„Kobiety, skalpel i liposukcja” na BBC Lifestyle
Nowy dokument, który uchyla rąbka tajemnicy kuszącego i szokującego świata operacji plastycznych. Dziennikarka Cherry Healey rozmawia z kobietami na całym świecie, które mają różnorodne doświadczenia związane z operacjami plastycznymi. Chce przekonać się, jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, by być bliżej ideału i czy sama byłaby skłonna „pójść pod nóż”.
Cherry Haeley ma 37 lat i jest matką dwójki dzieci. Chociaż jest kobietą sukcesu, to w dalszym ciągu ma problem, aby zaakceptować swoje niedoskonałości i ciało zmienione przez ciążę. Nie obce jej przedłużanie rzęs oraz sztuczna opalenizna. Nie ukrywa również swojego zamiłowania do makijażu. Od zawsze jednak miała rozterki na temat chirurgii plastycznej. Jest feministką, która zdaje sobie sprawę ze złych skutków presji, którą odczuwają kobiety na całym świecie, aby wyglądać zawsze pięknie i młodo. Obawia się też o własną 7-letnią córkę, która wkracza w świat niemożliwej do osiągnięcia perfekcji.
Seria ukazuje trudny temat jakim jest postrzeganie własnego ciała, a dokładniej, rosnącej presji na kobiety, aby wyglądały i zachowywały się w określony sposób. W Wielkiej Brytanii kobiety potrafią przemierzyć tysiące kilometrów, aby za mniejsze pieniądze niż w kraju osiągnąć upragniony wygląd. Poznajemy 29-letnią Keishę, która udaje się do Turcji, gdzie otrzymuje kompleksowy pakiet wypoczynkowy w hotelu all-inclusive wraz z operacją, która zyskała popularność dzięki Kim Kardashian – Brazylijski Butt Lift (BBL) to procedura, w której tłuszcz jest pobierany z niektórych części ciała i ponownie wprowadzany do innych, aby uzyskać bardziej wyrzeźbiony i wyprofilowany kształt pupy. Healey krzywi się z przerażenia i obrzydzenia podczas zabiegu, widząc jak daleko niektóre kobiety są w stanie się posunąć, aby uzyskać ciało swoich marzeń. Następnie poznajemy 20-letnią Shannon, która wraz z BBL planuje zabieg kosmetyczny, polegający na przycięciu warg sromowych, aby stworzyć „idealną waginę”. Poznajemy również Amber, która jest jedną z osób, które uległy modzie na operacje plastyczne przed ślubem.
Aby zobaczyć, jakim zabiegom poddają się mamy w jej wieku, Cherry udaje się do USA, które są przodownikiem operacji plastycznych z 17 milionami przeprowadzonych operacji każdego roku. Tam poznaje kobiety, które decydują się na pociążowy pakiet operacji, który zwykle obejmuje piersi, brzuch, a czasami również pośladki. Taki pakiet potrafi kosztować kilkadziesiąt tysięcy funtów.
„To trochę tak, jakby społeczeństwo napisało otwarty list do kobiet: „Drogie Kobiety, chcemy, abyście rodziły dzieci. Ale jeśli zdecydujecie się je mieć, to broń boże nie wyglądajcie tak, jakbyście to zrobiły. Naginajcie prawa nauki i grawitacji, jednocześnie rozwieszając pranie ” – komentuje Cherry w jednym z wywiadów.
Ostatecznie „plastikowy szlak” prowadzi Cherry do Brazylii, gdzie chirurgia kosmetyczna stała się tak normalna, że istnieją specjalne kliniki, w których ludzie o niskich dochodach mogą uzyskać zabiegi za ułamek zwykłej ceny. Ma to na celu uczynienie operacji plastycznych bardziej demokratycznymi.
Przed samym podjęciem decyzji czy Cherry sama chciałaby zrobić sobie zabieg, dziennikarka staje twarzą w twarz z cyfrową wersją idealnej siebie, aby zobaczyć, jak by wyglądała, gdyby miała około 20 000 funtów na operacje.
Czy można mieć operacje plastyczne i ciągle być feministką? Takie pytanie zadaje Cherry Healey w swoim nowym programie „Kobiety, skalpel i liposukcja”. Praca w telewizji przez ponad dekadę dała jej możliwość wypowiadania się na tematy, które normalnie uważane są za tabu. „Ludzie decydują się na operacje plastyczne z przeróżnych powodów i moja konkluzja po pracy przy tym programie była taka, aby nie oceniać innych kobiet, ponieważ nigdy nie znasz w pełni ich motywów. Jeżeli masz się na cos denerwować, to denerwuj się na społeczeństwo, które każdego dnia mówi kobietom, że nie są wystarczająco dobre, takie jakie są, a jeżeli nie są piękne, to znaczy, że są bezwartościowe ” komentuje Cherry.
„Sukces takich osób jak Kardashianki opera się tylko na byciu atrakcyjnym. Chociaż są one kobietami biznesu, to przekaz, który niosą brzmi, że jeżeli jesteś piękna, to znaczy, że masz wartość i cel. Taki przekaz dociera do kobiet każdego dnia. A kobiety, które mu ulegają nie są szalone – widzą, że jeżeli zrobią sobie operację, to świat będzie je traktował lepiej. Będą pewniejsze siebie i szczęśliwsze, a więc opinia, że operacje plastyczne dodają siły jest poniekąd prawdziwa. Tylko czy nie byłoby lepiej, gdybyśmy żyli w świecie, w którym kobiety czują się piękne, ponieważ są zabawne i inteligentne, a my wartość kobiet czerpalibyśmy z ich mądrości? ”.
„KOBIETY, SKALPEL I LIPOSUKCJA”
PREMIERA: 18 LUTEGO O GODZ. 21:55 NA BBC LIFESTYLE