22 marca: Światowy Dzień Wody w Planete+
Woda pokrywa ponad 70% powierzchni naszej planety i stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka. Jest niezbędna do życia, a przy postępujących zmianach klimatycznych jej naturalny obieg w przyrodzie może zostać poważnie zakłócony, powodując m.in. ograniczony dostęp do bieżącej wody pitnej. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecnie około 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do zdatnej do picia wody. Jedynie 2% z nich żyje w Europie, 65% pochodzi z Azji, a 27% z Afryki. Z okazji Światowego Dnia Wody Planete+ zaprezentuje dokument „Woda – źródło życia”. Trzyodcinkową serię będzie można oglądać w piątek, 22 marca od godz. 21.00.
Seria „Woda – źródło życia” prezentuje historię wody na naszej planecie, od pierwotnego, biologicznego cyklu jej obiegu po kryzys wodny jako jedno z największych zagrożeń współczesnego świata. 97% wody na Ziemi jest słona, 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a woda pitna stanowi zaledwie 1%. Każdy dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5 litra wody dziennie, a tymczasem około 2,5 miliarda ludzi na świecie, nie ma nawet dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych… Wszystko to sprawia, że woda staje się jednym z najcenniejszych związków chemicznych występujących na Ziemi. Jak ją chronić i zapewnić ludziom dostęp do czystej i zdatnej do picia wody?
Dokument dowodzi, że relacja, która łączy życie człowieka i wodę jest nieoczywista i bardzo złożona. Prawdopodobnie najbardziej niezwykłą rzeczą jaką wiemy, jest fakt, że woda, którą pijemy była już pita, została wydalona i odparowała – mówi w filmie jeden z ekspertów. Produkcja przedstawia nie tylko wiele ciekawostek, ale także pogłębia temat i stawia pytanie jak przywrócić na Ziemi zrównoważoną gospodarkę wodną. Szacuje się, że każdy z nas zużywa około 130 litrów wody dziennie. Dużo? To sporo, ale nic w porównaniu do ilości wody niezbędnej w procesach produkcyjnych. Aby powstał 1 kilogram wołowiny potrzeba aż 15 000 litrów wody, a do produkcji półlitrowego piwa wykorzystuje się 150 litrów wody. Nadmierne zużycie wody to jeden z powodów tzw. kryzysu wodnego. Co zrobić, aby jego skutki nie były tragiczne dla życia na naszej planecie? Dokument obrazowo przedstawia prognozy, porady oraz ostrzeżenia na przyszłość.