100. rocznica urodzin Federica Felliniego w TVP Kultura
Z okazji przypadającej w styczniu 2020 r. setnej rocznicy urodzin Federica Felliniego w Czwartkowym Klubie Filmowym TVP Kultura filmy włoskiego mistrza. W programie m.in. niezapomniane „Słodkie życie” i „Osiem i pół”.
W styczniowe czwartki TVP Kultura pokaże pięć filmów Federica Felliniego, jednego z najwybitniejszych włoskich reżyserów i scenarzystów, prawdziwego mistrza iluzji i kreacji, twórcy niepowtarzalnych filmowych obrazów – pełnych onirycznych wizji, barokowego przepychu i ducha surrealizmu. Aż cztery jego dzieła zostały nagrodzone Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a sam reżyser w 1993 r., krótko przed śmiercią odebrał Oscara honorowego za całokształt twórczości. Dwa z uhonorowanych Nagrodą Akademii Filmowej obrazy Felliniego „Słodkie życie” i „Osiem i pół” widzowie TVP Kultura zobaczą w ramach styczniowego przeglądu. Oprócz tego antena przypomni „Wałkoni”, „Giuliettę i duchy” i „Próbę orkiestry”. Wszystkie seanse poprzedzać będą rozmowy Łukasza Jasiny z filmoznawczynią Dianą Dąbrowską.
„Wałkonie” (1953), 2 stycznia, godz. 20:30
Nagrodzona Srebrnym Lwem na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji opowieść o piątce przyjaciół, którzy dobiegają trzydziestki, ale odsuwają od siebie myśl o dorosłym życiu i związanej z nim odpowiedzialności. Puste rozrywki, dorywcze nudne prace, pożyczki i litość rodziny pozwalają im przetrwać kolejny dzień. Czy któremuś w końcu uda się wyrwać z tego zaklętego kręgu? W rolach głównych wystąpili ulubieńcy włoskiej publiczności – Alberto Sordi i Leopoldo Trieste – oraz brat reżysera, Riccardo.
„Słodkie życie” (1960), 9 stycznia, godz. 20:30
Nagrodzone Złotą Palmą oraz Oscarem za kostiumy (w filmie czarno-białym), to wbrew tytułowi raczej gorzkie studium współczesnej kultury. Młody dziennikarz (w tej roli Marcello Mastroianni po raz pierwszy u Felliniego) bezskutecznie szuka szczęścia i spełnienia, przechadzając się ulicami Rzymu. Wieczne Miasto odgrywa w filmie jedną z głównych ról – obok Mastroianniego, Anity Ekberg i Anouk Aimée. Muzykę skomponował wieloletni współpracownik Felliniego – Nino Rota.
„Osiem i pół” (1963), 16 stycznia, godz. 20:30
Uhonorowane Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny, najbardziej autobiograficzne dzieło Felliniego. Słynny reżyser cierpi na blokadę twórczą. Producenci czekają, uruchomiono już ogromną machinę wytwórni, zbudowano gigantyczną dekorację, zaangażowano aktorów, ustalono ostateczny termin rozpoczęcia zdjęć, wszyscy czekają. Czy artysta przezwycięży twórczy impas? Rzeczywistość przeplata się tu z marzeniami, wspomnieniami z dzieciństwa, wizjami fragmentów przyszłego filmu. W rolach głównych wystąpili Marcello Mastroianni, Anouk Aimée, Sandra Milo i Claudia Cardinale.
„Giulietta i duchy” (1965), 23 stycznia, godz. 20:30
Pierwszy pełnometrażowy film kolorowy Felliniego. Tytułowa Giulietta (w tej roli żona reżysera – Giulietta Masina) swoje życie w pełni podporządkowała mężowi, którego z czasem zaczyna podejrzewać o zdradę. Kobietę zaczynają nawiedzać tajemnicze wizje i widma z przeszłości. Nagrodzony Złotym Globem film spowija klimat miłosnych obrzędów, tajemnych znaków i wróżb.
„Próba orkiestry” (1978), 30 stycznia, godz. 20:30
Podczas odbywającej się w renesansowej kaplicy próby orkiestry pojawia się ekipa telewizyjna, która zakłóca niezbędną do współdziałania harmonię. W trakcie wywiadów ujawniają się odmienne charaktery muzyków, wyczuwalna jest też niechęć wobec dyrygenta. W zdyscyplinowane szeregi muzyków wkrada się anarchia, która odzwierciedla sytuację polityczną Włoch lat 70.