Wrzesień na kanałach Polsat Viasat
Przedstawiamy wybrane propozycje programowe kanałów tematycznych Polsat Viasat na wrzesień 2020 roku.
Nefrytowa gorączka
Premiera: wtorek 8 września, godz. 22:00
Po latach zmagań o przetrwanie w branży wydobycia nefrytu, szczęście rodziny Bunce może się w końcu odwrócić: niespodziewanie dzwoni do nich kupiec z Wietnamu, który potrzebuje wielkich płyt nefrytu, z których mają być wyrzeźbione naturalnej wielkości posągi Buddy. Fatalna pogoda, ciągłe awarie i zawirowania rodzinne sprawiają, że trudno jest myśleć o przyszłych zyskach. Claudia musi wyciskać ze swoich ludzi siódme poty, aby zrealizować zamówienie warte pół miliona dolarów, zanim zima uniemożliwi wydobycie.
Wieczór ze skarbami oceanów
W każdy poniedziałek od 7 września, godz. 20:00
Prezentujemy nasze dwa ulubione programy z cyklu „jak to się robi na antypodach”. Zobaczymy, jak pracują ludzie na niebezpiecznych wodach na południe od Australii i u wybrzeży Nowej Zelandii. Wypłyniemy na poszukiwanie skarbów oceanu i przekonamy się, jak ciężka i ryzykowna jest praca na morzu. Czeka nas mnóstwo niebezpieczeństw, ale także świetna zabawa. Jak skończy się ten sezon: zwycięstwem i zyskiem czy widokiem pustych sieci?
Wraki-składaki z Las Vegas
Premiera: piątek 18 września, godz. 23:00
To już druga seria programu. Znakomity mechanik Steve Darnell jest właścicielem warsztatu Welderup położonego przy Las Vegas Strip. Program ukazuje prace jego ekipy: mechanika Dana, Justina — specjalisty od produkcji, Dave’a, który zajmuje się tapicerką, grafika Travisa i praktykantki Twiggy. Zespół pracuje ręka w rękę, tworząc jedyne w swoim rodzaju rat rody: każdy z nich powstaje w czasie poniżej dziesięciu dni, głównie z używanych części. W drugiej serii poznamy nowych klientów i nowe pojazdy stworzone przez ekipę z Welderup. Warsztat rozrasta się, teraz pracuje w nim także dwóch synów Darnella, Chase i Kash. Nowym członkiem zespołu zostaje także Grant, mechanik z Kanady z 25-letnim doświadczeniem.
Nil: rzeka ostateczna
Premiera: niedziela 13 września, godz. 15:00
Od tajemniczych źródeł po deltę na wybrzeżu Morza Śródziemnego: majestatyczny Nil ma długość 6650 kilometrów, a wiele położonych nad nim cudów natury wciąż czeka na odkrycie. Fauna i flora dorzecza Nilu charakteryzują się ogromnym zróżnicowaniem i wielkimi kontrastami, wzdłuż rzeki żyje wiele różnych ludów, podziwiać można także różnorodne krajobrazy. Seria składa się z trzech odcinków, ukazujących różne oblicza jednej z największych rzek na świecie.
Największe i najgroźniejsze
Premiera: piątek 4 września, godz. 20:00
Biolog Niall McCann podróżuje po świecie badając duże, charakterystyczne zwierzęta. Kręcąc filmy dla dużych wytwórni, Niall ma do czynienia z najbardziej niezwykłymi stworzeniami na naszej planecie. Szczególnie interesują go sytuacje, w których dochodzi do konfliktów między zwierzętami a ludźmi, którzy niszczą ich siedliska — a także wszystko to, co zagraża dzikiej przyrodzie.
Dzikie i wolne
Premiera: dni powszednie od poniedziałku 21 września, godz. 15:55
Seria ukazuje pracę największego w Wielkiej Brytanii centrum leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt. Co roku trafia tu ponad 8 tysięcy zwierząt, aż 80 procent z nich udaje się potem przywrócić ich naturalnym środowiskom. Tym razem po raz pierwszy ich historie nie zakończą się dla nas w chwili wypuszczenia na wolność: dzięki mobilnym kamerom i najnowocześniejszym urządzeniom lokalizacyjnym możemy także śledzić ich dalsze losy. Dowiemy się dokąd wędrują, co robią i co je czeka w dziczy.
Nowe tajemnice Terakotowej Armii
Niedziela 13 września, godz. 21:00
Odkrycie chińskiej Terakotowej Armii pobudziło wyobraźnię ludzi na całym świecie — okazało się jednak, że znalezisko z 1974 r. ujawniło jedynie ułamek tego niezwykłego skarbu. Dzięki dostępowi do badań prowadzonych przez naukowców z University College London i muzeum Terakotowej Armii poznamy nowe fakty i zobaczymy z bliska wspaniałych, terakotowych wojowników.
Linie frontu
Premiera: dni powszednie od poniedziałku 7 września, godz. 21:00
Seria zaczyna się tam, gdzie zakończyliśmy program „II wojna światowa – wielkie bitwy w Europie”; każdy odcinek skupia się na innym historycznym polu bitwy i analizuje stoczoną na nim walkę. Poznamy każdą z tych fascynujących historii od etapu przygotowań i pierwszego kontaktu z wojskami wroga do chwili, kiedy jedna ze stron osiągnęła upragnione zwycięstwo — lub musiała przyznać się do porażki. Od Afryki Północnej po północ Europy, od Morza Śródziemnego po Pacyfik: program ukazuje najróżniejsze tereny i warunki, w których przyszło walczyć żołnierzom z całego świata w ciągu sześciu lat trwania II wojny światowej.
Bombardowanie Darwin: dziwna prawda
Sobota 12 września, godz. 22:25
Co naprawdę wydarzyło się w czasie bombardowania australijskiego miasta Darwin w 1942 r. i jak ci, którzy za to odpowiadali, ukrywali niewygodną prawdę? Po upadku Singapuru Australijczycy obawiali się, że wkrótce nastąpi japońska inwazja — tymczasem większość australijskich żołnierzy walczyła poza krajem, który zupełnie nie był przygotowany do walki na własnym terenie. W 1942 r. te same siły Japońskie, które zaatakowały Pearl Harbor, dokonały nalotów na australijskie miasto Darwin. Japończycy zrzucili więcej bomb i zabili więcej cywili niż na Hawajach — a jednak historia tych wydarzeń pozostaje mało znana. Fakt, że australijska armia zawiodła na całej linii, przez dziesięciolecia był ukrywany przez tych, którzy byli za to odpowiedzialni.
Wszystko o Chinach
W każdą niedzielę od 13 września, godz. 20:00
Zapraszamy na serię programów ukazujących największe artystyczne i architektoniczne cuda Chin. Film „Nowe tajemnice Terakotowej Armii” przybliży nam tajemnice jednego z najciekawszych zabytków Państwa Środka. Poznamy historię chińskiego Wielkiego Muru i pałacu cesarskiego w Pekinie, wyruszymy także w podróż Jedwabnym Szlakiem.
Zakazana historia
Premiera: dni powszednie od poniedziałku 14 września, godz. 20:00
To już szósty sezon tej niezwykle popularnej, międzynarodowej serii telewizyjnej. Autorzy programu analizują historie wielkich skarbów, skomplikowanych teorii spiskowych, starożytnych artefaktów, zaginionych cywilizacji i wojennych tajemnic. Ich śledztwa, badania i odkrycia często podważają naszą dotychczasową wiedzę. Dowiemy się, gdzie naprawdę rozgrywały się historyczne wydarzenia, zbadamy starożytne lokalizacje, krytycznie ocenimy ustalone opinie i przekonania, zobaczymy nowe dowody i poznamy nowe fakty.
Śladami Attyli, władcy Hunów
Premiera: poniedziałek 14 września, godz. 22:05
Nazywany był Biczem Bożym; mówiono, że tam, gdzie stanął jego koń, trawa nigdy nie odrasta. Nazywał się Attyla i był wodzem Hunów. Wiadomo o nim bardzo niewiele — teraz jednak niezwykłe odkrycie archeologiczne może pomóc nam poznać tajemnice Hunów: chodzi o ogromne wykopaliska Ałtyn-Kazgan na stepach Kazachstanu. Rosyjscy archeolodzy od 2014 r. wydobywają tu skarby ukryte przez Hunów; czy znaleziska dokonane w leżącym na uboczu zakątku Azji pomogą wyjaśnić tajemnice tego starożytnego narodu?
Bezwzględni władcy
W dni powszednie od poniedziałku 14 września, godz. 22:05
Zapraszamy na serię programów, które pomogą nam lepiej zrozumieć świat i umysły władców, których jedni kochali, a inni — nienawidzili. Choć niektórzy z nich żyli stosunkowo krótko, wszyscy wywarli ogromny wpływ na naszą historię. Adolf Hitler, Mao Zedong, Henryk VIII, Che Guevara, Piotr Wielki, Juliusz Cezar, Napoleon, Attyla — to postaci pozornie doskonale znane, a jednak wciąż dowiadujemy się czegoś nowego o nich samych i ich twardych rządach.
Ostatni szach perski
Poniedziałek 28 września, godz. 22:05
Bogactwo szacha Mohammada Rezy Pahlaviego było legendarne, a jego małżeństwa przez lata były gorącym tematem dla tabloidów; jednak jego czasy to także okres łamania praw człowieka, okrutnego ucisku i nietolerancji. Jest bardzo prawdopodobne, że gdyby nie jego rządy, radykalny islam nie miałby tak ekstremalnego i brutalnego kształtu, jaki znamy. Ten dokument pokazuje, co pozostało ze spuścizny reżimu po rewolucji islamskiej, łącząc biografię szacha ze społecznymi, politycznymi, ekonomicznymi i religijnymi realiami jego czasów.