MediaZapowiedzi TV

140 milionów rocznie tracą polscy seniorzy w wyniku wyłudzenia “na wnuczka” czy “na policjanta”

140 milionów rocznie wyłudzają oszuści od polskich seniorów, podając się za wnuczka czy inną bliską osobę lub za przedstawiciela instytucji publicznych. Ta kwota dotyczy tylko przestępstw zgłoszonych na Policję. A ile osób okradzionych z oszczędności całego życia, rodzinnych kosztowności lub zmuszonych do wzięcia kredytu milczy ze strachu i wstydu?

 

Hanna Dobrowolska jest gościem szóstego odcinka kryminalnego talk show „Domowy Kryminał”, który będzie miał premierę w najbliższy piątek 14 czerwca o godz. 17.00 i 22.00 na kanale Telewizji Active Family i platformie streamingowej Vodylla.

Dziennikarka specjalizująca się w sprawach kryminalnych i autorka książki o mafii wnuczkowej odpowiada na pytania prowadzącej Angeliki Swobody i gości w studiu. Analizuje metody socjotechniczne stosowane przez gangi oszustów. Przedstawia przykładowe scenariusze działań przestępców oparte na fikcyjnych wydarzeniach, np. o bliskiej osobie potrzebującej natychmiastowej pomocy finansowej, bo np. potrąciła ciężarną kobietę na pasach i grozi jej więzienie, o konieczności zabezpieczenia swoich pieniędzy w banku przed kradzieżą, o planowanym włamaniu… Przerażeni seniorzy sami wyjawiają oszustom, ile posiadają pieniędzy, czy mają zdolność kredytową albo jaki stan konta.

Emeryt ze Śląska stracił milion złotych, będąc przekonanym, że bierze udział w tajnej akcji policyjnej. Inna seniorka uwierzyła, że ktoś ma włamać się do jej mieszkania i może zrobić jej krzywdę. Przerażona kobieta, nie przerywając rozmowy telefonicznej z przestępcą, wyniosła w reklamówce biżuterię i pieniądze, a potem – nie oglądając się za siebie w obawie przed strzelaniną – wróciła do mieszkania. Starszy Pan nie korzystający na co dzień z bankowości elektronicznej instruowany telefonicznie przez przestępcę robił przelew za przelewem, aż się skończyły pieniądze na koncie. Małżeństwo z Pragi rozwoziło zgodnie z telefonicznymi instrukcjami transze pieniędzy po Warszawie. Pewna seniorka tak długo rozmawiała przez telefon komórkowy z oszustem, wypłacając z banku pieniądze, aż ten się rozładował.

Okrutnie wykorzystane ofiary tracą nie tylko poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie do ludzi
i samego siebie, ale też spotykają się z ostracyzmem bliskich, którzy wytykają im naiwność.
A przecież nikt nie może mieć pewności, że zdoła oprzeć się manipulacji w stanie przerażenia.

Hanna Dobrowolska mówi: Długo zajmuję się sprawami kryminalnymi, a z wnuczkowej mafii – można powiedzieć – zrobiłam specjalizację. Jednak im dłużej słucham różnych ludzkich historii, tym trudniej jest mi oceniać i twierdzić, że ja bym nigdy nie dała się nabrać. Chciałabym wierzyć, że jestem na tyle świadoma, by nie pozwolić się oszukać, ale ręki sobie nie dam uciąć.
Co zrobić, by nie dać się oszukać?pyta Angelika Swoboda. Odłożyć słuchawkę – mówi Hanna Dobrowolska.

Ofiarami manipulacji bywają także młodzi, majętni ludzie. Znane aktorki i celebrytki uwierzyły, że biorą udział w policyjnej akcji, przelewając na konta przestępców setki tysięcy złotych.

O próbach oszustwa opowiadała w mediach społecznościowych m.in. Lara Gessler, znana restauratorka, która nie dała się nabrać na metodę „na policjanta”.

Przestępcy chwalą się niewyobrażalnym bogactwem – imprezami wartymi tyle co mieszkania w Warszawie, wnętrzami wyłożonymi marmurem i złotem, ubraniami z logo wielkich marek, wakacjami w Saint-Tropez.

Oszuści trafiają do więzienia, ale przestępczy proceder się nie skończy, bo kontynuują go nowi. Mimo akcji informacyjnej z roku na rok 3500 osób zostaje okradzionych na coraz wyższe kwoty. Gangi oszustów są doskonale zorganizowane, coraz częściej korzystają z nowoczesnych technologii, nie tylko z bankowości elektronicznej, lecz także możliwości sztucznej inteligencji.

Szósty odcinek „Domowego Kryminału” poświęcony jest tematyce oszustw. Oglądając go, można poznać dokładnie mechanizmy procederu oraz dowiedzieć się, jak uchronić siebie i bliskich przed utratą majątku. Wcześniejsze programy traktowały o tematyce zaginięć z udziałem matki Iwony Wieczorek, męskich zdradach, małżeńskich zbrodniach, pracy policyjnych negocjatorów oraz sytuacji dzieci w domach dziecka oraz rodzinach zastępczych. Angelika Swoboda zaprasza do studia detektywów, policyjnych negocjatorów, pracowników opieki społecznej, dziennikarzy, którzy dzielą się emocjonującą prawdą i wiedzą przydatną każdemu, kto chce zadbać o bezpieczeństwo swoje i rodziny.

Program „Domowy Kryminał” realizowany przez R.D.F. Entertainment traktuje o sprawie fundamentalnej dla każdego człowieka, czyli o osobistym bezpieczeństwie.

To pierwszy talk show, który zaspokaja głód emocji odbiorców pasjonujących się true crime, ale prawdziwe historie kryminalne ze zwykłych, polskich domów zestawia z informacjami
o zagrożeniach, które czają się w zwyczajnej codzienności.

Daje też praktyczną wiedzą o tym, jak uchronić siebie, rodzinę i bliskie otoczenie przed utratą życia, oszczędności, domowego miru czy dobrego imienia.

Każdy odcinek to inny palący temat, inne trzymające w napięciu historie opowiadane przez policyjnych negocjatorów, detektywów, psychologów, dziennikarzy i osób mających styczność na co dzień ze sprawami kryminalnymi i dramatami rozgrywającymi się blisko nas.

Szósty odcinek kryminalnego talk show „Domowy Kryminał” będzie miał premierę 14 czerwca o godz. 17.00 i 22.00 na kanale telewizji Active Family oraz na platformie streamingowej Vodylla.

Emisje premierowych odcinków: w każdą środę, czwartek i piątek o 17.00 i 22.00 na kanale telewizji Active Family i platformie streamingowej Vodylla.

Telewizja Active Family jest dostępna w Canal+, Orange, Play i innych sieciach kablowych.
Jej nadawcą jest spółka R.D.F. Entertainment, właściciel platformy streamingowej Vodylla. Kanał telewizji Active Family znany jest z nowoczesnych formatów i odważnych programów rozrywkowych i filmów dokumentalnych.

Vodylla to tematyczna platforma streamingowa dedykowana ekscytującym filmom dokumentalnym. Na Vodylla można oglądnąć m.in. dokument „Dzieciństwo Iwony Wieczorek”. Vodylla jest platformą przeglądarkową, nie wymagającą instalacji żadnych aplikacji, dostępną pod adresem www.vodylla.pl. Użytkownicy telefonów marki Apple mogą streamingować z komórki bezpośrednio na telewizor. Płatność 19,90 zł miesięcznie za jednostanowiskową subskrypcję dokonuje się za pomocą systemu płatności Przelewy 24 poprzez karty płatnicze Visa i MasterCard.

foto, źródło. Active Family

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *