Prasa - Ksiązka

8 grudnia poznamy najlepsze zdjęcia roku! „Wyborcza” zaprasza na finał 5. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera

Jaki materiał fotograficzny uzyska tytuł najlepszego w minionym roku w finale konkursu za „Odwagę patrzenia”? Tego dowiemy się już w czwartek, 8 grudnia 2022 r. po godz. 20:00. Serwis Wyborcza.pl przedstawi finalistów i laureata lub laureatkę Nagrody im. Krzysztofa Millera oraz zwycięzcę lub zwyciężczynię w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” – Nagrody Fundacji „Gazety Wyborczej”.

 

5. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera rozpoczęła się jesienią 2022 r. Do konkursowego jury trafiły zdjęcia zrobione w czasie od 1 września 2021 r. do 1 września 2022 r. Nadesłali je zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, członkowie jednej agencji fotograficznej. Materiały fotograficzne o dowolnej tematyce społecznej, politycznej, ekonomicznej bądź kulturowej rywalizują w głównej kategorii oraz dodatkowo w ramach kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” – Nagroda Fundacji Gazety Wyborczej. Do finału nominowanych zostało 7 prac.

– W tym roku większość materiałów dotyczyła wojny w Ukrainie oraz kryzysu uchodźczego na granicy polsko-białoruskiej. Otrzymaliśmy 260 zgłoszeń do konkursu – autorami wielu z nich byli doświadczeni i uznani fotoreporterzy z Polski i zagranicy, w tym laureaci tak prestiżowych konkursów fotograficznych, jak World Press Photo i Grand Press Photo komentuje Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury i szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej”.

– Cisza, w której obradowaliśmy w tym roku, była niezwykła. W poprzednich edycjach, chociaż też mieliśmy do czynienia z bardzo trudnymi tematami, jednak mniej nas one dotyczyły – podsumował Tomasz Kowalski, prezes zarządu Deutsche Bank Polska, jeden z jurorów konkursu.

O tym, kto zwycięży w tegorocznej edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera, przekonamy się już w czwartek, 8 grudnia 2022 r. Po godz. 20:00 na Wyborcza.pl i na profilu „Wyborczej” na Facebooku będzie można obejrzeć finał konkursu – redakcja pokaże najlepsze zdjęcia roku i porozmawia z finalistami. 

Gospodarzami finału będą Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury i Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Zwycięzca lub zwyciężczyni nagrody głównej – za najlepszy materiał roku – otrzyma 10 000 zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez Ewę Marię Śmigielską, a laureat lub laureatka w kategorii “Wolność, solidarność, tolerancja” – Nagrodę Fundacji Gazety Wyborczej w kwocie 5000 zł.

W jury 5. edycji konkursu zasiedli: Ewa Ewart – dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, Paweł Kopczyński – szef redakcji fotograficznej na Europę Środkową i Wschodnią oraz Globalnie Wydarzenia Sportowe w Reuters Pictures, Aneta Kowalczyk – fotoedytorka i projektantka książek i magazynów, związana z wydawnictwem BLOW UP PRESS, Maciej Nabrdalik – fotograf prestiżowej amerykańskiej agencji VII, wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej, w tym World Press Photo, Karolina Sekuła – fotografka, fotoedytorka Bloomberg EMEA w Londynie, Tomasz Kowalski – prezes zarządu Deutsche Bank Polska, Joanna Krawczyk – prezeska zarządu Fundacji Gazety Wyborczej oraz Beata Łyżwa-Sokół – szefowa działu foto ,,Gazety Wyborczej”; przewodnicząca jury konkursu.

Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Millera jest promowany na łamach „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu” i na Wyborcza.pl oraz w internecie, radiu i na profilach redakcji w mediach społecznościowych.

Partnerami konkursu są Deutsche Bank Polska SA oraz Fundacja Gazety Wyborczej, patronami medialnymi – Fotopolis i Digital Camera.

Redakcja „Gazety Wyborczej” ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Celem konkursu jest promocja fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe.

Więcej informacji na temat konkursu, w tym jego regulamin, można znaleźć na stronie: Wyborcza.pl/zdjecia. Serwis prezentuje też multimedia, galerie, materiały wideo i teksty archiwalne związane z konkursem i Krzysztofem Millerem.

Fot.Maciej Jazwiecki Agencja Wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *