Wyborcza.pl uruchamia prenumeratę solidarnościową „Na ratunek uchodźcom”
27 sierpnia 2021 r., „Gazeta Wyborcza” uruchomiła specjalną ofertę prenumeraty cyfrowej, z której cały przychód zostanie przekazany fundacjom zaangażowanym w pomoc uchodźcom przebywającym w Usnarzu Górnym, w tym Amnesty International Polska i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Środki przeznaczone będą m.in. na zapewnienie pomocy medycznej i sanitarnej migrantom, którzy do kilkunastu dni koczują na granicy polsko-białoruskiej.
Na wysokości miejscowości Usnarz Górny, po białoruskiej stronie granicy, od kilkunastu dni przebywają migranci, którzy chcieli się dostać do Polski. Z białoruskiej strony przed ewentualnym odwrotem zagradzają im drogę tamtejsze służby. Przejścia na polską stronę pilnują żołnierze i funkcjonariusze Służby Granicznej. Z doniesień wynika, że grupę tworzą 32 osoby, które od ponad dwóch tygodni nie mają dostępu do jedzenia i wody pitnej, a stan ich zdrowia z dnia na dzień się pogarsza.
Redakcja „Wyborczej”, nie chcąc patrzeć z obojętnością na cierpienie i okrucieństwo, postanowiła włączyć się do pomocy uchodźcom i zainicjowała akcję „Na ratunek uchodźcom”, której celem jest wsparcie finansowe organizacji zajmujących się obroną praw człowieka oraz zaangażowanych w pomoc migrantom w Usnarzu Górnym.
– Trzymam kciuki, żeby polski rząd się opamiętał i zaczął pomagać uchodźcom choćby w podstawowym zakresie. Za długo jednak obserwuję ksenofobiczną politykę obecnej władzy, by mieć w tej sprawie wielkie nadzieje. Wiążę je natomiast z oddolnymi działaniami obywatelskimi. Wspaniałą robotę już teraz wykonują fundacje wspierające uchodźców i za ich pośrednictwem każdy z nas może pomóc potrzebującym. To znacznie bardziej efektywne niż próby pomocy na własną rękę, ponieważ fundacje zatrudniają specjalistów i wiedzą, czego i komu dokładnie potrzeba. Pomóżmy uchodźcom razem. Zachęcam Państwa do wykupienia prenumeraty solidarnościowej „Wyborczej”. W ten sposób możemy sprawić, że konkretne organizacje będą mogły pomagać migrantom na znacznie większą skalę – mówi Aleksandra Sobczak, zastępczyni redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” i szefowa Wyborcza.pl.
Cały przychód ze sprzedaży subskrypcji w ramach akcji „Na ratunek uchodźcom” zostanie przekazany Konsorcjum Organizacji Społecznych, w którego skład wchodzą fundacje zaangażowane w pomoc migrantom na granicy polsko-białoruskiej (są to: Amnesty International Polska, fundacja Nasz Wybór, fundacja Polska Gościnność, grupa nieformalna Chlebem i Solą, fundacja Polskie Forum Migracyjne, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Migrant Info Point, czyli Fundacja – Centrum Badań Migracyjnych, stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, stowarzyszenie Nomada oraz Fundacja Instytut Spraw Publicznych), i innym organizacjom pomagającym uchodźcom oraz migrantom w Polsce, w tym fundacji Ocalenie.
Inicjatywa „Wyborczej” wspierająca uchodźców potrwa od 27 sierpnia br. do 3 września. Internauci mogą zamówić specjalną prenumeratę cyfrową Wyborcza.pl w ramach jednorazowej oferty autoodnawialnej na kwartał bądź pół roku lub w formie cegiełki na 4 tygodnie. W ramach subskrypcji nowi czytelnicy otrzymają dostęp do treści Wyborcza.pl, w tym pełen dostęp do serwisu Wysokieobcasy.pl. Stali czytelnicy mogą się natomiast włączyć do akcji, płacąc za kolejną prenumeratę bądź wykupując kod aktywujący dostęp do cyfrowej wersji dziennika dla bliskich czy znajomych. Prenumeratę solidarnościową można zamawiać na stronie: Wyborcza.pl/zbiorka .
Akcja „Na ratunek uchodźcom” to kolejny przykład działań, które „Gazeta Wyborcza” inicjuje bądź wspiera w trosce o wolność i ochronę praw człowieka. Przykładami takich inicjatyw były dotychczas m.in. przekazanie ponad 600 tys. zł przychodów ze sprzedaży cyfrowych subskrypcji Wyborcza.pl na wsparcie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet po masowych protestach w obronie praw kobiet w październiku 2020 r. czy 200 tys. zł na pomoc komitetowi społecznemu „Wspieram nauczycieli” w październiku 2019 r. Prócz tego w sierpniu ub.r. redakcja wspierała społeczność LGBT w trakcie protestów w Polsce oraz solidaryzowała się z Białorusią podczas strajków odbywających się po budzących kontrowersje wyborach prezydenckich.
„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce i Europie Wschodniej, którego treści dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej.
Wyborcza.pl to serwis prezentujący treści przygotowywane przez redakcję „Gazety Wyborczej” – teksty, materiały wideo, podcasty, reportaże multimedialne. Są one także dostępne w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. Wyborcza.pl jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec czerwca 2021 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” liczyła ponad 258 tys.