Prasa - Ksiązka

Zimowy „Przekrój” już jest!

Świat szykuje się na przyjście nowego roku, ale „Przekrojowi” to nie wystarcza – dlatego ogłaszamy nadejście Nowej Ery. O zbliżającej się epoce opowiadają naszym dziennikarzom najznamienitsi eksperci. Są wśród nich: profesor z Harvardu Michael Pollan, burmistrz hiszpańskiego miasteczka-utopii Juan Sánchez Gordillo oraz dzieci z Przedszkola nr 44 w Warszawie. Mikołaj Golachowski prezentuje cudowną moc symbiozy w przyrodzie, a Ewa Pawlik wizytuje sielską osadę w stylu słowiańskim. Wszyscy i wszystko wokół mówią zgodnym głosem: będzie lepiej!

Prócz tego: w korespondencji z Islandii piszemy o lodowcach, elfach oraz prezentujemy opowiadanie kryminalne o kradzieży choinki. W korespondencji z Seszeli piszemy o dziwnych owocach i szczęśliwych ludziach. Wracając zaś do spraw polskich: Urszula Zajączkowska opisuje swoje spotkanie z dębem Bartkiem, Zbigniew Libera szkicuje portret rzeźbiarki Marii Papy Rostkowskiej, a Katarzyna Lengren wspomina swojego ojca, legendarnego rysownika „Przekroju”. Dzięki pomocy Pani Katarzyny udała nam się też rzecz pozornie niemożliwa: przeprowadziliśmy wywiad ze Zbigniewem Lengrenem, choć artysta od piętnastu lat nie żyje. W nowej epoce nie takie cuda będą się zdarzały.

 

Oczywiście na Katarzynie i Zbigniewie Lengrenach humor w „Przekroju” się nie kończy. Są stronice pełne Marka Raczkowskiego oraz pełne stronice Jacka Świdzińskiego – ten ostatni narysował dla nas komiks oparty na faktach (o spotkaniach Polaków z UFO). Są krotochwile kolektywu Wszystko Będzie Dobrze oraz krótsze i dłuższe nonsensy Marcina Orlińskiego i Tomasza Wiśniewskiego.

W tym numerze publikujemy również prawdziwy skarb – niedawno odkryte opowiadanie Stanisława Lema. Ponadto polecamy lekturę niezbyt zabawnego, ale pouczającego wywiadu z jednym z najsłynniejszych satyryków świata Johnem Oliverem. Szukającym wzruszeń proponujemy opowiadania wigilijne Janette Winterson i Joanny Rudniańskiej, a pragnącym odlotu – opowieść o tym, jak Czechosłowacja zajadała się LSD. Zachęcamy też do zapoznania się z ostateczną i niepodważalną interpretacją Ogrodu rozkoszy ziemskich Hieronymusa Boscha.

Od niedawna na naszej stronie przekroj.pl „Przekrojowych” tekstów można także posłuchać, do czego gorąco zachęcamy. Rozbudowaliśmy tam dział multimedia o zakładkę audio.

Uruchomiliśmy też wersję cyfrową kwartalnika, która jest dostępna w dwóch opcjach – miesięcznej za 7,90 zł oraz kwartalnej za 14,90 zł. Subskrybenci wersji cyfrowej mają dostęp do bieżącego wydania kwartalnika oraz do wszystkich numerów poprzednich, począwszy od pierwszego z 19 grudnia 2016 roku. Wersja cyfrowa obejmuje około 90% treści z numerów drukowanych oraz dostęp do zakładki audio –pierwsze siedem artykułów można przeczytać bezpłatnie. Oprócz tekstów zawartych w poszczególnych numerach na stronie ukazują się, jak dotychczas, felietony, recenzje i artykuły publikowane wyłącznie w Internecie. Do nich, podobnie jak do archiwum „Przekroju” z lat 1945–2000 i archiwum prac Marka Raczkowskiego, dostęp pozostaje bezpłatny.

I już zupełnie na koniec – mamy dla Państwa pomysł na świąteczny prezent. Przygotowaliśmy kalendarz zdzierak na rok 2019! Kalendarz z rysunkami Marka Raczkowskiego i ważnymi informacjami codziennymi można powiesić na gwoździu w kuchni lub postawić na biurku w domu i w pracy. Do kupienia na przekroj.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *