Wiosna w TVP Polonia
„Polonia 24” to program newsowy skierowany do Polaków mieszkających w kraju i za granicą, koncentrujący się wokół problematyki polskiej oraz polonijnej.
POLONIA 24
Od poniedziałku do niedzieli, godz. 20:00
„Polonia 24” to program newsowy skierowany do Polaków mieszkających w kraju i za granicą, koncentrujący się wokół problematyki polskiej oraz polonijnej. Prezentowane materiały utrzymane są w formule dynamicznego programu newsowego podzielonego na sekcje: newsową (materiały ze świata o tematyce polskiej i polonijnej), kulturalną, lifestylową oraz gospodarczą. Program prowadzą: Agata Konarska, Klaudia Carlos, Agnieszka Borkowska, Grzegorz Miśtal, Adam Giza, Przemysław Toczek i Michał Cholewiński. Dzięki programowi widzowie są informowani na bieżąco o najważniejszych wydarzeniach z Polski i ze świata. Polonia 24 jest “oknem na świat” dla naszych rodaków poza granicami kraju, ale również dla Polaków mieszkających w Polsce. Sztandarowy program TVP Polonia jest emitowany na żywo, przez cały tydzień, o godzinie 20.00. Podczas pandemii covid-19 dyskusja przebiegać będzie online.
FAJNA POLSKA
Niedziela, godz. 15:15
Cykl rozrywkowo-turystyczny prezentujący atrakcyjne miejscowości i regiony kraju.
OLA POLONIA – POLACY W BRAZYLII I AMERYCE POŁUDNIOWEJ
Poniedziałek, godz. 19:40
Magazyn przedstawiający wydarzenia społeczne, kulturalne i religijne, w których bierze udział Polonia w Ameryce Południowej. Przedstawiane są także sylwetki Polaków, którzy na emigracyjnym gruncie rozsławiają dobre imię Polski. Szczególnie interesujące są losy rodaków, którzy mieszkają w odległych krajach od wielu pokoleń.
Stacja innowacjA
Piątek, godz. 18:20
Opowieść o Polakach tworzących produkty i usługi, które podbijają zagraniczne rynki.
W nowym cyklu pokażemy polskich wynalazców pracujących na uczelniach, w firmach
i instytucjach badawczych, których łączy jedno – spektakularny sukces! Przewodnikiem po innowacyjnej Polsce będzie Radek Brzózka.
POLONIA EXPRESS (2 razy w miesiącu)
Piątek, godz. 19:20 + 5:50, poniedziałek, godz. 13:20
„Polonia Express” w telegraficznym skrócie przedstawia wydarzenia z życia Polonii w USA. Zespół dziennikarzy, na stałe mieszkający w USA, śledzi i rejestruje bieżące wydarzenia społeczne, polityczne i kulturalne. Będzie obserwować i relacjonować aktywność rodaków mieszkających na stałe w USA (emigracja) i przebywających tam okresowo (kontrakt, tournée, pobyt czasowy). Intencją programu jest stałe zaznaczanie i komentowanie obecności Polonii we wszystkich obszarach aktywności: w życiu artystycznym, sportowym, naukowym, biznesowym, hobby, a także prywatnym, itd. W centrum uwagi „Polonia Express” znajdą się: działalność wybitnych naukowców, biznesmenów, artystów oraz zwykłych ludzi osiadłych na emigracji.
Powroty
Niedziela, godz. 16:10, sobota, godz. 11:15
Program prezentujący sylwetki tych, którzy podjęli decyzję o powrocie do kraju z emigracji. Bohaterowie „Powrotów” będą prezentowani w różnych aspektach nowego życia: w pracy, domu, otoczeniu rodziny, przyjaciół czy sąsiadów. Opowiedzą, dlaczego wrócili i jakie są tego skutki. Historie te opatrzone zostaną komentarzem psychologów, specjalistów od dziecięcej edukacji i urzędników.
WILNOTEKA
czwartek, godz. 19:20 + 5:05, piątek, godz. 13:20
W magazynie informacyjno-kulturalnym o Wilnie i Wileńszczyźnie prezentowane są współczesne problemy, sukcesy, historia i tradycja Polaków i Litwinów. Opowiadamy o aktualnych wydarzeń, ciekawych ludziach i niezwykłych miejscach. Wilnoteka to sprawy polskie na Wileńszczyzny w pigułce.
KULTURALNI.PL
Sobota, godz. 18:00
FOCUS ON POLAND
Od poniedziałku do piątku, godz. 23:55
Nowoczesny program informacyjny w języku angielskim tworzony z myślą o Polakach mieszkających poza granicami kraju oraz o cudzoziemcach, poszukujących rzetelnych informacji o historii i współczesnych wydarzeniach w Polsce. W programie prezentowane są informacje z dziedziny polityki, gospodarki, kultury, historii, nauki, nowych technologii i sportu. Dzięki nim, widzowie spoza Polski poznają zagadnienia dotyczące specyfiki przemian społecznych w Polsce, a także jej obecności na arenie międzynarodowej. “Focus on Poland” pomaga cudzoziemcom zrozumieć Polskę i Polaków oraz kształtować pozytywny wizerunek naszego kraju za granicą.
NAD NIEMNEM – MAGAZYN POLAKÓW NA BIAŁORUSI
Poniedziałek, godz. 19:20
Cykliczny program społeczno-kulturalno-patriotyczny poświęcony Polakom żyjącym na Białorusi. Audycja prezentuje najważniejsze wydarzenia i relacje z uroczystości z udziałem Polaków mieszkających na Białorusi. Autorzy docierają do ludzi i miejsc związanych z historią dawnej Rzeczypospolitej. Przewodnikiem po polskich ścieżkach na Białorusi jest Aleksy Szota – znakomity krajoznawca, historyk polskiej kultury, sztuki i architektury. Dzięki programowi widzowie w Polsce i na świecie mają możliwość poznania warunków, w jakich żyją i mieszkają nasi Rodacy za wschodnią granicą.
STUDIO LWÓW
Środa, godz. 18:20
„Studio Lwów” to piętnastominutowy program przygotowywany przez polskich dziennikarzy mieszkających we Lwowie. Prezentują oni spojrzenie Polaków na wydarzenia dziejące się na Ukrainie. Magazyn ma formułę serwisu informacyjnego. Program składa się z kilku zwięzłych, zapowiadanych ze studia, relacji dziennikarskich na temat tego, co dzieje się aktualnie na Ukrainie i czym żyją mieszkańcy Lwowa. Poruszane są ważne dla Polaków tematy – sytuacja polskiej mniejszości, edukacja w polskich szkołach, kultura, pamięć o bohaterach i dbanie o ważne miejsca polskiej historii na terenie Kresów.
MAGAZYN Z WYSP
Wtorek, godz. 19:20
Magazyn prezentujący najciekawsze wydarzenia polonijne w Wielkiej Brytanii, mieszkających tam Polaków oraz poruszające ich problemy.
KIERUNEK ZACHÓD
Środa, godz. 19:20
Magazyn przedstawia wydarzenia społeczne, kulturalne i religijne, w których bierze udział zachodnioeuropejska Polonia. Szczególna uwaga autorów programu skupia się na prezentacji sylwetek Polaków, którzy na emigracyjnym gruncie rozsławiają dobre imię Polski.
WSCHÓD
Czwartek, godz. 18:20
Program prezentuje losy Polaków na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej.
PRZYSTANEK AMERYKA, (2 razy w miesiącu)
Piątek, godz. 19:20
Przystanek Ameryka – cykl reportaży poświęcony amerykańskiej Polonii. Ich autorzy podróżują po USA i szukają śladów polskości, przestawiają wydarzenia i postaci historyczne ważne dla Polski i Stanów Zjednoczonych i poruszają aktualne tematy związane z tymi krajami.
PRZYSTANEK ZAOLZIE, (2 razy w miesiącu)
Wtorek, godz. 18:20
W programach cyklu prezentowane są sylwetki Polaków z Zaolzia. Autorzy skupiają się na osobach angażujących się w działalność na rzecz czeskiej Polonii, integrację polskiej społeczności na tym terenie i wzmacnianiu narodowej tożsamości.
SERIALE
KASTA
Poniedziałek-czwartek, godz. 22:30
Tematyka serialu dotyczy trudnego tematu „Kasty”, czyli skomplikowanego układu pomiędzy sędziami, prokuratorami i biznesmenami, którego ofiarami są zwykli ludzie. Każdy odcinek to jedna zamknięta historia skrzywdzonego człowieka, który walczy o sprawiedliwość. Ofiary systemu zgłaszają się ze swoimi problemami do kancelarii „Wolski i wspólnicy”, gdzie znajdują pomoc młodych i zaangażowanych prawników. Każdą ze spraw zajmuje się jedna z dwóch par adwokatów: Marta (Wiktoria Grabowska) i Filip (Andrzej Olszewski) oraz Jan (Jakub Grzybek) i Lidia (Patrycja Kawecka). Ich zadaniem jest znalezienie dowodów pozwalających na rewizję procesu i podważenie poprzedniego „ustawionego”, krzywdzącego wyroku. W dochodzeniu do prawdy pomagają im: detektyw Marek Maj (Piotr Makarski), informatyk Viki (Paweł Strumiński) i nieoceniona sprzątaczka – pani Czesia (Dorota Wierzbicka Matarelli).
OSIECKA
Niedziela, godz. 20:45
Fascynująca biografia artystki – od wczesnej młodości, przypadającej na lata pięćdziesiąte, aż do śmierci w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku – przedstawiona w trzynastu odcinkach serialu TVP. Tłem fabuły będą artystyczne, obyczajowe oraz polityczne realia tamtych czasów, poczynając od edukacji w komunistycznej szkole, przez studia w Szkole Filmowej w Łodzi i kolorowy świat studenckich teatrzyków: warszawskiego STS-u i gdańskiego Bim-Bomu. W serialu zobaczymy szeroką panoramę kulturalnego i towarzyskiego życia Warszawy i Polski na przestrzeni kilku dekad. Bohaterami opowieści – poza Osiecką – będą postacie takie, jak: Maryla Rodowicz, Krystyna Sienkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Zbigniew Cybulski, Bogusław Kobiela i wielu innych. W roli tytułowej wystąpiły Eliza Rycembel i Magdalena Popławska, w pozostałych – Maria Pakulnis, Grzegorz Małecki, Jędrzej Hycnar, Mikołaj Roznerski i inni.
Reżyseria: Robert Gliński i Michał Rosa
PASMO FILMOWE:
PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI, premiera
GWIAZDY, premiera
RÓŻYCZKA, premiera
GENERAŁ NIL, premiera
ACH ŚPIJ KOCHANIE, premiera