MediaZapowiedzi TV

„Dzika Mongolia” na kanale National Geographic Wild

Mongolia to kraj klimatycznych skrajności. Latem temperatury są tu bardzo wysokie i sięgają ponad 30 stopni Celsjusza, z kolei zimą normalne jest, że termometry wskazują minus 30 stopni. Nie ma tu szans na wysokie pokrywy śnieżne ani na opady deszczu. Jeśli już są – przypadają jedynie na pojedyncze miesiące w roku, co utrudnia życie na tym terenie. W tym wymagającym klimacie muszą sobie poradzić zwierzęta – bohaterowie serii „Dzika Mongolia”, którzy doskonale wiedzą, czym jest prawdziwa szkoła przetrwania.

 

Rozciągająca się między Rosją a Chinami Mongolia to dom dla najtwardszych zwierząt świata. Na północy jest górzysta, na południu pustynna. Tam, gdzie trudno żyć człowiekowi, mieszkają przedstawiciele tych gatunków, które posiadają rozwinięte umiejętności przystosowania się do wymagających warunków klimatycznych. I choć wydawać by się mogło, że tak nieprzyjazne tereny mogą zamieszkiwać jedynie nieliczne zwierzęta, okazuje się, że mongolska fauna jest bardzo bogata, a dzięki temu, że wielu obszarów nie zasiedlił człowiek – może rozwijać się w najlepsze.

„Dzika Mongolia” to kraj zamieszkały między innymi przez konie Przewalskiego. Choć w latach 60. XX wieku prawie doszło do ich wyginięcia, niewielkiej populacji udało się przetrwać na terenach Mongolii. Zwierzęta żyją w małych stadach, składających się z ogiera, kilku klaczy i ich źrebiąt, co pozwala im między innymi na ochronę przed chłodem i pomaga przetrwać na tym bardzo wymagającym terenie.

Kierując się na południe kraju, spotkamy też wielbłądy, których budowa fizjologiczna pozwala zarówno na poruszanie się po piasku, jak i śniegu. Ich nogi – przed ekstremalnym upałem lub mrozem – chroni tłuszcz. Trzy powieki i dwa rzędy rzęs zapobiegają natomiast przedostawaniu się piasku i śniegu do oczu. Z kolei dwa garby przechowują tłuszcz, aby pomóc przetrwać trudniejsze czasy.

Mongolia to dom nie tylko dla dużych, ale i mniejszych zwierząt  – na przykład skoczka pustynnego, którego budowa fizjologiczna pozwala na przeżycie podczas skrajnej suszy. Dzięki odpowiedniemu przystosowaniu, zwierzę potrafi przeżyć z taką ilością płynów, jaką dostarcza mu wyłącznie jedzenie. Na piaszczystej pustyni Mongolii to adaptacja ratująca życie.

Przyglądając się z bliska innym gatunkom zamieszkujących południe Mongolii, dostrzeżemy też długouche jeże, które dzięki niezwykle wyczulonemu słuchowi są w stanie nocami polować, a także skorpiony, chroniące się w swojej zbroi przed polowaniami większych zwierząt i korzystające z jadu, by stać się naprawdę niebezpiecznym napastnikiem.

„Dzika Mongolia” premiery we wtorki od 5 marca o godz. 21:00 na kanale National Geographic Wild

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *