Wyborcza.biz z podcastem o sztucznej inteligencji
Czym jest AI, czym nie jest, jakie są jej ograniczenia, możliwości, czy i kiedy zdominuje ludzkość? Wyborcza.biz zaprasza słuchaczy i słuchaczki na podcast “Cybe(r)ewolucja”. Jego prowadzący, Bolesław Breczko postara się zrozumieć i wyjaśnić najbardziej skomplikowane zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją. Gościem pierwszego odcinka podcastu jest dr Piotr Sankowski, twórca IDEAS NCBR.
Podcast “Cybe(r)ewolucja” ma formę godzinnej, luźnej rozmowy, w której eksperci i naukowcy przechodzą od prostych zagadnień do coraz bardziej skomplikowanych, a przy tym dzielą się swoimi doświadczeniami z AI, anegdotami i gdybają nad tym, czy AI przyniesie rewolucję czy ewolucję.
– Czy wiesz, co tak naprawdę robi ChatGPT? Oblicza największe prawdopodobieństwo dla następnego słowa, które napisze. Tylko i aż tyle. Chociaż zapanował szał na AI, to mało kto wie, czym tak naprawdę jest, co robi, jakie są jej możliwości i jakie ograniczenia – mówi Bolesław Breczko, dziennikarz Wyborcza.biz prowadzący podcast “Cybe(r)ewolucja”.
Pierwszy odcinek podcastu miał premierę w niedzielę, 20 października br. Można go posłuchać na Wyborcza.pl – tutaj.
Gościem premierowej audycji jest dr Piotr Sankowski, wybitny naukowiec z obszaru badań nad sztuczną inteligencją. Jest twórcą jednostki badawczej IDEAS NCBR i jedynym Polakiem, który zdobył cztery granty Rady ds. Nauki Unii Europejskiej. W podcaście tłumaczy, jak myśli sztuczna inteligencja, w jaki sposób naśladuje ten proces u ludzi i dlaczego znajomości w świecie naukowym są ważniejsze, niż może się wydawać.
Kolejne odcinki podcastu będą ukazywać się w każdą niedzielę – do słuchania na Wyborcza.biz i Wyborcza.pl, w aplikacji TOK FM oraz na platformach Spotify, YouTube i Apple Podcast.
Podcast będzie dostępny również na Wyborcza.biz jako artykuł w krótszej niż nagranie wersji. Audycji towarzyszą także teksty o sztucznej inteligencji przygotowywane przez dziennikarzy Wyborcza.biz. Można je znaleźć tutaj.
Prowadzący podcast Bolesław Breczko to doświadczony dziennikarz technologiczny, ze stażem w największych redakcjach w Polsce, który od dwóch lat pisze o technologii oraz AI w Wyborczej i Wyborcza.biz. Zasłynął z eksperymentu społecznego, gdy prawdopodobnie jako pierwszy w Europie opublikował tekst napisany przez ChatGPT. Przeprowadził też szereg wywiadów z ekspertami od AI, m.in. z prof. Aleksandrem Mądrym z OpenAI.
foto,źródło. Agora