TVPZapowiedzi TV

Narodowe Święto Niepodległości na antenach Telewizji Polskiej

Transmisje głównych uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, premierowy odcinek nowego serialu TVP, premierowy spektakl Teatru Telewizji, filmy dokumentalne i fabularne, debaty, programy publicystyczne, reportaże historyczne, koncerty oraz specjalne wydania programów – to tylko niektóre z propozycji programowych przygotowanych przez TVP na 11 listopada. Telewizja Polska pokaże także wspólne odśpiewanie hymnu przez Polaków zgromadzonych w wielu miejscach w Polsce.

100-lecie odzyskania niepodległości to wyjątkowe święto dla Polaków. Z tej okazji na antenach Telewizji Polskiej pojawi się znak specjalny „Niepodległa”, a wielkie świętowanie rozpocznie się w Jedynce już wieczorem 10 listopada wyjątkowym „Koncertem dla Niepodległej”.

TVP1 i TVP Polonia w niedzielny poranek transmitować będą od godz. 9:00 mszę świętą ze Świątyni Opatrzności Bożej. Od godziny 11:30 TVP1 prowadzić będzie, ze specjalnego studia Telewizji Polskiej zlokalizowanego na Placu Piłsudskiego w Warszawie, transmisję z głównych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Studio poprowadzi Przemysław Babiarz, a wśród gości będą, m.in. prof. Janusz Odziemkowski i red. Piotr Gursztyn. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie wspólne odśpiewanie hymnu przez osoby zgromadzone na Placu Piłsudskiego oraz w wielu innych miejscach w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”. Relacje i transmisje z uroczystości obejrzeć będzie można przez cały dzień w TVP INFO.

O godz. 17:20 Telewizja Polska zaprasza na specjalny odcinek nowego serialu Jedynki „Ziuk. Młody Piłsudski” opowiadający o grupie spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. Głównym bohaterem jest młody Józef Piłsudski i jego najbliżsi przyjaciele – późniejsi premierzy i prezydenci. Aktorów występujących w serialu widzowie Dwójki zobaczą w specjalnym niedzielnym odcinku „Familiady”, a w „Kole Fortuny” wystąpią aktorzy z serialu „Drogi Wolności”. W świąteczne popołudnie Dwójka wyemituje wyczekiwany przez widzów finał pierwszej edycji „Bake Off Junior”, w którym kuchnię opanowały dzieci. Kto okaże się Mistrzem Wypieków? Wieczorem widzowie TVP2 będą mogli obejrzeć Koncert Galowy „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, który transmitowany będzie z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Wyjątkową oprawę oraz premierowe filmy dokumentalne i audycje historyczne z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowała również TVP Historia. O godz. 16:40 widzowie obejrzą, zrealizowaną w przestrzeni wystawy „Niepodległość wokół historycznej myśli Józefa Piłsudskiego” w Muzeum Narodowym w Krakowie, „Debatę o Niepodległości”, którą poprowadzi Piotr Legutko. Wśród gości będą, m.in.: prof. Tomasz Gąsowski, prof. Mariusz Wołos, prof. Łukasz Sroka oraz dr Monika Stankiewicz-Kopeć, znani widzom TVP Historia z programu „Marzyciele”. Kontynuacją tych rozważań będzie listopadowy cykl „Rozmowy o niepodległej”, w którym red. Piotr Gursztyn wraz z zaproszonymi do studia historykami powędrują w czasie szlakiem historycznych wydarzeń poznając kolejne etapy polskiej drogi do niepodległości.

 

[AdSense-B]

 

11 listopada TVP Kultura świętuje stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości: filmem, teatrem i muzyką. W programie znajdą się: „Niedziela z… Marszałkiem Piłsudskim”, nagradzany spektakl „Marszałek”, dwa koncerty i Ignacy Paderewski w dokumencie oraz jedynej w dorobku roli filmowej – w „Sonacie księżycowej” z 1937 roku.
W Telewizji Polskiej nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych widzów. W TVP ABC na szczególną uwagę zasługuje emitowany 12 listopada odcinek „Teleranka” z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz najnowsze teledyski patriotyczne np. „Taki kraj”, do którego Jan Pietrzak specjalnie zmienił i dostosował słowa do młodego widza. TVP ABC z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało także pięknie zrealizowany spot patriotyczny „Jak być dobrym Polakiem”.

Świętowanie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nie kończy się w Telewizji Polskiej 11 listopada. Już w poniedziałek (12 listopada) w Jedynce premiera spektaklu Teatru Telewizji „Człowiek, który zatrzymał Rosję” z Michałem Żurawskim i Robertem Gonerą w rolach głównych, a w środę (14 listopada) „Wielki Test o Niepodległości”, w którym każdy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę o tym okresie historii naszego kraju.

Telewizja Polska uruchomiła specjalny serwis niepodlegla.tvp.pl, w którym znaleźć można informacje o obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości wraz z kalendarium uroczystości centralnych i regionalnych, sylwetki bohaterów i komentarze.

 

 

SOBOTA, 10 LISTOPADA

KONCERT DLA NIEPODLEGŁEJ. Niepodległa dla wszystkich  na żywo

godz. 20:15

Ideą „Koncertu dla Niepodległej” jest opowiedzenie o 100 latach naszej niepodległości poprzez piosenki, ponieważ nie ma języka bardziej uniwersalnego niż muzyka. Myśl jaka przyświeca pięcioletnim obchodom stulecia odzyskania niepodległości można wyrazić słowami „razem tworzymy niepodległą”. Utwory, które miały znaczenie symboliczne, oddawały emocje Polaków w poszczególnych okresach historycznych, a dziś są dokumentem epoki. Przygotowując ich listę starano się nie pominąć żadnego z kamieni milowych w rozwoju polskiej muzyki popularnej. Na scenie pojawi się kilkudziesięciu znakomitych  artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne: pop, rock, jazz, zabrzmi także śpiew operowy. Będzie to zatem niezapomniane święto muzyczne. Narracja koncertu będzie  poprowadzona w oparciu o złożoną oprawę multimedialną. W koncercie wystąpią, m.in.: Krystyna Prońko, Maryla Rodowicz, Krzysztof  Cugowski, Marek Piekarczyk, Natalia Szroeder, Aleksandra  Kurzak – sopranistka, Adam Bałdych – skrzypek jazzowy, Damian  Ukeje, Natalia Sikora, SBB, LUC, Warszawskie Kombo Taneczne – Jan Młynarski i inni.

NIEDZIELA, 11 LISTOPADA

MSZA ŚWIĘTA NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

godz. 9:00

W niedzielę 11 listopada, w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona msza święta. Wezmą w niej udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, najwyższe władze państwowe oraz zaproszeni goście.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2018 – TRANSMISJA UROCZYSTOŚCI PAŃSTWOWYCH na żywo

godz. 11:40

W 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uchwałą z 25 maja 2017 roku Sejm zdecydował o ustanowieniu 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął swą działalność w 2017 roku. Główne obchody związane z rocznicą zostały zaplanowane na 11 listopada 2018 roku.

ZIUK. MŁODY PIŁSUDSKI odcinek specjalny PREMIERA!

godz. 17:20, powtórka godz. 22:15

Udany zamach na cara Aleksandra II (Jan Englert) zmienia życie mieszkańców byłego Królestwa Polskiego, w tym Ziuka – Józefa Piłsudskiego (Grzegorz Otrębski). W pierwszym odcinku serii poznajemy głównego bohatera jako gimnazjalistę (młody Piłsudski – Jakub Dyniewicz), młodzieńca inteligentnego, pomysłowego, przekornego, nie poddającego się pokornie carskiej władzy. Śledzimy bliską relację Ziuka z ciotką Stefką (Ewa Wencel), pełniącą rolę duchowego opiekuna młodego Piłsudskiego. Widzimy umacniający się wpływ opiekuńczej ciotki na postawę życiową i patriotyczną chłopca. W tym odcinku Ziukowi towarzyszy starszy brat Bronek, który jest rozważniejszy, poważniejszy i z większą odpowiedzialnością podchodzący do codziennych problemów nawiedzonej przez carską Rosję ojczyzny. W momencie kiedy Ziuk zgrabnym psikusem, skierowanym przeciw pułkownikowi armii carskiej, unika obecności podczas mszy żałobnej ku pamięci Cara Aleksandra II, Bronek w cerkwi pokornie i bez satysfakcji, zbiera wygraną w zakładzie o brak obecności Ziuka na nabożeństwie. Wyraźnie rysuje się różnica
w charakterach braci. Kilka lat później bracia są już studentami. Rodzinny dom ojca Piłsudskich podupada. Chłopcy wdają się w działalność spiskową, choć Ziuk wyłącznie przez przypadek. Obaj zostają oskarżeni o udział w planowaniu zamachu na następcę zabitego cara. Ziuk zostaje skazany na pięć lat zesłania na Syberię. Podczas epickiej podróży Ziuka przez Rosję, na miejsce zesłania na Syberii, w jego życiu pojawia się postać Dżamila. Tajemniczy muzułmanin wchodzi
w ciepłą relację z Ziukiem i w rezultacie zaprzyjaźnia się z nim i broni go podczas ciężkiej podróży przed współwięźniami. Mężczyznom udaje się uciec z więzienia etapowego w drodze do Irkucka.

Producentem artystycznym serialu jest Jarosław Sokół, który jest również autorem scenariusza wraz z  Ewą Wencel. Za reżyserię odpowiada Jarosław Marszewski. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Grzegorz Otrębski. W pozostałych rolach występują: Ewa Wencel, Roman Gancarczyk, Sebastian Cybulski, Urszula Grabowska i inni.

JAKA TO MELODIA  premiera

godz. 18:40

Quiz muzyczny propagujący muzykę rozrywkową prowadzony przez Norbiego. Odcinek specjalny z gwiazdami: Stanem Borysem, Krzesimirem Dębskim i Jerzym Petersburskim jr.

DROGI WOLNOŚCI. ODC. 11: ŚLUBU NIE BĘDZIE premiera

godz. 20:10

Listopad 1925 rok. Alina martwi się, że zaszła w ciążę z Katznerem. Nie ma dość odwagi, by mu powiedzieć o swoich obawach. Planuje nowy numer tygodnika poświęcony małżeństwu, licząc na to, że między nią i Rudolfem wreszcie dojdzie do szczerej rozmowy o ich wspólnej przyszłości. Michał jest zazdrosny o Esterę – w ręce wpada mu zdjęcie ukochanej zrobione z potencjalnym kandydatem na męża. Karolina staje się przypadkowym świadkiem kłótni między nimi na schodach redakcji. Dla sekretarki Iskry jest już jasne, że musi zapomnieć o Michale i tylko dlatego zaczyna patrzeć łaskawszym okiem na przedsiębiorcę Storna. Janinie coraz trudniej jest odnaleźć się w pustym mieszkaniu na Sławkowskiej. Wojciechowa alarmuje Ignacego, by przyjechał z Wilna.
W tym samym czasie do Lali dociera, że jej mąż chce się tylko bawić, ale nieszczególnie nadaje się do codziennego życia. Swoją złość wyładowuje na Jerzyku, który odwiedza ją z siostrą. Marynię dręczą koszmary i przeczucia, że wkrótce przydarzy się coś złego.

 

[AdSense-B]

 

PONIEDZIAŁEK, 12 LISTOPADA

CZŁOWIEK, KTÓRY ZATRZYMAŁ ROSJĘ premiera

(z cyklu: Teatr Telewizji)

godz. 21:00

Spektakl Teatru Telewizji „Człowiek, który zatrzymał Rosję” opowiada prawdziwą historię zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. Biuro Szyfrów to najtajniejsza komórka polskiego wywiadu. Jego założyciel, genialny kryptoanalityk, porucznik Jan Kowalewski, już na początku wojny, łamie szyfry używane przez bolszewików. Polacy zyskują strategiczną przewagę, a stojący na czele państwa Józef Piłsudski potrafi ten atut doskonale wykorzystać. Ta historia tryumfu inteligencji nad militarną siłą łączy atrakcyjność sensacyjnej fabuły i dokumentalną prawdę. „Człowiek, który zatrzymał Rosję” to kameralna opowieść o potędze ludzkiego umysłu, dla której tło stanowi pełna determinacji walka wywiadów i wszechobecne przeczucie nadciągającej klęski, w wyniku której Polska znów zniknie z mapy Europy. Być może to już ostatnia nieopowiedziana, choć tak ważna dla Polski historia. Ta nietypowa opowieść, gdyż z prawdziwie hollywoodzkim happy-endem, idealnie wpasowuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Reżyseria: Tomasz Drozdowicz, scenariusz: Beata Chyczko i Tomasz Drozdowicz, obsada: Michał Żurawski, Robert Gonera, Kinga Ilgner i inni.

ŚRODA, 14 LISTOPADA

WIELKI TEST. 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI  premiera

godz. 21:00

Obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i z tej okazji zapraszamy widzów na Wielki Test, w którym każdy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę o tym okresie historii naszego kraju. Przypomnimy jak w 1918 roku doszło do odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów i jak kształtowały się instytucje odradzającego się państwa. Pokażemy m.in. kulisy najważniejszych wydarzeń, bohaterów walk o niepodległość i polityków, dzięki którym Polska powróciła na mapę świata. Tradycyjnie w studiu telewizyjnym na pytania będą odpowiadać w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze, a widzowie mogą rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. Program poprowadzą Anna Popek
i Przemysław Babiarz.

 

 

NIEDZIELA, 11 LISTOPADA

OGNIEM I MIECZEM

(film historyczno – przygodowy)

godz.10:45

Prawdziwa polska superprodukcja – największa i najkosztowniejsza realizacja filmowa w całej historii polskiej kinematografii. Trzygodzinna epicka opowieść osnuta na pierwszej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Po „Panu Wołodyjowskim” i „Potopie” polscy widzowie i miłośnicy Sienkiewicza, dzięki uporowi i niezmożonej energii Jerzego Hoffmana, otrzymali ekranizację trzeciej części cyklu. Hoffman po raz trzeci dowodzi, że potrafi mistrzowsko łączyć wątki romansowe z batalistyką i ukazywać losy stworzonych przez Sienkiewicza barwnych postaci na bogatym tle splątanej XVII-wiecznej historii I Rzeczypospolitej. W „Ogniem i mieczem” ta historia dotyczy tragicznego konfliktu polsko-ukraińskiego, wojen polsko-kozackich i powstania Bohdana Chmielnickiego.

 

FAMILIADA – ODCINEK SPECJALNY  premiera

godz. 14:00

W tym odcinku naprzeciw siebie do walki staną aktorzy z nowego serialu „Ziuk. Młody Piłsudski”: Marta Wiśniewska, Philipp Mogilnitskiy, Evgen Malinowskyi, Tomasz Leszczyński, Filip Jacak, a po przeciwnej stronie wystąpi drużyna Lotników z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Janowa
k. Mińska Mazowieckiego. Odcinek uświetni występ „Teatru Muzycznego od Czapy”, który zaprezentuje repertuar patriotyczny.

 

KOŁO FORTUNY – ODCINEK SPECJALNY  premiera

godz. 14:35

Odcinek specjalny „Koła Fortuny”, w którym wezmą udział aktorzy serialu „Drogi Wolności” w składzie: Paulina Gałązka, Antoni Królikowski i Wojciech Kalarus. Wygrana zostanie przeznaczona na cel charytatywny.

 

BAKE OFF JUNIOR, odc. 10 – FINAŁ  premiera

godz. 15:15

Przed nami wielki finał pierwszej polskiej edycji “Bake Off Junior”! W ostatnim kulinarnym starciu zmierzą się Julia Kucharzewska, Małgorzata Kosior, Maria Deperas i Anna Zakrzewska. Na finalistki czekają dwa zadania, po których jurorzy Krzysztof Ilnicki i Michał Bryś, wyłonią zwyciężczynię, która otrzyma tytuł Polskiego Mistrza Wypieków Bake Off Junior oraz 25 tysięcy złotych! W pierwszej konkurencji uczestniczki będą musiały przygotować owocową kostkę Rubika. W drugiej, autorskiej, finalistki będą miały za zadanie upiec tort. Jest jeden warunek – nie może być czekoladowy. Dodatkowo, na każdym wypieku powinny znaleźć się ozdoby inspirowane ulubionymi bajkami. Która uczestniczka wygra “Bake Off Junior”? Przekonamy się już 11 listopada, o godzinie 15:15, w TVP2.

 

[AdSense-B]

 

KONCERT GALOWY – „100 NA 100. MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI”  na żywo

godz. 20:00

Koncert z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Na koncert zapraszają: Wiceprezes Rady Ministrów Piotr Gliński oraz Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Organizatorami koncertu są: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. W koncercie wystąpią: G. Ohlsson – fortepian, J. Kaspszyk – dyrygent, Chór
i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W programie, m.in.: Krzysztof Penderecki – „Fanfara dla Niepodległej” oraz „Koncert fortepianowy a-moll” Ignacego Jana Paderewskiego.

  1. BITWA WARSZAWSKA

godz. 21:00

Superprodukcja, wielki fresk historyczny o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Dzięki zwycięstwu w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku Polska na 19 lat zachowała świeżo odzyskaną niepodległość. Klęska Armii Czerwonej zatrzymała jej pochód na Europę, zmuszając Lenina                      i Trockiego do rezygnacji z planów rozpalenia „płomienia świętej rewolucji”. Heroiczne zwycięstwo narodu polskiego nad Rosją Sowiecką ukazane zostało oczyma dwojga głównych bohaterów: Oli, tancerki warszawskiego kabaretu i Jana, kawalerzysty, poety i idealisty o socjalistycznych poglądach. Kanwą opowieści są miłość i burzliwe losy bohaterów rozgrywające się na tle wojennej zawieruchy.

reżyseria: Jerzy Hoffman; scenariusz: Jarosław Sokół, Jerzy Hoffman; zdjęcia: Sławomir Idziak; muzyka: Krzesimir Dębski; aktorzy: Natasza Urbańska, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Jerzy Bończak, Adam Ferency, Bogusław Linda, Ewa Wiśniewska i inni.

 

CZWARTEK, 15 LISTOPADA

NABOŻEŃSTWO EKUMENICZNE – ŚW. NIEPODLEGŁOŚCI    premiera

godz. 14:10

Nabożeństwo ekumeniczne, organizowane przez Polską Radę Ekumeniczną i Komisję Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego, jest wspólnym dziękczynieniem za wolność naszego kraju i jednocześnie wyrazem jedności wszystkich Chrześcijan. O wolną Polskę walczyliśmy wspólnie i za wolną Polskę chcemy wspólnie dziękować.

 

 

Nowa okolicznościowa oprawa TVP Historia, której autorem jest Paweł Górka, nawiązuje do modnej w latach 20-tych stylistyki art déco. Minimalizm, synkretyzm i charakterystyczna kreska to wszystko przybliża estetykę czasu odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości TVP Historia pokaże nowy cykl Agnieszki Żmijewskiej, pod redakcją Tadeusza Płużańskiego, „Mój ulubiony bohater”. Znani i lubiani zwierzają się kim są ich ulubieni historyczni bohaterowie. Kogo wybrał Marek Piekarczyk? Kto jest wzorem dla Marcina Kwaśnego, a kto dla Maćka Miecznikowskiego? Wybory są czasem zaskakujące. Kogo inspiruje dziś bowiem Fryderyk Chopin, a kogo Maria Skłodowska-Curie? Program został zrealizowany w nowoczesnej formie we wnętrzach Cytadeli Warszawskiej.

O długich latach walki i pracy, które ku niej prowadziły w czasach 123-letnich zaborów,
o marzycielach, którzy urzeczywistnili swój sen o wolności w „Debacie o Niepodległości” opowiedzą profesorowie: Tomasz Gąsowski, Mariusz Wołos, Łukasz Sroka oraz dr Monika Stankiewicz-Kopeć, znani widzom TVP Historia z programu „Marzyciele”. Debatę poprowadzi Piotr Legutko. Kontynuacją powyższych rozważań będzie listopadowy cykl „Rozmowy o niepodległej”, w którym red. Piotr Gursztyn wraz z zaproszonymi do studia historykami będą wędrować w czasie szlakiem historycznych wydarzeń, poznając kolejne etapy polskiej drogi do niepodległości.

„Rodzina Niepodległej” to cykl filmów dokumentalnych o tematyce związanej ze 100-leciem odzyskania niepodległości zrealizowanych w ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd TVP dla Ośrodków Terenowych TVP. Od 7 października kolejne filmy z tego cyklu ukazują się w niedziele
o godz. 19:00 na antenie TVP Historia. 11 listopada premiera filmu dokumentalnego Agnieszki Niemiec „Orlęta bronią przemyskiego gniazda”.

NIEDZIELA, 11 LISTOPADA

JÓZEF PIŁSUDSKI

godz. 15:00

Film dokumentalny z 1937 roku autorstwa Ryszarda Ordyńskiego opowiadający o życiu Marszałka Piłsudskiego. TVP weszła w jego posiadanie dzięki darowiźnie Wincentego Gawrona z USA, twórcy „Muzeum Niepodległości” w Chicago. Ordyński w swym dokumencie – pokazującym drogę życia, walkę, dzieło i wielkość marszałka Piłsudskiego – sięgnął po wszelkie dostępne materiały archiwalne: zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy, mapy. Tam, gdzie brakowało ikonografii – jak np. w sekwencjach mówiących o uwięzieniu Piłsudskiego w Magdeburgu, czy działalności tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej – wprowadził inscenizację zdarzeń. Wykorzystał także pieśni wojskowe, a skomponowanie muzyki do całości zlecił Janowi Maklakiewiczowi. Ordyński nie ograniczył się jednak do pokazania wyłącznie postaci bohatera. Przed kamerą przesuwają się twarze także innych bojowników o niepodległość, współpracowników marszałka, twórców młodej polskiej państwowości. Autor dokumentu dając widzowi możliwość zobaczenia unikatowych zdjęć, uświadamia mu zarazem, jak Józefa Piłsudskiego widzieli Polacy w latach 30., a także, jakie konwencje stosowali wówczas dokumentaliści – w warstwie obrazu i dźwięku oraz w komentarzu.

 

[AdSense-B]

 

DEBATA O NIEPODLEGŁOŚCI

godz. 16:40

Debata została zrealizowana w przestrzeni wystawy pt. „Niepodległość wokół historycznej myśli Józefa Piłsudskiego” otwartej 30 października 2018 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie. Gośćmi Piotra Legutki będą profesorowie: Tomasz Gąsowski, Mariusz Wołos, Łukasz Sroka oraz dr Monika Stankiewicz-Kopeć, znani widzom TVP Historia z programu „Marzyciele”. Debata będzie bowiem nie tylko rozważaniem o polskiej drodze do niepodległości, ale także zwieńczeniem programu „Marzyciele”, obecnego od roku na antenie TVP Historia, którego pomysłodawcą i prowadzącym jest Piotr Legutko. Tytułowi „Marzyciele” to Polacy, którzy podjęli walkę o niepodległość Ojczyzny znajdując w Krakowie wyjątkowe ku temu miejsce i środowisko. Mimo tego, że nie wszyscy pochodzili z Krakowa ich losy były związane z tym miastem: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty – ich działalność w większym lub mniejszym stopniu była związana z Krakowem. Debata to swoisty przegląd idei, procesów działań i wydarzeń historycznych, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.

PIOSENKĄ PRZEZ HISTORIĘ „11 LISTOPADA”

godz. 17:30

„Jak ma śpiewać o 11 listopada artysta wiecznie błaznujący” – pyta retorycznie Kuba Sienkiewicz lider zespołu Elektryczne Gitary. Odpowiada piosenką – „11 listopada”. W programie także o tym, dlaczego właśnie 11 listopada jest uważany za dzień odzyskania niepodległości.

RODZINA NIEPODLEGŁEJ „ORLĘTA BRONIĄ PRZEMYSKIEGO GNIAZDA”

godz. 19:20

100-lecie odzyskania niepodległości to właściwy czas na prezentacje 45 minutowego filmu fabularyzowanego, którego kanwą jest historia obrońców polskiego Przemyśla, zwanych Przemyskimi Orlętami. Ich udział w walkach w pierwszych dniach listopada 1918 roku w konflikcie zbrojnym między Polakami, a Ukraińcami był zwieńczeniem ich marzeń o wolnej Polsce.

PAN WOŁODYJOWSKI cz. 1 i 2

godz. 20:15

Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I Stopnia dla reżysera, operatora i scenarzysty. Ekranizacja trzeciej części „Trylogii” Sienkiewicza, drukowanej w latach 1887 – 1888. Wielka superprodukcja lat 60. starannie oddaje realia i klimat powieści. Zawiera pełne rozmachu, precyzyjnie zakomponowane sceny zbiorowe. Realizacja filmu trwała prawie dwa lata i była ogólnonarodowym wydarzeniem. Towarzyszył jej rozgłos w prasie i innych środkach masowego przekazu. Po wejściu na ekrany film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i osiągnął rekordową frekwencję. Krytyka zarzucała mu jednak trochę zbyt komiksowe potraktowanie przygód „małego rycerza”.

WIELKI TEST O PIŁSUDSKIM

godz. 23:15

Józef Piłsudski, ojciec naszej niepodległości, już za życia otaczany był czcią przez miliony stronników i wielbicieli, jak też odsądzany od czci i wiary przez politycznych przeciwników. Jedno nie ulega wątpliwości: Polsce poświęcił całe życie. Co jednak tak naprawdę wiemy o Józefie Piłsudskim, którego biografia stanowi doskonały materiał na kilka, jeżeli nie kilkanaście, porywających filmów? Thriller opowiadałby o działającym w ukryciu bojowcu PPS, który z rewolwerem w ręku wykonuje niebezpieczne misje. Romans pokazywałby intrygujące kobiety, które pokochał. Wielkie kino wojenne portretowałoby wodza Legionów i pogromcę bolszewików z 1920 roku, a polityczny dramat odsłaniałby kulisy politycznych kryzysów i zamachu majowego w 1926 roku. My wiedzę Polaków o Józefie Piłsudskim sprawdzimy w Wielkim Teście.

W TVP Historia obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie kończą się 11 listopada. W kolejne niedziele o godz. 19:00 emitowane będą filmy z cyklu „Rodzina Niepodległej, a 13 listopada o godz. 18:35 premiera programu Piotra Gursztyna „Rozmowy o Niepodległej”.

ROZMOWY O NIEPODLEGŁEJ

wtorki godz. 18:35

Spotkania – rozmowy z profesorami Włodzimierzem Suleją i  Andrzejem Chwalbą, przeprowadzane przez popularnego historyka i dziennikarza Piotra Gursztyna, pokażą widzom kolejne etapy dochodzenia do odzyskania niepodległości od 1864 r. aż po czasy II Rzeczpospolitej do roku 1924. Tematami poszczególnych odcinków będą zarówno wydarzenia polityczne, jak i społeczne, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tle  wydarzeń zostaną przedstawieni ich uczestnicy – konkretni ludzie, którzy na różnych polach zabiegali o wolność Ojczyzny. Zakres czasowy nie jest przypadkowy. Klęska powstania styczniowego stała się przełomowym punktem na drodze do odzyskania niepodległości i to pokolenie, wychowane na opowieściach o styczniowym zrywie, ostatecznie wywalczyło Polsce wolność. Rok 1924 to zwieńczenie działań na rzecz nowo powstałej Polski – reforma pieniężna Władysława Grabskiego i rozpoczęcie rozbiórki soboru na placu Saskim w Warszawie.

Formuła rozmów wieloletniego dziennikarza i publicysty Piotra Gursztyna, a zarazem historyka z wykształcenia, z dwoma znanymi badaczami dziejów okresu XIX i XX wieku w różnych – lokalizacjach, dodatkowo wzbogaci i urozmaici program.

 

 

11 listopada TVP Kultura świętuje stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości filmem, teatrem i muzyką. W programie znajdą się: „Niedziela z… Marszałkiem Piłsudskim”, nagradzany spektakl „Marszałek” według dramatu Wojciecha Tomczyka, dwa koncerty i Ignacy Paderewski w dokumencie oraz jedynej w dorobku roli filmowej tj. w „Sonacie księżycowej” z 1937 roku.

Bohaterami Dnia Niepodległości będą dwaj politycy, z których jeden należał do najwybitniejszych wirtuozów fortepianu wszech czasów, a przy tym był wielką międzynarodową gwiazdą. Sylwetkę Ignacego Jana Paderewskiego – bo o nim mowa – TVP Kultura przybliży w filmie dokumentalnym „Paderewski. Mistrz tonów i mąż stanu”, zaś w brytyjskiej love story zatytułowanej „Sonata księżycowa” mistrz zagrał samego siebie i wykonał kompozycje Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta, Ludviga van Beethovena oraz własne. Premierowa „Niedziela z…” poświęcona będzie natomiast Józefowi Piłsudskiemu. W przerwie dwuczęściowego programu zrealizowanego w studio z udziałem: Wojciecha Tomczyka, Tomasza Drozdowicza, Grzegorza Nowika, Macieja Pawlickiego i Stanisława Krzemińskiego widzowie obejrzą „Marszałka”. Przedstawienie zostało docenione na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie, gdzie zdobyło  m.in. nagrodę dla najlepszego polskiego tekstu dramatycznego oraz nagrodę aktorską za rolę męską za kreację Mariusza Bonaszewskiego w roli tytułowej.

TVP Kultura wyemituje także dwa koncerty. Pierwszy z nich „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” będzie transmitowany z siedziby Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, która, z towarzyszeniem solistów i chóru, wykona utwory: Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego. W programie retransmisji „Uroczystego koncertu z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości” znalazło się m.in. prawykonanie utworu „Te Deum Polonia” skomponowanego przez Pawła Łukaszewskiego na zamówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy
z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

 

[AdSense-B]

 

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości TVP Kultura przez cały listopad proponuje interesujące programy i przeglądy, m.in.: Wielkie Filmy o Wielkiej Wojnie, w ramach którego będzie można zobaczyć – w zdecydowanej większości premierowo – „Gallipoli”, „Na zachodzie bez zmian”, „Front zachodni 1918”, „Ścieżki chwały” i „Towarzyszy broni” oraz  Filmową Polskę (m.in.: „Pan Tadeusz” z 1928 r., „Lawa”, „Pianista”, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”) oraz koncerty i dokumenty z okazji 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

NIEDZIELA, 11 LISTOPADA

PADEREWSKI. MISTRZ TONÓW I MĄŻ STANU

godz. 11:20, reż. Bohdan Rączkowski

100 NA 100. MUZYCZNE DEKADY WOLNOŚCI

godz. 12:00 transmisja koncertu z Katowic

SONATA KSIĘŻYCOWA

godz. 15:40

NIEDZIELA Z… MARSZAŁKIEM PIŁSUDSKIM

godz. 17:15

MARSZAŁEK

godz. 17:35

 

 

SOBOTA, 3 LISTOPADA

 

SZTANDARY NIEPODLEGŁOŚCI

godz. 18:50

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę będzie obchodzona uroczyście w wielu miejscowościach w całym kraju. Oprócz wydarzeń o charakterze centralnym na szczególną uwagę zasługują inicjatywy, które będą nawiązywać do roli małych ojczyzn i lokalnych społeczności
w procesie odbudowy Rzeczypospolitej. Polonia Restituta to nie tylko sławni mężowie stanu
i historia dziejąca się w Berlinie, Wiedniu, Paryżu i Warszawie, ale także konkretne zdarzenia, miejsca, daty i ludzie pracujący na rzecz wolnej i suwerennej Polski w swoich rodzinnych domach, parafiach, miejscowościach, wśród przyjaciół i sąsiadów. Spektakl „Sztandary Niepodległości” jest oddaniem hołdu postawom obywatelskim i patriotycznym, a także artystycznym przypomnieniem anonimowych często lub zapominanych przez wielką historię (choć pamiętanych i honorowanych lokalnie) bohaterów narodowych.

Scenariusz i reżyseria: Roman Kołakowski

Kierownictwo muzyczne: Grzegorz Bukowski

Soliści: Olga Bończyk, Iwona Loranc, Ewa Serwa, Natalia Sikora, Olga Szomańska, Robert Gonera, Marcin Kołaczkowski, Jerzy Schejbal

SOBOTA, 10 LISTOPADA

TU POLONIA – 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI – ŚWIAT

TVP Polonia już od soboty relacjonować będzie obchody 100-lecia Niepodległości odbywające się na całym świecie. Nasi reporterzy będą w: USA, we Francji, w Wielkiej Brytanii i na Litwie i na bieżąco będą przekazywać raporty z najważniejszych wydarzeń.

 

[AdSense-B]

 

NIEPODLEGŁA: TRZY MOSTY premiera

(reportaż)

godz. 15:25

poniedziałek, 12 listopada, godz. 6:30

Tytułowe trzy mosty – w Zaleszczykach na Dniestrze, w Kutach na Czeremoszu i Śniatynie na Prucie – były świadkiem jednych z najtragiczniejszych wydarzeń września 1939 roku. Dotychczas senne letniskowe miejscowości, które oferowały wypoczywającym letnikom solanki, plaże nad Dniestrem oraz wymyślne kuracje słynnych w Europie doktorów, zamieniły się w przepełnione hotele. Drogi dojazdowe i uliczki tych miejscowości zostały zalane autami. Część aut szykowało się do odjazdu, wiele też zostało porzuconych. Zasobne sklepy, restauracje i kawiarnie zostały ogołocone z zapasów, a dotychczasowych uśmiechniętych kuracjuszy zastąpili zmęczeni
i zdenerwowani ludzie. To rumuńskie rozdroże dawało nadzieję, ale dla wielu oznaczało rozstanie z ojczyzną na zawsze. Obwiano się niemieckich nalotów i sowieckiej dziczy. Prowizoryczne biura MSZ przeżywały oblężenie, tłumy oczekiwały na zagraniczny paszport, który pozwoli im udać się na mosty, które miały im dać schronienie. To nimi właśnie najwyższe władze państwowe, żołnierze czy ludność cywilna przeprawiały się na rumuńską stronę.

reżyseria: Henryk Janas, 2018

KONCERT DLA NIEPODLEGŁEJ

godz. 20:15 + 2:40, powtórka niedziela, 11 listopada, g. 23:15 + 5:35

„Koncert dla Niepodległej” odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie. Usłyszymy utwory zarówno z czasu dwudziestolecia międzywojennego, czasów II wojny światowej, lat 60. ubiegłego wieku oraz ery polskiego rocka. Nie zabraknie pieśni legionowych, przebojów przedwojennej muzyki filmowej, utworów powstańczych, czy kompozycji towarzyszących walce z komunizmem. Na scenie zobaczymy, m.in.: Aleksandrę Kurzak, Krzysztofa Cugowskiego, Natalię Sikorę, SBB, Warszawskie Combo taneczne, Natalię Nykiel, Natalię Szroeder, Marka Piekarczyka i Kamila Bednarka. Występom artystów towarzyszyć będą inscenizacje i filmy nawiązujące do polskiej historii i kultury. Koncert zakończymy wspólnym wykonaniem „Mazurka Dąbrowskiego” – jako przedsmak akcji „Niepodległa do Hymn”.

JÓZEF PIŁSUDSKI

godz. 23:15

Film dokumentalny z 1935 roku opowiadający o życiu Marszałka Piłsudskiego – „Epopea czynu polskiego odtworzona z ocalałych autentycznych filmów, zebranych i opracowanych przez firmę Falanga”. Dokument pokazuje drogę życia, walkę, dzieło i wielkość marszałka Piłsudskiego poprzez wszelkie dostępne materiały archiwalne: zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy, mapy. Tam, gdzie brakowało ikonografii autor wprowadził inscenizację zdarzeń. Wykorzystał także pieśni wojskowe, a skomponowanie muzyki do całości zlecił Janowi Maklakiewiczowi. Nie ograniczył się jednak do pokazania wyłącznie postaci bohatera. Przed kamerą przesuwają się twarze także innych bojowników o niepodległość, współpracowników marszałka, twórców młodej polskiej państwowości.

reż. Ryszard  Ordyński, 1935

NIEDZIELA, 11 LISTOPADA

PORTRETY NIEPODLEGŁOŚCI

Portrety niepodległości to cykl krótkich form dokumentalnych ukazujących sylwetki najwybitniejszych Polaków, których postawa życiowa, aktywność polityczna, społeczna, kulturalna czy artystyczna przyczyniły się do odzyskania przez Polskę w 1918 roku wolności i dynamicznej budowy nowego państwa polskiego.

godz. 8:45 – MARIA WITTEKÓWNA (1899–1997)

Należała do Polskiej Organizacji Wojskowej, w latach 1918–1919 kierowała pracami organizacji na Ukrainie, komendantka Przysposobienia Wojskowego Kobiet, w czasie II wojny światowej stała na czele Wojskowej Służby Kobiet w Komendzie Głównej AK, uczestniczka powstania warszawskiego; pierwsza kobieta generał WP. Pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Jej pomnik znajduje się na dziedzińcu Muzeum WP w Warszawie.

godz. 11:30 – JÓZEF KLEMENS PIŁSUDSKI (1867–1935)

Działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu. O 1892 roku członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS (1904), Legionów Polskich (1914) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), kierownik Komisji Wojskowej Tymczasowej Rady Stanu (1917), od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918 – 1922 Naczelnik Państwa, pierwszy marszałek Polski (1920). Wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.

godz. 17:10 + 1:35 – IGNACY JAN PADEREWSKI (1860–1941)

Pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego, 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na rezurekcję Polski, dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego. Wkrótce po jego utworzeniu, od 1919 roku sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP. Paderewski był absolwentem Instytutu Muzycznego (późniejszego Konserwatorium Warszawskiego). Otrzymał, m.in.: Order Orła Białego, francuski Krzyż Wielki Legii Honorowej oraz tytuł Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego.

MSZA ŚWIĘTA Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

godz. 9:00

Mszy św. w 100. rocznicę odzyskania niepodległości 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej będzie przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W czasie mszy św. Prezydent RP Andrzej Duda w towarzystwie metropolity warszawskiego zapali Świecę Niepodległości – dar papieża Piusa IX z 1867 roku.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2018 – TRANSMISJA UROCZYSTOŚCI PAŃSTWOWYCH W WARSZAWIE

godz. 11:40

W 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zaplanowane są na cały rok 2018. Uchwałą z 25 maja 2017 Sejm zdecydował o ustanowieniu 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął swą działalność w 2017 roku. Główne obchody związane z rocznicą zostały zaplanowane na 11 listopada 2018 roku.

DROGI WOLNOŚCI – ODC. 1 – GRZECHY MŁODOŚCI

godz. 17:55 + 0:05

Pilot serialu. W ostatnich dniach lipca 1914 roku na usta całego Krakowa ciśnie się jedno słowo – „wojna”. Ignacy Biernacki, właściciel wydawnictwa Panorama i fotograf w jednej osobie, cieszy się z zamówienia na druk urzędowych afiszy z magistratu. Jest przekonany, że nieźle się na tym dorobi. Pozorny spokój jego rodziny przerywa zniknięcie psa. Na naszych oczach Biernacki wpada w sidła mężczyzny, któremu ćwierć wieku wcześniej uwiódł żonę. Interesy, jakie chciał zrobić dzięki wybuchowi wojny, okażą się mrzonką. Z krakowskich Oleandrów wyruszają pierwsze oddziały legionistów, a wśród nich Jerzyk Raczek, syn piekarza i gosposi Biernackich. W młodym chłopaku durzy się Lala, najmłodsza córka Ignacego. Jej siostrze Maryni wpada w oko, w czasie zbiórki pieniędzy na wojsko polskie, przystojny Szymon Hasefer. Najstarsza z sióstr Alina, kulejąca i nadrabiająca kompleksy inteligencją, z sentymentem przygląda się starszemu dżentelmenowi, któremu daje lekcje języka polskiego. Nie domyśla się prawdziwego powodu przyjazdu schorowanego Austriaka do Krakowa. Przy dźwiękach toastów za przyszłość wznoszonych na przyjęciu urodzinowym stary świat zmierza ku katastrofie. Nie przeczuwają jej ani żona Ignacego, zaglądająca do kieliszka Anna, ani jego siostra, właścicielka apteki i stara panna Janina. Tajemnica rodziny Biernackich po latach odbija się dramatycznym echem, choć Emilia – matka Ignacego zrobiłaby wszystko, by temu zapobiec. Zrobiłaby jeszcze więcej, by namówić Ignacego do uwiecznienia na fotografii prawdziwych mężczyzn żołnierzy zgrupowanych na Oleandrach pod wodzą Piłsudskiego. Jej życzenia nigdy się jednak nie spełnią.

Reżyseria: Maciej Migas, 2018 r.

Obsada: Julia Rosnowska, Paulina Gałązka, Katarzyna Zawadzka, Adam Cywka, Izabela Kuna

NIEPODLEGŁA: POLACY ZMIENIAJĄCY ŚWIAT – WODZOWIE premiera

godz. 19:25, powt. wtorek, 13 listopada godz. 5:40

Cykl dokumentalny przedstawiający sylwetki wybitnych Polaków, których działalność artystyczna, polityczna, społeczna, naukowa i gospodarcza miała i ma obecnie ogromny wpływ na losy świata. W odcinku sylwetka Tadeusza Kościuszko w wywiadzie z Alexem Storozynskim oraz postać Jana III Sobieskiego  w wywiadzie z prof. Hacer oraz Józefa Bema.

TEATR TELEWIZJI – FRYDERYK

godz. 21:45 + 4:10, powt. poniedziałek, 12 listopada, godz. 15:10

„Fryderyk” to opowieść o pierwszych miesiącach pobytu Fryderyka Chopina w Paryżu – okresie dla kompozytora niezwykle trudnym i bolesnym, zarówno w perspektywie jego losów osobistych, w tym przede wszystkim przebiegu kariery muzycznej, jak i w kontekście politycznej sytuacji Polski oraz całej Europy. Akcja sztuki rozgrywa się w dwóch planach – historycznym i współczesnym. Chopin po przyjeździe do Paryża za wszelką cenę próbuje wedrzeć się na paryskie salony muzyczne, jednak długo pozostaje całkowicie nieznany, wręcz odrzucony. Brak spektakularnego sukcesu podczas pierwszego publicznego koncertu u Pleyela, skutkuje głębokim psychicznym kryzysem, który wkrótce paradoksalnie prowadzi do triumfu i „rzuca kompozytora na ścieżki sławy”.  Wątkiem równoległym jest współczesna historia młodej pianistki Adeli, która poprzez tropienie losów Chopina odkrywa prawdę o okolicznościach, w jakich objawił się paryskiej elicie wielki talent genialnego muzyka.

Na podstawie książki Piotra Witta pt. „Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie”

Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska

Scenografia: Agnieszka Zawadowska

Kostiumy: Monika Nyckowska

Zdjęcia: Wojciech Staroń

Dźwięk: Stanisław Kolenda, Marcin Ejsmund

Obsada: Krzysztof Szczepaniak (Fryderyk Chopin) Grażyna Barszczewska (Księżna de Vaudemont), Michalina Olszańska (Adela), Paulina Szostak (Delfina Potocka), Maria Pawłowska (Ludwika Chopin), Krzysztof Wakuliński (Ferdinando Paer), Marcin Hycnar (Adam Mickiewicz), Zbigniew Zamachowski (Friedrich Kalkbrenner), Janusz Chabior (Mikołaj Chopin), Paweł Smagała (Franciszek Liszt), Łukasz Garlicki (Vincent), Maciej Musiał (Chłopak znad Sekwany), Maciej Charyton (Juliasz Słowacki), Sławomir Grzymkowski (Ambasador), Jakub Hojda (Zapowiadający), Marcin Bubółka I Emigrant, Marcin Wojciechowski II Emigrant, Stanisław Sygitowicz (Kozak).

PONIEDZIAŁEK, 12 LISTOPADA

SOKOŁY WOLNOŚCI

(film dokumentalny)

godz. 23:10, powt. wtorek, 13 listopada, godz. 14:40

Bohaterem i narratorem filmu jest młody Amerykanin polskiego pochodzenia. Jego przodek 100 lat temu odpowiedział na apel Polonii amerykańskiej, zgłosił się do centrum rekrutacyjnego
w Chicago, przeszedł szkolenie w obozie wojskowym w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie
i z Nowego Jorku popłynął do Francji, by na frontach Europy walczyć o wolną Polskę jako żołnierz Błękitnej Armii. W filmie wraz z bohaterem odbędziemy sentymentalną podróż w czasie śladami jego pradziadka. Prześledzimy wszystkie etapy, jakie ówcześni Polacy żyjący w USA musieli przejść, by ostatecznie trafić do Błękitnej Armii.

Reżyseria:  Robert N. Wachowiak, 2017 r.

 

 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości TVP ABC przygotowało bogatą i ciekawą ofertę zarówno programów, animacji i filmów polskiej produkcji. Na szczególną uwagę zasługuje emitowany 12 listopada odcinek „Teleranka” z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na antenie zobaczyć będzie można także spot patriotyczny „Jak być dobrym Polakiem”. Spot jest idealną odpowiedzią na pytanie, które zadają sobie dzieci: Jak być dobrym Polakiem? Całość układa się w wiersz „Przepis na dobrego Polaka” i po kolei przeprowadza przez wszystkie etapy stania się nim. Dowiadujemy się, jak ważna jest miłość do Ojczyzny, odwaga, honor i ufność. Słyszymy, że powinniśmy dobrze znać historię naszego kraju, pielęgnować jego tradycje i obyczaje. Istotne jest też, byśmy szanowali symbole narodowe i pięknie posługiwali się językiem polskim. Tak jak na dobrego małego Polaka przystało.

Na antenie pojawią się również teledyski z pieśniami patriotycznymi w wykonaniu dzieci z „Teleranka”:

  • „Przybyli ułani pod okienko” – jedna z najbardziej popularnych polskich pieśni wojskowych, zaaranżowana w nowoczesnym, nieco rockowym stylu. W teledysku udział wzięły i przede wszystkim zaśpiewały dzieci – laureaci pierwszej edycji programu „The Voice of Kids” oraz prowadzący „Teleranek”.
  • „Taki kraj” – chwytające za serce wykonanie znanej piosenki autorstwa Jana Pietrzaka. Specjalnie dla TVP ABC, sam Jan Pietrzak zmienił słowa. W teledysku w symboliczny sposób poznany najważniejsze wydarzenia z ostatnich stu lat, poznamy ludzi, którzy wpłynęli na dzieje Polski. Całość teledysku zostanie wzbogacona niezwykle plastyczną oprawą graficzną.

ŚRODA, 7 LISTOPADA

MODA NA RODZINĘ

godz. 22:05

Jak definiować patriotyzm w  XXI wieku? Jak przekazywać dzieciom wartości patriotyczne i rozbudzić miłość do własnej Ojczyzny? Jakie są sposoby na atrakcyjną edukację patriotyczną dzieci? W programie również rozmowy z ekspertami: Małgorzatą Żaryn – historykiem oraz Robertem Kościuszko – autorem książek dla dzieci i młodzieży. Ponadto spotkanie z księgarką Moniką Chilewicz, która przygotowała prezentację najpiękniejszych i najciekawszych propozycji, wspierających edukację patriotyczną dzieci i młodzieży.

SOBOTA, 10 LISTOPADA

TELERANEK odc. 23 i 24

godz. 4:35 i godz. 9:30

Specjalne dwuodcinkowe wydanie „Teleranka” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wraz z naszymi prowadzącymi wybierzemy się w niezwykłą podróż po miejscach związanych z osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Postaramy się przenieść Was w przeszłość, a wszystko za sprawą niesamowitego samochodu, który należał do Marszałka. Odwiedzimy m.in. Belweder i Pałac Czapskich. Zajrzymy również do Sulejówka. Z naszą kamerą spotkamy się z grupą rekonstrukcyjną, która opowie o kawalerii z czasów Józefa Piłsudskiego. Na koniec specjalny gość muzyczny – raper Tadek Polkowski, który w swojej twórczości porusza najważniejsze kwestie związane z patriotyzmem, opowiadając przy okazji o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski.

SUPEŁKOWE ABC odc. 143

godz. 10:00

Wspólnie z Supełkiem i Zręcznymi Rączkami poznamy literę H jak hełm. Supełek odwiedzi Muzeum Historii Polski i porozmawia z postaciami z portretów – Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym o dziejach naszego kraju. Opowiemy też o książce „Polska. Historia mężnego narodu”.

MARGOLCIA I MIŚ ZAPRASZAJĄ DZIŚ odc.131 ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

godz. 5:05 i godz. 15:10

W tym odcinku Margolcia i Miś wytłumaczą dzieciom co to znaczy „odzyskać niepodległość”, opowiedzą bajkę o bardzo dzielnym Marszałku Józefie Piłsudskim i wspomną o symbolach narodowych. Nauczą również dzieci śpiewać piosenkę o Polsce. Dzieci zobaczą jak ulepić literkę „P”, a także nauczą się kilku słów zaczynających się właśnie na tę literę. Margolcia i Miś podpowiedzą dzieciom w jaki sposób mogą uczcić tak ważny dzień jakim jest 11 listopada.

NIEDZIELA, 11 LISTOPADA

ZWIERZAKI CZYTAKI

godz. 5:05 i godz. 15:10

Odcinek o Marszałku Józefie Piłsudskim i jego Kasztance. Rysia z Szymkiem grają w kalambury. Zabawa jednak szybko kończy się wielką kłótnią o to kto jest mistrzem odgadywania i pokazywania. Sytuacja wymaga interwencji Michała, który proponuje wszystkim grę w inteligencję. Zwierzaki podają kolejne hasła na wskazane litery. Ich kreatywność zaskakuje nawet Michała. Przy kolejnych odpowiedziach gra staje się inspiracją do opowieści o Józefie Piłsudskim i o Kasztance – jego klaczy oraz o Dorku i Psie.

TELERANEK odc. PIEŚNI LEGIONOWE

godz. 10:00

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przygotowaliśmy specjalne wydanie Teleranka. W tym odcinku Antek, Oliwka i Nela zostaną poproszeni o zorganizowanie niezwykłego apelu, na którym nie może zabraknąć oprawy muzycznej. Nasi prowadzący zaprezentują pieśni legionowe w nowych zaskakujących aranżacjach. Przy okazji opowiemy Wam o historii Legionów Piłsudskiego, o dziejach Polski w tamtym okresie i o samym Marszałku.

 

[AdSense-B]

 

CZYTANIE PRZED SPANIEM odc. O NIEPODLEGŁĄ BAZĘ z książki „Nasza paczka i niepodległość”. Czyta Rafał Szałajko.

godz. 19:55

W sposób odpowiedni dla najmłodszych widzów, na podstawie przygód podwórkowej paczki przyjaciół, opowiadanie wyjaśnia, dlaczego świętujemy w Polsce 11 listopada. Przy okazji zachęca do radosnego obchodzenia tego święta oraz poszerzania wiedzy o własnym kraju.

POLAK MAŁY

godz. 20:10

Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego „Mazurek Dąbrowskiego” jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania najmłodsi widzowie znajdą odpowiedź w filmie animowanym „Polak mały”.

ZEMSTA W ODRZYKONIU

godz. 20:25

Mała Dusia zauważa, że gdy nadchodzi pełnia księżyca, jej ciocia zamienia się w czarownicę i na odkurzaczu wylatuje przez okno. Dusia postanawia jej towarzyszyć i razem udają się do ruin zamku w Odrzykoniu, gdzie ma być wystawiana „Zemsta” Aleksandra Fredry. W wystawieniu sztuki przeszkadzają duchy dawnych sąsiadów, ale Dusia uświadamia im, że na końcu sztuki dochodzi do pojednania. Wówczas duchy postanawiają zezwolić na wystawienie sztuki.

NAUKOWA KAWALERIA

(film dokumentalny)

godz. 22:25

„Naukowa Kawaleria” to wyjątkowy projekt przygotowany z myślą o uczczeniu 100-lecia niepodległości. W filmową przygodę zabierają nas dziennikarze TVP Katarzyna Trzaskalska i Krzysztof Ziemiec, którzy wcielili się w podróżników wędrujących po Polsce w poszukiwaniu dawnych wynalazków (m. in.: samochód parowy Józefa Bożka, samochód CWST – 1, kamera Prószyńskiego, magnetofon Nagra), z których do dziś możemy być dumni. W „Naukowej Kawalerii” występują: eksperci, pasjonaci, rekonstruktorzy, przedsiębiorcy i przedstawiciele świata nauki. Film otwiera przed widzami galerię zapomnianych polskich naukowców, którzy talentem i determinacją przyczynili się do cywilizacyjnego postępu ludzkości, konstruując pojazdy, maszyny, budowle
w Polsce, Europie i na innych kontynentach.

 PONIEDZIAŁEK, 12 LISTOPADA

TELERANEK odc. JAK DZIAŁA PAŃSTWO?

godz. 10:00 i godz. 15:10.

To będzie specjalny odcinek „Teleranka”. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości chcemy Wam opowiedzieć jak działa i funkcjonuje niezależne państwo, jakim dzisiaj jest Polska. O tym, jaki jest podział władzy, czym zajmuje się sejm, a czym senat oraz co jest obowiązkiem prezydenta opowie nam osobiście… Prezydent RP Andrzej Duda.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *