŁODYJOWSKI cz.1,2, godz. 21:00
      Akcja toczy się na przełomie lat 60 i 70 XVII wieku. Michał Wołodyjowski po opuszczeniu klasztoru zakochuje się w Krzysi Drohojowskiej. Zaręcza się z nią i zamierza poślubić. Wkrótce jednak Krzysia zakochuje się w przystojnym Ketlingu. Pan Michał nie chce stać na drodze ich szczęścia i wspaniałomyślnie zrzeka się swoich praw. Zakochana w Michale Basia Jeziorkowska oświadcza mu się i wkrótce się pobierają. Pan Michał zostaje komendantem stanicy w Chreptiowie.
      PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (2 KWIETNIA)
      SMAK TRADYCJI LANY PONIEDZIAŁEK, godz. 08:05
      Po Niedzieli Wielkanocnej, spędzonej w gronie rodzinnym, przeważnie na jedzeniu, nadchodził dzień harców i swawoli – poniedziałek zwany niegdyś Dniem św. Lejka. Źródeł Lanego Poniedziałku trzeba szukać już w czasach prasłowiańskich. Od XIV w. kościół usilnie zabraniał oblewania się wodą, a mimo to zwyczaj ten przetrwał do dziś. Skąd pochodzi nazwa śmigus dyngus? Dlaczego krakowski Emaus obchodzony jest właśnie w Wielkanocny Poniedziałek? Na czym polegała Rękawka, bez której nie mógł obejść się Wielkanocny Wtorek? Co podawano na stół podczas licznych odwiedzin gości w drugi i trzeci dzień świąt (bo niegdyś Wielkanoc trwała od niedzieli do wtorku). Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają jak zwykle: Hanna Szymanderska i Marek Zając.

      WIELKA SOBOTA (31 MARCA)
      W Krainie Baśni, godz. 14.15
      Wiosna zawitała do „W Krainie Baśni“. Co więcej rozgości się w niej na dobre, racząc młodych widzów zupełnie nowymi, baśniowymi odcinkami, których emisję rozpoczynamy
      w Wielkanoc. A w nich Bajarz i Bajarka wraz z Lechem, Czechem i Rusem ruszą na wędrówkę w poszukiwaniu nowych ziem do zamieszkania przez Słowian. Odkryją legendę „Śpiących rycerzy“. Poznają historię Króla Popiela i Pana Twardowskiego, a także wraz z młodym szewczykiem zmierzą się z budzącym postrach Smokiem Wawelskim. Czy uda im się go pokonać? Przekonajcie się oglądając nowe odcinki programu, zabierającego Was nie gdzie indziej, jak „W Krainę Baśni“!
      Supełkowe ABC, godz. 9.55
      Supełek postanowi zrobić pisanki do wielkanocnego koszyczka i dowie, jak nazywają się jajka ozdabiane na Święta? Czy Wy wiecie? W naszych zabawach robimy naklejankę czyli ozdabiamy jajko bibułką oraz kurę i kurczaka z rolek po papierze. Dr Izabela Niedźwiecka, otolaryngolog odpowie na pytanie, jakie mogą być przyczyny niedosłuchu odbiorczego
      u dzieci.
      Okrasa łamie przepisy, godz. 22.05
      W Wielką Sobotę tuż przed Wielkanocą Karol Okrasa zaprosi widzów na kulinarną wyprawę do Jeleniej Góry. Tematem odcinka będą nie tyle tradycyjne potrawy wielkanocne, ile propozycja na to, jak spędzić okres po Świętach. Karol ruszy na wyprawę rowerową po jeleniogórskich szlakach, a przy okazji ugotuje potrawy z najbardziej dietetycznego mięsa, jakim jest królik. Karol przygotuje trzy dania. Pierwszą potrawą będzie ciepła sałatka z kaszy, selera, comberków króliczych i wątróbki. Drugą propozycją będzie duszony królik z kapustą kiszoną w mleku kokosowym, a trzecią królik duszony w winie i kwasie chlebowym.
      NIEDZIELA WIELKANOCNA (1 KWIETNIA)
      Księga Ksiąg – On zmartwychwstał, godz. 9.55
      Poprzez ekscytujące, pełne odkryć, oparte na historiach Biblijnych przygody dwójki dzieci Krzysia i Oli i ich robota Gizmo, naucza prawd moralnych i udziela życiowych lekcji. Relację pomiędzy matką i synem powinien charakteryzować szacunek. Krzyś kłóci się ze swoją mamą, Martą, i okazuje jej typowe dla dwunastolatka nieposłuszeństwo. Nagle pojawia się Księga Ksiąg i w tym wyjątkowym odcinku zabiera Krzysia, Olę, Gizmo i Martę w podróż w czasie na spotkanie z matką Jezusa, Marią, która przeżywa bardzo trudny moment ukrzyżowania swojego Syna. W czasie zdumiewającego rozwoju wydarzeń pojawienia się Jezusa przed Piłatem, Jego drogi na Górę Kalwarię, ukrzyżowania i ostatecznie chwały zmartwychwstania Krzyś jest świadkiem poświęcenia Marii dla swojego Syna i miłości Jezusa do swojej matki nawet w czasie wypełniania Bożego planu dla ludzkości. Wraz z tym jak Krzyś obserwuje Marię, w jego sercu wzrasta szacunek do jego własnej mamy. Kiedy Księga Ksiąg w końcu zabiera całą rodzinę z powrotem do teraźniejszości, Marta w cudowny sposób zapomina o całej przygodzie, ale Krzyś jest już zupełnie innym synem. Przeprasza za kłótnię i zgadza się zostać w domu, tak jak prosi go mama, zamiast iść na koncert z przyjaciółmi.
      Przygody Bolka i Lolka – Prima aprilis, godz. 10.20
      Bolek i Lolek przeżywają jak zwykle wesołe przygody. W tym odcinku Bolek i Lolek robią figle na Prima Aprilis…
      Księga Ksiąg – Arka Noego, godz. 15.45
      W trudnych czasach Bóg zawsze zaopiekuje się tymi, którzy Mu ufają. Krzyś i Ola są podekscytowani ucieczką ze szkoły i spędzeniem czasu z grupą skatebordzistow i ich liderem Patrykiem, który nie jest właściwym wzorem do naśladowania. Księga Ksiąg wysyła ich do czasów, kiedy świat był przesiąknięty złem, tak bardzo, że Bóg poprzysiągł go zniszczyć i uratować tylko Noego (jedynego sprawiedliwego człowieka na ziemi), jego rodzinę i wszystkie gatunki zwierząt. Obserwując potop i niewzruszoną wiarę Noego w Boga, nasi bohaterowie widzą, że ich złe zachowanie przypomina pogrążony w grzechu świat. Zachęceni przykładem Noego i przymierzem Boga z ludzkością (że już nigdy nie ześle potopu na ziemię), wracają do teraźniejszości i odrzucają zły wpływ Patryka.
      PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (2 KWIETNIA)
      Mokra bajeczka, godz. 7.10
      Scenariusz filmu został oparty na motywach związanych z polskimi zwyczajami wielkanocnymi. Pretekstem jest Lany Poniedziałek, czyli śmigus-dyngus. Mały Jaś przygotowując się do niego poznaje w łazience małego Wodnika. Ten opowiada mu historię pewnego chłopca, który został porwany do wodnego świata przez innego Wodnika, na służbę. Chłopiec jednak naraził się Wodnikowi, bo bez przerwy oblewał inne dzieci. Razem z poznaną w podwodnym świecie żabą chłopiec próbuje uciec z królestwa złego Wodnika. W końcu im się to udaje. Jaś wraca z krainy baśni do rzeczywistości, oblewany wodą przez rodziców.
      Ziarno – Chrystus zmartwychwstał, godz. 14.20
      W wielkanocny poranek w studiu Ziarna rozbrzmiewać będzie radosne „Alleluja. Chrystus Zmartwychwstał! Naprawdę Zmartwychwstał!”. Dzieci zasiądą do wielkanocnego śniadania wspólnie z gośćmi z Włoch i Brazylii. Spróbujemy porozmawiać o tym, jak Wielkanoc świętują inne narody.

      WIELKI PIĄTEK (30 MARCA)
      „POWIAŁO NA MNIE MORZE SNÓW – PIEŚNI ZADUMY I NOSTALGII”, godz. 12.50
      i 01.50
      W ramach koncertu zamykającego obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina z Filharmonii Narodowej w Warszawie wykonana została kompozycja Krzysztofa Pendereckiego, napisana specjalnie na zakończenie Roku Chopinowskiego (światowa premiera odbyła się 14 stycznia w Warszawie w Filharmonii Narodowej) „Powiało na mnie morze snów – Pieśni zadumy i nostalgii” na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę. Solistom towarzyszyła orkietra Sinfonia Varsovia pod batutą kompozytora.
      ŚWIAT W DOKUMENCIE „W MIĘDZYCZASIE”, godz. 18.35
      Kilkuwątkowy dokument koncentrujący się na fenomenie starego, europejskiego szlaku prowadzącego do grobu św. Jakuba do Santiago de Compostela w Hiszpanii. To efemeryczna opowieść o drodze i jej oddziaływaniu na człowieka i jego sposób myślenia. Film przyjmuje kilka perspektyw. W jednej z nich widz podąża wraz z twórcami filmu z Lizbony w Portugalii do oddalonego o 700 kilometrów Santiago de Compostela. Kolejne kilometry odbijają piętno na bohaterach filmu zarówno cielesne jak i duchowe. Wątki reportażowe ubogacone zostają epizodycznymi wypowiedziami pielgrzymów, którzy przemierzyli camino oraz osób, które przybliżą idee szlaku i samej drogi. Wśród osób komentujących poczynania bohaterów filmu zobaczymy: Ks prof. Józefa Bremera, filozofa Marcina Fabjańskiego oraz podróżnika Łukasza Supergana.
      „VIA CRUCIS”
      Piątek, 30 marca, godz. 20.00
      Droga krzyżowa współczesnego polskiego kompozytora, Pawła Łukaszewskiego, to pozycja wzbogacająca okres duchowych przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Oratorium skomponowane zgodnie z układem stacji drogi krzyżowej w każdej części kontempluje muzycznie jedną ze scen ostatniej drogi Jezusa Chrystusa. Od strony wizualnej dzieło uzupełnia cykl obrazów „Jasnogórska Golgota” Jerzego Dudy-Gracza przedstawiających malarski komentarz do okresu poprzedzającego najważniejsze wydarzenie w całym roku liturgicznym. Kontemplacyjny charakter dzieła pozwala na zanurzenie się w tajemnicy śmierci i zmartwychwstania, grzechu i odkupienia.
      WIELKA SOBOTA (31 MARCA)
      „JESTEŚ, KTÓRY JESTEŚ”, godz. 9.25
      Pieśni wielkanocne w nowych aranżacjach i wykonaniach, przeplatane wierszami
      R. Brandstettera: „Madonna ateistów”, „Apostrofa do św. Tomasza Apostoła”, „O daj nam Panie natchnienie do wiary”, „Jesteś, który jesteś”, „Z rozmów z Bogiem”, ilustrowanymi muzyką Józefa Skrzeka. „Ludu, mój ludu” Stanisław Sojka a capella; „Zwycięzca śmierci” Spirituals and Gospel Singers; „Modlitwa” Grzegorz Markowski, Dariusz Kozakiewicz i Bronisław Duży; „O dniu radosny” Anna Maria Jopek; Zbawienie” Natalia Kukulska; „List do Ciebie” Grażyna Łobaszewska, Mietek Szcześniak; „Chrystus zmartwychwstan jest” Mietek Szcześniak; „Chrystusie” Irena Santor; „Pieśń o moim Chrystusie” Stanisław Sojka; „Wesel się Królowo” – Grażyna Łobaszewska.
      „WSZYSCY MAJĄ SIĘ DOBRZE”, godz. 14.55
      Matteo Scuro (Marcello Mastroianni) jest wdowcem i emerytowanym pracownikiem sycylijskiej kolei. Pewnego dnia postanawia odwiedzić swoje dzieci mieszkające
      w kontynentalnej części Włoch. Poszukując ich, odwiedza Neapol, Rzym, Milan i Turyn. Jedną noc spędza nawet na ulicy między bezdomnymi. Matteo wraca na Sycylię i odwiedzając grób swojej żony, składa jej ironiczny raport z podróży.
      NIEDZIELA WIELKANOCNA (1 KWIETNIA)
      WIELKANOC Z CHOPINEM , godz. 9:05
      Film dokumentalny o „Balladzie nr 1 g – moll” Fryderyka Chopina. Utwór ten jest niezwykle skomplikowany i niełatwy do zagrania. Dla nastoletniej Japonki Momoki i ucznia szkockiej szkoły muzycznej Paula ta kompozycja była czymś, co odmieniło ich życie. Dzieło Chopina komentują także światowej sławy pianiści – Lang Lang, Władimir Aszkenazi, Imogen Cooper i Stephen Cough.
      CHULIGAN LITERACKI Z KAZIKIEM STASZEWSKIM, godz. 13.05
      Gościem Mateusza Matyszkowicza będzie znany muzyk i wokalista – Kazik Staszewski. Rozmowa będzie się toczyła się wokół jego poszukiwań duchowych, m.in. fascynacji Pismem Świętym. Kazik przyznaje jednak, że być może najgłębsza jest w nim potrzeba tworzenia muzyki i odtwarza swoją muzyczną ewolucję, a na koniec zwierza się z nieśmiałości wobec płci przeciwnej. Zapraszamy do wyjątkowej, kameralnej rozmowy w scenerii basenu Pałacu Kultury i Nauki.
      RZECZ POLSKA – SKUTER OSA, godz. 16.55
      100 najlepszych polskich projektów na 100- lecie Niepodległości! Bohaterem piątego odcinka będzie Skuter Osa. Pierwszy model powstał w 1959 roku w Odwilżowej Polsce i był częścią rodzącej się Kultury młodzieżowej. Był też odpowiedzią na dostępne na zachodzie jednoślady (Włoskie słowo Vespa znaczy Osa). Choć w Polsce był towarem ekskluzywnym
      i deficytowym, jego produkcja na wielką skalę odbywała się w Indiach, gdzie sprzedano na niego licencje.

      Jeden komentarz do “Wielkanoc w Telewizji Polskiej

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *