DVB-TMediaTVPZapowiedzi TV

Wiosna 2022 w TVP Kultura i TVP Kultura2

Wiosną nie zabraknie wyjątkowych wydarzeń muzycznych, premierowych spektakli teatralnych, wielkich nazwisk świata kultury i sztuki oraz artystycznych filmów, które na stałe wpisały się do kanonu kinematografii. Ważnym wydarzeniem muzycznym będzie konkurs MŁODY MUZYK ROKU organizowany co 2 lata wraz z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Eurowizji. Ofertę muzyczną wzbogacą też premierowe odcinki SCENY MUZYCZNEJ, która zaoferuje dużą dawkę różnorodnych gatunków muzyki, od klasyki po jazz i alternatywę. Nie zabraknie również nowych spektakli w ramach TEATROTEKI. Już w czwartek, 8 marca zobaczymy WALENTYNĘ, w reżyserii Wojciecha Farugi; w kwietniu spektakl FEINWEINBLEIN Mateusza Bednarkiewicza, a w maju DOLCE VITA w reżyserii Leny Frankiewicz.

 

WYDARZENIA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU emisja 29 marca
Godz. 20.05

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wyemitowany zostanie premierowo spektakl w reżyserii Przemysława Stippy – „Matka odchodzi” na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza. Przedstawienie, na które składają się wiersze Poety i wspomnienia jego matki Stefanii, to niepozbawiona emocji i bardzo intymna historia o przemijaniu i miłości matczynej. Spektakl przedstawia dwie rzeczywistości – realną oraz tę z zaświatów. W tytułowej roli wystąpi Magdalena Kuta, a głosu Poecie użyczy Jerzy Trela.

MŁODY MUZYK ROKU emisja: kwiecień, maj

Konkurs „Młody Muzyk Roku” jest organizowany co 2 lata wraz z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Eurowizji. Wydarzenie popularyzuje muzykę klasyczną jako formę wyrazu artystycznego i otwiera drzwi do kariery uzdolnionym, młodym instrumentalistom. Dla młodych artystów jest to możliwość zaistnienia w bardzo konkurencyjnym i wymagającym świecie muzycznym. Tegoroczne wydarzenie to dwuczęściowy spektakl, na który złożą się występy najlepszych uczestników w półfinale i finale konkursu. Muzyków oceni jury złożone z autorytetów w dziedzinie instrumentalistki.
TEATR

Wiosną w TVP Kultura i TVP Kultura2 nie zabraknie premierowych spektakli, które zobaczymy w ramach wtorkowego pasma TEATROTEKA. Będą to: „Walentyna” w reżyserii Wojciecha Farugi (emisja 8 marca, godz. 20:10); „Feinweinblein” Mateusza Bednarkiewicza (emisja 12 kwietnia, godz. 20:00), a w maju przedstawienie „Dolce vita” w reż. Leny Frankiewicz.

FILM I SERIAL

Jak zwykle na wiosnę TVP Kultura zaoferuje intrygujące artystycznie pasma filmowe. W środy o godz. 20:00 w ramach mini serii emitowane będą ekranizacje kryminałów Agathy Christie, m.in. ŚWIADEK OSKARŻENIA i ABC MORDERSTWA. W niedzielne poranki towarzyszyć będą widzom lekarze z kultowego czechosłowackiego serialu SZPITAL NA PERYFERIACH. W CZWARTKOWYM KLUBIE FILMOWYM prezentowany będzie przegląd twórczości wybitnych postaci światowej kinematografii: w marcu będą to filmy Wima Wendersa, a w kwietniu Andrieja Tarkowskiego. Wybór filmów z niezapomnianym Gerardem Philipem zobaczymy w sobotnim paśmie RETRO KINO. Od 10 marca, w każdy czwartek o godz. 23:00 zagości Hollywood Singing & Dancing, wyjątkowy serial o historii hollywoodzkiego musicalu.

WIECZÓR Z AGATHĄ CHRISTIE
Środa, godz. 20:00

Agatha Christie to jedna z najbardziej znanych pisarek, autorka najlepiej sprzedających się kryminałów uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego.

I NIE BYŁO JUŻ NIKOGO (And then there were none), reż. Craig Viveiros
emisja od 9 marca

Pełna rozmachu adaptacja jednej z najsłynniejszych powieści kryminalnych Agathy Christie. Anglia, 1939 r., tajemniczy gospodarz zwabia do swojego domu na wyspie dziesięcioro nieznajomych. Szybko okazuje się, że z wyspy nie można się wydostać, a goście mają zapłacić za popełnione w przeszłości zbrodnie…

ŚWIADEK OSKARŻENIA (Witness for the Prosecution), reż. Julian Jarrold
emisja od 30 marca

Kiedy Leonard zostaje oskarżony o brutalne morderstwo, jego życie wisi na włosku. Czy jego żona Romaine będzie w stanie go ocalić? Wciągająca historia pełna pożądania, chciwości i moralnych rozterek bohaterów.
Mini-serial został nominowany w roku 2017 do nagrody BAFTA TV.

W ramach pasma zobaczymy także mini serie:

ABC MORDERSTWA (ABC Murders), reż. Alex Gabassi z Johnem Malkovichem w roli Herkulesa Poirota,

PRÓBA NIEWINNOŚCI (Ordeal by Innocence) reż. Sandra Goldbacher,

TAJEMNICA BLADEGO KONIA (The Pale Horse), reż. Leonora Londsdale.

CZWARTKOWY KLUB FILMOWY – PRZEGLĄD FILMÓW WIMA WENDERSA
Czwartek, godz. 20:00 emisja od marca

Wim Wenders to jeden z najbardziej znanych reżyserów współczesnego kina. Jego filmy łączą hollywoodzki rozmach z elementami kina alternatywnego. Niemiecki reżyser zdobył 27 nagród filmowych, w tym BAFTA oraz dwukrotnie Złotą Palmę w Cannes. Był również trzykrotnie nominowany do Oscara.

ALICJA W MIASTACH (1974) emisja 3 marca

Niemiecki dziennikarz, Philip Winter zbierając materiały do swojego artykułu podróżuje po Ameryce. W drodze powrotnej poznaje na lotnisku Lisę, która przed odlotem nieoczekiwanie znika i zostawia mu swoją córkę Alicję. Oboje bez grosza lądują w Amsterdamie. Stamtąd wyruszają do Niemiec w poszukiwaniu rodzinnego domu dziewczynki.

AMERYKAŃSKI PRZYJACIEL (1977) emisja 10 marca

Niemiecko-francuski kryminał z 1977 roku na podstawie powieści „Gra Ripleya”. Zimmerman jest niemieckim ramiarzem. Mieszka z żoną i dzieckiem w Hamburgu. Przekonany, że wkrótce umrze, chce zabezpieczyć przyszłość swojej rodziny. Wtedy poznaje Toma Ripleya – fałszerza dzieł sztuki, który składa mu ofertę. Jonathan ma na zlecenie zabić francuskiego gangstera.

PARYŻ, TEKSAS (1984) PREMIERA emisja 17 marca

Mężczyzna samotnie przemierzający pustynię pada z wyczerpania. Kiedy trafia do szpitala, lekarze diagnozuję u niego amnezję. Okazuje się, że przyczyną tajemniczego zachowania wędrowca nie jest utrata pamięci, ale bliska obłędu rozpacz. „Paryż, Teksas” to czwarty film nakręcony przez Wima Wendersa w USA, który został czterokrotnie nagrodzony w Cannes, w tym Złotą Palmą.

W ramach pasma zobaczymy także NIEBO NAD BERLINEM (1987) – film uhonorowany m.in. Złotą Palmą w Cannes oraz premierowo w TVP Kultura LISBON STORY (1994).

CZWARTKOWY KLUB FILMOWY – PRZEGLĄD FILMÓW ANDRIEJA TARKOWSKIEGO
Czwartek, godz. 20:00

Andriej Tarkowski – radziecki reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i aktor uważany był za jednego z największych artystów w historii sztuki filmowej. Jego filmy zdobywały nagrody na festiwalach w Cannes czy w Wenecji. Imieniem Tarkowskiego nazwano także planetoidę. Światową sławę przyniosła mu ekranizacja powieści Stanisława Lema pt. „Solaris”.

DZIECKO WOJNY (1962) emisja 7 kwietnia

Pełnometrażowy debiut reżyserski Tarkowskiego. Trwa II wojna światowa. Radzieckie oddziały spotykają w drodze na front chłopca, któremu udało się uciec z obozu koncentracyjnego. Dowódca oddziału chce go wysłać do szkoły znajdującej się na terenach nieobjętych działaniami wojennymi. Chłopiec jednak upiera się, by zostać w wojsku.

ZWIERCIADŁO (1975) emisja 14 kwietnia

Jedno z najważniejszych dzieł Andrieja Tarkowskiego. Film pozbawiony jest typowej fabuły i składa się z serii poetyckich obrazów. To autobiograficzna opowieść reżysera, w której umierający bohater zastanawia się nad sensem życia.

W ramach pasma zobaczymy także filmy STALKER (1979) i OFIAROWANIE (1986) – arcydzieło światowego kina i ostatni film rosyjskiego mistrza, za który otrzymał nagrodę BAFTA oraz Grand Prix i Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.

WIECZÓR KINOMANA
Piątek, godz. 20:00

W paśmie prezentowane są arcydzieła światowej awangardy kina, filmy nagradzane Oscarami oraz nagrodami na festiwalach w Cannes, Berlinie i Wenecji.

EX MACHINA, reż. Alex Garland (2015) PREMIERA emisja 4 marca

Programista w jednej z największych firm zajmujących się nowymi technologiami wygrywa konkurs, w którym nagrodą jest pobyt w prywatnej posiadłości szefa firmy. Na miejscu okazuje się, że podwładny staje się częścią eksperymentu w związku z prowadzonymi doswiadczeniami nad sztuczną inteligencją. Film zdobył m.in. Oscara oraz Critics Choice Award.

OKNO NA PODWÓRZE, reż. Alfred Hitchcock (1954) emisja 11 marca

Znany fotograf, który po wypadku został unieruchomiony w swoim mieszkaniu, z nudów zaczyna podglądać sąsiadów. Pewnego dnia staje się świadkiem morderstwa. Film był nominowany do Oscara w czterech kategoriach.

MONOS – ODDZIAŁ MAŁP, Alejandro Landres (2019) PREMIERA emisja 18 marca

Nastoletni partyzanci: Wilk, Lady, Rambo, Yeti, Bum-Bum, Smerf, Szwedka i Pies pilnują amerykańskiej zakładniczki gdzieś w górach Ameryki Południowej. Steruje nimi tajemnicza organizacja. Film otrzymał Specjalną Nagrodę na festiwalu w San Sebastian, a brytyjski dziennik The Guardian ogłosił go największym okryciem.

WINNI, reż. Gustav Möller (2018) emisja 25 marca

Skandynawski dreszczowiec uhonorowany nagrodami publiczności podczas festiwali filmowych w Sundance i Rotterdamie. Dyspozytor alarmowego telefonu nr 112 odbiera zgłoszenie od porwanej kobiety. Połączenie zostaje przerwane i od tego momentu zaczyna się walka z czasem, by ją uratować.

W ramach pasma zobaczymy także premierę amerykańskiej komedii KACZA ZUPA, reż. Leo McCarey (1933), z udziałem braci Marx w rolach głównych. Film początkowo odbierany jako satyra na rządy faszystów we Włoszech, dziś jest uniwersalną przypowieścią o władzy dyktatorów – emisja 1 kwietnia. Natomiast 8 kwietnia zaprezentowany zostanie historyczny obraz DOWŁATOW, reż. Aleksiej German (2018), 15 kwietnia – wielokrotnie nagradzany CZŁOWIEK SŁOŃ, w reż. Davida Lyncha (1980), 22 kwietnia – MILCZENIE OWIEC, reż. Jonathan Demme (1991) oraz FALSTAFF, reż. Orson Welles (1965) – PREMIERA, emisja 29 kwietnia.

RETRO KINO – PRZEGLĄD FILMÓW Z GERARDEM PHILIPEM emisja od czerwca

Gerard Philipe to francuski aktor, który należał do ruchu oporu i brał udział w wyzwoleniu Paryża. Wystąpił w 34 filmach fabularnych, zagrał m.in. w „Gorączce w El Pao” Luisa Bunuela i „Niebezpiecznych związkach” Rogera Vadima. Aktor zdobył statuetkę Fińskiej Fundacji Filmowej Jussi w kategorii Najlepszy Aktor Zagraniczny za rolę w „Panu Ripoisie”.

W ramach pasma zobaczymy filmy: FANFAN TULIPAN, reż. Christian-Jaque (1952), który zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes oraz Srebrnego Niedźwiedzia podczas Berlinale; WIELKIE MANEWRY, reż. Rene Clair (1955) – jeden z najgłośniejszych filmów mistrza; JULIA ALBO KLUCZ DO SNÓW, reż. Marcel Carne (1951) – film zaprezentowany w oficjalnej selekcji na Festiwalu Filmowym w Cannes; IDIOTA, reż. George Lampin (1946) – francuski dramat w reżyserii George’a Lampina; RONDO, reż. MAX OPHULS (1950) – zwycięzcę festiwalu filmowego w Wenecji, laureata nagrody BAFTA, film nominowany do Oscara w 2 kategoriach.

HOLLYWOOD SINGING & DANCING, reż. Mark McLaughlin (2008) emisja od 10 marca
Czwartek, godz. 23:00

Serial zabierze nas w unikalną podróż przez wszystkie dekady i przypomni największe legendy musicalu i znaczące produkcje, wśród których nie zabraknie „The Jazz Singer”, czy „Chicago”. Serial wzbogacą unikalne materiały filmowe i wywiady w stylu vintage, które pomogą zrozumieć, dlaczego filmy musicalowe stały się prawdziwymi dziełami sztuki.

SZPITAL NA PERYFERIACH, reż. Jaroslav Dudek (1977-1981) emisja od 27 marca
Niedziela, godz. 10:30

Kultowy serial czechosłowacki, którego bohaterowie, lekarze oddziału ortopedycznego szpitala położonego na peryferiach Pragi leczą pacjentów i równocześnie zmagają się z własnymi problemami osobistymi. W serialu poznamy prywatne życie głównych bohaterów: dr. Sowy, dr. Błażeja i dr. Sztrosmajera.

PUBLICYSTYKA

Po zimowej przerwie wracają na antenę cenione przez widzów programy publicystyczne jak „Kronos” – cykl, w którym w przystępny sposób analizowane są pojęcia z zakresu filozofii, religii i historii.

KRONOS emisja od 7 marca
Poniedziałek, godz. 22:20

W kolejnych odcinkach programu profesor filozofii Piotr Nowak wraz z zaproszonymi do studia gośćmi i publicznością podejmują tematy takie jak: humor, rytuał, wolność, skandal czy nieśmiertelność.

SZTUKI WIZUALNE

KTÓRĘDY PO SZTUKĘ emisja od 3 marca
Czwartek, godz. 17:50

Program ułatwia zrozumienie zarówno współczesnych, jak i klasycznych dzieł sztuki, przez opowiadanie o nich w sposób zrozumiały dla każdego. Eksponaty zachęcają do odwiedzenia instytucji muzealnych i poznania innych dzieł zgromadzonych w ich zbiorach. Nowe odcinki cyklu będą poświęcone dziełom z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu.

TVP Kultura 2 to jeszcze więcej artystycznych filmów, dobrej muzyki i dotykającej bieżących spraw publicystyki. Platforma https://kultura2.tvp.pl/ jest dostępna 24 godziny na dobę, również dla widzów w Stanach Zjednoczonych od godz. 18:30 do godz. 6:00 czasu amerykańskiego.

W paśmie FILHARMONIA zaprezentowane zostaną koncerty z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, wśród nich: COMPLETORIUM Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, MSZA H-MOLL Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu solistów i zespołu NFM pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka oraz PASJA WG ŚW. JANA pod dyrekcją Jarosława Thiela, z udziałem znakomitej wokalistki Julii Lezhnevej.

W poniedziałkowe wieczory w paśmie KULTURA W ORYGINALE na specjalne życzenie widzów emitowane będą filmy fabularne i dokumentalne w oryginalnych wersjach językowych z napisami. Wśród nich znajdą się poruszające dokumenty, m.in.: KRAINA MIODU (reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska), MY GENERATION (reż. David Batty), KSIĘGARNIE NOWEGO JORKU (reż. D.W. Young), a także portrety wybitnych twórców kultury: KOMEDIA TO NIE ZABAWA. JIRI MENZEL (reż. Robert Kolinsky), CUNNINGHAM: CHOREOGRAF WSPÓŁCZESNOŚCI (reż. Alla Kovgan) i ANDRIEJ TARKOWSKI. W ŚWIĄTYNI KINA (reż. Andrey A. Tarkovskiy).

W ofercie nie zabraknie również lubianych i znanych seriali. Od poniedziałku do piątku w porannym i popołudniowym paśmie SERIALOWA NOSTALGIA pojawią się odcinki m.in.: STAWKI WIĘKSZEJ NIŻ ŻYCIE, seriali ZEZEM oraz TAJEMNICE ENIGMY. W niedzielne popołudnia o godz. 13:00 prezentowane będą seriale czechosłowackie POD JEDNYM DACHEM oraz SZPITAL NA PERYFERIACH, a w środy o godz. 20:00 mini serial na podstawie kryminałów Agathy Christie I NIE BYŁO JUŻ NIKOGO nominowany w 2017 roku do nagrody Satelita w kategorii Najlepsza Mini Seria.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *