MediaZapowiedzi TV

“Konflikt klimatyczny” na kanale National Geographic (wideo)

Kiedy w ubiegłym roku Donald Trump poinformował, że Stany Zjednoczone wycofują się z paryskiego porozumienia klimatycznego, powiedział, że został wybrany na prezydenta po to, by reprezentować Pittsburgh, a nie Paryż.

Na odpowiedź nie musiał długo czekać – burmistrz Pittsburgha zadeklarował, że miasto nie zgadza się z tą decyzją i będzie dalej robić wszystko, by ograniczać swój wpływ na środowisko. Podobne głosy zaczęły dobiegać z całych Stanów, a słowa szybko przerodziły się w czyny. Dokument „Konflikt klimatyczny” wyprodukowany przez Bloomberg Philanthropies i RadicalMedia, który w grudniu będzie miał premierę na kanale National Geographic, pokaże działania Amerykanów na rzecz walki z globalnym ociepleniem.

Dokument „Konflikt klimatyczny” ukazuje, w jaki sposób lokalne społeczności w USA tworzą własne inicjatywy, by stawić czoła poważnym zagrożeniom zdrowotnym i gospodarczym, związanym ze zmianami klimatu. Wielu obywateli zdecydowanie nie zgadza się z prezydentem, który globalne ocieplenie uważa za wielką mistyfikację, a „Konflikt klimatyczny” pokaże inspirujące wypowiedzi osób, które na własnej skórze odczuły skutki katastrof wywołanych przez zmiany klimatyczne. Dokument zostanie wyemitowany w 172 krajach, w 43 językach.

Amerykanie są zdeterminowani, aby podtrzymać nasze zobowiązania z Paryża, z pomocą Waszyngtonu lub bez niej. „Konflikt klimatyczny” pokazuje, jak bardzo Waszyngton jest oderwany od oczekiwań Amerykanów w sprawie zmian klimatycznych i od starań lokalnych społeczności, by stawić czoła temu problemowipowiedział Michael R. Bloomberg, ekolog, założyciel Bloomberg Philanthropies i burmistrz Nowego Jorku w latach 2002-2013

Bloomberg zobowiązał się, że pomoże Stanom przestrzegać wymogów paryskiego porozumienia klimatycznego. Jego fundacja Bloomberg Philanthropies przekazała ponad 260 milionów dolarów, by przestawić kraj na czystą energię i zmierzyć się ze zmianami klimatycznymi. Dokument „Konflikt klimatyczny” został wyprodukowany przez Bloomberg Philantropies we współpracy z nagrodzoną Oscarem i Emmy firmą producencką RadicalMedia. Film wyreżyserował laureat nagrody Emmy Sidney Beaumont i nominowany do nagrody Emmy filmowiec Michael Bonfiglio. Producentami wykonawczymi są Joe Berlinger, Jon Kamen i Katherine Oliver z Bloomberg Philantropes, a producentem wykonawczym po stronie National Geographic jest Matthew Renner. Bloomberg Philanthropies i RadicalMedia współpracowały wcześniej przy uznanym przez krytyków filmie dokumentalnym „Węgiel, klimat i gospodarka” („From the Ashes”) o dziedzictwie i przyszłości przemysłu węglowego w USA.

 

 

Pokazując miasta, państwa, firmy i obywateli podejmujących działania na rzecz klimatu, „Konflikt klimatyczny” bada bardzo realny społeczny i ekonomiczny wpływ katastrof spowodowanych zmianą klimatu na całe Stany – od centrum Ameryki po wybrzeża kraju. Film zawiera głosy lokalnych liderów, a także zwykłych Amerykanów przedstawiających historie związane z niestrudzoną walką na rzecz klimatu. Ukazuje m.in. tworzenie innowacyjnych rozwiązań zmierzających do zmniejszenia emisji CO2 w rozwijających się miastach takich jak Pittsburgh, wcześniej uzależnionych od węgla. Miasto to postawiło się prezydentowi Trumpowi, kiedy ogłosił on wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia klimatycznego w Paryżu. Pittsburgh jest teraz przykładem miasta szczególnie zaangażowanego w budowanie efektywności energetycznej, a także odważnego przywództwa ekonomicznego i klimatycznego. Inne miejsca pokazane w filmie to Portoryko, Kalifornia, Iowa, Floryda i New Jersey.

Film „Konflikt klimatyczny” pokazuje inspirujące działania społeczności lokalnych, od innowacyjnych sposobów na ulepszenie łańcucha dostaw żywności, przez parkingi zadaszone panelami słonecznymi, po pełnych entuzjazmu studentów wykonujących prace na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dokument może stanowić zarys planu działania dla nas wszystkichpowiedział Geoff Daniels z National Geographic

Konflikt klimatyczny (Paris to Pittsburgh) – premiera w sobotę 15 grudnia o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *